"Sve dolazi iznutra, od ustreptalih ili sasušenih misli"... Olga Savić

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.900
Bila je lepa i mlada davne 1959. godine, kada je prvi put zaigrala na daskama Jugoslovenskog dramskog pozorišta.
Poznavala sam je iz prolaza. Ja - dete koje pilji u glumicu, ona tiha, milog osmeha, prolazila je nečujno pored mene,
pogladivši me pogledom... Iza nje je, kao miris divnog parfema, ostajao lelujavi trag prefinjenosti i tajanstvenosti...

Screenshot_365.png

Olga Savić je bila retko obrazovana glumica. Paralelno sa FDU je studirala i Jugoslovensku književnost na Filozofskom
fakultetu u Beogradu. Okićena dvema diplomama, iza sebe je ostavila trag i kao pisac i kao glumica, kao nikada ranije
viđena poetsko - glumačka dimenzija...

Olga Savić, pisac, prevodilac, režiser i glumica, davne 1979. godine, pričala je o sebi:

Screenshot_359.png

Screenshot_360.png

Screenshot_361.png

Screenshot_362.png

Screenshot_363.png

Kao pravi stvaraoci, ova dama je odabrala da živi za umetnost, a ne od umetnosti... Nismo je viđali u tv serijama, niti
na filmu, nije je bilo mnogo ni u pozorištu.... Većina je o njoj malo znala, ili - ništa. Volela je, Olga, kamernu scenu, jer
za nju nije bio važan broj gledalaca... Njene priče i monodrame nisu želele pozorišnu dvoranu, niti sjaj reflektora, već
lice u lice sa publikom, gde nema pretvaranja ni laži i naravno puke profesionalnosti...

Onim što je radila i na svet iznosila i pažnji manjine podastirala, Olga Savić nas je iskušavala, pozivala i mamila u
tamni vilajet da uđemo, da saznamo još, da doživimo još, da bi nas Olga, svakog gledaoca ponaosob, vezala za sebe
trajno, opsesivno... Partneri su joj bili neki nevidljivi očajnici, senke, bezizlaz, smrt, jedna epoha... Nije bilo akcije, ni
pokreta, a sve je vrilo oko nje. U tom teatru bez teatralnosti, publika se gušila od tragedije, od velike glume, od tuge
i lepote, snage sopstvenog doživljaja. Monodramom "Duga u crnini" (prepiska Marine Cvetajeve), za koju je
nagrađena Zlatnom kolajnom, Olga i monodrama su postale "veće od svoje slave" (Milan Grol)
I dok je Olga recitovala Marinina pisma, prolepšavala se. Neki gledaoci su govorili da tokom predstave Olga menja
svoje godine. Pitali su je da otkrije tajnu tog podmlađivanja i starenja, tog glumačkog preobražaja. Po njenim rečima,
sve dolazi iznutra, od ustreptalih, ili sasušenih misli... "Tako je valjda i sa tom lepotom" - govorila je...

Pripadala je klasi glumaca koja u pozorištu tragaju za strastvenošću...

"Neko može biti veliki majstor svog zanata, može svoju igru na izvanrednom instrumentu tela i glasa da dovede do
savršenstva... Takvoj se igri divite, ali teško da će ona nekoga uzbuditi. Jer, sve što nema svoj dublji unutrašnji smisao
i pobudu - samo većinu može da zaseni" - govorila je...

Divnu vest sam pročitala juna dvehiljadite, kada je predstavi "Gospođa Olga" iz nejasnih razloga otkazano gostoprimstvo
u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitaka (!), a to je da predstava ipak nije otkazana, nego da su je glumci igrali napolju,
pod krošnjama Kalemegdana. Možda je tada Olga Savić otvorila novu scenu u Beogradu, na Kalemegdanu, kao što je mono-
dramom "Duga u crnini" otvorila treću scenu u Jugoslovenskom dramskom pozorištu - Pozorišni salon!

Jednom prilikom, diveći se Raheli Ferari kao Askinji, Mihiz je napisao:
"Osećam dužnost da o ovome pišem, dužnost gledaoca koji je dobio darežljiv, bogat poklon i treba da ga uzvratim, a plašim
se zadatka..."
I ja osećam dužnost da pišem o Olgi Savić, koja je godinama darivala dvoje gledaoce... I ja se, itekako plašim zadatka, iako
sam ga sama sebi zadala... ili mi je zadala moja Savest...

Hvala, Olga, na toplini, raskoši, lepoti i sjaju glume kojom si me darivala i koje su ostale da žive veće od same slave...

Screenshot_364.png

:heart2:
:heart2: :heart2:

Ne mogu da odolim, a da ne postavim ovaj delić njene pozorišne biografije...

Screenshot_366.png

Za ljubitelje tv drama, predlažem jednu iz 1979. godine... Uživaćete u glumi Petra Kralja, Miloša Žutića, Olge Savić,
Mirjane Vukojičić, Danila Lazovića, Gule, Branka Cvejića, Gorana sultanovića...

Tv Drama "Gospodin Dimković"

:vzagrljaj:

:heart2::heart2::heart2:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.