Sveta Trojica u islamu

pitanje je sta je starije el ili yah, a imajuci u vidu iznad navedene kanaanske, fenicanske i akadske mnogobozacke religije koje su hebrew samo preuzeli i najstarija imena koja se zavrsavaju na -el, onda je jasno: yah je dosao kasnije, i to ovi i ne kriju, lepo ti pise postanje prva glava samo elohim, a tek u drugoj se pojavljuje jahve elohim, a ti ''obrazovani'' ako imas druge reference daj, a nemo' mnogo da se pravis pametan uplicuci druga pitanja cime je bilo zamenjen cetvoroslov jhvh - to je njihova naknadna pamet alibi zasto ne nalazimo jahvu
Pa чија је Библија и која је најстарија цивилизација ?
 
Pa чија је Библија и која је најстарија цивилизација ?
biblija kao biblioteka je onoga ko je cuva, ali je pitanje ko je punio sa knjigama toru, sz za nas, i to jevreji ne kriju... ne znam sta ti je smesno non-stop, jer oni koji su je cuvali u jednom istorijskom momentu stvaranja drzava su je i falsifikovali ubacivsi gde su mislili jhvh, kako bi se njihovo pleme razlikovalo od drugih mnogobozackih, a oni postali izabran narod... zato se ideja da se Bog ne uzima uzalud u usta transponovala na jhvh, da bi taj proces prosao neopazeno vekovima, nije smelo ni da se izgovara jhvh, niti se znalo kako osim svestenika
 
Poslednja izmena:
biblija kao biblioteka je onoga ko je cuva, ali je pitanje ko je punio sa knjigama toru, sz za nas, i to jevreji ne kriju... ne znam sta ti je smesno non-stop, jer oni koji su je cuvali u jednom istorijskom momentu stvaranja drzava su je i falsifikovali ubacivsi gde su mislili jhvh, kako bi se njihovo pleme razlikovalo od drugih mnogobozackih, a oni postali izabran narod... zato se ideja da se Bog ne uzima uzalud u usta transponovala na jhvh, da bi taj proces prosao neopazeno vekovima, nije smelo ni da se izgovara jhvh, niti se znalo kako osim svestenika
Ево ти за размишљање, Вавилонски талмуд: https://www.jewishvirtuallibrary.org/babylonian-talmud-full-text
 
da bi kasnije uveli Jahve elohim stvara coveka
У најстаријим библијским текстовима Јахве је типични древни блискоисточни „божији ратник” који води небеску војску против непријатеља Израела;[6] касније је постао главни бог Краљевства Израел и Јудеја,[7] а краљевски двор и храм промовишу Јахвеа као бога цијелог космоса, који посједује све позитивне особине претходно приписиване другим боговима и божанствима.[8][9] Пред крај Вавилонског ропства (6. вијек п. н. е.), само постојање других богова је негирано, а Јахве је проглашен творцем космоса и истинским богом цијелог свијета.[9]

da proglasimo mi našeg svaroga?
 
У најстаријим библијским текстовима Јахве је типични древни блискоисточни „божији ратник” који води небеску војску против непријатеља Израела;[6] касније је постао главни бог Краљевства Израел и Јудеја,[7] а краљевски двор и храм промовишу Јахвеа као бога цијелог космоса, који посједује све позитивне особине претходно приписиване другим боговима и божанствима.[8][9] Пред крај Вавилонског ропства (6. вијек п. н. е.), само постојање других богова је негирано, а Јахве је проглашен творцем космоса и истинским богом цијелог свијета.[9]

da proglasimo mi našeg svaroga?
Није нико "негирао" постојање других богова, већ је свет био такав да су Израиљци једно време мислили да је њихов Бог бољи од осталих, па су тек касније схватили да других богова нема.
То је свет, исто и као свет римског царства, где је свако веровао у неког бога.
Nije Elohim u jednini nego glagol uz tu imenicu kada se govori o Jedinome Bogu.
Е видиш, могуће да си у праву, нисам се толико детаљно бавио са тим. Хвала.
 
Није нико "негирао" постојање других богова, већ је свет био такав да су Израиљци једно време мислили да је њихов Бог бољи од осталих, па су тек касније схватили да других богова нема.
i zvaćemo ga svarog ili još bolje Vid (sveti duh)
što da koristimo tuđe reči jel da?
 
