Quantcast

Sve o Evi

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.335
U prijemnoj kancelariji neimenovane državne službe grada kojeg je bolje ne imenovati; zvoni telefon. Brižni komšiluk prijavljuje porodično zlostavljanje. O čemu, konkretno, pričamo? Muž lak na ruci i žena koja redovno beži iz kuće; usred noći, bosa i plava (nije reč o frizuri). Delatnici neimenovane službe neimenovanog grada postupaju prema prijavi. Odlaze da bace svoj stručan pogled na poprište zločina. Zatiču: kuća, ko i sve druge u ulici. Bračni par, rane četrdesete, ni nepismeni ni obrazovani. Po jus-u. Ko i svi drugi u ulici. Standard koji ulicu određuje. (Sa svrhom naglašeno). Nakon pola sata razmene informacija, situacija jasnija. Podaci za dosije: deca skoro već obrkatila. Ćerka i udana. Žena, u stalnom radnom odnosu s primanjima kojima, doduše, ne bi mogla platite bahanalije na Ibizi; ali dovoljnim za lebac; uzevši u obzir da je u izričitom posedu kuće pokojnoga ćaće dve ulice dalje. Mlada delatnica neimenovane državne službe gunđa za sebe: i bejaše. (Ona se još uvek premišlja da li da uzme stambeni kredit na dvadeset pet, ili trideset godina i da li je poštenije ostaviti u zelenaškom dugu decu ili unuke. One koje još ne sme ni da planira.) Dolazeći na crime scene imala je žučnu raspravu sa kolegama. Mlada, fakultetski obrazovana, odrasla na E. Yong i tribinama nevladinih organizacija, privatno se poznavajući sa glasnogovornicima manjinskih, osveštenih, liberalnih, pro-evropskih grupa; upravo se stidela mržnje koju je spram tih zatucanih matorih drkadžija osetila. Pitala se: je li to nešto što dođe s godinama? Kako neke stvari mogu prosto ulaziti u rok službe? Pa ne broje tikve po vašarima!.. Ona sve zna: i da je posao težak i nezahvalan; i da svako ima svoje granice. Slušala je o teretu razočarenja, gubitku vere u sebe i druge, sistem i boga. Koliko god se trudila, ne nalazi im opravdanje. Debele guzice, misli; sve što ih još zanima jeste da plata redovno legne svakog meseca! Broje dane do penzije popunjavajući formulare između dve puš-pauze! Za koliko sitno najposle kupite čoveka koji se prodao? Ona kaže sebi: pre ćeš crći nego ispasti takva. I smrt je bolja od potpune ravnodušnosti. Od te ogavne dosade.
Od ravnodušne dosade spram patnje živog čoveka.

Onda je izašla iz auta, i stala pred ovu ženu; ni mladu ni staru; ni pismenu ni neuku; ženu sa sopstvenim hlebom u rukama; ženu koja nije imala ni toliko srama da slaže kako je pala niz stepenice. Zašto ste došli, pita ih ona. Ko vas je zvao? Taj gnev pravednika nije gluma. Ona je iskreno, svim srcem uvređena što je neko (ma ko!) bio dovoljno drzak da pomisli kako u njenom braku, eventualno, ima problema. Jeste, da; kaže; on s vremena na vreme popije koju. Pa? Pre dve godine ostao je bez posla. Ko sme da mu zameri? Zar nemate srca? A i kako bi? Baš briga vas. Vaša plata dolazi svaki mesec. Pa šta i ako ju ponekad udari? Ona priznaje da je uglavnom sama za to kriva. Sigurno nije s kruške pala, zna ona svog čoveka. Zar se nisu zabavljali godinu dana pre nego se za njeg udala? Nije njen čoek tamo neki *****. Uvek je bio muško. Nikad nije dao preda se. Pravo muško teško trpi da ga žena izdržava. Kad se udate, mlada damo, onda ću da vas pitam. Uostalom, šta vi, u stvari, hoćete? Dolazite ovamo da vas komšiluk gleda... Šta će svet da kaže? Šta će mi deca reći? Jeste li vi majka? Imate li svoje dece? Onda mi ne pametujte. Da ostavim oca svoje dece? Jeste li sišli s uma? Pa ko da bi decu s njim pravila da ga ne volim! Čujte sad, i prenesite to tamo onima što su vas zvali, umesto da gledaju svoja posla... On je dobar čovek. Nije on loš. Samo nekad, pa, ljudi smo, božemeprosti. Nisam ni ja svetica. Ne znate vi kakva ja mogu bit. I onda, šta? Pa i da me udari, neka je. Valjda se zna ko je muško u kući.
Ne pravite mi više sramotu pred ljudima.
Nemojte mi više dolaziti.
Idite.

