Sveti Buda ili da li su neki od svetaca u hrišćanstvu književni likovi

hm337

Elita
Poruka
17.226
Pročitajte sledeći tekst o svetiteljima Varlaamu i Joasifu.
Варлаам и Јоасаф су хришћански свеци који су, према предању, живели у Индији у 3. или 4. веку. Прича о Јоасафу умногоме подсећа на христијанизовану верзију приче о Готама Буди.

Живот​

Према легенди, краљ Авенир је прогонио хришћанску Цркву, коју је основао још апостол Тома. Када су астролози прорекли да ће и његов син једног дана постати хришћанин, Авенир је младог принца Јоасафа изоловао од спољашњег света. Упркос томе, Јоасаф упознаје светог Варлаама, прима хришћанство и истрајава у вери упркос очевом гневу и убеђењу. На крају, и Авенир прихвата хришћанство, предаје трон Јоасафу и као испосник се повлачи у пустињу. Касније се и Јоасаф одриче престола и придружује се Варлааму у испосништву.

Прича о Јоасафу и Варлааму је била популарна у Средњем веку, могла се наћи у делима као што је Златна легенда. Иако је Римокатоличка Црква канонизовала, а Православна признала Варлаама и Јоасафа као светитеље, Варлаам никада није ни постојао, а Јоасаф је христијанизован лик Буде, оснивача будизма.

Wilfred Cantwell Smith је ушао у траг извору приче: од текста Махајана будизма на санскриту, из четвртог века, преко манихејске верзије и арапске исламске верзије, до верзије из 11. века у Грузији, одакле се преноси у Грчку и затим даље у западну Европу. Нашао је да име долази од санскритског бодхисаттва што се на персијском искварило у: бодасиф; по некима у: будсаиф. Каснија лингвистичка и географска истраживања о ширењу приче о Буди кроз Азију и Европу такође указују да име Јоасаф и животопис указују на Буду. Истраживања корејанског Народног универзитета у Сеулу упућују да се име Буддха или Бодхисатта, на санскриту, изменило у Бодисав у персијском тексту, негде у 6. или 7. веку, а затим у Будхасаф или Јудасаф у арапским документима из 8. века, па потом у Иодасаф у Грузији у 10. веку. Онда је у 11. веку прихваћено у грчкој као Иоасаф, а од тада као Iosaphat или Josaphat у латинском.

Православна верзија долази од св. Јована Дамаскина, а на српском од аве Јустина Поповића (Житија светих за новембар, стр. 563-590) чија је скраћена верзија дата у Охридском прологу Владике Николаја.

Ликови ове двојице светитеља могу се видети у манастиру Студеница на фрескама из 1209. године.

Православни извор​

Мученик Варлаам и преподобни Јоасаф се у православној цркви славе се на дан 2. децембра по новом / 19. новембра по старом календару.

Варлаам и Јоасаф су били индијски аскети. Јоасаф је био престолонаследник, син краља Авенира. Божијим промислом, посетио га је старац Варлаам, поучио га хришћанској вери и крстио. Након тога, старац се повукао у планину да живи аскетски, а Јоасаф је остао да се бори са многим искушењима овога света и да их, Божијом милошћу, превлада. Напослетку је Јоасаф успео да свог оца преобрати у хришћанство. Након што је крштен, краљ Авенир је поживео још четири године, живећи у дубоком покајању, јер беше сурово прогањао хришћане.
Млади Јоасаф је поверио краљевство свом пријатељу Варахији и отишао у дивљину да живи аскетски. На овом свету имао је још само једну жељу, да опет види свог духовног оца, Варлаама. Бог му је услишио ову жељу и једног дана се Јоасаф нашао пред Варлаамовом пећином, ускликнувши: „Благослови, оче!“ Старац Варлаам живео је 70 година аскетски у дивљини и поживео укупно 100 година. Свети Јоасаф се свог престола одрекао у 25-ој години, а у дивљини је живео још 45 година.
https://sr.wikipedia.org/wiki/Варлам_и_Јоасаф


Da li možemo verovati u priče o svetiteljima hrišćanstva ako znamo da su neke od njih izmišljene? Ako bar za jednog svetitelja znamo da je plod mašte zasnovane na priči o Budi kako možemo biti sigurni da i ostale priče o svetiteljima nisu izmišljene? Kako možemo sa sigurnošću znati da čak i Isus nije književni lik zasnovan na legendi o ličnosti koja je bila mnogo manje uticajna i značajna od onog što mu se pripisuje u Jevanđeljima? Ako neku organizaciju jednom uhvatimo u laži ima li smisla verovati u bilo šta što ona propoveda zahtevajući da joj se slepo veruje?
 
