SVETLOST ILI TAMA

Poruka
66
Sta je prvo nastalo : SVETLOST ILI TAMA !!!
Moje misljenje je da je prvo nastala tama jer bez tame nema svetla ali ima tame, a bez svetla ima tame!!! ( muzika iz helloweena)
To je moje misljenje mada se moj ortak ne slaze sa mnom , on kaze: da su nastali u isto vreme!!!
STA VI MISLITE....
 
U isto vreme su nastala i svetlost i tama.Pre big banga nije postojalo nishta,ni svetlost ni tama[iako vetjina zamishlja nishta kao neshto tamno ;p ] ... u trenutq kada se desio big bang nastala su i svetlost i tama...
 
vvvvvbbbbbbbbbbbb
ovo gore je napisala moja macka :)
naravno da nije smesno
jos je smesnije misliti da je prvo nastalo nesto...
i ko kaze da pre nije postojalo nista?
ili bolje reci, da je pre big banga postojalo nista?
 
Ovde su stvari malo pogresno postavljenje.
Tama nije NESTO, niti je ona tek odsustvo svetlosti.
Svetlost je zapravo uljez u celoj toj prici - kada postoji izvor svetlosti on "narusava" prirodno stanje stvari tj tamu.

Znaci pitanje je da li oduvek postoje ti izvori svetlosti....
 
nekko vrlo kratko vreme posle big-banga [tzv. Plankovo vreme] nije postojala ni materija niti ijedna prirodna sila [gravitacija,elektomag.,jaka,slaba] pa ni svetlost,ni tama
ALI je postojao big-bang :)
 
^Nikola^:
Hehe KiZo bre nemoj da zlostavljas decu koja ne znaju ni sta ih je zadesilo :)
Vidish da je devojka neiskusna, a ti odma....ma idi bre :D
Izvini "deda" ali covek se uci dok je ziv!!! A mene zanima po cemu si to zakljucio da sam ne iskusna , i u kom smislu sam ja to ne iskusna????
A i sem toga postavila sam temu cisto radi diskusije , mene zanima sta drugi misle o tome!!!!
 
Po nekom mom uverenju mora da je nastalo u isto vreme . Mislim da se sve deli na svetlo i tamno ...tako i u triologiji SW .. tamna strana sile i svetla strana sile ,dobro i zlo .
Mislim da je to realnije od mnogo ...mnogo religija koje postoje, mada film nije religija ali je veoma opipljivo kao na primer budizam .Sto nebi trebalo da bude cudno jel je sam Lukas posecivao hram Shao-lin ,i proucavao njihovu religiju kako bi dosta toga primenio u filmu .
Ako volite STAR WARS posetite moju temu ... (malo reklame)
 
Pa grcka mitologija daje dobar odgovor na to pitanje,evo kako su grci verovali kako je sve postalo: Iz Haosa su nastali Tartar (bezdan); Eraba (vecni mrak) i Njukta (noc) od kojih su nastali Etar (vecna svetlost) i Hemera (dan); i Geja, boginja Zemlja, koja je rodila Nebo (Uran), Planine i More. Uran se ozenio Gejom i imali su 18-oro dece-3 kiklopa, 3 storuka dzina i mocne titane (12): Okeana i Tetidu (doneli su na svet reke i Okeanide, morske boginje), Hiperiona i Teju (na svet doneli Sunce-Heliosa, Mesec-Selenu i Zoru-Auroru), Astreja (koji sa Aurorom stvori sve zvezde i sve vetrove), Hronosa i Reju (doneli na svet bogove Olimpljane-Hestiju, Demetru, Heru, Hada, Posejdona i Zevsa), Japeda i Temida (boginja zakona, majka mojri, boginja sudbine, i majka Prometeja, Epimeteja i Atlasa), Mnemosinu (boginju pamcenja)
 
strager_in_the_night_girl:
Izvini "deda" ali covek se uci dok je ziv!!! A mene zanima po cemu si to zakljucio da sam ne iskusna , i u kom smislu sam ja to ne iskusna????
A i sem toga postavila sam temu cisto radi diskusije , mene zanima sta drugi misle o tome!!!!

Pa cini mi se da je on mislio na "prasak"... znas, onaj "prasak:....a da si neiskusna..... pa jos uvek nisi shvatila o cemu pricam :P
 
Tama i svetlost... Prilicno komplikovano
Svetlost ne postoji bez tame i obrnuto. Tako funkcionise obican covek (njegov um) tj. po dualnom principu suprotnosti.
Npr. ako posmatramo skroz crn papir a znamo da je crno odsustvo svetlosti jer crna savrseno absorbuje svetlost tj. ne reflektuje je. Naravno da ga mi vidimo jer ga posmatramo na svetlosti ali ako ga posmatramo po mraku necemo videti nista i mozemo pomisliti da nema nicega.
Isto je i sa svetloscu. Npr. Ako upalimo sijalicu u mraku vrlo je jasno sta vidimo ali isto tako jaka sijalica okruzena jakom svetloscu iz okoline je prakticno za nas nevidljiva ne samo sijalica vec i sve ostalo jer nemamo sta da uocimo kao suprotnost.

Znaci zakljucak: I tama i svetlo su nevidljivi ukoliko nisu medjusobno prosarani za nase oci.
Pricao sam o (ne)vidljivosti, to napominjem jer mi ljudi smo skloni da ono sto se ne vidi proglasimo nepostojecim.
Oci primaju samo ogranicen frekventni spektar i to od infracrvene do ultraljubicaste. A Znamo i da ako skroz crno telo ugrejemo na nekoliko hiljada celzijusovih stepeni ono svetli itekako. Sto je veca temperatura veca je i svetlost tog crnog tela i ide od crvenkaste do plavicasto ljubicaste (i dalje ce biti crno kad ga ohladimo)...
 

Back
Top