Quantcast

Sve cari bar-kodova! Ili novi zakon koji stupa na snagu od 30.1.2020.

nonaligned

Poznat
Poruka
8.079
Za par dana stupa na snagu ovaj zakon:

Svi proizvodi u maloprodaji od 31. januara moraju da imaju bar-kod ili QR kod, što je do sada bila samo mogućnost, kažu u Ministarstvu trgovine. To je utvrđeno odredbom Zakona o trgovini ("Sl. glasnik RS", br. 52/2019) koja se odnosi na deklaraciju, a čija primena počinje 31. januara.

Kao neko ko ovih dana pokusava da prodaje nesto u Srbiji , sto uvezeno, sto napravljeno u Srbiji , potpuno sam zbunjena.

Da se fokusiram na ono sto se pravi u Srbiji.

Kao neko nov u svemu gde da nadjem informaciju kako dobiti bar -kor za komercijalnu upotrebu.

Na internetu gotovo da nema NIKAKVIH PODATAKA O TOME.

Kome se obratiti za to?

Na prvoj strani gugla sve je zatrpano sajtom takozvane neprofitne organizacije u kojoj morate da budete clan da biste dobili bar kod. To je zapravo prva informacija kojom Vam bombarduju. Godisnja clanarina.

Da li postoji nacin da se dobije bar kod a da se ne ide preko te "neprofitne organizacije"?

Poruka
24.021

Svi proizvodi u maloprodaji od 31. januara moraju da imaju bar-kod ili QR kod, što je do sada bila samo mogućnost, kažu u Ministarstvu trgovine. To je utvrđeno odredbom Zakona o trgovini ("Sl. glasnik RS", br. 52/2019) koja se odnosi na deklaraciju, a čija primena počinje 31. januara.

Kao neko ko ovih dana pokusava da prodaje nesto u Srbiji , sto uvezeno, sto napravljeno u Srbiji , potpuno sam zbunjena.

Kao neko nov u svemu gde da nadjem informaciju kako dobiti bar -kor za komercijalnu upotrebu.

Kome se obratiti za to?

Na prvoj strani gugla sve je zatrpano sajtom takozvane neprofitne organizacije u kojoj morate da budete clan da biste dobili bar kod. To je zapravo prva informacija kojom Vam bombarduju. Godisnja clanarina.

Da li postoji nacin da se dobije bar kod a da se ne ide preko te "neprofitne organizacije"?
https://barcode.tec-it.com/hr/ISSNP2

https://www.barcodesinc.com/generator/index.php

Možda te uputi negde

Nisam baš verzirana za Maloprodaje

nonaligned

Poznat
Poruka
8.079
А увезена роба, да ли мора да има бар код?
Da.

Ja sam nesto uvezla i vecinom ima uredan bar kod ali imam neke proizvode koji imaju bar kod na kutiji ali ne i na proizvodu i ne znam sta s tim da radim.
Kinez se pravi lud i ignorise me sad.Satro, praznici ne radi. Bokte u ovoj Kini za NG ljudi ne rade vise od nedelju dana :eek: Ako ne i vise (ili je zbog ovog smrtonosnog virusa, nisam sigurna). Dodje mi de odem u Jivu da ga ubijem na licu mesta. :mrgreen:

Poslednja izmena:

Kiki_GNR

BUNTOVNA S RAZLOGOM
Poruka
439.536

Kome se obratiti za to?

Bar-kod nije tvoja obaveza, već obaveza proizvođača.
Ti kao prodavac ne smeš da nabavljaš robu koja to nema obezbeđeno.

Kiki_GNR

BUNTOVNA S RAZLOGOM
Poruka
439.536
E sad meni nije jasno ako ja prodajem nesto sto je meni po meri napravljeno. Kupim gotovu masku za telefon recimo. Samo moj dizajn. Je li stamparija ta koja obezbedjuje bar kod
Ako je štamparija napravila, ona je proizvođač.
Najbolje je da pozoveš ministarstvo trgovine i da se raspitaš jer teško da ćeš ovde naći pravi odgovor.
Ne znam gde ti je firma registrovana, možeš i u opštinu na kojoj je firma, sigurno da i oni imaju te info.

