Šutanovac: Nismo vojno ugroženi

Beograd -- Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže da Srbija nije vojno ugrožena, ali da postoji latentna mogućnost ugrožavanja bezbednosti od strane pojedinaca sa Kosova.

Dragan Šutanovac

Šutanovac je u intervjuu Tanjugu podsetio da Srbija na teritoriji Kosova i Metohije ima mirovnu misiju Kfora i Euleksa.

Prema njegovim rečima, postoji latentno ugrožavanje bezbednosti, koje mogu da izazovu pojedinci sa Kosova i Metohije, "što se u prošlosti dešavalo".

Šutanovac je ocenio i da je po pitanju bezbednosti ova godina znatno bolja nego ranija, izrazivši očekivanje da će sledeća godina "biti bezbedna koliko i ova".

On je istakao i da Vojska Srbije ima izuzetno kvalitetnu saradnju sa pripadnicima Kfora na Kosovu i Metohiji podsetivši da se organizuju redovni sastanci načelnika Generalštaba Vojske Srbije i komandanta Kfora.

Šutanovac je rekao i da se očekuje poseta komandanta Kfora Beogradu podsetivši da je načelnik Generalštaba Vojske Srbije boravio jesenas u Prištini, na sastanku sa komandatom Kfora.

Ministar odbrane je ocenio i da je između Vojske Srbije i Kfora vraćeno poverenje, koje je bilo poljuljano nakon odluke NATO da formira i obučava takozvane kosovske snage bezbednosti.

"Na dnevnom operativnom nivou imamo kontakte i smatram da je izuzetno važno sa aspekta bezbednosti, pre svega nealbanskog stanovništva, da sarađujemo što je moguće čvrsće sa međunarodnom zajednicom i sa svim onima koji rade na obezbeđivanju stabilnosti i bezbednosti građana na Kosovu i Metohiji", rekao je on.

Dupliran broj učešća u misijama

Šutanovac je istakao i da je Srbija duplirala broj učešća u mirovnim misijama UN u odnosnu na 2007. godinu, kao i da se za nekoliko dana naši mirovnjaci vraćaju iz Čada, gde uspešno završavaju misiju UN, prvo u sastavu norveškog kontigenta, a posle samostalno.

"S druge strane, približava se momenat potpisivanja bezbednosnog sporazuma sa Evropskom unijom, koji otvara mogućnost ucesća u civilno-vojnim misijima i za policiju i za vojsku", rekao je on.

Ministar odbrane je istakao i da se već pregovara sa Grčkom i Francuskom o mogućnosti pojavljivanja nekog od naših oficira na brodovima u sastavu mornarica tih država u nekoj od mirovnih misija EU.

Prema njegovim rečima, tu se radi o simboličnom i - u odnosu na veličinu Srbije i na našu snagu - objektivnom učešću vojske.

On je ukazao da je učešće u mirovnim misijama izuzetno politički važno, jer time pokazujemo da želimo da budemo deo savremenog i modernog sveta, koji brine o bezbednosti ne samo unutar svojih granica.

Osvrnuvši se na učešće Srbije u NATO programu "Partnerstvo za mir", Šutanovac je izrazio očekivanje da će 2011. biti godina pre svega stabilizacije odnosa u okviru "Partnerstva za mir" i konačnog otvaranja naših prostorija.

"Postoji niz komiteta, u kojima smo počeli da učestvujemo... i mislim da Srbija ima šta da ponudi ali i da crpi koristi, kao i mogućnosti iz ’Partnerstva za mir’", rekao je on.

Prema njegovim rečima, Srbija je jedno vreme bila u velikom zastoju u saradnji u okviru “Partnerstva za mir“, a sledi godina u kojoj "moramo u petoj brzini" da koristimo sve mogućnosti, kako bi 2012. imali obostrano pune kapacitete saradnje.

Usavršavanje profesionalaca

Podsetivši da će od 1. januara 2011. Vojska Srbije i zvanično biti profesionalna, on je istakao da će u narednoj godini posebna pažnja biti posvećena obuci i usavršavanju profesionalaca.

Šutanovac je ukazao i sa aspekta planova u opremanju Vojske Srbije da je bitno da vidimo koliki će biti budžet za sledeću godinu "od čega zavisi šta ćemo moći u sklopu modernizacije opreme i tehnike da kupimo ili da revitalizujemo".

Ministar odbrane je rekao i da je u protekle dve godine naš vojni budžet bio izuzetno skroman, sa aspekta potreba koje nisu iste kao u zemljama u okruženju, jer smo 1999. pretrpeli velika oštećenja.

