Quantcast

SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O ZABRANI PLASTIČNIH KESA

Ако ништа друго, неће бити више кеса у крошњама.
А естетски моменат је врло битан у животу, признаћете.
Зато неће бити ни КРОШАЊА! ;)
За једну(1) тону полиетиленских кеса, потребно је пет(5) тона папира,
а за пет тона папира, потребно је ПОСЕЋИ од 70-100 одраслих стабала!

О потрошњи ЧИСТЕ воде и потребним енергентима у производњи папира,
и да не говоримо.

frootsman

Elita
Poruka
23.725
Зато неће бити ни КРОШАЊА! ;)
За једну(1) тону полиетиленских кеса, потребно је пет(5) тона папира,
а за пет тона папира, потребно је ПОСЕЋИ од 70-100 одраслих стабала!

О потрошњи ЧИСТЕ воде и потребним енергентима у производњи папира,
и да не говоримо.
Ја носим платнену торбу направљену од конопље.

Da, ovo sam isto i ja primetio. Naime, ako zelimo da ekoloski zastitimo okolinu onda treba ZABRANITI SVE PLASTICNE MASE. Da pojasnim, to ukljucuje vase mobilne telefone, lap topove, vecinu igracaka za decu, sve plasticne mase za pakovanje - stvarno je licemerno zabraniti kese a sve u samoposlugama je prakticno upakovano u plastiku, plasticne delove u automobilima, vase televizore, monitore, veci deo olovaka kojima pisete (hemijske, tehnicke), vestacke jelke za novu godinu, izolaciju na kablovima (kojima se razvodi elektricna energija i koji se nalaze bukvalno svuda oko nas) itd - mislim da vam je jasno.

Dakle ili cemo ZABRANITI PLASTIKU ili je ovo sto je doneto kao zakonsko resenje NAJOBICNIJA GLUPOST.

BTW, bice interesantno ispratiti ko ce biti vlasnici novih firmi koje ce proizvoditi ili distribuirati papirnate kese. I kojom brzinom ce dostici zaradu od Milion+ EUR.
НИКО од форумске ЕСПЕРТ-лелемудије не поставља питање:
-КОЛИКО у тонама се дневно потроши аутомобилских гума,
а колико ПОЛИЕТИЛЕНСКИХ кесица у Србији?
ПОЛИЕТИЛЕН је неотрован, а шта је са садржајем гума?

Poruka
18.031
Od srede, 1. januara, zvanično stupa na snagu potpuna zabrana upotrebne plastičnih kesa. Kao što smo ranije pisali, na kasama će se naći biorazgradive kese, kupovaće se papirne ili ćete nositi cegere.

Sve što treba da znate o ovoj velikoj novini u Beogradu pročitajte u nastavku.

Podela plastičnih kesa i oznake

Sve plastične kese dele se na one do 15 mikrona (veoma lagane), od 15 do 50 mikrona (lagane) i preko 50 mikrona (plastične za više potreba). Upravo su lagane one koje se zabranjuju za upotrebu. Sve kese će biti označene skraćenicama čime će se jasno videti kojoj grupi pripadaju.

Biorazgradive kese

Zabrana se odnosi na trgovce, te na teritoriji grada Beograda neće moći u maloprodajnim objektima i na pijacama više da se nađu obične plastične kese. Trgovci će kupcima moći da ponude biorazgradivu plastičnu kesu, papirnu kesu ili torbu za kupovinu (ako je niste sami doneli). Preporučuje se da cena biorazgradivih kesa bude veća, kako bi se smanjila i njihova potrošnja.

Izuzeci

Kod zabrane će postojati i neki izuzeci. U maloprodaji će biti dozvoljeno da kod voća i povrća budu ponuđene lake bioragradive ili papirne kese, isto kao i na pijaci. Takođe, u uslužnim delatnostima i maloprodajnim objektima na aerodromu biće dozvoljena upotreba providnih kesa, ako je takva upotreba neophoda iz bezbednosnih razloga.

Kese za đubre

Kese za bacanje smenja i druge plastične kese koje se ne odnose na „isporuku robe ili usluga“ nisu zabranjene. To znači, da će kese za smeće i dalje moći da se kupe u prodavnicama, iako nisu za višekratnu upotrebu.

Ko kontroliša i kolika je kazna

Kontrolu će vršiti komunalna inspekcija, a predviđene kazne su: 150.000 za pravno lice, 25.000 dinara za odgvornu osobu u pravnom licu i 25.000 za fizičko lice.

Da li neko može da vas kazni što koristite kesu?

