Na planini Rumiji na praznik Svete Trojice obistinila se drevna legenda. Po predanju, kada se na vrhu svete planine Rumije, visokom 1595 metara, bude sakupilo dovoljno pokajnog kamenja, crkva Svete Trojice će ponovo sama doleteti. Sada je doletela, uz najneobičnije hodočašće i litije.
BAR - Po drevnom predanju, na planini Rumiji, na njenom vrhu visokom 1595 metara, postojala je crkva posvećena Svetoj Trojici koju je sagradio kralj Jovan Vladimir. Zbog greha počinjenom u hramu, crkva je odletela. Isto predanje kaže da će se crkva ponovo sama doleteti kada se nakupi dovoljno pokajnog kamenja za novi hram.
Uoči praznika Svete Trojice, legenda se obistinila, doduše u modernijoj verziji - crkva je ponovo doletela na vrh Rumije. Limena crkva teška tri tone posvećena Svetoj Trojici, delo projektanta Mija Lekića a po ideji Mila Dragovića, vojnim helikopterima dopremljena je na mesto gde je nekada bio hram.
- Blagosiljaju nas vekovi potomaka. Evo, ostvaruje se proročanstvo da će crkva doleteti s neba, kad dođe vreme i kad se napuni dovoljno pokajnog kamenja. Evo ga vidite koliko se nakupilo. Hvala Gospodu Bogu na ovom velikom čudu. Crna Gora je ponovo dobila svoju kapu nakon što je skinuta ona sa Lovćena, istakao je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije koji je prisustvovao ovom velikom događaju. On je pre podizanja crkve ispred Parohijskog doma obavio malo osvećenje blagosiljajući sve one koji su osmislili ovu ideju koja se rodila na nedavnom hodočasničkom putovanju u Hilandar.
Mitropolit je u temelje crkve na Rumiji ugradio kamen iz Svetog grada Jerusalima poručivši da "danas ugrađujemo ovo znamenje da nas odozgo blagosilja, istok i zapad, sever i jug"
- Ovu svetinju podižemo na svetu planinu Rumiju, na mesto gde su se vekovima naši preci penjali da bi bili bliži Bogu negoli zemlji, dodao je vladika.
Posle ovog selikog događaja usledila je, verovatno najneobičnija litija u pravoslavnoj crkvi. Barska porodica Andrović već sedam vekova, kao najveću svetinju, čuva krst za koji se veruje da je na njemu sveti Jovan Vladimir izgubio glavu. Androvići krst pokazuju samoj jednom u godini - na Trojčindan kada se on u litiji iznosi na vrh Rumije. Iznošenju prethodi liturgija koja se tačno u ponoć služi u crkvi Svetog Nikole u Mikulićima, a onda okupljeni vernici, predvođeni sveštenstvom, i krstom pred sobom, kreću strmim planinskim stazama.
Na vrh planine stižu tačno kada vrh Rumije i Skadarsko jezero i more, koji je okružuju, obasjavaju prvi sunčevi zraci a svako ko dođe donese po jedan kamen. Tako je bilo i ove godine a svetim krstom sve četiri strane sveta zakrstili su barski sveštenici protojerej Radoman Mijailović i jerej Nebojša Orović. Litija je bila brojnija nego ikad jer je narod hteo da vidi čudo na svetoj planini.
Anastasija i vlasti
KADA je juče na Trojčindan, Rumiju obasjalo sunce, mnogi nisu mogli da veruju kada su među velikim brojevima vernika, koji su se popeli vrletima, ugledali i troipogodišnju Anastasiju Vuksanović. Ona je došla sa ocem, mamom, bratom, i sestrom, i bez ikakvih problema se popela na vrh planine.
Isto tako je prošao i povratak koji često zna da bude teži od penjanja.
IZ DVA DELA
CRKVA na Rumiji napravljena je u rekordnom roku od 10 dana, a taj posao obavili su Rajko Nešković i Momo Mijailović. Krst je napravljen u Srbiji, dok su tri zvona stigla iz Rusije. Zbog težine, celu crkvu nije bilo moguće izneti na Rumiju, pa je presečena na dva dela. Drugi deo spušten je nekoliko metara od mesta gde će se naknadno montirati.