Svrha verovanja u boga

Pera zdera

Buduća legenda
Poruka
37.539
Koja je svrha verovanja u boga ako i bez vere zivis dobro, ide ti sve od ruke, svi bliznji su ti zivi i zdravi, raspolozen si uvek, osmeh je na licu od kad se probudis dok ne legnes, nisi nikome duzan, mirno spavas itd itd
 
Koja je svrha verovanja u boga ako i bez vere zivis dobro, ide ti sve od ruke, svi bliznji su ti zivi i zdravi, raspolozen si uvek, osmeh je na licu od kad se probudis dok ne legnes, nisi nikome duzan, mirno spavas itd itd

Nameće se vera strašenjem od smrti i olakim obećanjem vaskrsenja ili reinkarnacije ili zagrobnog života! Nešto iz tog repertoara!
A sve s ciljem duhovnog podjarmljivanja u simbiozi s vlašću!
Dokaz toga je i taj da Republika Srbija isplaćuje najredovnije plate svojim popovima!
Ostale cvrke čute pred tom silom iako kratkih rukava.
Pitanje je pravo:Koji je interes Vlade Republike Srbije da finansira SPC?!
 
Доста се писало о веровању. Ја те сада питам за порицање. Чему?

Na pitanje je najlakse odgovoriti pitanjem.

Prvo odgovori pa cu ja. Znam da je ova tema malo nezgodna ali ajde bas tvoj odgovor cekam ALI ODGOVOR a za sada me ne pitaj nista, posle.....

Ako i nekog moderatora mnogo zaboli ova tema zakljucace je, i to znam ali ajde da probamo :p
 
Сврха зависи од човека до човека. Није универзална.
Неко се заиста плаши, као што рече колега, па је то одговор на страх. Неко се заиста нада награди у виду вечног живота. Мислим да је и то погрешно.
Међутим, постоје и они којима је све добро у животу, све побројано из уводне поруке а ипак верују. Рецимо, то знам.

Има ту нешто што треба да се разлучи. Веровати у Бога, као натприродно биће, како воле да кажу, брада, небо и сл. и веровати у Бога као доживљај свега око тебе, веровати у намеру Бога да све људе ствара добрим и да сами бирају свој каснији пут, су врло различите ствари.
 
Koja je svrha verovanja u boga ako i bez vere zivis dobro, ide ti sve od ruke, svi bliznji su ti zivi i zdravi, raspolozen si uvek, osmeh je na licu od kad se probudis dok ne legnes, nisi nikome duzan, mirno spavas itd itd

Pa valjda i taj srecnik u zivotu nije neka tuta muta..pita se valjda odakle sve ovo..i dobije od sebe odgovor da je bog neophodan..samo njegovo postojanje natera ga da veruje u boga..
 
Koja je svrha verovanja u boga ako i bez vere zivis dobro, ide ti sve od ruke, svi bliznji su ti zivi i zdravi, raspolozen si uvek, osmeh je na licu od kad se probudis dok ne legnes, nisi nikome duzan, mirno spavas itd itd
Па рецимо да му се захвалиш што ти је поклонио тако леп живот. Поготово што многима другима није.
 
Vera u život posle smrti

Koji niko i nikada nije dobio a izgleda i da nece

- - - - - - - - - -

Сврха зависи од човека до човека. Није универзална.
Неко се заиста плаши, као што рече колега, па је то одговор на страх. Неко се заиста нада награди у виду вечног живота. Мислим да је и то погрешно.
Међутим, постоје и они којима је све добро у животу, све побројано из уводне поруке а ипак верују. Рецимо, то знам.

Има ту нешто што треба да се разлучи. Веровати у Бога, као натприродно биће, како воле да кажу, брада, небо и сл. и веровати у Бога као доживљај свега око тебе, веровати у намеру Бога да све људе ствара добрим и да сами бирају свој каснији пут, су врло различите ствари.

Hvala na odgovoru, ja bih citirao tvoju jednu rec "strah"

- - - - - - - - - -

Па рецимо да му се захвалиш што ти је поклонио тако леп живот. Поготово што многима другима није.

On mi je poklonio zivot jel ?

- - - - - - - - - -

samo njegovo postojanje natera ga da veruje u boga..

Nema validnih dokaza za njegovo postojanje
 
On mi je poklonio zivot jel ?
Да ниси можда сам себе створио, или су те можда створили родитељи, или те је можда створила амеба?

Такви који добију највише на поклон обично су најмање захвални ономе који им је поклонио.
 
