četvrtak, 16. dec 2010, 11:15 -> 15:54
Usvojen Martijev izveštaj
Komitet Parlamentarne skupštine Saveta Evrope usvojio Nacrt izveštaja Dika Martija, u kojem se Hašim Tači optužuje da je šef albanske mafijaške grupe odgovorne za krijumčarenje oružja, droge i ljudskih organa. Tači namerava da tuži Martija, saznaje AP.
Nacrt izveštaja Dika Martija, u kojem se kosovski premijer Hašim Tači optužuje da je šef albanske mafijaške grupe odgovorne za krijumčarenje oružja, droge i ljudskih organa širom istočne Evrope, usvojen je u Komitetu Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) za ljudska prava i zakonodavstvo u Parizu.
Komitet je dvotrećinskom većinom usvojio nacrt izveštaja i predlog rezolucije, o kojem će se poslanici izjašnjavati na Plenarnoj sednici PSSE 25. januara.
Mapa logora u Albaniji
Tači tuži Martija?
Kosovski premijer Hašim Tači namerava da tuži izvestioca Saveta Evrope Dika Martija, javlja
AP, pozivajući se na izjavu neimenovanog funkcionera vlade u Prištini.
Prema rečima tog funkcionera, Tači je od advokata zatražio da podignu protiv Martija tužbu za klevetu.
Tači razmatra i mogućnost da tuži londonski dnevnik
Gardijan, koji je prvi objavio delove Martijevog izveštaja, izjavio je taj funkcioner.
Ko je Dik Marti
Specijalni izvestilac Saveta Evrope Dik Marti već decenijama je posvećen borbi protiv organizovanog kriminala i zaštiti ljudskih prava.
Rođen je 1945. godine u Sorengu u Švajcarskoj, završio je pravo i bio je tužilac u Kantonu Taćino. Doktorirao je na borbi protiv organizovanog kriminala i rasturanja narkotika.
Radio je u nemačkom univerzitetu Nušatel. Dobitnik je više priznanja za borbu protiv kriminala.
Od 1998. godine je član Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, gde je istovremeno angažovan i u nekoliko komiteta i komisija.
Na sastanku, koji je vođen iza zatvorenih vrata, bilo je pokušaja da se razmatranje izveštaja odloži za januar, ali je ozbiljnost teme i neophodnost da se podstakne što hitnije pokretanje istraga o ovim pitanjima doprinelo da Komitet podrži izveštaj i rezoluciju.
"Većina učesnika u raspravi je govorila o tome da se radi zaista o činjenicama koje su frapantne, o najmračnijoj slici o dešavanjima na prostoru bivše Jugoslavije, konkretno na Kosovu i u severnoj Albaniji", rekla je poslanik Nataša Vučković, član parlamentarne delegacije Srbije u PSSE.
"Svi poslanici su šokirani činjenicama koje su pokrenute ovim izveštajem i očekuju da će biti pokrenute ozbiljne istrage svih nadležnih međunarodnih institucija zbog toga što smatraju da ovakvi navodi i indikacije o kojima Marti govori ne mogu proći bez ozbiljnih istraga o zločinima", rekla je za RTS Nataša Vučković.
Dik Marti joj je, kako kaže, rekao da mu cilj nije bio da vodi istragu, već da skrene pažnju međunarodne zajednice na ovaj problem.
Hag spreman za saradnju
Vučkovićeva je rekla da svi očekuju da, kada rezolucija bude usvojena u januaru, navodi iz Martijevog izveštaja budu predmet razmatranja i delovanja svih članica Saveta Evrope, Euleksa, Evropske unije i Haškog tribunala, koji se takođe poziva da uzme aktivnije učešće u istrazi.
Tribunal je pozvan da u potpunosti sarađuje sa Euleksom, tako što će mu predati one informacije koje će mu pomoći da pravno goni odgovorne za krivična dela u okviru svoje nadležnosti.
IzHaškog tribunala poručuju da su spremni za saradnju ako se to od njih bude tražilo, rečeno je
Tanjugu u Tužilaštvu Haškog suda.
Tribunal je, prema Rezolucijama Saveta bezbednosti UN 1503 i 1534, morao sve istrage da završi do 31. decembra 2004. godine, kada je podignuta i poslednja optužnica, rečeno je u haškom tužilaštvu kao odgovor na pitanje da li će Haški sud preduzeti neke korake nakon Martijevog izveštaja.
Tužilaštvo Haškog suda je prestalo sa svim istragama krajem 2004. godine, kako je i određeno rezolucijama SB, i Tribunal se od tada okrenuo završetku suđenja.
Tužilaštvo je sve informacije do kojih se došlo, a koje su bile prilično limitirane, prosledilo Tužilaštvu za ratne zločine Srbije.
Tači - šef mafije
U izveštaju Dika Martija detaljno se iznose nalazi dvogodišnje istrage.
Između ostalog, navodi se da je Hašim Tači "bos" mreže koja je počela kriminalne poslove pre rata na Kosovu 1999. godine, a posle zadržala snažan uticaj na tamošnje vlasti, kao i da je Tači u poslednjih 10 godina kontrolisao trgovinu heroinom.
Za komandante bivše OVK se navodi da su imali ključnu ulogu u poslednjoj deceniji u kriminalnim aktivnostima u regionu, a osobe iz Tačijevog bliskog okruženja u izveštaju su optužene da su posle rata zarobljenike s Kosova tajno prebacivale u Albaniju gde su, kako se navodi, Srbi ubijeni radi presađivanja bubrega koji su prodati "na crnom tržištu".
Sedamnaest poslanika je u aprilu 2008. potpisalo zahtev za rezoluciju kojom se od Saveta Evrope traži da ispita navode iz knjige bivše glavne tužiteljke Tribunala u Hagu Karle del Ponte o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Albaniji.
*************************************