Tai Chi Chuan

Prilozi

  • Internal Martial Arts for Combat & Self-defense.jpg
    Internal Martial Arts for Combat & Self-defense.jpg
    53,3 KB · Pregleda: 30
Jeste teoretska, ali je dobra, po meni.
U ovoj drugoj, je sa jedne strane crtez pokreta, a na drugoj objasnjenje tog pokreta.
Da li imas ti nekih interesantnih knjiga o tai ciju?

Na kraju Topolsekove knjige stoji najava za Napredni tajđićuan, novu knjigu. Da li je ikada izašla iz štampe?
 
Postoji mnogo napisanih knjiga na temu TCC-a dobrih po informacijama koje nose(ali se moze naci i mnogo onih koje ne nude nista epohalno ili cak zavaravaju citaoca) i ne treba vezivati za napisano. Preporucujem knjige Tai Chi Chuan Klasici od Vajsun Liao (cetvrtastog oblika, braon/oker naslovna), knjige autora Da Liu i bilo koja knjiga napisana od strane majstora koji je imao prilike da radi sa naslednicima porodicnih linija - bilo da se radi o Chen, Yang, Wu ili Sun stilu. Svako od njih ce imati nesto da kaze o onome sto je radio ali treba imati u vidu i specificnosti principa raznih stilova kao i to da je TCC individualna vestina i da je svako drugacije oseca i vezba.

Primene pokreta se ne mogu nauciti(uglavnom) iz knjiga, i vecina pokreta iz forme se moze primeniti na vise nacina.
 
Imam knjigu od Vajsun Liaoa koju je blnsq pomenuo.

Topolsekova knjiga je prepuna teorije, detaljno je objasnio i svaka mu cast. Ali mene vise zanima stivo sa nekom barem osnovnom primenom, cisto informacije radi. Pmenuo je on neke primene, ali se to svodi na '... i tim pokretom odbiti napadaca.', a sve to, naravno, bez slike primene. Zato me zanima ta Man Chingova knjiga.

Koliko znam, knjiga Napredni tajdjicuan nikada nije izasla. Verovatno je bila u pripremi, pa je Mario odustao od stampanja, ko zna zasto.

@blnsq:

Koje knjige mogu zavarati ucenika ? Mislim da na takve nisam naisao, pa ako moze neki primer.
 
Imam knjigu od Vajsun Liaoa koju je blnsq pomenuo.

Topolsekova knjiga je prepuna teorije, detaljno je objasnio i svaka mu cast. Ali mene vise zanima stivo sa nekom barem osnovnom primenom, cisto informacije radi. Pmenuo je on neke primene, ali se to svodi na '... i tim pokretom odbiti napadaca.', a sve to, naravno, bez slike primene. Zato me zanima ta Man Chingova knjiga.

Koliko znam, knjiga Napredni tajdjicuan nikada nije izasla. Verovatno je bila u pripremi, pa je Mario odustao od stampanja, ko zna zasto.

@blnsq:

Koje knjige mogu zavarati ucenika ? Mislim da na takve nisam naisao, pa ako moze neki primer.

Mozda sam se prejako izrazio ali eto dovoljnog primera da jedna rec moze izazvati nesporazum - sta onda reci o knjigama koje objasnjavaju TCC ?
Pod zavaravati sam mislio da mnoge stvari - prvenstveno metafizicke - koje su objasnjene u knjigama predstavljaju subjektivno vidjenje autora na osnovu stecenog iskustva kroz trening i kroz usmeni prenos tehnika i znanja - kao sto je i moja izjava bila subjektivna. Takodje sa rezervom treba uzeti i tumacenje principa TCC - oni se razlikuju od stila do stila i sto je autor dalji od izvora/naslednika stila to se i smisao sve vise menja,

Zato i kazem da se preko knjiga ne moze nauciti TCC a ni bilo koja vestina. Ne znam kakva je Topolsekova knjiga, nisam je procitao.
 
E, sad mi je jasno :D

Ima smisla. Svi smo razliciti ljudi, razlicito vidimo iste pojave u svetu i razlicito im pristupamo. Zasto bi za taici vazilo drugacije ?

Problem je ako se ta 'uputstva' shvate kao zakon, pa onda, na primer, visoki ljudi pokusavaju da rade taici kao da imaju metar i zilet ;) A ovo bi bila manja komplikacija. Zamisli da neko pogresno protumaci principe chi kunga i da radi naopako, pa to bi bila katastrofa !
Ajde sto ne bi uspeo da to znanje primeni u praksi, nego sto bi upropastio zdravlje.
 
Na primer, zamisli da chi kung radis 15 minuta 3 puta dnevno, a da ti je sve vreme jedno rame pod tenzijom i malo podignuto uvis... i da tako radis par godina jer si razumeo da tako treba (ili si procitao u knjizi, ili nesto trece). Izgledao bi, u najmanju ruku, rahitichno :D
 
Snake Style Tai Chi Chuan skola Peng iz Beograda je uspesno ucestvovala na 1. Nacionalnim igrama u borilačkim veštinama u organizaciji Saveza borilackih vestina Srbije odrzanim 27. juna 2010. na Zlatiboru u sali HC Cigota. Skola je u Diviziji kineskih borilackih vestina osvojila 4 medalje - 2 zlatne i 2 srebrne.

 
Poslednja izmena od moderatora:
:eek:

meni to vishe lichi na "kako povrediti nekog ko se sapleo i sluchajno naleteo na vas" nego da borbu....

Koliko god poshtovao TCC mislim da je ovaj klip najblazhe recheno loshe uradjena demonstracija.
 

Back
Top