Pamfleti u blatu provincijske uličice. E. Yong u vidu lastinog repa; ne plašeći se letenja više. Kompletna filozofija ženskog pokreta do nogu poražena pred večitim argumentom.
Ljubav i stid pred svetom.
Treba nam više tribina, misli mlada delatnica neimenovane službe.
Ono što nam treba, jeste jedan sveobuhvatan program koji bi se ticao ne naprosto osveštenja žene, već društva u celini.
Treba nam...

Iz čudnog razloga, odjednom želi prokletoj kučki razbiti zube.

ostala kazivanja

Poslednja izmena:

LUSJE

Stara legenda
Poruka
77.980
Nisi pogresno prestavila.
Samo smo postali bezosecajni.
Ali toga ima i u nestandarnim ulicama.
Samo su tamo komsije daleko.
Ne prijavljuj,a i ne smeju.
A te zene su vise uplasene,od opisane zene.
Poenta nije u ulici.
Svi pricaju o pravima zena,korektnosti i sl
Sve vise verujem da je to utopija.

Soradze

Iskusan
Poruka
6.315
Moj prilog ovom narodu, a i svetu su dva sina koji ne tuku svoje žene. Lako je bilo tako ih nečemu "naučiti", kad se nisu tukli ni roditelji, ni babe i dede... Istina je da su odrasli u centru grada, ali je istina takođe da je međusobno maltretiranje i ugnjetavanje u centru grada suptilnije, "kultivisanije", tu niko nije modar spolja, ali se nađe poneka ojađena i napaćena duša...

Želja za ugnjetavanjem žena ne živi na topografski utvrđenim lokacijama, već postoji u mentalu mužjaka (a i žena!) koji bitišu na kugli...
Mislim da će generacija Zemljana rođenih u ovom milenijumu promeniti ružnu sliku mentala... Evo, mladi Japanci se oblače kao žene, farbaju kose i šminkaju kao žene, hodaju u visokim štiklama kao žene, pa verujem da je to put koji je dovitljiva civilizacija smislila da se ratosilja sopstvene nakaznosti... Ili bar pokušaj...

Nataly Ciottolo

Veoma poznat
Poruka
13.824
Neki fidbek? Nešto? Jel mislite da sam to pogrešno predstavila?
Potpuno tačno si predstavila. Ali ovo je toliko kompleksno da je teško kratko prokomentarisati.

Jedan slučaj me je, jako davno, toliko zapanjio da i danas pomislim na njih.
Muškarac je bio lekar, specijalista a žena pravnica, šef neke službe u poreskoj..
Radila sam u blizini njihove kuće i čula a i videla tako ogavne svađe i batine koje je ona dobiljala. A ipak je ostala sa njim. Do smrti. I to nikad nisam uspela da shvatim.

Soradze

Iskusan
Poruka
6.315
Potpuno tačno si predstavila. Ali ovo je toliko kompleksno da je teško kratko prokomentarisati.

Jedan slučaj me je, jako davno, toliko zapanjio da i danas pomislim na njih.
Muškarac je bio lekar, specijalista a žena pravnica, šef neke službe u poreskoj..
Radila sam u blizini njihove kuće i čula a i videla tako ogavne svađe i batine koje je ona dobiljala. A ipak je ostala sa njim. Do smrti. I to nikad nisam uspela da shvatim.
Nema ništa lepše nego kada se nađu sadista i mazohista...Takve psihičke nakaze žive od pomirenja do pomirenja, a ta igrica se otegne i na ceo život...