Namenska industrija – posao vredan 1,2 milijardi dolara

Podsećajuć da su ugovaranja za izvoz iz oblasti namenske industrije u njegovom mandatu oko 1,2 milijardi dolara, Šutanovac je naveo da smo sve planove, po pitanju izvoza naoružanja i vojne opreme i ugovaranja odavno premašili.

Ministar odbrane je istakao i da je sada najvažnije da ispoštujemo rokove i kvalitet i da ne ostajemo utisak da smo oni koji žele da dobiju posao, a da ne mogu da ga izvrše.

"Čini mi se da idemo dobrim pravcem, jer sada postoji veliko interesovanje mnogih zemalja, čak i jako udaljenih poput Urugvaja i Brazila, koje žele sa nama da ucestvuju i u razvoju određenog naoružanja i proboju na treća tržište", rekao je on.

To što je ne vidim ne znači da je nema.Vojska je sredstvo odvraćanja agresora a mi je više nemamo.

Ма имамо неки рестл - али ствар је у томе што НЕМА ПОТРЕБЕ ОДВРАЋАТИ АГРЕСОРА - ЈЕР СЕ АГРЕСОР НАСЕЛИО У ГЕНЕРАЛШТАБ ВС...:hahaha: и ни мотком их више нико не може најурити - а овај папагај ара од 2 метра само понавља шта му издиктирају...

п.с. хвалио се, каже имамо 10 000 војника на 8,000 000 становника - геније...

Pa ne treba da vidi, potrebno je da se samo tako kaže. I onda Srbija kreće da pravi njesra. Oproban recept s početka devedesetih u SFRJ. ;)

Kažem ja, uvek smo bili mamlazi koji su skakali u prazan bazen na glavu, očekivajući da će neko stići da nas spremi da se razbijemo kao tambure.
Samo da smo u nečemu bolji od onih protiv koga smo ratovali, ne mi imamo katastrofalno opremljenu vojsku, lošu obaveštajnu službu...
Verovatno da je mislio na Mađare. E, pa pošto oni još uvek žive miroljubivo, potreban je Srbin samo malo da ga isprovocira.

Kažem ja, uvek smo bili mamlazi koji su skakali u prazan bazen na glavu, očekivajući da će neko stići da nas spremi da se razbijemo kao tambure.
Samo da smo u nečemu bolji od onih protiv koga smo ratovali, ne mi imamo katastrofalno opremljenu vojsku, lošu obaveštajnu službu...
Verovatno da je mislio na Mađare. E, pa pošto oni još uvek žive miroljubivo, potreban je Srbin samo malo da ga isprovocira.
Što nije nikakav problem za srpske nacionaliste i šoviniste.

Madjarska garda ima bar hiljadu naoruzanih pripadnika u Vojvodini. Pored madjarske obavestajne sluzbe, u Vojvodini je hrvatska obavestajna sluzba takodje veoma aktivna, sto je i Dusan Mihajlovic potvrdio dok je bio minista unutrasnjih poslova.

Sunce moje, obaveštajna služba Srbije da je dobra treba da bude aktivna i na području Sirije, ako misli da će Sirija da gađa integritet države, a sigurno da ove strane obaveštajne službe imaju razloga da motre na Srbe. Samo čekaju da napravimo neko sranje.

Pa dobro je i rekao, ne vidim kakav problem imaš sa njim, osim toga što je debeo.

I da, nije vojska doprinela tome da se uspostavi mirno stanje dole, nego su se Srbi jednostavno pomirili da moraju da žive sa Šiptarima, a negde se nađe da ih ovi drugi i finansijski pomažu, ako je to potrebno. Eto šta čini ljudskost. Ne kažem da se treba zaboraviti sve što su Šiptari dole učinili, nego su dole Srbi pametni, pa ćute, i egzistiraju. Doduše, ima ih jako malo, ovi najhrabriji što vole da se biju, oni su odavno otišli odande.
krajnje naivno.Momentalno nismo ugrozeni jer ONI jos ne zele da se ovde negde na Balkanu puskara.Kada ONI pozele da se jave problemi javice sa.Problemi se javljaju u obliku i obimu kakav ONI pozele.
Nismo ugrozeni,prihvatam.Zasto onda doticni insistira na clanstvu u NATO-u ako nismo ugrozeni,okolo su sve nasi frendovi:think:
Vojska ima prvenstveno jednu glavnu ulogu,odvracajucu.Srbija danas nije u stanju da ispuni tu osnovnu ulogu.
Sto se tice Srba na kiM,bice asimilovani kao i Srbi u Albanij ili Madjarskoj.Nekada je na tom podrucju bilo na stotine hiljada srpskih dusa,danas su na nivou statisticke greske,a zamisli nisu se bunili.Tvoj predlog je samo jedan od nacina da ih pustimo niz vodu de nam taj problem nebi izlazio pred oci.Pokvaricemo veceru pricama o Srbima na KiM.
Ako vec KiM treba da bude "samostalno "treba traziti ista prava za Srbe na KiM kakva su imali Albanci u R.Srbiji i na KiM .Njima su ta prava bila malo,nama ce biti idealn, pa da vidimo kako ce funkcionisati Kosovo kada Sever bude imao pravo veta na odluke Prisitne

