Sveti Sava u istorijskim izvorima

gost 41782

Elita
Poruka
19.639
Inspirisana emisijom Darka Sukovica, mog omiljenog novinara:D, postavljam pitanje koji su to izvori u kojima se pominje Sveti Sava.

Doticni je postavio jedno pitanje koje glasi:" Da li postoje istorijski izvori koji govore da je Sv.Sava krocio na tlo Crne Gore", na primer, nesto u tom fazonu.

Pa ja pitam Vas, koji su najpouzdaniji izvori u kojima se Rastko pominje?
 
Синиша Мишић Филозофски факултет Београд

ИСТОРИЈСКА ГЕОГРАФИЈА СРБИЈЕ У ЖИТИЈИМА СВ. СИМЕОНА И СВ. САВЕ

Иначе Свети Сава као историјска личност постоји у мору извора. Дарко (Шупак) Шуковић то одлично зна.

http://media.nmkv.rs/izdavastvo/Sve...ija-Srbije-u-zitjima-Sv-Simeona-i-Sv-Save.pdf

NuWrxML.png
 
Inspirisana emisijom Darka Sukovica, mog omiljenog novinara:D, postavljam pitanje koji su to izvori u kojima se pominje Sveti Sava.

Doticni je postavio jedno pitanje koje glasi:" Da li postoje istorijski izvori koji govore da je Sv.Sava krocio na tlo Crne Gore", na primer, nesto u tom fazonu.

Pa ja pitam Vas, koji su najpouzdaniji izvori u kojima se Rastko pominje?

Ne da mi se tragati po izvorima, zato što je već iscrpljujuće vraćajući se starim temama koje smo već mnogo puta obrađivali, ali s obzirom da je Sv. Sava u hodočašća kretao morem, iz Budve, vrlo je jasno da je nogom kročio na tle današnje Crne Gore.

9868036.jpg
 
Evo da ne bude da sam skroz lenj...u Italiju je otišao ukrcavši se na brod iz Budve, najverovatnije na proleće 1234. godine. Dimitrije Obolenski, Šest vizantijskih portreta, str. 169:

Budvi.JPG


Vezano za njegovo prvo ukrcavanje, u izvoru se ne precizira Budva, već se kaže samo Dalmacija, međutim prilično je jasno (apsolutno nesumnjivo...ne bi bilo logike da se ukrcavao u Stonu npr. negde) da je iz Budve krenuo na put za Svetu zemlju 1229. godine. I da je iz Bara krenuo npr. ništa ne bi tu menjalo puno; isti đavo.

Str. 166 istog dela:

Ravnozem.JPG


Tako da, odgovor je; da, van sumnje je da je Rastko Nemanjić svojom nogom kročio na tle Crne Gore. Ako neko ima strpljenja za direktne citate iz samih istorijskih izvora na osnovu kojih pouzdano možemo reći da je Sava boravio na području današnje crnogorske države, neka nastavi sam, tragom vizantijskih portreta Obolenskog i biografskih izvora o Svetom Savi.

Radi se o klasičnoj podmetačini spin-majstera koji se služe manipulacijama istorijskih izvora (u ovom slučaju, gospodina Darka Šukovića, koji uživa zahvaljujući političkim vezama povlašćeni položaj u medijskom prostoru današnje Crne Gore).
 
Poslednja izmena:
Evo da ne bude da sam skroz lenj...u Italiju je otišao ukrcavši se na brod iz Budve, najverovatnije na proleće 1234. godine.

Evo da pripomognem još malčice, iz 26. glave Domentijanovog žitija:

Dioklitijski.JPG


Šta je Dioklitijsko more, svakome bi trebalo da bude jasno, a u napomeni ovog izdanja (iz biblioteke Srpska književnost u sto knjiga) dodaje se da je arhiepiskop Danilo precizirao da je Sava krenuo direktno na svoje pomorsko putešestvije baš iz staroga Bara.

:kpozdrav:
 
Slavene ti treba da otvoris paypal ili one patreone da ti l ljudi uplacuju za tvoj doprinos Krstarici, :mrgreen:

Ne znam da li imas You tube kanal ali bi trebalo da radis nesto tipa Srbija Global.
Ne moras cak ni da se snimas ako nisi lep. Ali nekako da uoblicis sve ovo o cemu pises u video formu.Slajdovi.. nesto tog tipa

Na forumu nije pregledno pratiti teme.
 

Back
Top