Sandveil dance

Wild goose feathers
Poruka
4.512
Ne znam šta da kažem na sve ovo prethodno i tekst koji je dobar.

Tokom svog ne baš kratkog života do sad u vezi sa svim ovim sam bar 50 puta dijametralno promenila mišljenje.
Mislim da su ljudi toliko komplikovana stvorenja da odnos bilo koje dve jedinke nikada ne može da se gleda na neki šablonski način.
Šta je sve tu u igri i ko koje konce vuče, a pogotovo nesvesni zaplet i razračunavanja koja iz zakulisnih režija nameštaju svaku scenu
traže godine profesionalne terapije sa maksimalno posvećenom i iskrenom (prema sebi) osobom da bi se makar delimično prozreli.
Bez toga to je sve nagađanje i površno suđenje koje etiketira obe strane bez razumevanja.

Naravno da ne podržavam fizičko maltretiranje, ali ne vidim da je toliko rašireno psihičko bolje, štaviše znam da je gore jer se te modrice ne vide,
a teže se živi sa njima. I dobijaju se od svih na svim relacijama i u svim institucijama. Kao i na svim drugim osnovama - izgleda, imućnosti, pameti, zdravlja, rasne i nacionalne pripadnosti itd. Nema kraja spiska načina na koje svi ljudi jedni druge svakodnevno maltretiraju i ponižavaju i to i dobri ljudi koji toga nisu ni svesni.

Na kraju cele priče moram da kažem da mislim da je većina problema moje porodice došla od toga što moja majka nije dobila batine od svoje majke
u vreme kada je trebalo, a ni od mog oca.
A vi mislite o ovome kako vam volja, ali ima i takvih slučajeva i oni ni u kom slučaju ne opovrgavaju strahotu onih suprotnih.

Nema kratkog ni jednostavnog odgovora na to koji prenebegava dubinski pogled na svaku od tih osoba pojedinačno.
Sve ostalo je samo stavljanje flastera na rak ranu.

Soradze

Iskusan
Poruka
6.315
Ne znam šta da kažem na sve ovo prethodno i tekst koji je dobar.

Tokom svog ne baš kratkog života do sad u vezi sa svim ovim sam bar 50 puta dijametralno promenila mišljenje.
Mislim da su ljudi toliko komplikovana stvorenja da odnos bilo koje dve jedinke nikada ne može da se gleda na neki šablonski način.
Šta je sve tu u igri i ko koje konce vuče, a pogotovo nesvesni zaplet i razračunavanja koja iz zakulisnih režija nameštaju svaku scenu
traže godine profesionalne terapije sa maksimalno posvećenom i iskrenom (prema sebi) osobom da bi se makar delimično prozreli.
Bez toga to je sve nagađanje i površno suđenje koje etiketira obe strane bez razumevanja.

Naravno da ne podržavam fizičko maltretiranje, ali ne vidim da je toliko rašireno psihičko bolje, štaviše znam da je gore jer se te modrice ne vide,
a teže se živi sa njima. I dobijaju se od svih na svim relacijama i u svim institucijama. Kao i na svim drugim osnovama - izgleda, imućnosti, pameti, zdravlja, rasne i nacionalne pripadnosti itd. Nema kraja spiska načina na koje svi ljudi jedni druge svakodnevno maltretiraju i ponižavaju i to i dobri ljudi koji toga nisu ni svesni.

Na kraju cele priče moram da kažem da mislim da je većina problema moje porodice došla od toga što moja majka nije dobila batine od svoje majke
u vreme kada je trebalo, a ni od mog oca.
A vi mislite o ovome kako vam volja, ali ima i takvih slučajeva i oni ni u kom slučaju ne opovrgavaju strahotu onih suprotnih.