Ovo se često pominjalo kao pitanje i odgovor je da ne, ne može vas niko kazniti jer koristite plastičnu kesu. Ovom zabranom treba da se ograniči broj novih kesa, tako da vam niko ne može pisati kaznu jer ste, primera radi, doneli u prodavnicu plastičnu kesu da u nju stavite stvari

https://www.beograduzivo.rs/info/gradske-vesti/sve-sto-treba-da-znate-o-zabrani-plasticnih-kesa/

Nelogicnosti tona,za voce i povrce se i dalje koriste i djubre se baca u njih,plasticne flase su i dalje u upotrebi
A ko je dokazao da su kese opasne iako dve trećine okeana i jedna petina suvog tla ozračeno?

blooser

Veoma poznat
Poruka
10.027
Разлика је у томе што мобилни телефони, пластика у ауту и слично не производе толику количину отпада као пластичне кесе, јер су то ствари које се користе годинама. Наравно, требало би забранити што више пластике је могуће, али мора однекле да се почне. Ја бих рецимо забранио и пластично паковање око поврћа и воћа, ту се исто може лако отарасити.
Da ali te plastike se prakticno i ne razgradjuju (mobilni, automobili,...).

A i licemerno je sto se sve po samoposlugama pakuje upravo u plastiku - pricam o pakovanim proizvodima, od cokolada do mleka i jogurta. Onda zabranis sve pa neka se kompanije misle sta ce i kako ce. Recimo, mleko i jogurt mogu - PONOVO - da se prodaju u staklenim flasama. Isto kao i sva druga pica, od piva do koka kole i sokova.

Nisam ja protiv ekoloske zastite - naprotiv - ali to onda treba uraditi temeljno. Zasto bi drzavu i nas gradjane, realno, zanimalo kako ce KOMPANIJE da rese problem zabrane koriscenja plasticne ambalaze? Pa neka braca Nemci i Svajcarci razmisljaju kako ce da pakuju Nestle i ostale gluposti - neka menjaju linije, neka povecaju svoje troskove (na ustrb svog profita) itd. Sve se moze kad se hoce.

Ovako sve deluje mnogo SNS-ovski, po modelu "bata Andrej", ili mozda "javni izvrsioci". Kad se plastici objavi totalni rat ja cu prvi ustati da aplaudiram i da zavrcem usi svakom koga vidim da koristi ili baca plastiku.

Poruka
18.031
A šta ćemo sa mobilnim telefonima koji su bačeni samo zato što izašao nov model?
Kompjuteri?
Ubedjeni da se to sve reciklira a kesa ne može?

blooser

Veoma poznat
Poruka
10.027
To je takodje dobro pitanje, koji tip plastike (a ima ih mnogo) je zapravo najopasniji/najotrovniji/najgori po nekom drugom kriterijumu? Vrlo lako moze da se desi da su plasticne kese najmanje opasne, i da je mnogo gora plastika recimo koja se koristi za igracke, ili delove za kompjutere (misevi, tastature, monitori), ili PVC koji se koristi kao izolator za kablove...

Mnogo ovde stvari treba uzeti u obzir kada se odredjuje sta zabraniti. Ovo stvarno mnooogo lici na tipicnu SNS podmetaljku.

Tamo dje je preskoci svojim urokljivim ocima;) sve sam napisao,
ali se ti po obicaju zatrcavas u sesnaesterac, pa pravo u ofsajd.bravo majstore!
Генија, написао си ово:
"Mi jos nemamo PRAVE biorazgradive kese, vec `one` koje su svugde zapravo zabranjene.;):)
Zato sto je otkriveno da se ne razgradjuju u realni ekoloski biokompost, vec se samo lakse i brze cepaju na manje delove,
cime se jedino brze stize do sitnih cestica plastike, tzv. mikroplastike, koja je u stvari najveci trovac voda i svetski problem".

Ти као да си читао неку новинарску глуперду која се недавно огласила у "Политици"?

Poruka
18.031

A i licemerno je sto se sve po samoposlugama pakuje upravo u plastiku - pricam o pakovanim proizvodima, od cokolada do mleka i jogurta. Onda zabranis sve pa neka se kompanije misle sta ce i kako ce. Recimo, mleko i jogurt mogu - PONOVO - da se prodaju u staklenim flasama. Isto kao i sva druga pica, od piva do koka kole i sokova.

Nisam ja protiv ekoloske zastite - naprotiv - ali to onda treba uraditi temeljno. Zasto bi drzavu i nas gradjane, realno, zanimalo kako ce KOMPANIJE da rese problem zabrane koriscenja plasticne ambalaze? Pa neka braca Nemci i Svajcarci razmisljaju kako ce da pakuju Nestle i ostale gluposti - neka menjaju linije, neka povecaju svoje troskove (na ustrb svog profita) itd. Sve se moze kad se hoce.

