Svi smo mi Milijana Starčević!

bjdarko

Aktivan član
Poruka
1.194
Napokon da neko javno kaže šta se dešava u društvu! Napokon da se javno prizna da školovan kadar nema perspektivu u Srbiji, kada ona teži poljoprivredi i turizmu, i to seoskom i banjskom uglavnom. Primer devojke Milijane Starčević čija poslovna sudbina je objavljena na sajtu B92 jeste univerzalni primer sudbine mladih, pogotovo svršenih diplomaca. Osoba kao ona bi na Zapadu danas razmišljala o letovanju, boji automobila koji će da kupi, koji nameštaj da nabavi! Da li mladi tako razmišljaju i u Srbiji? Ne. Njima je ovo daleka i nestvarna "realnost"! Samo u zeljo Oz mogu tako da žive. Šta će Srbiji ljudi koji su poligote, kada ovde važi jezik sile? Šta će istoričari umetnosti kada Reality piše umetnost za sva vremena? Šta će inženjeri kada mogu ove mašine, stare i po 60 godina, da guraju bar još toliko? Pa ljudi ovo je poljoprivredna zemlja koja ima toliko razvijenu poljoprivredu da je motika izum stoleća! Političarima su usta puna toga, a ja kažem, kada njih vidim sa ašovom, pijukom ili motikom odmah se prijavljujem da krenem sa njima!

Zato, zamolio bih ove u medijima da više ne pričaju o školi, obrazovanju, kulturi, već da se vrate na promociji manufakturne i feudalne proizvodnje!:dash:
 
Odgovore na postavljena pitanja potraži od onih koji vladaju ovom državom.

U ovoj državi nikakvog napretka neće biti ako se celo društvo ne bude ravnomerno razvijalo shodno svom znanju, iskustvu i trudu.
Znači ako se razvija samo jedan deo Srbije to je samo kap u moru koji neće doneti nikakav napredak već samo privremeno rešenje nekih sitnih problema.

A na pitanje "zašto smo za 10 godina otišli u XVII vek" mislim da odgovor odlično znaš i sam ako si neki svršeni fakultetlija i ako si bar nešto naučio na tom tvom fakultetu bez obzira kako se on zvao.
 
Da, problem je kako u nerazvijenosti uopšte, pa onda u nejednakim trendovima pojave industrije, tako i u tome što se tehnički usmerena industrija ne afirmiše. Jer ona je stub savremenih i razvijenih zemalja. Ovako, ni ljudi, agrarni inženjeri ne mogu da primene svoje znanje a kamo li ostali. Ove na vlasti je baš briga za mlade!
 
Možemo sada da sedimo i da se žalimo kako nam je država propala, kako ovi na vlasti kradu, kako je nekada bilo bolje... Ali, čemu sve to? Moramo da prihvatimo jednu činjenicu: živimo u jako teškim vremenima i ako želimo da uspemo, moramo da se borimo. Danas u svetu vlada zakon džungle - najjači samo opstaju. Devojka je jedna od mnogih koja je uspešno diplomirala i ne može da pronađe valjan posao u struci. Kada to pogledamo sa te strane, vidimo jednu veliku katastrofu. Ali, šta je sa svim onim ljudima koji diplomiraju i uspeju da se zaposle u inostranstvu ili uspeju da pronađu dobar posao čak i u našoj državi? Mnogi će na to reći da su svi oni imali sreću, vezu, itd. A zašto neko ne pomene da su imali i veliko znanje, da su bili vredni, da su i oni jurili i tražili te poslove, a nisu samo sedeli i žalili se na ovaj naš propao sistem? Ako pomenuta devojka već govori dva strana jezika (pretpostavljam da su u pitanju engleski i francuski, nemački ili ruski) i ako je pritom uspešno diplomirala, onda ima jako dobre šanse za neki posao u inostranstvu.

