Sve o wireless mrežama

Wireless je bolji samo bi trebao da imaš optičku vidljivost do tvog predajnika za wireless i to bar do 2 km, a ako ne onda ADSL. Samo i tu je važno kod kog si provajdera jer i oni ti zakidaju za protok, tj ograničavaju ti P2P veze ili u jakom saobraćaju ako ti je npr. 256 Kbits protok oni ti ga spuste na 128 ili na 64 pravdajući se sa preopterećenjem linija.
 
modem od ADSL-a je nemoguce koristiti za wireless.
Ukratko,jeste da se za wireless prognozira da ce biti u shirokoj upotrebi u buducnosti ali za sada ti je bolji ADSL a evo ti uoshtenih razloga zashto:
1. Ako se selish moracesh da se pentrash na krov i da demontirash antenu
2. ako si u prizemlju neke zgrade trebace ti dosta kabla do krova,
3.Takodje,prilikom selidbe treba videti da li je tvoja oprema kompatibilna sa drugim provajderima mada je to sada retko,
4.za sada,wireless provajderi nisu "podigli" brzine protoka te koliko platish , toliko dobijash...
Ima josh dosta mana ali shto se tice nekih banalnosti ovo su , da kazem osnovne primedbe...
Visina antene nije toliko bitna ako imash opticku vidljivost ka predajniku , antene se mogu podeshavati po elevaciti i po azimutu...
Ono shto ti je bitno to je da, vidish ima li opt.vidljivosti , koliko ti je dalek predajnik , te cesh na osnovu toga videti i koja ti je oprema potrebna a to ti je najbolje da pozovesh neki provajder pa da njihova ekipa izmeri jacinu signala...
ali ako mene pitash,za sada,barem ovde u Srbiji, ukoliko imash uslove za ADSL koristi ga...wireless ostavi za vikendicu... :)
pozdrav!!!
 
ali ako mene pitash,za sada,barem ovde u Srbiji, ukoliko imash uslove za ADSL koristi ga...wireless ostavi za vikendicu... :)
pozdrav!!!

Daj Boze da znas sta si sada napisao...
Wireless definitino nije najbolje resenje, ali za one koji mogu da uhvate signal kako treba i koji ne bi imali nikakve smednje od komsijine "kantete"... definitivno je bolji izbor.
ADSL je za sada, kako ga je delekom pustio, jedna velika prevara. Prvo, signalizaciju izmedju ADSL routera i centrale su pustili kroz korisnick bandwidth, sto znaci da ako imas 256kbps downloada, nikada neces moci da imas maksimalnu brzinu jer kroz isti queue kominiciras sa centralom... Drugo, jako je visko nivo agregacije, kod Telekoma je to dosta manje, ali ostali provajderi da bi imali zaradu guraju najvisi moguci nivo, jer ih Telekom dere sa cenama, a i sitni provajderi moraju od necega da zive. paketi sa nizim nivoom agregacije su dosta skuplji, sto je neprihvatljivo za prosecnog kucnok korsnika.

Tako da... dok telekom malo ne promeni politiku, drzi se ti prijatelju Wirelessa, naravno pod uslovom da imas dobre uslove za Wireless.
 
3.Takodje,prilikom selidbe treba videti da li je tvoja oprema kompatibilna sa drugim provajderima mada je to sada retko,
4.za sada,wireless provajderi nisu "podigli" brzine protoka te koliko platish , toliko dobijash...!


Vidi, svi provajderi u Srbiji za kucne korisnike imaju za 2,4GHz B (ili B+G) standard jer je oprema mnogo jeftinija nego za 5GHz na A standardu, sto znaci da o tome ne mora ni najmanje da razmislja.

Sto se cena tice, vecina provajdera za koje ja znam je dupliralal protok isto kada je to uradjeno i za ADSL. Znam sigurno jer se jedan deo firme u kojoj radim bavi ISP-om.
 
Daj Boze da znas sta si sada napisao...
Wireless definitino nije najbolje resenje, ali za one koji mogu da uhvate signal kako treba i koji ne bi imali nikakve smednje od komsijine "kantete"... definitivno je bolji izbor.
ADSL je za sada, kako ga je delekom pustio, jedna velika prevara. Prvo, signalizaciju izmedju ADSL routera i centrale su pustili kroz korisnick bandwidth, sto znaci da ako imas 256kbps downloada, nikada neces moci da imas maksimalnu brzinu jer kroz isti queue kominiciras sa centralom... Drugo, jako je visko nivo agregacije, kod Telekoma je to dosta manje, ali ostali provajderi da bi imali zaradu guraju najvisi moguci nivo, jer ih Telekom dere sa cenama, a i sitni provajderi moraju od necega da zive. paketi sa nizim nivoom agregacije su dosta skuplji, sto je neprihvatljivo za prosecnog kucnok korsnika.

Tako da... dok telekom malo ne promeni politiku, drzi se ti prijatelju Wirelessa, naravno pod uslovom da imas dobre uslove za Wireless.