tab503

Legenda
Administrator
Poruka
58.358
E sad meni nije jasno ako ja prodajem nesto sto je meni po meri napravljeno. Kupim gotovu masku za telefon recimo. Samo moj dizajn. Je li stamparija ta koja obezbedjuje bar kod
svaki jedinstveni proizvod mora da ima svoj jedinstveni bar kod...tako da tvoja maska mora da ima svoj bar kod jer nije isti proizvod kao neka druga maska..eventualno samo ako je razlika u boji mislim da moze da ima isti bar kod..

e sad tu dolazis do drugog problema na koji nemam odgovor i to moras da se raspitas u privrednoj komori srbije a oni ce te uputiti dalje... spomenuo si da proizvod ima bar kod na kutiji ali nema na njemu..neki priizvodi ne mogu da imaju bar kod na sebi vec samo na pakovanju.na primer prehrambeni..pa i te maske za telefone koje spominjes .. one ne mogu na sebi da imaju bar kod...za to moras vec da se raspitas kako ide.

nonaligned

Poznat
Poruka
8.079
svaki jedinstveni proizvod mora da ima svoj jedinstveni bar kod...tako da tvoja maska mora da ima svoj bar kod jer nije isti proizvod kao neka druga maska..eventualno samo ako je razlika u boji mislim da moze da ima isti bar kod..

e sad tu dolazis do drugog problema na koji nemam odgovor i to moras da se raspitas u privrednoj komori srbije a oni ce te uputiti dalje... spomenuo si da proizvod ima bar kod na kutiji ali nema na njemu..neki priizvodi ne mogu da imaju bar kod na sebi vec samo na pakovanju.na primer prehrambeni..pa i te maske za telefone koje spominjes .. one ne mogu na sebi da imaju bar kod...za to moras vec da se raspitas kako ide.
Tab hvala ti.

Ali nije mi jasno ako imas neke da kazem kreativne prozivode koji se ne prodaju u hiljadama. I sad recimo ja naslikam stiker i prodam 5 telefona sa takvom maskom i sad treba da idem u privrednu komoru za to. Nije li to nelogicno? Ne ubija li to kreativnost van korporativnog sveta?
Kako mali covek da krene u neki kreativni biznis legalno?

U SAD mozes da prodas hiljade raznih dizajna. Stamparija odstampa i onda se bakce s tim. Ne verujem da za sve sto prodaju traze bar kod od privredne komore

nonaligned

Poznat
Poruka
8.079
a gde prodas te telefone sa maskom?
problem je zakon o fiskalizaciji..ne mozes da stanes na ulicu i prodajes..mislim mozes..ali to je onda sivo trziste :)
Ja da hocu da radim na crno ja ne bih postavljala pitanja ovde.
Registrovana sam kao onlajn prodavnica.
Van PDV sistema sam.Sve zelim da radim legalno.

I sad hocu sebi da olaksam i da nabavljam robu u Srbiji i da ne uvozim iz Kine. I sta drzava radi. Trazi bar kod od mene za proizvode koji ce se prodavati u veoma malim kolicinama.
Mozda mogu da imam bar kod za sve proizvode. Mozda ja malo preterujem.

Problem je sto niko nista ne zna. Niko ne odgovora na mejlove. Sve zive sam kontaktirala. Ja mojima ne mogu da objasnim pa da zovu PK posto im nista nije jasno. Knjigovodja ne zna. Stamparija nema bar kod za to.

U kakvoj mi drzavi zivimo.

U Srbiji je drzava bukvalno uredila tako da je naterala ljude da rade na crno.

Ja recimo za taj sugavi bar kod treba da se uclanim u neku agenciju da joj placam tipa 12 000 dinara godisnje.

Znaci ne rade NISTA DA POMOGNU MALOM BIZNISU.

Tammara1610

Početnik
Poruka
8
I ja sam u velikoj dilemi..Kako lepiti bar kodove u magacinu gde su veleprodaja i maloprodaja pod istim krovom?
S obzirom da u veleprodaji nisu potrebni bar kodovi,nije potrebno lepiti ih na svaki artikal,ali
kako cu znati koji artikal ce magacioner izvuci iz rafa i prodati preko maloprodaje
Da li postoji mogucnost da se ispred rafova postavi tabla sa deklaracijom i bar kodovima,koji ce se odnositi na
proizvode na tom rafu,i tako po celom magacinu od 2000m2 i za 10.000 artikala?