Nema kratkog ni jednostavnog odgovora na to koji prenebegava dubinski pogled na svaku od tih osoba pojedinačno.
Sve ostalo je samo stavljanje flastera na rak ranu.
Ako će da ti bude lakše i ja sam menjala mišljenje po ovom pitanju, koje jeste mnogo šire i mnogo dublje. Ta aždaja sa stotinu agresivnih lica je takoreći najveći problem civilizacijskog momenta u kome živimo, mnooooogo veći nego što pričica naše Susan opisuje... Mislim da sam sada u mojoj stotoj godini potpuno sigurna da nam nema spasa, nama ljudskim životinjkama i da utopistička ideja da ćemo uspeti da promenimo ovakvo stanje ne pije vodu...
Sasvim sam sigurna da bilo kakva zajednica između ljudi nije pogodno tlo za sliku Raja koja zahteva naše anđeosko ponašanje... Ako bi čovek imao hrabrosti i dovoljno znanja da se upusti u analizu ponašanja sopstvene porodice i u analizu sopstvenih rana i sopstvene agresije i njenog lika, shvatio bi da je daleko jasnija slika kada džukac prebije svoju ženu, nego sva akademska zakamuflirana kultivisana" ophođenja sopstvene porodice koja je ostavila daleko veće ožiljke na duši, nego što su prolazni hematomi na koži... Napokon, sebe sam iznenadila mišlju da bi mi, žene, prebijale te iste muževe, samo da smo jače od njih...ne zato što su zaslužil (a jesu!)i, već zato što i mi posedujemo isto zlo u sebi, samo to vešto krijemo...
Nažalost, stepen kultivisanosti nije garancija da se čovek operisao agresije u sebi... ona je ostala u njemu i pojavljuje se kao zlo sa stotinu lica koje i dalje upravlja čovekom...

Sandveil dance

Wild goose feathers
Poruka
4.512
Ako će da ti bude lakše i ja sam menjala mišljenje po ovom pitanju, koje jeste mnogo šire i mnogo dublje. Ta aždaja sa stotinu agresivnih lica je takoreći najveći problem civilizacijskog momenta u kome živimo, mnooooogo veći nego što pričica naše Susan opisuje... Mislim da sam sada u mojoj stotoj godini potpuno sigurna da nam nema spasa, nama ljudskim životinjkama i da utopistička ideja da ćemo uspeti da promenimo ovakvo stanje ne pije vodu...
Sasvim sam sigurna da bilo kakva zajednica između ljudi nije pogodno tlo za sliku Raja koja zahteva naše anđeosko ponašanje... Ako bi čovek imao hrabrosti i dovoljno znanja da se upusti u analizu ponašanja sopstvene porodice i u analizu sopstvenih rana i sopstvene agresije i njenog lika, shvatio bi da je daleko jasnija slika kada džukac prebije svoju ženu, nego sva akademska zakamuflirana kultivisana" ophođenja sopstvene porodice koja je ostavila daleko veće ožiljke na duši, nego što su prolazni hematomi na koži... Napokon, sebe sam iznenadila mišlju da bi mi, žene, prebijale te iste muževe, samo da smo jače od njih...ne zato što su zaslužil (a jesu!)i, već zato što i mi posedujemo isto zlo u sebi, samo to vešto krijemo...
Nažalost, stepen kultivisanosti nije garancija da se čovek operisao agresije u sebi... ona je ostala u njemu i pojavljuje se kao zlo sa stotinu lica koje i dalje upravlja čovekom...
Baš tako.

I pritom, jeste nekad i zlo, ali još gore je po mom mišljenju ono zlo koje stigne kao posledica sopstvenih rana, gluposti ili neznanja, a da čovek pritom misli da ništa nije zgrešio.
I, takođe, nikad ne znamo koga će teška situacija ojačati, a koga prvi problem lakog života slomiti upravo jer nije naučio da se bori na vreme ili podnosi nepravdu sveta. Videla sam primera za obe situacije toliko mnogo da sam sigurna da niko ne može da zna unapred ishod neke situacije.

Nemam ni malo vere da će se ljudsko društvo ikad popraviti ili da je to uopšte moguće.
Pogotovo ako rešenja zamišljaju kao nešto što će da deluje od spolja i na bezličnoj automaskoj osnovi kao zakon.
Iluzija otelotvorene pravde na zemlji.
I pritom pravi plodno tlo za sve vrste licemerja i stostrukih aršina u moralu i pravilima ponašanja dok na kraju nisu postali besmisleni.
Kali juga

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
Gotovo sve o Evi ( i Njemu) rekli su u svojim delima dva velikana koji su se ozbiljno time bavili i svako bi trebalo da uzme u obzir njihove poruke i pouke ko hoće da o odnosu žene i muškarca formira svoje mišljenje.Ta dvojica su Ibzen i Wagner.Nažalost danas se tome površno govori i sudi ,isto tako i piše ,kako je to inače sad u modi...