Teška vremena, mora mnogo da se radi da bi se zaradila dobra para. Prošla su vremena socijalizma kada je samo potrebno da diplomiraš i već imaš zagarantovan posao u dobroj kompaniji. Ljudi to ne shvataju, sve uzimaju zdravo za gotovo, na fakultet idu kad im se prohte, ne angažuju se dovoljno da učestvuju na seminarima, takmičenjima i slično. Ne shvataju da nije potrebno samo da diplomiraju, već i da upoznaju ljude, da stiču iskustvo...

Znam za slučaj kako se jedan čovek zaposlio u Nokiji. Sve što su ga pitali je "da li može da odradi ono šta se traži od njega", dali su mu 6 meseci probnog rada, čovek se pokazao kao dobar radnik i ostao je da radi za njih. Uopšte ga nisu pitali ni da li je diplomirao, ni gde je diplomirao, niti da li je studirao uopšte. Njih je samo interesovalo njegovo znanje, snalažljivost, komunikacione sposobnosti i predanost poslu. Toliko.
 
Poslednja izmena:
U redu slažem se da država ne treba da nam obezbeđuje posao, to je potpuno pogrešan koncep. Na žalost građani Jagodine još uvek se vozaju u tom probušenom čamcu. Ali bitno je istaći da ovi ljudi žele da žive i rade u Srbiji. I ne kažem da kukaju/mo već da nije kako treba. Ova devojka je HEROJ, i sigurno je tražila posao na mnoga mesta, kao i mnogi drugi koji su navedeni u tekstu. Drugo, nemojmo inostranstvo pominjati za posao, kada jedva neko i ode tamo. A šta će biti sa nama ovde? Zraži se da se počne primenjivati takav sistem razmišljanja kao na Zapadu i ovde a TO je dužna država da obezbedi. Kada bi ljudi znali koliko je investicija stopirano zog ove vlade odmah bi izašli na ulicu!
 
Pa džabe i da izađe narod na ulice. Evo, izglaze i grci i svi oni silni arapi i šta će imati od svega toga? Promenićemo trenutnu vlast, ali ko nam garantuje da će naredna vlast biti išta bolja od trenutne? Hoćemo li mi na svake 2-3 godine da pravimo masovne demonstracije? Ja ne vidim drugo rešenje i izlaz iz ove situacije, sem da se prilagodim, da gledam da izvučem najbolje za sebe i da guram napred, ali najbitnije od svega - da se ne opterećujem i nerviram stvarima na koje ne mogu da utičem, a jedna od tih stvari je i naša vlast. Surovo je, znam, ali kao što rekoh, trenutno ne vidim drugačije rešenje.
 
Pa džabe i da izađe narod na ulice. Evo, izglaze i grci i svi oni silni arapi i šta će imati od svega toga? Promenićemo trenutnu vlast, ali ko nam garantuje da će naredna vlast biti išta bolja od trenutne? Hoćemo li mi na svake 2-3 godine da pravimo masovne demonstracije? Ja ne vidim drugo rešenje i izlaz iz ove situacije, sem da se prilagodim, da gledam da izvučem najbolje za sebe i da guram napred, ali najbitnije od svega - da se ne opterećujem i nerviram stvarima na koje ne mogu da utičem, a jedna od tih stvari je i naša vlast. Surovo je, znam, ali kao što rekoh, trenutno ne vidim drugačije rešenje.

.. na ulice .. a sa ulica u anarhiju ..
 
.. ekonomista ..?
.. pa nemoj me za j ebavati ..

.. ko je terao da upisuje ekonomiju .. ima ih ko žutih mrava .. a niš koristi ..

(.. baš mi moje dete neki dan reklo .. šta misliš o ekonomskoj .. ona je sad sedmi ..
.. a ja kažem .. koji će ti moj ta glupost ..? )
 
.. ja sam sa svojom školom .. i sa svojim prosekom .. odmah dobila posao .. preporučili me sa faksa .. kao najboljeg studenta ..
.. doduše .. ne stalan posao .. stalan sam dobila nakon pet godina staža .. i promenjene tri škole ..
.. ali sam svejedno uz taj posao morala da radim sijaset drugih stvari da bih preživela ..
(.. kao što i danas moram ..)