Tammara1610

Početnik
Poruka
8
Ako je štamparija napravila, ona je proizvođač.
Najbolje je da pozoveš ministarstvo trgovine i da se raspitaš jer teško da ćeš ovde naći pravi odgovor.
Ne znam gde ti je firma registrovana, možeš i u opštinu na kojoj je firma, sigurno da i oni imaju te info.
Ako je maska kupljena iz veleprodaje ne treba da ima bar kod,ali kad se prodaje dalje preko maloprodaje,moras da obezbedis bar kod

bozicso

Zainteresovan član
Poruka
138
Ja da hocu da radim na crno ja ne bih postavljala pitanja ovde.
Registrovana sam kao onlajn prodavnica.
Van PDV sistema sam.Sve zelim da radim legalno.

I sad hocu sebi da olaksam i da nabavljam robu u Srbiji i da ne uvozim iz Kine. I sta drzava radi. Trazi bar kod od mene za proizvode koji ce se prodavati u veoma malim kolicinama.
Mozda mogu da imam bar kod za sve proizvode. Mozda ja malo preterujem.

Problem je sto niko nista ne zna. Niko ne odgovora na mejlove. Sve zive sam kontaktirala. Ja mojima ne mogu da objasnim pa da zovu PK posto im nista nije jasno. Knjigovodja ne zna. Stamparija nema bar kod za to.

U kakvoj mi drzavi zivimo.

U Srbiji je drzava bukvalno uredila tako da je naterala ljude da rade na crno.

Ja recimo za taj sugavi bar kod treba da se uclanim u neku agenciju da joj placam tipa 12 000 dinara godisnje.

Znaci ne rade NISTA DA POMOGNU MALOM BIZNISU.
treba da se resgistrujes kod GS1 Srbija, tamo ces dobiti bar kod brojeve, popunis ih sa svojim proizvodima i to je to. Naravno onda trebas naci nekoga ko ima bar kod stampac da ti odstampa te bar kodove

bozicso

Zainteresovan član
Poruka
138
I ja sam u velikoj dilemi..Kako lepiti bar kodove u magacinu gde su veleprodaja i maloprodaja pod istim krovom?
S obzirom da u veleprodaji nisu potrebni bar kodovi,nije potrebno lepiti ih na svaki artikal,ali
kako cu znati koji artikal ce magacioner izvuci iz rafa i prodati preko maloprodaje
Da li postoji mogucnost da se ispred rafova postavi tabla sa deklaracijom i bar kodovima,koji ce se odnositi na
proizvode na tom rafu,i tako po celom magacinu od 2000m2 i za 10.000 artikala?
svaki proizvodjac treba da stavi bar kod, ako si ti proizvodjac i nemas prostora da izlozis deklaracije i bar kodove mozes da napravis bilten svojih proizvoda gde ces navesti imena svih proizvoda pored kojih ces staviti pripadajuce deklaracije i bar kodove

nonaligned

Poznat
Poruka
8.079
treba da se resgistrujes kod GS1 Srbija, tamo ces dobiti bar kod brojeve, popunis ih sa svojim proizvodima i to je to. Naravno onda trebas naci nekoga ko ima bar kod stampac da ti odstampa te bar kodove
Nista se ne dobija kod GS1, treba nekakva godisnja clanarina da se placa ,dakle sve se placa....

Ko su oni uopste?

Cim otvoris sajt vriste poruke da platis clanarinu, a zasto , zbog cega, po kom osnovu, nikakve informacije jasne obicnim smrtnicima.....

bozicso

Zainteresovan član
Poruka
138
Nista se ne dobija kod GS1, treba nekakva godisnja clanarina da se placa ,dakle sve se placa....

Ko su oni uopste?

Cim otvoris sajt vriste poruke da platis clanarinu, a zasto , zbog cega, po kom osnovu, nikakve informacije jasne obicnim smrtnicima.....
pa to i jeste poenta cele price tj zakona, treba brat premijerke da dobije kintu od svih firmi u Srbiji

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.