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.335
Ovo je prepričan istinit događaj, uz malu doradu, zbog privatnosti još uvek postojeći ljudi, crtica iz njihovog života.
Naslov nije nikakva metafizika, niti se bavi odnosima između polova uopšte. Ako je išta, onda je ironičan, ili prosto opisuje jednu, a ne sve žene ikada, odnosno crticu iz života jedne žene (ne zlostavljane). Ponekad ljudi pišu o nečemu što su zapazili, nepristrasni su i nemaju nameru reći ništa dublje ili više od onoga što čitalac, eventualno, sam pronađe. Žao mi je što se nsimo razumeli.
Wagnera ne volim, a Ibzena cenim iz sasvim određenih razloga, kako god, hvala na preporuci.

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
Ovo je prepričan istinit događaj, uz malu doradu, zbog privatnosti još uvek postojeći ljudi, crtica iz njihovog života.
Naslov nije nikakva metafizika, niti se bavi odnosima između polova uopšte. Ako je išta, onda je ironičan, ili prosto opisuje jednu, a ne sve žene ikada, odnosno crticu iz života jedne žene (ne zlostavljane). Ponekad ljudi pišu o nečemu što su zapazili, nepristrasni su i nemaju nameru reći ništa dublje ili više od onoga što čitalac, eventualno, sam pronađe. Žao mi je što se nsimo razumeli.
Wagnera ne volim, a Ibzena cenim iz sasvim određenih razloga, kako god, hvala na preporuci.
Ne bih da ulazim u to šta,zašto i kako neko nešto piše.poenta bi trebalo da postoji svakako,ali mene je na komentar potstakla tema zato što danas većina žena i ne zna šta znači biti žena...takva su vremena,a moglo bi se što šta naučiti od Vagnera i Ibzena jer su se oni ovim bavili tokom celog svog života.Moj komentar nije neka zamerka tebi,tekst si lepo napisala,već se tiče žalosnog odnosa medju polovima danas za šta je dobrim delom odgovorna žena koja je zaboravila i ne zna, a niko joj i ne govori, kakva je u tome uloga njena.

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.335
Slažem se u potpunosti su polovi danas uglavnom zbunjeni, što je nama naša borba dala, da se mnoge stvari zaborave a one druge izvitopere. I, da, i pored svih tribina, influensera i gurua, niko ništa konkretno ne govoril, nema rešenja ili još i namerno upućuje loše.
O tome sam već često pisala, i dobijala mnoge ružne odgvore neslaganja. Međutim, i dalje mislim da sam u pravu, i mislim onako kako sam maločas navela. Hvala na svraćanjau.

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
Slažem se u potpunosti su polovi danas uglavnom zbunjeni, što je nama naša borba dala, da se mnoge stvari zaborave a one druge izvitopere. I, da, i pored svih tribina, influensera i gurua, niko ništa konkretno ne govoril, nema rešenja ili još i namerno upućuje loše.
O tome sam već često pisala, i dobijala mnoge ružne odgvore neslaganja. Međutim, i dalje mislim da sam u pravu, i mislim onako kako sam maločas navela. Hvala na svraćanjau.
Ne bih da sada parafraziram Vagnera(simbolično njegov stav je u "Holandjaninu lutalici") ali sam se uverio na više primera iz života da ako je žena upočetku spremna da podnese izvesnu žrtvu spasavajući brak a pre svega muža od njega samog,to joj se kasnije višestruko vrati kao istinska,trajna ,odana ,ljubav i zahvalnost.Ako se osvrnete oko sebe sigurno ćete i vi naići na takve primere.

