Sve manje koristimo optičke medije: Glupo i 'opasno'?

Oće riknuti i HDD! Zato recimo imaš RAID-tehnologiju! Niko ti ne brani da sve držiš na barem DVA cd-a i svako malo proveravaš čitljivost obe kopije. Kada jedna crkne, napraviš ODMAH novu kupiju sa ispravne kopije. Bitno je da niko i ništa NE može da ti nešto obriše ili promeni sadržaj!
А зависи колико ти је то битно...
не једном сам имао испадање харда низ степенице, какво друго оштећење или просто престанак рада... боло хдд'а, флеш меморија, дискова... треба просто прихватити да ништа није вечно и да ће свака информација једном да нестане, сваки траг нашег постојања, ма колико се трудили да га ставимо претвориће се у прах, постаће небитан... као и ми...
Мени лично одавно ништа од тих ствари не значи превише, па ни оне непоновљиве ствари... оно што стварно вреди и значи држим у сећању које је живо и трајаће док буде и мене, а за после... коме треба, нека се снађе...
Кад будем имао потребу да нешто стварно тако темељно архивирам, ништа не може да надомести физикчу копију, штампан документ или фотографију...
Мада ме искрено занима шта ти тако грчевито чуваш...

Znači da od prvog dana nije baš ni bio neka kvaliteta? Imam i po 20 godina stare rezače, ako više i ne prže, ali barem još čitaju!
па, што се резача тиче... истина, они старији су много боље радили... ови новији, типа 2005>, су изгледа прављени да им животни век протиче кад су под напоном, не по употребљености, а дискови које сам онда користио су били вербатимови, и то нека премијум серија... имам још негде ту торбицу с њима... мада није да ми икад пада на памет да пробам да их учитам поново... одавно сам извадио оптику с рачунара, требао ми молекс за неки кулер....
 
Оптички дискови имају изненађујуће мршав век трајања у односу на магнетне...
За неке своје архиве сам куипо нов резач, по свим правилима резао архиву на квалитетне дискове брзином од 4х, све дупло проверавао и био сасвим задовољан...д а би после пар година, са опет новим оптичлким уређајем јер је стари мистериозно рпестао с радом, установио да ми 40% дискова не ради...
дискови су такође осетљиви на већу влажнонст, на промене температуре, а с годинама се просто расуше и мо'ш се сликати...
ХДД је тата... знам типа који их има пуну гајбицу...а и ја сам на том путу... само чекам да ми нестане портова на матичној...
Mogu da ti slikam snimljene diskove 90ih godina koji dan danas rade,vecina misli da se tek pocelo sa snimanjem posle 2000 i da su jedini mediji verbatim i princo
 
Realno- nisam čuo da je USB bio propao, ikomu. Kad se korektno radi, on je nepoderiv.

No na cd-u je dovoljna ogrebotina da postabe nefunkcionalan. Tako sam bio ostao bez nekih Bacha, Schuberta, Monteverdija, Arsena i Coodera.

DVD istina dulje vremena nisam gledao, nekako sam se odvikao i slabije gledam filmove općenito...

I realno:

1. prženje je prošlost. Tko to više radi?

2. sjećamo se videoteka. Postoje li one više, ozbiljno?
A sta kad ugase net i sabiju pirateriju totalno,pa nista zato sto nove generacije ne zanima nista kvalitetno iz proslosti,danas bi se pola ubilo da nema youtuba,sve je to operisano od kvalitetnog zvuka,sami sebi se smeju kad im je to jedini izvor i izbor informacija,totalni raspad kulture
 
A sta kad ugase net i sabiju pirateriju totalno,pa nista zato sto nove generacije ne zanima nista kvalitetno iz proslosti,danas bi se pola ubilo da nema youtuba,sve je to operisano od kvalitetnog zvuka,sami sebi se smeju kad im je to jedini izvor i izbor informacija,totalni raspad kulture

Ja imam na desetke tisuće knjiga (puno manje filmova i glazbe) na ext HD od 1 Tb. No imam i dosta na stikovima od 128 Gb. Na DVD imam nekoliko serija i dosta filmova, a na CD-jima brdo muzike. No ovo AV slabo slušam/gledam jer sam ispao iz tog filma, nego uglavnom što mi je na laptopu (uskoro prelazim na novija računala, samo s ext HD, dakle dosta kanti i sl.). Imam i brdo na tabletu. I najbolje- smartphone ne koristim, nego samo stari mobitel jer mi sphone ide naqratz s onim pikanjima i nečim pederskim :hahaha: (OK- pravi razlog je u tom što me, kao što Dalmatinci kažu, hvataju gricule, nelagoda pri dodiru prsta i staklene površine, a volim pritiskanje na starim mobitelima).

