Svest srpskog radnika

Kako treba da deluje srpski sindikat?

• Militantno (sukob sa policijom,okupacija fabrike, otmica vlasnika...itd)

• Autodestruktivno (samospaljivanje,besenje,amputacija delova sopstvenog tela...itd)

• Totalna pasivnost (duguju mi dvanaset plata, sta da se radi...cuti i trpi...)

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

SSSR_

Ističe se
Poruka
2.056

Vec duze vreme se pitam kakva je svest srpskog radnika. Po cemu se srpski radnik razlikuje od onog na Zapadu? Da li radnici sa ovih prostora imaju ikakvu svest? Jer pazite radnik u nekoj kapitalistickoj zemlji , spreman je da se pobuni i zbog minimalnog smanjenja mesecne zarade, a kamoli neisplacenih zarada mesecima unazad. U slucaju ovog drugog nastaju pobune, okupacija fabrike, sukob sa policijom, pa cak i kidnapovanje vlasnika odnosno direktora do ispunjenje uslova..itd

Za to vreme srpski radnik spreman je da trpi. Na smanjenje zarade ne reaguje, dok na mesecna dugovanja poslodavaca reaguje tako sto dize ruku na sebe (samospaljivanje, amputacija delova sopstvenog tela, skokovi sa mostova, besenje...) dakle jednom recju autodestrukcijom. Koliko je to u stvari pametno?

U razgovoru sa svojim prijateljima zakljucio sam da se njihov stav generalno ne razlikuje stava srpskog radnistva. Na svako moje pominjanje militantne akcije koje mozete videti na snimku iznad (radi se o Juznoj Koreji i jednoj od fabrika za poizvodju auto-delova), oni reaguju defetisticki, malodusno, nepoverljivo, uvek uz zakjucak da se nista nece promeniti pa zasto se uopste boriti?! :roll: Da ne napominjem kako na nasilne metode radnika sa snimka :

1) naoruzavanje radnika stanglama
2) pravljenje molotovljevih koktela
3) okupacija fabrike i pravljenje barikada
4) otmica direktora ili vlasnika pogona
5) sukob sa policijom i specijalcima

REAGUJU SA ZGRAZAVANJEM!!!! :roll:
"Pa znas sta necemo da se ubijamo medjusobno" obicno glasi njihov odgovor..... :neutral:

Dobro necemo da se ubijamo. Medjutim, da li vlast tebe ubija ? Da li si gladan? Jel imas para za lecenje? Da li si uzeo kredit? Koliki su ti porezi i dazbine? Da li imas deci da placas za obrazovanje?

KAKO DA NAMIRIS SVE TE TROSKOVE AKO TI POSLODAVAC DUGUJE MESECIMA UNAZAD ONO STO SI ZARADIO ????? PA AJDE SAD RAZMISLI DA LI JE MILITANTAN NACIN BORBE ADEKVATAN, ODNOSNO DA LI SU MILITANTNI SINDIKATI POZELJNI?

vase misljenje i komentar izvolite...

Poslednja izmena:
Sto se vidi i na ovom forumu... ljudi nemaju sta da jedu, a pitanje od nacionalnog znacaja je dal je Tadic obrisao zadnjicu levom ili desnom rukom jutros prilikom odlaska u WC , odnosno koju pastu za zube koristi Tomislav Nikolic?

Истина...Иначе људи мисле о неким неважним стварима заборављајући важне. Било каква свијест код нас не постоји. Код нас су овако сви велики политичари, али нико нема петље да нешто уради. на интернету пријете Тадићу( примејр), кољу га, јебу му матер, али им је ипак важније ко ће испасти у Звездама Гранда. на то је срозана свијест народа. Овдје и а кренеш дизати револуцију( што нам је неопходно) немаш са ким. Јер је за револуцију потребна маса.