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.335
A šta znam, ja sam se dosad sretala samo s obrnutim primerima.
Ženama koju su radile sve da "spasu brak", trpele muževe pijanice, kockare, švalere, batinaše... Sve zbog braka, ili, njihovo omiljeno, "zbog dece"... Još nisam doživela da je neka takva dobro prošla, štaviše, nakon što bi muž, od godina i landranja, onemoćao, pride mu je još postajala i bolničarka (sluškinja mu je ceo vek ionako i bila). Po pravilu za to ni hvala nije dobila, kamoli najzad dočekanu, pravu i istinsku ljubav.
Sigurna sam da ti imaš neke sasma dručije primere, ali moje je iskustvo suprotno, ko što rekoh. Ne verujem u večito i besmisleno trpljenje, niti verujem da se ljudi menjaju. Muž koji tuče ženu neće se jedno jutro probuditi i shvatiti kako je ona, zapravo, divna supruga, ispričati se i postati skroz novi čovek, nagradivši time njenu celoživotnu patnu. Ne, to se prosto ne dešava.
U braku valja istrpeti koešta, čemu mlade generacije nisu sklone, već trče kod sudije za razvode čim im prva stvar nije po volji ili najidealnija moguća. Naravno, ne kažem da i tu nema drukčijih primera, ali onako u globalu gledajući. U braku stalno radiš neke dogovore jer ljudi nisu savršeni, ali tu mora postojati linija pre koje se ne ide. Postoje, isto tako, stvari koje se ne trpe. Klot jednostavno, bar u mojem kanonu.

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.335
Inače, imaš zanimljive poglede, zanimljive jer su od mojih drugačiji, a ja volim čuti kad ljudi obrazlažu zašto nešto misle, pa makar se i ne slagala. Ne volim bezobrazluk i one koji dođu i uvrede, a ničim taj svoj stav ne pojasne. S takvima sam, priznajem, gruba, ili ih sasvim ignorišem.
Zanimalo bi me da čujem šta misliš o Istoriji ružnoće (Ne Ekova knjiga, moja pričica (?) ovde).. Zanimalo bi me da čujem slažeš li se ili ne, i zašto, kakvo god tvoje mišljenje bude. Naravno, ne teram te, samo kažem da mi se čini da posve drugačije neke stvari gledamo, i samo je iz tog razloga moj predlog. Hvala kako god odlučio.

edit: izvinjavam se, nisam rekla kome se obraćam @zxy

Poslednja izmena:

Nataly Ciottolo

Veoma poznat
Poruka
13.824
Ne bih da sada parafraziram Vagnera(simbolično njegov stav je u "Holandjaninu lutalici") ali sam se uverio na više primera iz života da ako je žena upočetku spremna da podnese izvesnu žrtvu spasavajući brak a pre svega muža od njega samog,to joj se kasnije višestruko vrati kao istinska,trajna ,odana ,ljubav i zahvalnost.Ako se osvrnete oko sebe sigurno ćete i vi naići na takve primere.
Moram i ja da dopišem da isto znam samo za suprotne primere.

Osim u literaturi, u životu nikad nisam videla da je takva žrtva, ljubav, na kraju uzvraćena.
Naprotiv, obično je pogažena, obesmišljena i ponižena.
I naravno i u obrnutom slučaju, koji se isto dešavaju, da muškarac sve pokuša ljubavlju da popravi i ne uspe.

Nataly Ciottolo

Veoma poznat
Poruka
13.824
Meni je kod tih slučajeva zlostavljanja zapravo i najznačajnija tema posmatrača.
Kako se postaviti i postupiti, potpuna je nepoznanica.
Neke žene, poput primera iz priče, ne žele, ne dozvoljavaju i ne misle da im je potrebna pomoć i tu svaki pokušaj čak pogoršava situaciju.

A opet znam slučaj gde je žena tražila pomoć policije i nailazila na podsmeh.. Tipa, nismo ti ga mi birali ili kako si ga do sad trpela..

Jako je osetljiva i kompleksna tema.

A ako neko empatičan posmatra dragu osobu koja tako živi i negira zlostavljanje, ne dozvoljava da joj se pomogne, mnogo je teško.

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.335
Meni je kod tih slučajeva zlostavljanja zapravo i najznačajnija tema posmatrača.
Kako se postaviti i postupiti, potpuna je nepoznanica.
Neke žene, poput primera iz priče, ne žele, ne dozvoljavaju i ne misle da im je potrebna pomoć i tu svaki pokušaj čak pogoršava situaciju.