У најстаријим библијским текстовима Јахве је типични древни блискоисточни „божији ратник” који води небеску војску против непријатеља Израела;[6] касније је постао главни бог Краљевства Израел и Јудеја,[7] а краљевски двор и храм промовишу Јахвеа као бога цијелог космоса, који посједује све позитивне особине претходно приписиване другим боговима и божанствима.[8][9] Пред крај Вавилонског ропства (6. вијек п. н. е.), само постојање других богова је негирано, а Јахве је проглашен творцем космоса и истинским богом цијелог свијета.[9]

da proglasimo mi našeg svaroga?
Ne mozemo, ali je to sustina, da su oni uzeli tudje religije mnogobozacke, i onda kada su iz plemenskog uredjenja pravili nacionalna kraljevstva ubacili su jahvu... potom su isli redom unazad, i stigli do druge glave Postanja, a u prvoj nisu promenili, vec je ostalo samo elohim; e, sad ne znam za druge prevode koliko su bili temeljni u dodavanju jahve ili menjanju druge oznake/naziva za Boga. Jahvizam se sigurno pojavio vise vekova pre vavilonskog ropstva, ali da kazemo da je tada jahve ''pobedio''.
Za nas hriscane ostaje Hristovo dozivanje, obracanje: Ili, Ili, odnosno Eli, Eli, kada mu kazu, sta, jel doziva Iliju.
A u krajnjoj liniji nas sve ovo ni ne zanima jer imamo u ime Oca i Sina i Svetoga Duha.
Mene je zanimalo sa istorijske perspektive, sta se zapravo izdesavalo, a ne da ih kopiram i sad ubacujem svaroga; ne, sale, to je za mene hula, necemo tako da radimo.
 
Ne mozemo, ali je to sustina, da su oni uzeli tudje religije mnogobozacke, i onda kada su iz plemenskog uredjenja pravili nacionalna kraljevstva ubacili su jahvu... potom su isli redom unazad, i stigli do druge glave Postanja, a u prvoj nisu promenili, vec je ostalo samo elohim; e, sad ne znam za druge prevode koliko su bili temeljni u dodavanju jahve ili menjanju druge oznake/naziva za Boga. Jahvizam se sigurno pojavio vise vekova pre vavilonskog ropstva, ali da kazemo da je tada jahve ''pobedio''.
Za nas hriscane ostaje Hristovo dozivanje, obracanje: Ili, Ili, odnosno Eli, Eli, kada mu kazu, sta, jel doziva Iliju.
A u krajnjoj liniji nas sve ovo ni ne zanima jer imamo u ime Oca i Sina i Svetoga Duha.
Mene je zanimalo sa istorijske perspektive, sta se zapravo izdesavalo, a ne da ih kopiram i sad ubacujem svaroga; ne, sale, to je za mene hula, necemo tako da radimo.
bog nema ime, ljudi mu ga daju, pa zašto da ga zovemo tuđim kad ima lepo naše ime Vid?
gde ti vidiš hulu nije mi jasno :confused:
 
Nije Elohim u jednini nego glagol uz tu imenicu kada se govori o Jedinome Bogu.
hehe, gramaticka gimnastika - ja to nikad necu da kupim, za mene je to neprihvatljivo, silovanje jezika da b nam prodali neku njihovu pervertiranu teologiju, kao nisu oni mnogobosci nego su druga plemena i narodi mnogpbozacki; jel elohm isto oznacava i andjele, i svasta nesto?
 
bog nema ime, ljudi mu ga daju, pa zašto da ga zovemo tuđim kad ima lepo naše ime Vid?
gde ti vidiš hulu nije mi jasno :confused:
gde ti vidis da ja koristm ime? nema drugog imena osim Isus-ovog pod kapom nebeskom sa kojim bi se spasli

imamo dakle genericko El, i imamo odredjenje Otac, Bog Otac, po mom shvatanju to je to, Otac Sin i sv. Duh, jer Bog je po definiciji duh.

za mene je ovo sasvim dovoljno, ali opet ne kazem da ne koristim i druge odrednice kada govorimo o nebeskoj vojsci, andjeoskoj hijerarhiji itd

hula je jer ti svojom idejom nista ne dobijas, osim ako neces da ti isprasim tog vida kao jahvu? ako mi je jahve visak, zasto mislis da mi taj vid nije visak?
ne zezaj se sa SVETIM DUHOM, to je neoprostiva hula!
 

Back
Top