Миле саКлисе
Elita
- Poruka
- 20.637
МОЛИМ ДА СЕ ОВДЕ ПОСТУЈУ СВИ ХЕРОЈИ СРПСКОГ НАРОДА И МИСИЛИМ НА СВЕ БЕЗ ПОЛИТИЧКИХ РАЗЛИКА И БЕЗ ТЕРИТОРИЈАЛНЕ ПРИПАДНОСТИ
Milan Tepić (1957. - 29. septembar 1991), major JNA, iz potkozarskog sela Komlenca.
Jula meseca 1991. major Tepić se našao u centralnom skladištu borbenih sredstava u selu Bedeniku u blizini Bjelovara. Tokom povlačenja JNA iz Bjelovara, što je bilo po dogovoru JNA, Unprofora i hrvatskih vlasti, evakuacija kasarne i drugih vojnih objekata trebala se desiti 1. oktobra 1991. Prebeg iz JNA potpukovnik Josip Tomšić, koji je u međuvremenu postao komandant odbrane Bjelovara, je na svoju ruku pripremio napad na kasarnu u kojoj su se nalazili preostali vojnici, oficiri i njihovi članovi familija koji nisu prebegli na drugu stranu. Kasarna u kojoj danima nije bilo vode i struje je napadnuta sa 2000 vojnika i posle nemalih borbi zauzeta.
Tepić je bio primoran da se sa svojim vojnicima povuče u skladište i organizuje odbranu od hrvatskih paravojnih formacija koje su opkolile objekat. Dvadeset i devetog septembra 1991. ne želeći da prepusti neprijatelju oružje kojim bi ubijao njegove vojnike, major Milan Tepić digao je u vazduh vojno skladište i sebe. Ovo delo mnogi su uporedili sa sličnim potezom resavskog vojvode Stevana Sinđelića.
Prilikom pokušaja zauzimanja skladišta municije major Tepić je skladište digao u vazduh i pri tome je prema zvaničnim podacima, pored njega, poginulo 11, a prema nezvaničnim preko 200 napadača koji su se kasnije vodili kao „nestali“. U određenom času vojnicima JNA je naređeno da se povuku od glavnog objekta - na bezbednu razdaljinu. Ovo naređenje majora Tepića nije poslušao vojnik na odsluženju vojnog roka, Stojadin Mirković, koji je iz oklopnog transportera dejstvovao po neprijatelju sve dok nije bio pogođen protivoklopnim projektilom. U znak odmazde streljan je zarobljenik - komandir straže Ranko Stefanović.
Major Milan Tepić je proglašen narodnim herojem. Njegovo ime nosi ulica u Beogradu (opština Savski venac) i u više drugih srpskih gradova. Ulica koja je u Novom Sadu nazvana po Milanu Tepiću, kasnije je preimenovana.[1] Njemu u počast, Vojska Republike Srpske izdala je orden za zasluge u ratu u BiH.