Poslednja izmena:
Da li možemo verovati u priče o svetiteljima hrišćanstva ako znamo da su neke od njih izmišljene?
Ne znam, meni je mnogo važnije učenje koje ti "svetitelji" prenose od same ličnosti tih ljudi. Budizam i Hrišćanstvo su duhovna učenja namenjena ljudima u njihovom unutrašnjem razvoju, a Isus i Gotama su mogli biti bilo koji učitelj koji ta učenja prenosi. Imena učitelja mi nisu toliko važna, ali učenje me već zanima.
 
Pročitajte sledeći tekst o svetiteljima Varlaamu i Joasifu.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Варлам_и_Јоасаф


Da li možemo verovati u priče o svetiteljima hrišćanstva ako znamo da su neke od njih izmišljene? Ako bar za jednog svetitelja znamo da je plod mašte zasnovane na priči o Budi kako možemo biti sigurni da i ostale priče o svetiteljima nisu izmišljene? Kako možemo sa sigurnošću znati da čak i Isus nije književni lik zasnovan na legendi o ličnosti koja je bila mnogo manje uticajna i značajna od onog što mu se pripisuje u Jevanđeljima? Ako neku organizaciju jednom uhvatimo u laži ima li smisla verovati u bilo šta što ona propoveda zahtevajući da joj se slepo veruje?
Tvoje pitanje je potpuno nejasno iako si dao neko obrazloženje. Prvo treba definisati šta je to književni lik u odnosu na istorijsku ličnost o kojoj se govori. Generano, svi sveci su i književni likovi. Da li su svi sveci istorijske ličnosti drugo je pitanje. Tvoje sugerisanje da u biografijama ima izmišljenih stvari pa su time i lažne je veoma zlonamerno. Nekad je bio običaj, a nije ni danas drugačije, da se o nekim svecima znalo veoma malo, skoro pa ništa osim moža jedne ili dve rečenice. Recimo, bio je mučenik koji je stradao pod Dioklecijanom. Zbog religioznih potreba dodavani su mu određeni atributi koji su po mišljenju tadašnjih autora mogli odgovarati određenom liku. Uzmi na primer navodno, odnosno izmišljeno krštenje Konstantina pred njegovu smrt koja nikakva ni istorijska ni semantička ispitivanja nisu mogla potvrditi.
Savetujem ti da ne praviš budalu od sebe već da sam analiziraš biografije koje su ti zanimljive pa svoja saznanja ali ne i pogrešno induktivno razmišljanje podeliš s nama na forumu.
 
na takav način možeš svaku istorijsku ličnost dovesti u pitanje da li je uopšte postojao.
ne možeš...ako su istoričari zapisali postojao je...ako nisu ne možemo znati...u ovom slučaju svetog Joasifa detektovan je trag legende kroz razne narode i kako se menjalo ime i menjala priča...znači neko u crkvi je prihvatio priču koja je potekla iz Indije i bez razmišljanja ili još gore sa predumišljajem proglasio je za istinu i izmišljenog književnog lika za svetitelja kod katolika odnosno prepodobnog kod nas...šta ti to govori o kredibilitetu crkve kao izvora saznanja o svetiteljima pa i o samom Isusu?
 
Ne znam, meni je mnogo važnije učenje koje ti "svetitelji" prenose od same ličnosti tih ljudi. Budizam i Hrišćanstvo su duhovna učenja namenjena ljudima u njihovom unutrašnjem razvoju, a Isus i Gotama su mogli biti bilo koji učitelj koji ta učenja prenosi. Imena učitelja mi nisu toliko važna, ali učenje me već zanima.
učenje je jednostavno i svodi se na ono što su mnogi poučavali...da je ljubav najbitnija...koliko za sebe možeš reći da si napredovao u ljubavi prema bližnjima, sebi i Bogu pod uticajem hrišćanstva? koliko ljudi poznaješ koji su pod uticajem hrišćanstva napredovali u ljubavi prema bližnjima, Bogu i sebi? koliko sveštenika poznajeđš koji su puni ljubavi za sebe, bližnje i Boga? to je jedino merilo koliko je učenje korisno...
 
Pročitajte sledeći tekst o svetiteljima Varlaamu i Joasifu.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Варлам_и_Јоасаф


Da li možemo verovati u priče o svetiteljima hrišćanstva ako znamo da su neke od njih izmišljene? Ako bar za jednog svetitelja znamo da je plod mašte zasnovane na priči o Budi kako možemo biti sigurni da i ostale priče o svetiteljima nisu izmišljene? Kako možemo sa sigurnošću znati da čak i Isus nije književni lik zasnovan na legendi o ličnosti koja je bila mnogo manje uticajna i značajna od onog što mu se pripisuje u Jevanđeljima? Ako neku organizaciju jednom uhvatimo u laži ima li smisla verovati u bilo šta što ona propoveda zahtevajući da joj se slepo veruje?
Priča o Budinom životu i priča o Budinom učenju su dve različite stvari. Ne moram uopšte da znam koja je priča o njegovom životu ispravna. Učenje se kroz praksu proverava. Bez prakse ne služi ničemu, koliko god neko slepo verovao.
I nije tu samo Buda pre 2.500 godina i sada ja, već hiljade ljudi koji su tim putem išli i znanje prenosili.
 