Истина...Иначе људи мисле о неким неважним стварима заборављајући важне. Било каква свијест код нас не постоји. Код нас су овако сви велики политичари, али нико нема петље да нешто уради. на интернету пријете Тадићу( примејр), кољу га, јебу му матер, али им је ипак важније ко ће испасти у Звездама Гранда. на то је срозана свијест народа. Овдје и а кренеш дизати револуцију( што нам је неопходно) немаш са ким. Јер је за револуцију потребна маса.

potpisujem...

totalna glupost, protesti na zapadu su minorni, uglavnom strajkovi itd.
pokazi mi j ednu zapadnu zemlju gde je rulja zapalila parlament i ubila svog suverena.
nijedna bato, nijedna.

srbi itekako mogu da se pobune, ali ne mogu dsa shvate sta znaci biti profesionalan u svo poslu da bi onda mogao da trazis nesto vise.
lopovski mentalitet i nekompetencija je duboko urezan u srpsku svest od doba komunjarizma.

svi hoce da budu shalteruse, neka vlast

i meni nije jasno sta se ovaj komunista buni. u srbiji je "socijalna pravda" dostigla bizarne proporcije, kao i za vreme komunizma, gde upravo radnici drze celu socijalnu na svojoj grbaci, ceo drazavji aparat, penzinere jedan na jedan, finansiraju celu socijalu, sve zarad socijalne jednakosti. i zbog toga je proizvodnih radnika sve manje i manje, nema posla bre, jednakost i socijalna pravda ubijaju biznis.
ili mozda drug komunista misli da radnik treba da se rastereti dazbina i da drzava napusti princip "jednakosti" i socijanle pravde za sve?
bojim se da ce onda da dodje situacije gde "truli kapitalizam" vlada, gde oni sto stvaratju uzivaju u plodovima svog rada a oni sto ne stvaraju kopaju po kantama ili pak odluce da rade.
al za tako nesto, drzava treba da se skloni u stranu sa svojim regulacijama i reketiranjem.

a to je kapitalizam.

odluci se bato

Poslednja izmena:
totalna glupost, protesti na zapadu su minorni, uglavnom strajkovi itd.
pokazi mi j ednu zapadnu zemlju gde je rulja zapalila parlament i ubila svog suverena.
nijedna bato, nijedna.

srbi itekako mogu da se pobune, ali ne mogu dsa shvate sta znaci biti profesionalan u svo poslu da bi onda mogao da trazis nesto vise.
lopovski mentalitet i nekompetencija je duboko urezan u srpsku svest od doba komunjarizma.

svi hoce da budu shalteruse, neka vlast

Ne bih se složio. Neću reći da se u zapadnim zemljama vodi rat ali je radnička klasa mnogo organizovanija nego kod nas. Imaju jake sindikate i udruženja. Kada si kod nas vidio neki generalni štrajk? Na zapadu su protesti, štrajkovi, peticije pa čak i nasline demostracije vrlo česte. Evo ti primijer poznatih demostracije radnika u španskim brodogradilištima.

Pogledaj prve minute ovog klipa.

Sve dok imaju bar malo da jedu, Srbi nece preduzimati nikakve radikalne mere protiv vlasti. To je uglavnom vezano za stepen samopostovanja koji imamo prema sebi. Npr, prosecan zapadnoevropljanin ne bi stavljao u usta ono sto Srbin jede svakodnevno. Jednostavno, ne cenimo sebe dovoljno i jeftino se prodajemo. Zato je i bila moguca kupovina glasova za pakete hrane.
Drugi bitan faktor je to sto smo kao drustvo previse izdeljeni. Vlast podstice tu podeljenost jer zna da samo tako moze da nas kontrolise. A nejedinstvo je posledica nesolidarnosti i bezosecajnosti za druge, sto je takodje deo naseg mentaliteta.

Inace, sto se tice ovog drugog klipa koji je postavio Spanjolac, na dva i nesto minuta se vidi covek kako koristi pastirsku pracku, koja je vrlo efikasna, cak i sa malecnim kamenom i cak iako policija nosi oklop, odlican odgovor na gumene metke, vrlo lako se pravi, jos lakse koristi (bukvalno kao katapult, nije potrebno nikakvo vrtenje iste, kamoli ne u stranu), a ima efikasan domet i do par stotina metara.

http://slinging.org/

Ne bih se složio. Neću reći da se u zapadnim zemljama vodi rat ali je radnička klasa mnogo organizovanija nego kod nas. Imaju jake sindikate i udruženja. Kada si kod nas vidio neki generalni štrajk? Na zapadu su protesti, štrajkovi, peticije pa čak i nasline demostracije vrlo česte. Evo ti primijer poznatih demostracije radnika u španskim brodogradilištima.

