Sveti Juda Iskariotski

Meni zapravo nije jasno u cemu se ogleda Judina izdaja. Ako sam dobro razumeo on je taj koji ga je pokazao ljudima, koji je ljudima rekao: "To je Isus Hrist.".
Pa zar ti ljudi nisu Isusa znali od ranije? Pa zar ti fariseji i sadukeji nisu slusali njegove price? Zar je moguce da neko ko je izlecio silan narod i ucinio silna cuda ostane nepoznat?
Na kraju krajeva, da li se to Isus krio ili je svoja predavanja govorio javno?
Citajuci Jevandjelje nemam utisak da se Isus skrivao i da se nekoga plasio pa mi je zaista nejasno u cemu se ogleda Judina izdaja.
 
rdeki:
Meni zapravo nije jasno u cemu se ogleda Judina izdaja. Ako sam dobro razumeo on je taj koji ga je pokazao ljudima, koji je ljudima rekao: "To je Isus Hrist.".
Pa zar ti ljudi nisu Isusa znali od ranije? Pa zar ti fariseji i sadukeji nisu slusali njegove price? Zar je moguce da neko ko je izlecio silan narod i ucinio silna cuda ostane nepoznat?
Na kraju krajeva, da li se to Isus krio ili je svoja predavanja govorio javno?
Citajuci Jevandjelje nemam utisak da se Isus skrivao i da se nekoga plasio pa mi je zaista nejasno u cemu se ogleda Judina izdaja.
Pošto vrlo dobro znam kako je kada ti niko ne odgovara ja ću pokušati koliko mogu da ti uvek dam odgovore
Znači on njega nije objavio već izdao i to za 30 srebrenika . Izdao , jer je otkrio gde je u datom momentu. U datom momentu kada je sve bilo pogodno da se odigra onako kako je prorečeno.
Mene više muči njegovo iskreno pokajanje koje je dokazao bacanjem srebrenika i kajanjem kao i samoubistvom . Da li će mu biti oprošteno ?
Ja bih rekao da on nije mislio da će to toliko daleko da ide ta izdaja! Do raspeća i smrti Hrista.
Pozdrav
 
Christadelphian:
Pošto vrlo dobro znam kako je kada ti niko ne odgovara ja ću pokušati koliko mogu da ti uvek dam odgovore
Znači on njega nije objavio već izdao i to za 30 srebrenika . Izdao , jer je otkrio gde je u datom momentu. U datom momentu kada je sve bilo pogodno da se odigra onako kako je prorečeno.
Mene više muči njegovo iskreno pokajanje koje je dokazao bacanjem srebrenika i kajanjem kao i samoubistvom . Da li će mu biti oprošteno ?
Ja bih rekao da on nije mislio da će to toliko daleko da ide ta izdaja! Do raspeća i smrti Hrista.
Pozdrav

Ckaj malo... Ako sam ja dobro shvatio on je u grupi ljudi prisao Isusu i poljubio ga je i na taj nacin pokazao onima koji su hteli da ga uhvate da je to on.
Znaci li to da ti ljudi nisu znali ko je Isus? E to mi nije logicno. Pazi, covek ide i cini cudesa, drzi javne propovedi, raspravlja se sa farisejima po njihovim zbornicama, a kada fariseji dodju po njega oni ne znaju da je to on i njima, farisejima je potreban Juda da im kaze: "Eto,to je taj.".
Meni ta prica ne zvuci logicno. To je sada na primer da niko ne bi uspeo da prepozna Karadzica i bio bi potreban covek koji bi policiji pokazao u gomili nepoznatih ljudi: "Eto, to je Karadzic.".
 
rdeki:
Meni ta prica ne zvuci logicno.
rdeki, mnoge stvari u Bibliji nisu logične. Jedan od simpatičnih primera: 1. Jovanova kaže u 4-tom poglavlju

15. Који призна да је Исус Син Божји, Бог у њему стоји и он у Богу.

U isto vreme, u Mateju (VIII), dva "besna", dva đavola priznaju da je Isus sin Božji.

29. И гле, повикаше: Шта је Теби до нас, Исусе, Сине Божји? Зар си дошао амо пре времена да мучиш нас?

Logičkim prosuđivanjem dolazimo do toga da đavo stoji u Bogu i Bog u đavolu, a to pisac svakako nije hteo da kaže.
 
Sizif:
rdeki:
Meni ta prica ne zvuci logicno.
rdeki, mnoge stvari u Bibliji nisu logične. Jedan od simpatičnih primera: 1. Jovanova kaže u 4-tom poglavlju

15. Који призна да је Исус Син Божји, Бог у њему стоји и он у Богу.

U isto vreme, u Mateju (VIII), dva "besna", dva đavola priznaju da je Isus sin Božji.

29. И гле, повикаше: Шта је Теби до нас, Исусе, Сине Божји? Зар си дошао амо пре времена да мучиш нас?