To mož da znaš tek kad te bude pokrila zelena trava zaborava mog...:lol:

A to niko i nikada nije ni saznao nego eto pricaju babe po selu :lol:

Covek treba u zivotu da eliminise obaveze da bi lepse i bolje ziveo, Vera po mom misljenju je bas obaveza, i bez nje se zivi odlicno, nepotrebna je, apsolutno nepotrebna

Objasnite mi kako covek moze da uziva u veri :think:

- - - - - - - - - -

Да ниси можда сам себе створио, или су те можда створили родитељи, или те је можда створила амеба?

Такви који добију највише на поклон обично су најмање захвални ономе који им је поклонио.

Mogu verovati da me je stvorila ameba istom velicinom kao sto ti tvrdis da me je stvorio neki bog
 
Koja je svrha verovanja u boga ako i bez vere zivis dobro, ide ti sve od ruke, svi bliznji su ti zivi i zdravi, raspolozen si uvek, osmeh je na licu od kad se probudis dok ne legnes, nisi nikome duzan, mirno spavas itd itd

Pitanje je sasvim na svom mestu i odgovor moze biti vrlo kratak, a takodje moze prevazici obime forumskog razgovora. A sve zavisi od toga da li zelis ozbiljan razgovor ili povrsinsko zezanje. Vladiku Nikolaja upita jednom neki covek isto pitanje. Kaze otprilike: Recite mi Vladiko, kako to meni Bog pomaze? Imam kucu, zenu, decu, posao, imanje... sve na svom mestu, u cemu se sastoji ta pomoc? A Vladika mu kaze: Da ti Bog ne pomaze, ne bi mogao ni to pitanje postaviti.

Na zemlji mogu podjednako dobro ziveti i nevernik i vernik. I jedan i drugi mogu biti uspesni u poslovima, imati lep i vrlo slican zivot. Mozda je razlika samo u tome sto ce vernik zahvaljivati Bogu za svoju imucnost, a nevernik smatrati da je do imucnosti sam od sebe dosao.Kad nevernik gleda vernika razmislja: kako je moguce da ovaj veruje? Takodje i vernik se pita: kako je moguce da ovaj ne veruje?

Medjutim,tu jos ne vidimo svrhu verovanja. Tema je izuzetno duboka po svim aspektima tako da cu se samo malo osvrnuti na zagrobni zivot. Moze ti izgledati smesno da neko moze verovati u Carstvo Bozije. U tamo neki zivot posle smrti. Mozes zamisljati neku ladovinu, gde ljudi sede, zevaju, cvece, leptire, teletabise... i naravno odmahnjivati rukom da neko moze verovati u holivudska scenarija. Medjutim, ni mi ne verujemo u takav raj. Stvar je u tome sto ni mi sami ne znamo tacno kakav je to raj. Sta je to sto je Bog pripremio onima koji ga vole svim srcem i ispunjavaju Njegove zapovesti? Sta je to sto ce On dati vernim ljudima, a zbog cega je i dosao na zemlju, i kao Onaj koji je mogao samo jednom mislju da celu zemlju opet vrati u nistavilo, trpi pljuvanje, udarce, podsmeh, bolove i na kraju smrt?

Apostol Pavle nam kaze da u nas ograniceni um ne moze stati predstava o Raju. Mi to ne mozemo zamisliti. Zapitaj se i sam malo, ako zelis, sta je to sto mozemo zamisliti? Da ukljucimo malo i detinjastu fantaziju. Mozemo zamisliti, recimo, da je cao ovaj nas univerzum samo jedan atom u poredjenju sa celokupnom tvorevinom Bozijom. da mozda tamo neko sedi i gleda nas univerzum kroz mikroskop i pita se sta je ovo? Mozemo zamisliti da se celo nase bice krece stotine puta brze od brzine svetlosti skacuci po galaksijama.... Eto zezaj se. Pusti masti na volju.

Bilo kako bilo, mi ne mozemo zamisliti Carstvo Bozije, jer je uzvisenije od mogucnosti naseg uma. Neke od Svetih otaca je Gospod, zahvaljujuci njihovom zivotu a pre svega ljubavi koju su imali ka Njemu, i udostojio nekih vidjenja, ali o tome im nije dato da otvoreno govore. Recimo sv. Serafim Sarovski je samo, u svoj svojoj dobrocudnosti rekao posle vidjenja, da kada bi ljudi znali sta ih ceka u Carstvu Bozijem, ne postoji covek koji ne bi legao u najsmradniju barustinu, dozvoljavajuci da ga gmizavci i crvi jedu celog zivota, samo da to zadobije.

