Quantcast

Svetost Božija

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.922
Piše plahata gore.

Zašto je dakle Bog svet? Treba razumeti pojam svetosti...hajde da se obratimo Pismu da vidimo šta znači izraz svet? :)

"Svet, svet, svet je Gospod nad vojskama", Isaija 6,3

qadowsh (kaw-doshe'), je hebrejska reč koja znači ovo ispod dole...

sacred (ceremonially or morally); (as noun) God (by eminence), an angel, a saint, a sanctuary -- holy (One), saint.

Dakle, svet, uzvišen..

Neko ko je uzvišen, nad svime..iznad svega. Mislim da je osnovna odrednica Božanska Uzvišenost...tj. izvan svega što postoji.

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.922
Evo još jedan recimo detalj izraza "svet"-kadoš, heb.. šta to sve podrazumeva:

"A Isus reče narodu: ne možete služiti Gospodu, jer je svet Bog, Bog revnitelj, neće podnositi vaše nevere i vaših greha", Isus Navin 24,19

Evo recimo važne odlike Božanske svetosti: ne podnosi greh! Čistoća karaktera..savršenstvo pravednosti...

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
4.922
Ovo ništa ne govori o svetosti,piše samo da je svet i da neće podnositi nešto,greh,

Upravo ovo "nepodnošenje greha" i određuje pojam svetosti...zapravo nadovezuje se na ono što je rečeno:

"ne možete služiti Gospodu, jer je svet Bog"

Bog je svet....a onda se nastavlja u čemu se ogleda ta svetost:

"Bog revnitelj, neće podnositi vaše nevere i vaših greha"

Dakle, svet je i ono što iz toga proizilazi jeste da "ne podnosi greh"...zato ih Isus Navin i upozorava da ne mogu služiti Gospodu jer je svet...a oni budući da su skloni grehu, prevarama..to je suprotno onome što podrazumeva Božija svetost :)

Možda je ovo dovoljno od mene za sad...po pitanju svetosti..da čujemo i druge a i tvoje mišljenje takođe. :).

Dakle, uzvišenost i moralno savršenstvo...

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
6.891
Bog je svet, jer se svetost nikada ne zaboravlja. Svet je da bi nas svojom svetoscu privukao. Prljavstinu ljudi sami nadju, ali ako se ikada upitaju koja je to apsolutna vrednost kojoj trebamo svi da tezimo, onda je to Bozija svetost. SVE OSTALO JE SEKUNDARNO.
Svet je jer nas tako orijentise, kada ljudi sve izokrenu, izopace,pokvare i uprljaju, jedino svetost ostaje, njoj ne mogu nista.
ja mislim da su morali razni nasa ljudska kategorija, t. da postoe razne moralne kategorije, tj. u zavisnosti od konteksta nama je razno moralno, i nemoralno.
Kad je rec o svetosti, ne postoji rec suprotna svetosti, tj. svetposti se nikada ne moze definisati iz suprotnosti svoje, ili metpdom eliminisanje nesvetog - to sam hteo da naglasim.

Poslednja izmena:

vcbccbc vcbcvb

Iskusan
Poruka
6.891
Ne postoji gradacija, niti podredjenost kod svetog, to je moja poenta. Ili jesi ili nisi. Ali kola su otisla nizbrdo, ljudi su odavno degradirali pojam svetosti, zalim, ali je tako. Ne kazem da svetih nije bilo, ali sta je moralno savrsenstvo ili na kojim to kriterijumima neko procenjuje ... sve su to ljudski kriterijumi, svidja vam se ovaj ili onaj, i ajde, covek je imao ugled... eno, rimokatolici imaju nizi rang - blazenih... nista to ne valja kako se radi

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.