"СЗАБАДКАИ КОЗКОРХАЗ, СЗБАДКА" Kako je greška u dopisu subotičke bolnice postala HIT NA INTERNETU, ali i više od toga

Да ли је теби јасно да та удвојена слова нису ту случајно, да се ту ради о поштовању етимологије језика, као и да запис чува језик од деградације којој је исти склон, поготово кад га се домогну нижи слојеви па крену са банализацијама и деформацијама?
Да ли је теби јасно да се нама управо десило да нам је језик спуштен на ниво сточара и неписмених људи, и да се још хвалимо тиме, да нам је писмо банализовано, као и језичка правила, попут једначења сугласника по звучности?
Да ли је теби јасно да је сва та банализација, уз још некке ствари, довела до нестанка ћирилице међу Србима?

A da li je tebi jasno da našim pismom ta jezička etimologija može da bude izražena znatno jednostavnije i jasnije? Ne znam jesi li svestan, ali komplikovano ne znači i bolje, to jest znači upravo obrnuto.
 
A da li je tebi jasno da našim pismom ta jezička etimologija može da bude izražena znatno jednostavnije i jasnije? Ne znam jesi li svestan, ali komplikovano ne znači i bolje, to jest znači upravo obrnuto.
Ја те крстим ти прдиш. Једноставније значи мање изражајно, мање прецизно, слабије у сваком погледу.
 
Ја те крстим ти прдиш. Једноставније значи мање изражајно, мање прецизно, слабије у сваком погледу.

Ne, jednostavnije upravo znači bolje izražavanje i svakako preciznije. Jednostavnost je sinonim za preciznost.
 
Ne, jednostavnije upravo znači bolje izražavanje i svakako preciznije. Jednostavnost je sinonim za preciznost.
Дакле рецимо као пример, ако ти језик има само 3 глаголска времена, изражавање је боље и прецизније?
 
Дакле рецимо као пример, ако ти језик има само 3 глаголска времена, изражавање је боље и прецизније?

Opet mešaš babe i žabe, jer nismo uopšte pričali o gramatici, već o pravopisu.
 
Opet mešaš babe i žabe, jer nismo uopšte pričali o gramatici, već o pravopisu.
Па иста ствар, како може млаћење типа (г)де, ш(т)а. ви(ди), ај(де) да буде прецизно, како уопште такав вид кастрациеј можед а донесе било шта прецизно?
 
Па иста ствар, како може млаћење типа (г)де, ш(т)а. ви(ди), ај(де) да буде прецизно, како уопште такав вид кастрациеј можед а донесе било шта прецизно?

Nije baš ista stvar, jer gramatika i ne pretenduje da bude jednostavna, osim u slučaju Bugara koji izbace padeže i svi su iz Plovdiv. A ovo što si pomenuo i nije u skladu sa našim pravopisom...
 
Nije baš ista stvar, jer gramatika i ne pretenduje da bude jednostavna, osim u slučaju Bugara koji izbace padeže i svi su iz Plovdiv. A ovo što si pomenuo i nije u skladu sa našim pravopisom...
То што сам поменуо је сликовито објашњење, нама се није десило поједностављивање у падежима, осим што су неки множински падежи избачени, јер можеш мислити прост народ тако говори.
Та ето имамо рецимо игру престола, па нисмо сигурни да ли игра један престо или више њих, јер је ето шунтави Вук рекао да се х свакако не чује код простога народа, па који ће нам андрак. А да је ипак писало игра престолах, то "сувишно" х би рекло да се ради о више престола.
Или рецимо, да смо се држали етимологије, онда бисмо знали да бестрагија нема везе са бесом, већ са недостатком трага. Итд итд, не могу да сетим треутно још неких примера.
 
То што сам поменуо је сликовито објашњење, нама се није десило поједностављивање у падежима, осим што су неки множински падежи избачени, јер можеш мислити прост народ тако говори.
Та ето имамо рецимо игру престола, па нисмо сигурни да ли игра један престо или више њих, јер је ето шунтави Вук рекао да се х свакако не чује код простога народа, па који ће нам андрак. А да је ипак писало игра престолах, то "сувишно" х би рекло да се ради о више престола.
Или рецимо, да смо се држали етимологије, онда бисмо знали да бестрагија нема везе са бесом, већ са недостатком трага. Итд итд, не могу да сетим треутно још неких примера.

U ovim primerima se već radi o duhu jezika, a pravila postoje baš da bi održala taj duh. Na primer, u duhu jezika se oseća da presto može biti samo jedan, ne više njih, pa stoga i nema potrebe odvajati posebno množinski oblik u ovom padežu. Slično važi i za drugi primer, drugačije bi bilo prilično rogobatno.
 
