Svestenici i prilog

prvo zasto bi uopste dali?
Добро, нек свештеник онда умре, може тако ? Не дају му прилоге, најбоље да напише молбу епископу да га премести негде другде, па сељацима је онда најближа црква и најближи свештеник мало даља.

i super mu ide tako da mani me te price.
Познајеш једног свештеника, дакле познајеш све ? Нешто си омашио.
Свештеници на селу раде као вероучитељи јер да живе од прилога старих људи, не би имали од чега.
Погледај на шта нам личи Србија.
Већ десет година људи се или одселе за Београд или оду из Србије.
И ти ми причаш да је свештеницима добро ? Фабрике пропадају, градови постају мртви градови без индустрије, о селима и да не говоримо.
О каквом ти просперитету причаш ?
Свештеник је привремено на свакој парохији.
Сутра да му каже епископ да оде на друго место, свештеник ће отићи.
Није особа на једном месту за стално и за увек.
Изгледа да ти ниси скоро био у сеоским школама. Младих нема, сеоске школе се гасе, знаш колико има неожењених на селу ? Питај кума па ће да ти објасни зашто ретко која жена хоће да дође да живи на селу.

crkva ima puno.
znas koliko zemlje imaju u vojvodini?
Црква не даје плате свештеницима. Ниси то још научио ?
Мораш бити мало прецизнији кад дајеш овако паушалне оцене.
Шта би сад, од мртвих села и мртвих градова скренуо си причу ка Војводини ? Па у селима учитељи имају једног или два-три ђака. И сматраш да је то живот и да је то добро ? Сутра ће се те школе затворити и то је то, биће све више сахрана а све мање крштења и венчања.
crkva je prebogata i moze sama da finasira svestenike.
Да ли може или не може, то је питање за себе. Чињенице говоре да свештеници не добијају надокнаду од Цркве.
Питај кума колика му је кирија па ће ти бити јасно, и зашто сутра могу да га преместе у неку другу парохију.
А што се трошкова једног свештеника тиче, поред кирије, ако попадија не ради и ако има децу, трошкови нису мали. Стога провери са кумом колико има сеоских цркава у којима сврати једном у месец дана а у неке ни толико.
То су цркве у којима нема парохијског свештеника већ их опслужује неко други.

jedno je izdrzavanje a drugo zaradjivanje

na primer kod nas nema obaveznog davanja novca
moze se dati dobrovoljni prilog jer se samofinansiramo
za odrzavanje
dakle ko hoce i ako moze
a nema sakupljanja priloga od ljudi niti je bilo kakav prilog obaveza

Biblije delimo besplatno dok sami snosimo troskove stampanja...
kako nema kada dajete svakog meseca vašoj organizaciji novcane priloge

Kaко за кога, ја знам свештеника који плаћа кирију. Уосталом не живе свештеници у свом стану него у туђем. Неко живи у манастирском стану који је на манастирској земљи па не само он већ сви који су на тој земљи плаћају кирију.
Генерално гледано што се тиче кирије то је опет широка прича, али у сваком случају није занемарљив број свештеника који плаћају кирију с обзиром да свештеници службују не тамо где су се родили и где им је кућа већ даље.

Kaко за кога, ја знам свештеника који плаћа кирију. Уосталом не живе свештеници у свом стану него у туђем. Неко живи у манастирском стану који је на манастирској земљи па не само он већ сви који су на тој земљи плаћају кирију.
Генерално гледано што се тиче кирије то је опет широка прича, али у сваком случају није занемарљив број свештеника који плаћају кирију с обзиром да свештеници службују не тамо где су се родили и где им је кућа већ даље.
Ја знам једног што је на Косову.. :( а овде кућу има и имање и
све пусто стоји.. Ваљда ће се неко од деце вратити.

Ја знам једног што је на Косову.. :( а овде кућу има и имање и
све пусто стоји.. Ваљда ће се неко од деце вратити.
Један свештеник је извршио самоубиство. Бог да му душу прости.
И после кажу да је лако бити свештеник. Један има парохију да не кажем где и један део парохије му је на Косову. Замисли да мораш једном недељно или једном дневно да прелазиш административну линију.

crkva sve pokriva
Шта покрива ? Свештеник плаћа кирију из свог џепа.
Питај кума како свештеници траже премештај ако не могу да живе од мале сеоске парохије и ако нема новца тј. ако парохија нема школу па свештеник не може да ради као вероучитељ.
aj mani se te price, na tankom si ledu jer znam kako funkcionise.
Управо обрнуто, ти си на танком леду. Питај кума шта значи да је привремено на тој парохији. Сутра може да спакује кофере и то је то. Јеси ти свестан да је јако мали број свештеника нпр 20 година на истој парохији ? Свештенички позив је позив таквог типа да се људи селе из места у место из града у село итд.
crkva ti obezbedjuje kucu iil stan gde ces ziveti i adaptira je ako je manje uslovna.
То је тако у теорији. Пракса каже да то није увек тако. Не познајеш довољно свештеника зато овако напамет и пишеш.
Кад једно место има 10 свештеника, не могу сви живети у парохијском дому. Парохијски дом у старим црквама је служио док је место имало једног свештеника. Неке цркве ни немају парохијски дом или у парохијском дому свештеници не живе.
Ако једно веће место има три цркве и рецимо 20 свештеника, мислиш да је Црква дужна да сваком нађе смештај ? Не знам шта си ти то помешао и о каквој адаптацији говоримо, у градовима има много свештеника и свештеници се сналазе и плаћају из свог џепа смештај.
Или ако не живе далеко долазе колима у своју парохију, дакле како ко.

Poslednja izmena:

Back