A opet znam slučaj gde je žena tražila pomoć policije i nailazila na podsmeh.. Tipa, nismo ti ga mi birali ili kako si ga do sad trpela..

Jako je osetljiva i kompleksna tema.

A ako neko empatičan posmatra dragu osobu koja tako živi i negira zlostavljanje, ne dozvoljava da joj se pomogne, mnogo je teško.
Ti si jedna od retkih koja je shvatila da glavni lik nije zlostavljana žena, već mlada socijalna radnica koja joj dolazi.

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
A šta znam, ja sam se dosad sretala samo s obrnutim primerima.
Ženama koju su radile sve da "spasu brak", trpele muževe pijanice, kockare, švalere, batinaše... Sve zbog braka, ili, njihovo omiljeno, "zbog dece"... Još nisam doživela da je neka takva dobro prošla, štaviše, nakon što bi muž, od godina i landranja, onemoćao, pride mu je još postajala i bolničarka (sluškinja mu je ceo vek ionako i bila). Po pravilu za to ni hvala nije dobila, kamoli najzad dočekanu, pravu i istinsku ljubav.
Sigurna sam da ti imaš neke sasma dručije primere, ali moje je iskustvo suprotno, ko što rekoh. Ne verujem u večito i besmisleno trpljenje, niti verujem da se ljudi menjaju. Muž koji tuče ženu neće se jedno jutro probuditi i shvatiti kako je ona, zapravo, divna supruga, ispričati se i postati skroz novi čovek, nagradivši time njenu celoživotnu patnu. Ne, to se prosto ne dešava.
U braku valja istrpeti koešta, čemu mlade generacije nisu sklone, već trče kod sudije za razvode čim im prva stvar nije po volji ili najidealnija moguća. Naravno, ne kažem da i tu nema drukčijih primera, ali onako u globalu gledajući. U braku stalno radiš neke dogovore jer ljudi nisu savršeni, ali tu mora postojati linija pre koje se ne ide. Postoje, isto tako, stvari koje se ne trpe. Klot jednostavno, bar u mojem kanonu.
Moram i ja da dopišem da isto znam samo za suprotne primere.

Osim u literaturi, u životu nikad nisam videla da je takva žrtva, ljubav, na kraju uzvraćena.
Naprotiv, obično je pogažena, obesmišljena i ponižena.
I naravno i u obrnutom slučaju, koji se isto dešavaju, da muškarac sve pokuša ljubavlju da popravi i ne uspe.
Treba se čuvati optimizma kao opasne zablude koja se danas široko preporučuje kao i hedonizam jer to odgovara potrošačkom društvu.Takodje i druge opasne zablude da je čovek rodjen da bi bio srećan i ako su to polazne tačke u životu onda su razočarenja neminovna.Pre neki dan je bila emisija na Tv u o Oskaru Vajldu.Briljantan hedonista deluje zavodljivo ali treba pročitati i njegovo pismo iz zatvora ,posle dubokog ličnog uvida i preobražaja,"De profundis" pa onda izvagatii i njegov i svoj stav o životu.

Nataly Ciottolo

Veoma poznat
Poruka
13.824
Treba se čuvati optimizma kao opasne zablude koja se danas široko preporučuje kao i hedonizam jer to odgovara potrošačkom društvu.Takodje i druge opasne zablude da je čovek rodjen da bi bio srećan i ako su to polazne tačke u životu onda su razočarenja neminovna.
Optimizam, onaj realan, pokretački nikako ne može da smeta, jer kako išta počinjati, planirati ako nemaš u sebi optimizma?

Zašto bi iko želeo da živi ako bi polazna tačka bila - biti nesrećan?
Razočarenja su deo života i da ih nema, žive li bi u večitim zabludama.
Razočarenja su lekcije. Bolne manje ili više, ali lekcije. Ko to ne shvata i ne shvata da sreća nije neprekidno trajno stanje, već stanje približno spokojstvu sa što manje nesrećnih perioda, taj se teško nosi sa životom.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.