Pogledaj prve minute ovog klipa.

ne znam o cemu se radi, na spanskom je. vazna je priroda protesta al iz ovoga ne mogu da vidim ko tu protestuje.
zivim na zpadu, nikad nisam video protest radnika u privatnom sektoru, sve samo budzetlije, znaci aerodromi, umrezeni preko mafiozo sidnikata federalni ili provicijski radnici koji ionaki imaju odlicne plate i dobre beneficije placene upravo od privatnog sektora itd.
te pobune su tipa pobuna muslimana u bosni kad god je porta davala veca prava hriscanskoj raji.
rezu im plate da bi rasteretili privatni sektot i naravnoda mice ubice to ne mirisu.

Inace, sto se tice ovog drugog klipa koji je postavio Spanjolac, na dva i nesto minuta se vidi covek kako koristi pastirsku pracku, koja je vrlo efikasna, cak i sa malecnim kamenom i cak iako policija nosi oklop, odlican odgovor na gumene metke, vrlo lako se pravi, jos lakse koristi (bukvalno kao katapult, nije potrebno nikakvo vrtenje iste, kamoli ne u stranu), a ima efikasan domet i do par stotina metara.

http://slinging.org/

policija manje vise koristi stari rimski nacin ratovanja. stoje u redovima, oni iza guraju napred prvu liniju, prva linija drzi stitove, gurne stitom pa opali pendrekom i onda rotacija.
lek protiv toga je jedan eshalon protestanata u pozadini kamenje u vis a onaj prvi eshalon kamenje u noge da neutralise stitove.
pa koktel u noge i juris tyamo gde su najtanji, gde se stvorila pukotina, najcesce u centar ili u krilo. kad probijes - opkolis, zadjes iza ledja i stavis kerove izmedju chekica i nakovnja

ne znam o cemu se radi, na spanskom je. vazna je priroda protesta al iz ovoga ne mogu da vidim ko tu protestuje.
zivim na zpadu, nikad nisam video protest radnika u privatnom sektoru, sve samo budzetlije, znaci aerodromi, umrezeni preko mafiozo sidnikata federalni ili provicijski radnici koji ionaki imaju odlicne plate i dobre beneficije placene upravo od privatnog sektora itd.
te pobune su tipa pobuna muslimana u bosni kad god je porta davala veca prava hriscanskoj raji.
rezu im plate da bi rasteretili privatni sektot i naravnoda mice ubice to ne mirisu.

Ima štrajkova i javnom i u privatnom sektoru. Mislim, ne znam u kojoj zemlji živiš pa je logično da imamo različita iskustva. Nije isto porediti npr. Švedsku sa Španijom ili ove dvije sa Amerikom.

Ima štrajkova i javnom i u privatnom sektoru. Mislim, ne znam u kojoj zemlji živiš pa je logično da imamo različita iskustva. Teško je porediti npr. Švedsku sa Španijom ili ove dvije sa Amerikom.

u kanadi sam, dosad nisam video demonstracije radnika iz privatnog sektora.
sad trenutno traje strajk air canada, studenti u kvibeku kojima smanjuju dotacije iz budzeta iako imaju najmanju cenu studiranja u kanadi itd.

neke velike fabrike su ugasene i demonstracija nije bilo. znas zasto?
ljudi razumeju da je firma bankrotirala, protiv koga ces da demonstriras i sta da zahtevas?

za ralziku od njih, birokrate koje popiju otkaz ili studenti znaju od koga da traze i gde su pare, u privatnom sektoru naravno i zato i demonstriraju i traze, insitiraju da im se da i to jedino znaci veci porez na privatni sektor.

Ja sam tamo na podforumu Nepravde pisao o radnickoj obespravljenosti, mobingu, otkazima i to sve iz licnog iskustva ali malo ko se ukljucivao u razgovor i teme su brzo zamirale. Valjda dosadno ljudima citati o radnicima, fabrikama, socijali i nepravdi. Interesantnije je palamuditi o politici, tim prije sto je vjerovatno velika vecina forumasa fabriku vidjela samo na televiziji.

Back