Logičkim prosuđivanjem dolazimo do toga da đavo stoji u Bogu i Bog u đavolu, a to pisac svakako nije hteo da kaže.
Shvatio sam
Ovakvih na oko protivrečnosti ima dosta jer se mora shvatiti neki osnovni kontekst
npr. ako na jednom mestu kaže da ko veruje i pokrsti se biva spašen a na drugom ako čini preljube biva odbačen to treba da se shvati da se stihovi dopunjuju a ne protivreče.
1. primer koji navodiš shvatićeš ako uvidiš da je demon bolest i idol a djavo ili satana naše zle (loše) želje.
2. Mi u Bogu je veći problem ovde znači treba shvatiti šta znače ove reči ali ako dalje pročitaš videćeš šta to takodje znači.
 
Nešto demonima
Značajno je to da se reč "demoni" pojavljuje tek 4 puta u Starom zavetu i uvek opisuje idolsko štovanje, ali se pojavljuje mnogo puta u zapisima jevanđelja. Mi imamo predpostavku da je to zato što u vreme kad su pisana jevanđelja, govorilo se za neku bolest koja se nije mogla razumeti da je bila krivica demona. Ako demoni doista postoje i odgovorni su za naše bolesti i probleme, onda bi čitali više o njima u Starom zavetu. Ali mi uopšte ne čitamo tamo o njima u ovom kontekstu.

Kazati da su demoni isterani iz nekog je isto što i reći da je bio izlečen od duševne bolesti koja nije bila poznata i shvaćena u to vreme. Ljudi koji su živeli u prvom veku imali su običaj kriviti za sve što nisu mogli shvatiti, izmišljena bića zvana 'demonima'. Duševna je bolest bila teška za razumevanje sa njihovim nivoem znanja iz medicine, ljudi su govorili njima kao o 'opsednutima'. U starozavetna vremena, jedan zao ili nečist duh je ukazivao na poremećeno duševno stanje (Sud.9:23; 1Sam.16:14; 18:10). U novozavetna vremena, govor o zloduhu/opsednutost se odnosila na one koji pate od duševne bolesti. Povezanost između demona i bolesti je pokazana kod sledećeg: "prineše mu mnoge besomučne ("opsednute"D.F., "bjesne" Karadžić). (Isus) izgna duhove rečju… da se ispuni što je rekao prorok Isaija (u Starom zavetu): On uze naše slabosti i ponese bolesti" (Mt.8:16,17). Tako ljudske slabosti i bolesti su isto što i opsednutost "demonima" i "zlodusima".
Ponovo naglašavam
ako od starta krenemo pogrešno onda ne možemo na pola da raspravljamo iz konteksta jer se ne razumemo
jedni imaju jednu osnovu a drugi drugu .
 
Ево опет секташи показују како су стручњаци за демоне, сатану, зло, гробове, шеоле, адове, паклове, итд... укратко за све оно што правог верника уопште не инстересује јер сво своје време троши на упознавање са Богом и Његовом науком. :roll:
 
Kako možete pola nauka da znate a pola da ne ?
Baš tu i jeste vaš problem jer ne poznavajući sebe i svoju prirodu želite poznati Boga i Božiju a istina sadrži i dobro i loše a vi volite bajke (samo dobre delove) pa šta da ti kažem , neki će se suočiti sa istinom a neki večito živeti u lažima koje golicaju uši.
 
Christadelphian:
... a vi volite bajke (samo dobre delove) pa šta da ti kažem , neki će se suočiti sa istinom a neki večito živeti u lažima koje golicaju uši.
Tu se slažemo.

A voleo bih da mi objasniš šta je pametno mislio Jakov (IV) kada kaže

... Не знате ли да је пријатељство овог света непријатељство Богу? Јер који хоће свету пријатељ да буде, непријатељ Божји постаје.

Da li sam ja lud ili ovo znači da onaj ko voli ceo svet neprijatelj Mr. Boga? Ili i tu postoji neko opskurno značenje koje opravdava ovako nepravedne reči.
 
Kao i kod "Kneza ovoga sveta"
ne radi se o bukvalnom svetu koji Bog stvori
već o svetskim željama kojima služimo i kojima smo ovisnici i time se udaljavamo od duhovnog zato nam post trenira um kako bi imali samokontrolu .
UMERENOST u svemu .
Bog nam je stvorio tako divna čula i toliko nadražaja na iste u cilju našeg zadovoljstva ali preterivati u željama dovodi nas do tog "sveta" kojem ne treba pripadati.
Novac Megalomanija
Seksualne izopačenosti
ovisnosti o drogi alkoholu duvanu itd
 
Kastor:
maleni:
MaranAta:
Хоћеш рећи да слуге антихриста нису и сами антихристи ? :shock:

Da li su sluge Bozije bogovi?

E ovo ja zovem odgovorom,bravo maleni i pozdrav.

Ја упитах да ли ико зна шта је то ОБОЖЕЊЕ, ТЕОСИС или ДЕИФИКАЦИЈА, па сви јун(а)ци ником поникоше... 8)
 

Back
Top