Ali opet ni to nije totalno objasnjenje svrhe verovanja. Nije bas tako da kazemo: e sad verujem daj mi Boze raj. Postoji ta nada u Carstvo Bozije, ok, ali nije punoca vere. Punoca je u ljubavi prema Bogu. U ljubavi prema bliznjima. I sama ljubav prema Bogu je dar Boziji. Ne moze je covek imati ako je ne izmoli i ako je ne dobije od samog Boga, a onda se covek uzdize od svega zemaljskog. I sama rec svet, dolazi od Grcke reci agios sto znaci nezemaljski, a ako se jos za vreme naseg zivota na zemlji ne uzdignemo od zemaljskog, ne mozemo dobiti nista. Ja o toj ljubavi ne mogu pisati jer je i sam nemam. Mogu samo citati o njoj kod svetih otaca Crkve i diviti im se.

Eto mali pocetak razgovora, o onome o cemu je na hiljade knjiga napisano, a od tebe zavisi u kom pravcu zelis nastaviti temu. Pozdrav.
 
Pa objasni mu šta je tvoja svrha, možda će prestati da poriče postojanje boga, ako mu se svrha učini dovoljno dobra.

Neka poriče postojanje boga što bi nekog ubedjivali u nešto?
Ali isto tako nek prestanu ateisti da ubedjuju i nas.

- - - - - - - - - -

Nema validnih dokaza za njegovo postojanje

Da ima ne bi se nazivala verom.

p.s. odogovore dobijaš nadam se i da ćeš ih videti :)

- - - - - - - - - -

To je samo tvoje individualno misljenje a ne istina.

Mozda a mozda i ne :per:

Ako je možda da a možda ne, ne možeš ni ti tvrditi da je tvoje mišljenje istina.
 
Medjutim,tu jos ne vidimo svrhu verovanja. Tema je izuzetno duboka po svim aspektima tako da cu se samo malo osvrnuti na zagrobni zivot. Moze ti izgledati smesno da neko moze verovati u Carstvo Bozije. U tamo neki zivot posle smrti. Mozes zamisljati neku ladovinu, gde ljudi sede, zevaju, cvece, leptire, teletabise... i naravno odmahnjivati rukom da neko moze verovati u holivudska scenarija. Medjutim, ni mi ne verujemo u takav raj. Stvar je u tome sto ni mi sami ne znamo tacno kakav je to raj. Sta je to sto je Bog pripremio onima koji ga vole svim srcem i ispunjavaju Njegove zapovesti? Sta je to sto ce On dati vernim ljudima, a zbog cega je i dosao na zemlju, i kao Onaj koji je mogao samo jednom mislju da celu zemlju opet vrati u nistavilo, trpi pljuvanje, udarce, podsmeh, bolove i na kraju smrt?

Meni nije jasno zašto skoro svi hrišćani povezuju Carstvo Božje sa zagrobnim životom. Isus lepo kaže: "Carstvo nebesko je u tebi...", ako je u tebi, zašto moraš da umreš da bi ga našao?
Ustvari, mislim da je to zbog pogrešnog shvaćanja reči "umreti" u Bibliji, jer većini nije jasno šta je to što mora umreti, da bi se ponovo rodio.

Svakao se ne misli na telo, jer telo je samo odelo za ono što omogućava tom telu da živi...dakle, i život i smrt se odigravaju unutar tog tela i uvek nešto mora umreti da bi se iz toga rodilo nešto novo...

Život koji mora umreti je onaj koji je bio pogrešan, onaj koji je vođen spoljnim uticajima. Mi moramo biti vođeni unutrašnjim uticajima, naš vodič moraju biti svest i savest, koji će nas povezati sa novim uticajima. Moramo osloboditi našu volju i pokrenuti našu pažnju da nas vode do cilja koji smo sebi zadali.
 
Koja je svrha verovanja u boga ako i bez vere zivis dobro, ide ti sve od ruke, svi bliznji su ti zivi i zdravi, raspolozen si uvek, osmeh je na licu od kad se probudis dok ne legnes, nisi nikome duzan, mirno spavas itd itd

Spasenje.
Da se ne bi izgubio.

Svako normalan se trudi da zna put i cilj .
Znati ko si i gde ides je pitanje razumna coveka.
Bog je nas smisao.
Svrha postojanja.
 
Poslednja izmena:

Back
Top