.. previše ljudi studira .. činjenice su ..:
1.
.. da nam ne treba toliko stručnjaka koliko ljudi upisuje fakultete ..
2.
.. da sa fakulteta izlazi manje stručnjaka nego što nam je potrebno ..

.. to što je neko završio faks i ima diplomu ništa ne znači .. i ništa ne govori o njegovom znanju ..
.. tvrdim da će oni najsposobniji i najkvalitetniji naći posao .. i da će biti zadovoljni čak i ako taj posao nije odmah u struci .. ali će do struke stići ..
 
Jel i na poslu Republiku Srpsku nazivas Rebublika mrska ? :think:.. to te kvalifikuje za direktora ... ili Ministarstvo ...
.. pa na poslu nemam potrebe da je pominjem ..
.. ali da imam obavezu da je pomenem .. pomenula bih je kao Republiku Srpsku ..
.. pa ni za predsednika države u školi ne kažem da je pi čkica ..

(.. s tim da rado odgovaram na dečija pitanja koja se tiču raznoraznih .. nelogičnosti .. :mrgreen: )
 
ako su tako obrazvovani,zavrsili faks,diplomirali itd zasto nisu sposobni da pokrenu privatni biznis i tako zaposle nekoliko ljudi

problem je sto svi se kao fol skoluju i onda kad diplomiraju ocekuju posao,drzava nije duzna nikom posao da da

kad 30% gradjana bude sposobno da pokrene privatni biznis

kad 30% seljaka bude pokrenulo licni biznis

srbija ce biti bogata zemlja i bice posla za sve

drzava je tu samo da uredi,olakasa poslovanje i osigura iste uslove za sve
 
Pa ovo je višeslojan problem, i ne bih da vređam ni jednu profesiju. Nisu maldi ljudi krivi što ih na fax sačeka nefunkcionalno znanje, niti oni znaju da je to znanje takvo! To shvate tek na kraju.

Drugo, biti preduzetnik, molim te, pa ajde pokreni nešto? I dođe neki gigant i proguta te na tržištu. Kako seljaci da pokrenu nešto, iz Beograda samo odlazi-dolazi priča. Kao što onaj malopr reče o radu u inostranstvo niko nije tamo pokrenuo posao već se zaposlio u jaku kompaniju.

Da li možeš da završiš, na primer šumarski fax. Lepo, i šta ćeš, nemaš sredstva a država daje malo. A da bi nešto ozbiljno uradio treba ti ogroma sredstva.

Cilj je da se dovedu jake kompanije koje će zapošljavati ljude. Mala preduzeća, bez razvojnih sektora ima samo da progutaju finansije i ništa više. Obrta neće biti. Zato sada cvetaju programerske firme jer one same predstavljeju razvojni centar.

Ovo o čemu vi pričate jeste zanatsvo! Pa za to nam ne treba trunke škole, samo 5 godina uloge kalfe. Ovo što političari pričaju o malim i srednji preduzećima govore znači da NEMAJU POJMA kako se obrće glavna novčana masa u državi.
 
ako su tako obrazvovani,zavrsili faks,diplomirali itd zasto nisu sposobni da pokrenu privatni biznis i tako zaposle nekoliko ljudi

problem je sto svi se kao fol skoluju i onda kad diplomiraju ocekuju posao,drzava nije duzna nikom posao da da

kad 30% gradjana bude sposobno da pokrene privatni biznis

kad 30% seljaka bude pokrenulo licni biznis

srbija ce biti bogata zemlja i bice posla za sve

drzava je tu samo da uredi,olakasa poslovanje i osigura iste uslove za sve
.. daj ne lupaj ..
.. za pokretanje ličnog biznisa potrebne su pare ..
 