Znam ja vrlo dobro shta pishem...
nego i sam si rekao da ce ti wireless raditi dobro ako imash dobre uslove ,ako izuzmemo opticku vidljivost koja je jako bitna,uzmi i smetnje prilikom EM praznjenja,takodje ni wireless provajderi nisu toliko nevini shto se tice kradje/zakinuca protoka,tako kada se sve sabere , malte ne ti je isti djavo...
ali posto sam koristim wireless i dalje se pribojavam selidbe i vijanja predajnika i problema sa kablom,takodje,mozda nisam u toku,ali koji su to wireless provajderi povecali protok duplo za iste pare...
Wireless kod nas treba da predje josh mnogo dugacak put.....
 
Ja imam svoju mini mrežu u jednom delu grada sa nekoliko štapnih i nekoliko usmerenih antena ...

I opet , ionako imaju čistu optičku vidljivost , ne mogu da imam signal u koji sam 100% siguran da neće pasti kad mi treba.
 
Znam ja vrlo dobro shta pishem...
nego i sam si rekao da ce ti wireless raditi dobro ako imash dobre uslove ,ako izuzmemo opticku vidljivost koja je jako bitna,uzmi i smetnje prilikom EM praznjenja,takodje ni wireless provajderi nisu toliko nevini shto se tice kradje/zakinuca protoka,tako kada se sve sabere , malte ne ti je isti djavo...
ali posto sam koristim wireless i dalje se pribojavam selidbe i vijanja predajnika i problema sa kablom,takodje,mozda nisam u toku,ali koji su to wireless provajderi povecali protok duplo za iste pare...
Wireless kod nas treba da predje josh mnogo dugacak put.....

Vidi, onaj ko moze da ulovi dobar signal, definitino ce sa Wirelessom proci bolje nego sa DSLO-om, veruj mi. Firma za koju sam ranjie radio, takodje se bavila provajdingom, pa je njihov Wireless router stajao bas na mojoj zgradi. Buduci da sam odrzavao taj sistem imao sam pristup svim routerima serverima i wf-ma... tako da sam sebi po potrebi odvrtao bandwidth do plafona... i uvek mi je savrseno radilo. Daleko bolje nego bilo koji ADSL, i koliko god bih sebi pusti, a nisam nikada isao preko 6mbps... ;)

Nisu ni provajderi nevini, u pravu si potpuno, ali sve je to zbog Telekoma... internet u Srbiji je skup bez ikakvog razloga, Telekom dere provadjere, provajderi uvaljuju kosku korisnicima i to tako ide. Naravno, postoje i bezobrazni provajderi koji agregaciju dizu do besvesti. Pre par dana sam bio kod jednog prijatelja koji ima kablovski net...zlo kako radi tih 256kbps, da ne poverujes... modem je za to cudo tehnike i pravo surfersko uzivanje.... stavno ima raznih provajdera sa razlicitim pristupom i nacinom razmisljanja o tome sta korisnik treba da dobije.
 
Ja imam svoju mini mrežu u jednom delu grada sa nekoliko štapnih i nekoliko usmerenih antena ...

I opet , ionako imaju čistu optičku vidljivost , ne mogu da imam signal u koji sam 100% siguran da neće pasti kad mi treba.

Pa da... ovo je Srbija... i ovde moze svako da emituje sta god hoce na 2,4GHz, bez ikakvih dozvola jer je to slobodna frekvencija, jedini uslov je da se ne bavis naplatom usluga, onda ti valjda treba licenca od Ratela. A koliko njih koji se bave naplatom usluga zaista ima dozvolu za rad, e to je isto diskutabilno.
A sa druge strane... sigurno nemas Motorolu Canopy, da bi imao pouzdan link vec neki MikroTik... koji kosta koliko kosta, pa zato i baguje. Drugim recima, moze da se napravi dobra veza i putem Wirelessa, ali to mogu samo oni koji hoce da plate opremu, sve ostalo je samo igranje.
 
Jedna firma od koje mi nabavljamo robu iz PG ima isto mrežu ali na 10 km .....

Ali oni plaćaju pretplatu nekom radio difuznom centru ili tako nešto ... ili onoj agenciji mina ...

Jer koriste neku specijalnu frekvencu :)

Inače , moja mreža je sa običnim D-link antenama .... štapne i usmerene .... i sve to u radijusu od 500 metara .... kako se Budva neprestano gradi , taman napravim mrežu da valja i stavim antenu na vrh zgrade od 5 spratova kad ono tu ispred se digne 8 spratova :P
 
Jedna firma od koje mi nabavljamo robu iz PG ima isto mrežu ali na 10 km .....

Ali oni plaćaju pretplatu nekom radio difuznom centru ili tako nešto ... ili onoj agenciji mina ...

Jer koriste neku specijalnu frekvencu :)

Inače , moja mreža je sa običnim D-link antenama .... štapne i usmerene .... i sve to u radijusu od 500 metara .... kako se Budva neprestano gradi , taman napravim mrežu da valja i stavim antenu na vrh zgrade od 5 spratova kad ono tu ispred se digne 8 spratova :P


Au... iskreno, ja taj D-Link ne podnosim... mnog je los i vazda mi je pravio neke probleme.

Satelit je keva. ;)
 
Pa mozes i sam to da napravis... ja sam ih rucno pravio, u tom trenutku nisam imao kljesta za krimpovanje UFL konektora, pa sam sam budzio, lemio... i rade jos uvek.

Imas na www.netiks.co.yu cenovnik, pa vidi da li ih imaju... mozes i postom da ih porucis... e sad ne znam kako to funkcionise kada je Budva u pitanju, ali sve se da saznati.
 

Back
Top