A mladi?

Oni su dobri, vidim po njima i dragi,... no neka visoka kultura im nije jaka strana, snaći će se oni ako sve ode u q :mazi:
 
Zamisli kad su sve upakovali i mob,ej ni sat vise ne treba,ne znaju sta je original audio cd,stereo ne znaju sta znaci,i onda kazu napredna vremena,jeste al ka raspadu

Al' zato znaju da pikaju instagram brže od kiborga i poruke na fejsu i slikaju se u 100 poza i krevelje kao idioti da ih svi vide, a ženske puće neka pačja silikonska usta :mrgreen:
 
Imam original muzičke diskove stare 30tak.godina koji rade, imam obične diskove snimljene pre 10god neće da rade. Na kvalitetnim dvd-ima koji su koštali 5e komad kada si za te pare mogao da kupiš 10"obicnih". Pre 2godine sam sve proverio, bacio jedno 100diskova I ostavio manje od 20koji rade. Nikad više dvd/cd snimim na usb i boli me, ako cu da brinem o podacima mogu da snimim na 10komada. Ako cu da brinem o virusima mogu da ugasim net kada uključim, mogu da napravim za 200e mašinu koja se nikada neće konektovati na net i boli me...
 
Imam original muzičke diskove stare 30tak.godina koji rade, imam obične diskove snimljene pre 10god neće da rade. Na kvalitetnim dvd-ima koji su koštali 5e komad kada si za te pare mogao da kupiš 10"obicnih". Pre 2godine sam sve proverio, bacio jedno 100diskova I ostavio manje od 20koji rade. Nikad više dvd/cd snimim na usb i boli me, ako cu da brinem o podacima mogu da snimim na 10komada. Ako cu da brinem o virusima mogu da ugasim net kada uključim, mogu da napravim za 200e mašinu koja se nikada neće konektovati na net i boli me...
Mogu ovo, mogu ono! A šta je najpametnije? Optimalna kombinacija, zavisno od količine i bitnosti podataka?
 
Mogu ovo, mogu ono! A šta je najpametnije? Optimalna kombinacija, zavisno od količine i bitnosti podataka?
Pazi na dvd nema šanse da mi stane koliko na USB, imam 2 od 64gb i 1 od 128gb. Sva tri su koštala kao prva ljubav i na sva tri važni podaci. Na jednom ekstremno na druga dva takodje al ne toliko. Teorijski jeste sigurniji dvd ako si " amater" al neko ko se razume i ko ima zaista bitne podatke nikada neće ubaciti Usb stick u nezasticen računar.
 
То није никаква тајна, зове се - исплативост.
па није баш исплативо да ти усб рикне а да не знаш када ће да скикне?
овако двд знам да неће уколико га ја не изгребем или полијем безнином случано ;)
 
Mogu ovo, mogu ono! A šta je najpametnije? Optimalna kombinacija, zavisno od količine i bitnosti podataka?
Ja imam 3000mp3 diskova,kad sam ih tankovao najveci hd ne znam dal je bio od 120gb i to je papreno kostao,laptop sa tolikim hdom sam platio preko 1000€,ta kolicina zauzima preko 2 tba,pa i da sam hteo na usb ne bi mi se isplatilo,sad ako sam ja te naslove platio 3000€ ,medij za rezanje i rezac akao ,vidi koliko ispadne, onda neko dodje kome to ne vredi nista izvadi hd i prebaci za dz,vazi paz da mu ne dam:lol:
 
па није баш исплативо да ти усб рикне а да не знаш када ће да скикне?
овако двд знам да неће уколико га ја не изгребем или полијем безнином случано ;)
Ma i da ga izgubi ili mu ispadne ode sve
 
Ma ovako glupe teme nisu postavljali ni kada se pojavio USB flash u Srbiji.. 😆
тема није глупа, чак шта више мислим да људи почињу да контају да их преводе са коња на магарца.
заправо мислим да је усб само прелазна фаза до клауда. који код мене проћи неће!
 

Back
Top