Lako je kukati nad svojom sudbinom po medijima i optuživati državu za sve. Ja sam bio honorarac od 1992-2000, dakle punih 9 godina. Onda sam otvorio svoju firmu, pa je zatvorio, pa ponovo bio honorarac od 2001. do 2005. Dakle, još četiri godine. Takva je situacija bila, nisam imao veze, pa sam gurao i radio, i to po više poslova istovremeno, dok se na osnovu mojih preporuka i iskustva sticanih tokom svih tih godina nisam pojavio na sastanku i u roku od 3 minuta zaposlio. Od tada sam promenio dve firme i u obe sam pozvan, kao iskusni profesionalac koji završava posao i ima menadžerske sposobnosti. To je moj slučaj. Dali smo svi mi ja? Ne, nismo. Ja ne kukam, već radim najbolje što mogu u dadom momentu, a dotična gospođica će morati da ima šta da ponudi da bi dobila posao za stalno. Završiti školu više nije dovoljno, jer i poslodavci više ne zapošljavaju samo na osnovu diplome i rodbinskih veza. Ako možeš da napraviš 5000 evra mesečnop za firmu, imaćeš platu bar 1000. A to je dovoljno za prisotjan život. Ako misliš da možeš bolje, otvori svoju firmu i zarađuj još više... Da ponovi, lako je kukati, teško je raditi. Stvar navike je ko šta radi.
 
.. daj ne lupaj ..
.. za pokretanje ličnog biznisa potrebne su pare ..

Ja sam svoj privatni posao započeo 1989.g. kada mi je bilo potrebno 2 dana da otvorim preduzeće i 100 DM. Od tih 100 DM pola je uzeo advokat koji je sastavio i predao svu potrebnu dokumentaciju pa čak i dao da se izradi pečat za preduzeće.
I dan danas radim i poslujem bez nekih većih problemna osim šti je bilo nekih padova i uspona.

A da danas otvaram preduzeće to bi bilo kao da guram kamen uz brdo. U ovoj i ovakvoj državi, nikakav privatan posao neće postojati niti će biti moguć sve dok dinkići kontroliše finansije a tadići 4-5 tajkuna koji imaju pravo apsolutne dominacije na tržištu.

Znači nije problem ni u državi nego i ljudima koji su u ovih 10 godina najpre sasvim zaustavili bilo kakav napredak a zatim su i taj napredak pretvorili u ogroman pad.
 
Idi sa biznis planom u bilo koju banku koja plasira novac u privredu, i imaćeš sredstrva za ulaganje za 2-48 sati....

Ti si već veći Merlin i od samog Merlina.

Taj koji danas započinje posao na takav način za par godina će biti ili živi leš ili u sanduku.


Biznis plan ..... cccccc .... pa zar nemožeš da budeš bar toliko pametan da ne znaš da ne postoji ni jedan "biznis plan" koji može da ti donese uspšno poslovanje kada niko oko tebe više ne posluje.
 
Poslednja izmena:
Ja sam svoj privatni posao započeo 1989.g. kada mi je bilo potrebno 2 dana da otvorim preduzeće i 100 DM. Od tih 100 DM pola je uzeo advokat koji je sastavio i predao svu potrebnu dokumentaciju pa čak i dao da se izradi pečat za preduzeće.
I dan danas radim i poslujem bez nekih većih problemna osim šti je bilo nekih padova i uspona.

A da danas otvaram preduzeće to bi bilo kao da guram kamen uz brdo. U ovoj i ovakvoj državi, nikakav privatan posao neće postojati niti će biti moguć sve dok dinkići kontroliše finansije a tadići 4-5 tajkuna koji imaju pravo apsolutne dominacije na tržištu.

Znači nije problem ni u državi nego i ljudima koji su u ovih 10 godina najpre sasvim zaustavili bilo kakav napredak a zatim su i taj napredak pretvorili u ogroman pad.

Nisi u pravu stalle, idi daj istom tom advokatu 100 evra i opet ces da dobijes firmu i pecat za te pare. Samo je danas teže poslovati nego ranije, ali procedura otvaranja je skoro ista.

