Svindleri TV serija

Poruka
21.521
Nova domaća TV serija Švindleri počeće sa emitovanjem 22. decembra na Superstar TV

Scenario potpisuje Đorđe Milosavljević, a za režiju su zaduženi Nemanja Ćeranić i Miroslav Lekić.

Radnja „Švindlera“ smeštena je u Kraljevinu Jugoslaviju između dva svetska rata, u učmalu Palanku. Scenarista Đorđe Milosavljević otkriva detaljnije: „Dvojica neuspelih članova Uličnog sindikata, Ika i Boža, saznaju da je u njhovoj rodnoj Palanci izvučen dobitnik Turističke lutrije Jadranske straže, pod pokroviteljskom kralja Petra II (koliko god zvučalo uvrnuto, ova lutrija je stvarno postojala i njeni dobitnici zaista su izvučeni 1930. godine). U potrazi za dobitnikom, i u nadi da će nekako ogrebati o milion dinara koji dobitniku pripadaju, oni kreću za Palanku... Tamo će morati da se suoče sa nerazjašnjenim palanačkim skandalom koji je obojio njihovu mladost. U tom smislu, Švindleri su i ironična, crnohumorna priča o odrastanju, sazrevanju i iskupljenju.“


Likove Ike i Bože u „Švindlerima“ tumače Pavle Mensur i Filip Hajduković, a u seriji glume iDragan Jovanović, Branka Pujić, Anđela Jovanović, Strahinja Blažić, Aleksandar Đurica, Marko Baćović, Nevena Vukes, Dejan Lutkić, Brankica Sebastijanović, Srđan Miletić, Vlasta Velisavljević, Gorica Popović, Vojin Ćetković, Andrija Kuzmanović

Milosavljević se osvrće na uzore: „I strip i serija inspirisani su na istim izvorima – filmovima Žaoka Džordža Roj Hila, Balkan ekspres Gordana Mihića i Branka Baletića i Maratonci trče počasni krug Dušana Kovačevića i Slobodana Šijana... Od onih savremenijih asocijacija, meni je recimo najkorisnija bila indirektna veza sa serijom Fargo – pošto se i "Švindleri" bave sudarom dva sveta – učmale, zaboravljene Palanke, i prestoničkih, a i belosvetskih kriminalaca. Sudar u kome se pokaže da učmali, zaboravljeni Palančani mogu ozbiljno da uzvrate udarac. Rasplet prve epizode u ovom smislu je indikativan - kad sam ga napisao, pomislio sam: "Ovako bi to izgledalo i u 'Fargu'“.

https://www.espreso.rs/kultura/film...u-djordja-milosavljevica-i-brade-milutinovica

Ceo tekst i vise o seriji ali i stripu je na linku.
 
...ovog cetkovica poslije 'slavnog istupa' u Republici Srpskoj
ne mogu da gledam...Film Rane,
ilustrovao je nenadmasno, vrijeme koje ostaje kao oaza u beogradskom miljeu,
sve ostalo su blijedi odjeci...Skupljaci i Burdus...tj. Burdus i Skupljaci,
sve ostalo smuti i baci...sve neka prenemaganja
seske kopije prenemaganja i jeftine dreke...
Pozoriste je nesto drugo...
 
Dragan Jovanovic je glumac starog kova, koga skoro uvek uzimaju za neke karikaturne uloge jer su videli da moze, isto kao sto Nadu Sargin uzimaju za teske drametine, ali Gagi moze da igra sve, ako si gledala Rodjaka sa sela, tu ima i nekih veoma ozbiljnih scena u kojima je bio maestralan...

То што је свуда исти, то је проблем редитеља више него његов.
 
Svidja mi se kod ove serije sto je unikat i ne podseca ni na jednu drugu od ranije, bas ima neki svoj fazon... Potpuno nepredvidiva, cesto zagazi u parodiju, ali ne krindz kako to biva sa dosta domacih serija, nego sa namerom autora... Nije remek delo ni blizu, ali kul i opustajuca, moze da se gleda..
 
Zavrsi se... Procitao sam ranije negde scenarista i kreator Milosavljevic je rekao da ce biti i druge sezone, a i sto da ne, ostavljen je prostor za nastavak...

Ako zaista bude te druge sezone gledacu je, za razliku od serija Tajkun, Grupa, Besa, itd.. koje su cist trend, nista autenticno a ni posebno kvalitetno, ne vidim razlog da ih kontinuirano pratim po sezonama, dok ni Svindleri nisu neki visoki kvalitet ali su drugaciji i osvezavajuci u odnosu na taj mejnstrim...

Serije koje su kvalitetom zasluzile da pratim nastavke su Senke nad Balkanom, Drzavni sluzbenik, Juzni vetar, Dug moru...
 

Back
Top