Ovako sve deluje mnogo SNS-ovski, po modelu "bata Andrej", ili mozda "javni izvrsioci". Kad se plastici objavi totalni rat ja cu prvi ustati da aplaudiram i da zavrcem usi svakom koga vidim da koristi ili baca plastiku.
Reč je o zajebavanju naroda zbog MEGA profita!
Jedna kesa 2 ili 5 dinara pa ti računaj

Poruka
18.031
Генија, написао си ово:
"Mi jos nemamo PRAVE biorazgradive kese, vec `one` koje su svugde zapravo zabranjene.;):)
Zato sto je otkriveno da se ne razgradjuju u realni ekoloski biokompost, vec se samo lakse i brze cepaju na manje delove,
cime se jedino brze stize do sitnih cestica plastike, tzv. mikroplastike, koja je u stvari najveci trovac voda i svetski problem".

Ти као да си читао неку новинарску глуперду која се недавно огласила у "Политици"?
Ja sam mislio da su radijacija i gmo najveći problem kad ono kesa?

To je takodje dobro pitanje, koji tip plastike (a ima ih mnogo) je zapravo najopasniji/najotrovniji/najgori po nekom drugom kriterijumu? Vrlo lako moze da se desi da su plasticne kese najmanje opasne, i da je mnogo gora plastika recimo koja se koristi za igracke, ili delove za kompjutere (misevi, tastature, monitori), ili PVC koji se koristi kao izolator za kablove...

Mnogo ovde stvari treba uzeti u obzir kada se odredjuje sta zabraniti. Ovo stvarno mnooogo lici na tipicnu SNS podmetaljku.
Па управо се о ТОМЕ ради! Али.... КАКО то објаснити онима који су бежали са часова хемије? :)

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
58.924
A šta ćemo sa mobilnim telefonima koji su bačeni samo zato što izašao nov model?
Kompjuteri?
Ubedjeni da se to sve reciklira a kesa ne može?
Danas ( ali stvarno danas) nemacki su Zeleni potegli bas to pitanje i traze da se pri kupovini cena poveca za 25 evra
jer bi tih 25 evra bila reciklaza. Postoje ovde mesta gde kao odneses to na reciklazu, al to niko ne radi nego ide
na djubre.

frootsman

Elita
Poruka
23.725
Što je potpuno isto kao da nosiš kesu ako je nećeš baciti u krošnju.
Нико не баца у крошњу, него баци на тло, а онда ветар или вертикална струјања њу подигну. Када бих ја бацио своју платнену торбу или цегер, само би торнадо могао да их дигне.

Имам ја и једну кесу код куће, подебелу, ал' је нигде не носим, стоји ми у фиоци. А једног дана, када је будем понео, сигурно је нећу бацити, него ћу је вратити у фиоку.

Ово је СУШТИНА ПРИЧЕ! Лицемерје и за'ебавање раје!
СВЕ је то ИСТИ МАТЕРИЈАЛ - полиетилен, али преварантима
и саучесницима-незналицама, само кесе сметају.

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
58.924

To i jeste najveci problem, pakovanje recimo shunke ili sira od 100 grama u nekoj zavarenoj plastici.
U Srbiji su veliki problem plasticne flashe koje ne idu na recikliranje.

buudala

Legenda
Poruka
54.398
Нико не баца у крошњу, него баци на тло, а онда ветар или вертикална струјања њу подигну. Када бих ја бацио своју платнену торбу или цегер, само би торнадо могао да их дигне.

Имам ја и једну кесу код куће, подебелу, ал' је нигде не носим, стоји ми у фиоци. А једног дана, када је будем понео, сигурно је нећу бацити, него ћу је вратити у фиоку.
Naravno, to ja tako volim da se izrazim slikovito.

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
58.924

Po meni plasticne kese stvarno nisu najvece zlo, zlo su svi ovi proizvodi iz Kine, sve je plastika i sve se
baca posle nekoliko meseci koriscenja.

Nosferatu___2

Buduća legenda
Poruka
25.235

Да, али не можеш преко ноћи да промениш навике и концепције које су постојале 50 година. Мораш полако.

Забрана кеса је корак у добром смеру.

Боље је рећи "Хајде да се мењамо, данас кесе, сутра флаше" него рећи "Не то је лицемерно или све или ништа хајде да фурамо по старом".

Black_star

Iskusan
Poruka
6.038
Генија, написао си ово:

Hvala na komplimentu,ponosan sam. Ali opet - prosecno edukovan, ipak dovoljno da razumem materiju.
Sa druge strane, svaki tvoj komentar te sve vise priblizava ovom novinarskom idealu tako kako ga zamisljas,
a od kog pokusavas da bezglavo pobegnes, kao blazeni alas sa reke Gang od sapuna...ili kako vec.:)
Aj reci nama ovde svima, za promenu, sta te buni po pitanju ove teme?...Il ti je jezik tek drvena klada,uneta s pogresne strane?:cool:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.