Pročitajte sledeći tekst o svetiteljima Varlaamu i Joasifu.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Варлам_и_Јоасаф


Da li možemo verovati u priče o svetiteljima hrišćanstva ako znamo da su neke od njih izmišljene? Ako bar za jednog svetitelja znamo da je plod mašte zasnovane na priči o Budi kako možemo biti sigurni da i ostale priče o svetiteljima nisu izmišljene? Kako možemo sa sigurnošću znati da čak i Isus nije književni lik zasnovan na legendi o ličnosti koja je bila mnogo manje uticajna i značajna od onog što mu se pripisuje u Jevanđeljima? Ako neku organizaciju jednom uhvatimo u laži ima li smisla verovati u bilo šta što ona propoveda zahtevajući da joj se slepo veruje?
Варлаам и Јоасаф немају везе са Будом.
Како ми знамо шта је и ко је био Марко Краљевић и да га укинемо ако немамо довољно података о њему ? Шта ако његова мајка никада није рекла "немој сине говорити криво" ?
Па ништа.
Остају нам оно паметно што су оставили за собом, није поента бити новинар и имати 100% прецизне и тачне податке о нечему, јер је очигледно битно шта су ти људи оставили за собом, а не да имамо причу која је испитана до последњег детаља.
Уосталом историја је таква, не можемо баш све знати у потпуности, али то не мења да постоје неке добре ствари које нам и те како значе.
Kako možemo sa sigurnošću znati da čak i Isus nije književni lik zasnovan na legendi o ličnosti koja je bila mnogo manje uticajna i značajna od onog što mu se pripisuje u Jevanđeljima?
Пише то у многим књигама, само треба прочитати.
https://www.amazon.com/Jesus-Outside-New-Testament-Introduction/dp/0802843689
Ово о чему ти питаш је нешто о чему се више деценија и пише и говори.
Самим тим што ја и ти сада пишемо о томе ко је био Христос а хришћанство је највећа религија на свету говори сасвим довољно само за себе. Дакле хришћанство се као мала прогоњена религија у прва три века ширило, без помоћи било кога, већ напротив са ометањем многих, са убијањем присталица, људи су прихватили да и даље верују у Христа. Очигледно да нико не жели да изгуби живот за лаж већ за истину у којој се поново родио крштењем, а то је истина о Христу.
Вековно убијање хришћана није зауставило хришћанство, већ напротив хришћанство се и даље ширило.
 
Варлаам и Јоасаф немају везе са Будом.
Како ми знамо шта је и ко је био Марко Краљевић и да га укинемо ако немамо довољно података о њему ? Шта ако његова мајка никада није рекла "немој сине говорити криво" ?
Па ништа.
Остају нам оно паметно што су оставили за собом, није поента бити новинар и имати 100% прецизне и тачне податке о нечему, јер је очигледно битно шта су ти људи оставили за собом, а не да имамо причу која је испитана до последњег детаља.
Уосталом историја је таква, не можемо баш све знати у потпуности, али то не мења да постоје неке добре ствари које нам и те како значе.

Пише то у многим књигама, само треба прочитати.
https://www.amazon.com/Jesus-Outside-New-Testament-Introduction/dp/0802843689
Ово о чему ти питаш је нешто о чему се више деценија и пише и говори.
Самим тим што ја и ти сада пишемо о томе ко је био Христос а хришћанство је највећа религија на свету говори сасвим довољно само за себе. Дакле хришћанство се као мала прогоњена религија у прва три века ширило, без помоћи било кога, већ напротив са ометањем многих, са убијањем присталица, људи су прихватили да и даље верују у Христа. Очигледно да нико не жели да изгуби живот за лаж већ за истину у којој се поново родио крштењем, а то је истина о Христу.
Вековно убијање хришћана није зауставило хришћанство, већ напротив хришћанство се и даље ширило.
pogledaću tu knjigu...jesi je ti pročitao?
 
pogledaću tu knjigu...jesi je ti pročitao?
Давно је било како сам дошао до ње, прелистао сам је ако се не варам, има разних ствари, лепо је класификована и надам се да ће ти се свидети.
Што се тиче твог питања, види се број хришћана у читавом свету, попис 2000 и 2010, разлика у попису је да се број хришћана повећава. Једноставно, Христов утицај је много већи.
Погледај снимак


Дивна искрена, топла и пре свега јасна прича.
 

Back
Top