Svetosavski nacionalizam

Mingov striko

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
129
Svetosavski nacionalizam je desna politička ideologija koja predstavlja spoj srpskog nacionalizma i pravoslavnog klerikalizma.

Ova ideologija je nastala 1930-ih godina u Kraljevini Jugoslaviji. Njenim najzačajnijim ideolozima se smatraju pravoslavni episkop Nikolaj Velimirović i srpski pro-fašistički političar Dimitrije Ljotić. Pobedom komunizma nakon Drugog svetskog rata ova ideologija je potisnuta iz javnog života. Svetosavski nacionalizam je od 1990-ih ponovo prisutan na političkoj sceni Srbije, a zastupaju ga neke desničarske organizacije (Otačastveni pokret Obraz, Sveti Justin, Dveri srpske...) i pojedinci unutar Srpske pravoslavne crkve.

Suština svetosavske ideologije je sintagma - jedan narod, jedne religije u jednoj državi. Svetosavski nacionalisti se zalažu za ono što nazivaju srpskim srednjevekovnim vrednostima („bogoljublje“, „viteštvo“, „sabornost“) i za uspostavljanje srpske pravoslavne države na prostoru od „Kupe do Vardara i od Dunava do Jadranskog mora". Pristalice ove ideologije odbacuju zapadnu kulturu, demokratiju, liberalizam, ljudska prava, republikanske vrednosti i ekumenski dijalog.
http://sr.wikipedia.org/wiki/Svetosavski_nacionalizam


Da li je ova vrsta nacionalizma ustvari prikriveni fašizam?:think:
 
moras nauciti razliku izmedju nacionalizma i fasizma. a kada vec toliko volis wiki

Национализам у суштини представља приврженост сопственој нацији и држави..
http://sr.wikipedia.org/wiki/Национализам

Фашизам је државно уређење екстремне деснице које радикално ограничава људска права ради веће стабилности и бржег напретка.
http://sr.wikipedia.org/wiki/Фашизам
 
Fašizam i hitlerizam su nastali i njihova osnova leži na nacionalizmu. Nacionalizam je nastao u periodu francuske revolucije 1789. godine. Fašizam je nastao u Italiji, a hitlerizam u Nemačkoj, početkom 20. veka. Sveti Sava je živeo u 12 veku, i oni koji sebe nazivaju njegovim sledbenicima, ne mogu biti fašisti. Srbi nisu fašisti, i u Srbiji nikada nije bilo fašističkih pokreta (ne računaju se okupacione snage).
 
A kako se drugacije zove NACIONALsocijalizam?

nacizam, ali to je vec treca stvar.

Нацизам или Националсоцијализам, (на нем. Nationalsozialismus), односи се углавном на тоталитарну идеологију и праксу Нацистичке партије (Националсоцијалистичке немачке радничке партије, на нем. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei или скраћено NSDAP) под вођством Адолфа Хитлера. Нацизмом се такође назива и политика коју је усвојила и спроводила немачка влада у периоду од 1933 до 1945, период који се у немачкој историји још назива и Трећим рајхом, а држава Нацистичком Немачком.
http://sr.wikipedia.org/wiki/Нацизам
 
Fašizam i hitlerizam su nastali i njihova osnova leži na nacionalizmu. Nacionalizam je nastao u periodu francuske revolucije 1789. godine. Fašizam je nastao u Italiji, a hitlerizam u Nemačkoj, početkom 20. veka. Sveti Sava je živeo u 12 veku, i oni koji sebe nazivaju njegovim sledbenicima, ne mogu biti fašisti. Srbi nisu fašisti, i u Srbiji nikada nije bilo fašističkih pokreta (ne računaju se okupacione snage).
Osim pravoslavnih svecenika i pravoslavlja u srbiji definitivno nije bilo fasizma,tu se slazemo,barem polovicno.
 
Fašizam i hitlerizam su nastali i njihova osnova leži na nacionalizmu. Nacionalizam je nastao u periodu francuske revolucije 1789. godine. Fašizam je nastao u Italiji, a hitlerizam u Nemačkoj, početkom 20. veka. Sveti Sava je živeo u 12 veku, i oni koji sebe nazivaju njegovim sledbenicima, ne mogu biti fašisti. Srbi nisu fašisti, i u Srbiji nikada nije bilo fašističkih pokreta (ne računaju se okupacione snage).

Fasista i fasizma je bilo u mnogim zemljama, a ne samo tamo gde je nastao.
 
Национал-социјализам такође може бити идеологија која нема везе са НС Немачком!Сјетимо се само манифеста хришћанског национал-социјализма у Румунији који је састављен много година пре појаве Хитлера!
Али то је сасвим друга тема...
 

Back
Top