Ti si već veći Merlin i od samog Merlina.

Taj koji danas započinje posao na takav način za par godina će biti ili živi leš ili u sanduku.

Nešto me dovodi do zaključka da ti je firma tezga na buvljaku. Ili ne vodiš posao. Nešto od ta dva jeste, čim možeš tako nešto da tvrdiš. U četvrtak je moj prijatelj dobio od Pro Credita 5000E, i to za nepunih 6 sati od kad su mu došli ljudi iz banke da "overe" stanje na terenu. Čak su ga pitali i za sivo poslovanje, jer je butik u pitanju. Njih je interesovalo samo odakle će da vrati. Uzeo pare, platio Turčinu robu u Istambulu i ovaj mu je poslao. Kredit je uzeo, jer ga je špediter - Srbin, zavrnuo za ceo kontigent robe, pa je ostao u raskoraku. Dakle - ke*aš...
 
Poslednja izmena:
Daću vam pravi odnos malih i srednjih preduzeća i velikih kompanija koje se najavljuju. Do pre 10 godina nije postojao ni jedan veći tržni centar, niti market poput Maxia, Merkatora, Tempa, ... Tada su uspevale male prodavnice-malo preduzeće. Danas, kada su došli veliki počelo se sa zatvaranjem malih prodavnica. E to će se desiti i sa tim malim preduzećima. U stvari to im se sada i dešava, zato je tolki loša situacija jer ih je neko naveo na tanak led: Dao im novac, pokrenuli posao i sada su u dugovima, većina njih. A zašto mi se neko ne javi ko sada vodi uspešno posao započet od kredita? Svi ste negde u nekom većem sistemu!
 
Nisi u pravu stalle, idi daj istom tom advokatu 100 evra i opet ces da dobijes firmu i pecat za te pare. Samo je danas teže poslovati nego ranije, ali procedura otvaranja je skoro ista.



Nešto me dovodi do zaključka da ti je firma tezga na buvljaku. Ili ne vodiš posao. Nešto od ta dva jeste, čim možeš tako nešto da tvrdiš. U četvrtak je moj prijatelj dobio od Pro Credita 5000E, i to za nepunih 6 sati od kad su mu došli ljudi iz banke da "overe" stanje na terenu. Čak su ga pitali i za sivo poslovanje, jer je butik u pitanju. Njih je interesovalo samo odakle će da vrati. Uzeo pare, platio Turčinu robu u Istambulu i ovaj mu je poslao. Kredit je uzeo, jer ga je špediter - Srbin, zavrnuo za ceo kontigent robe, pa je ostao u raskoraku. Dakle - ke*aš...

Za otvaranje samo jednog oblika preduzetništva mom prijatelju trebalo je 3 meseca.
A pare su nebitne. Možda je dao isto toliko ili malo više ali trebalo mu je puna 3 meseca.

A što se tiče kredita, nema dana a da mi ne stigne ponuda od neke banke i to za kredite od 20.000-200.000 evra pa čak i više.

Nažalost i pored najbolje volje da smislim ili osmislim posao došao sam do saznanja da u današnjoj Srbiji ne postoji posao koji može da otplati takav kredit ili bar da mi obezbedi sigurnost u poslovanju.

I bavim se proizvodnjom. A od kredita sve što sam video to je jedna velika 0 (nula) jer me to savršeno ne intersuje.

I još nešto, kredit se danas može uzeti samo za proizvodnju ali koja bi trebala da bude sigurna investicja. Sve ostalo je siguran put u propast.

Kada si tako pametan i bistar zašto sam ne rizikuješ daš kao garanciju svoju imovinu i započneš "siguran" posao.

Osećam da sediš u nekoj sigurnoj državnoj fotelji i odatle pametuiješ kako je sigurno i odlično privatno poslovanje kada se uzmu krediti.
Prikane ti si isti onaj zelenašu samo što ti nagovaraš ljude na ludi korak. I verovatno za to dobijaš dobru proviziju ....
 

Back
Top