Jesu li Rumuni prestali da budu Rumuni kad su pre 150 godina zamenili ćirilicu latinicom?

Baš me kopka to pitanje.
Нису, Румуни су постали Румуни кад су очистили језик од славизама и кренули са избацивањем ћирилице. Тако исто и Турци кад су поизбацивали персијске и арапске речи и арапско писмо заменили латиницом.
 
Naravno da bi bio problem, jer se u pojedinim rečima tako pravi razlika u osnosu na slično spelovane reči sa drugačijim značenjem, koje u govoru zvuče otprilike isto. U svakom slučaju, Englezi imaju problem sa tim, a mi smo se takvih problema rešili pošto za svaki glas imamo odgovarajuće slovo i svaku reč možemo da napišemo tim slovima. Zato naše pismo i jeste savršeno, dok su druga ćirilična pisma poput bugarskog ili ruskog teški krš.
Svaki narod ima jezik i pismo koji odgovaraju njegovim potrebama i reci da je ruska cirilica teski krs je odraz neverovatne gluposti i primitivizma.
 
Svaki narod ima jezik i pismo koji odgovaraju njegovim potrebama i reci da je ruska cirilica teski krs je odraz neverovatne gluposti i primitivizma.

U tom slučaju ću preformulisati. Potrebe ruskog naroda su očigledno veoma niske, čim bivaju zadovoljene takvim kršem od pisma.
 
Нису, Румуни су постали Румуни кад су очистили језик од славизама и кренули са избацивањем ћирилице.
Znači Vlad Cepeš zapravo nije bio Rumun? Ok, samo pazi da ne kažeš to pred nekim Rumunom da ne dobiješ šakomuglavu.
 
Znači Vlad Cepeš zapravo nije bio Rumun? Ok, samo pazi da ne kažeš to pred nekim Rumunom da ne dobiješ šakomuglavu.
Није, тада Румуније није било ни у назнакама, Влашка, Молдавија, Трансилванија, то су биле кнежевине на тлу данашње Румуније.
 
Није, тада Румуније није било ни у назнакама, Влашка, Молдавија, Трансилванија, то су биле кнежевине на тлу данашње Румуније.

To je isto kao i reći da Italijani nisu bili Italijani, nego neki Savojci ili Đenovezi. Ili za Nemce po sličnom principu.
 
Бинго. Или је можда по теби Јулије Цезар био Италијан?

I ti to zaista tako posmatraš? Uzgred, opet mešaš babe i žabe, to jest ovoga puta vremenske periode. Za toliko vekova značenje raznih pojmova se znatno promenilo, tako da je bezveze upoređivati sadašnje i ondašnje pojmove. Međutim, razlika između pojma Rimljanin i Italijan je svakako veća u svakom smislu nego razlika između pojmova koji označavaju stanovništvo Vlaške (pošto se ono svakako nije nazivalo Vlasima) i pojma Rumun.
 
Није, тада Румуније није било ни у назнакама, Влашка, Молдавија, Трансилванија, то су биле кнежевине на тлу данашње Румуније.
Dobro, znači ni Nemanjići nisu bili Srbi... cijenim da ti ne bi prošla ta alternativna istorija nigde.
 
I ti to zaista tako posmatraš? Uzgred, opet mešaš babe i žabe, to jest ovoga puta vremenske periode. Za toliko vekova značenje raznih pojmova se znatno promenilo, tako da je bezveze upoređivati sadašnje i ondašnje pojmove. Međutim, razlika između pojma Rimljanin i Italijan je svakako veća u svakom smislu nego razlika između pojmova koji označavaju stanovništvo Vlaške (pošto se ono svakako nije nazivalo Vlasima) i pojma Rumun.
Ја посматрам??? А ти си измерио разлику између појмова?
 
Dobro, znači ni Nemanjići nisu bili Srbi... cijenim da ti ne bi prošla ta alternativna istorija nigde.
Земља се звала Рашка, а после Србија. Има писаних трагова о томе како се звао народ, итд
 
Ја посматрам??? А ти си измерио разлику између појмова?

To može da izmeri svako ko je prosečno inteligentan. Dakle, period između Rimskog carstva i ujedinjenja Italije je predugačak da bi mogao da se upoređuje sa periodom između kneževine Vlaške i ujedinjene Rumunije. Isto kao što bi bilo glupo upoređivati praistoriju sa modernim dobom, jer je tamo vatra značila da moraš da krešeš kamen ili čekaš da udari grom u koprive, dok sada znači da kresneš šibicu ili upaljač.
 

Back
Top