Poslednja izmena:
krajnje naivno.Momentalno nismo ugrozeni jer ONI jos ne zele da se ovde negde na Balkanu puskara.Kada ONI pozele da se jave problemi javice sa.Problemi se javljaju u obliku i obimu kakav ONI pozele.
Nismo ugrozeni,prihvatam.Zasto onda doticni insistira na clanstvu u NATO-u ako nismo ugrozeni,okolo su sve nasi frendovi:think:
Vojska ima prvenstveno jednu glavnu ulogu,odvracajujucu.Srbija danas nije u stanju da ispuni tu osnovnu ulogu.
Sto se tice Srba na kiM,bice asimilovani kao i Srbi u Albanij ili Madjarskoj.Nekada je na tom podrucju bilo na stotine hiljada srpskih dusa,danas su na nivou statisticke greske,a zamisli nisu se bunili.Tvoj predlog je samo jedan od nacina da ih pustimo niz vodu de nam taj problem nebi izlazio pred oci.Pokvaricemo veceru pricama o Srbima na KiM.
Ako vec KiM treba da bude "samostalno "treba traziti ista prava za Srbe na KiM kakva su imali Albanci u R.Srbiji i na koM .Njima su ta prava bila malo,nama ce biti idealna pa da vidimo kako ce funkcionisati Kosovo kada Sever bude imao pravo veta na odluke Prisitne

Ih gde bi nam bio kraj da se ućlanimo u NATO, niko ne bi smeo da nas pipne, jer je to po statutu ove organizacije. Dakle, ako neko nasrne na članicu NATO-a svojim oružanim snagama, ukoliko je država onesposobljena da uzvrati, sve članice NATO-a imaju obavezu da pomognu. Sami bi sebi učinili magareću uslugu da nas prime u NATO, jer bismo mi odmah tu napravili neki haos. I još nešto... da bismo mogli da uđemo u NATO, potrebno je da prođemo ili program Partnerstva za MIR, ili da nas OEBS preporuči, tako da... ova situacija nam ide u prilog, a ne da se obračunavamo sa Šipcima dole. Da štitimo barem ovo što nam je ostalo, kad nismo znali da sačuvamo ono dole.

Ih gde bi nam bio kraj da se ućlanimo u NATO, niko ne bi smeo da nas pipne, jer je to po statutu ove organizacije. Dakle, ako neko nasrne na članicu NATO-a svojim oružanim snagama, ukoliko je država onesposobljena da uzvrati, sve članice NATO-a imaju obavezu da pomognu. Sami bi sebi učinili magareću uslugu da nas prime u NATO, jer bismo mi odmah tu napravili neki haos. I još nešto... da bismo mogli da uđemo u NATO, potrebno je da prođemo ili program Partnerstva za MIR, ili da nas OEBS preporuči, tako da... ova situacija nam ide u prilog, a ne da se obračunavamo sa Šipcima dole. Da štitimo barem ovo što nam je ostalo, kad nismo znali da sačuvamo ono dole.
Kao da pričaš drvetu.

Da, ali primetan je nakot nacionalista i šovinista u Srbiji. Počelo devedesetih, onda malo splasnulo, sad opet. Upecaće se naši kao šarani (oni drugi su pametniji od njih) i eto. Ali to je još daleko. Na kraju krajeva, Vojvodina... Kakve veze ima sa... :mrgreen:

Dok god ne postoje pretenzije da se Vojvodina ocepi, Srbija je na konju. :)
A mislim da ni neće postojati, jer će postojati veliki problem baš oko tih nacionalnih manjina. Onda je i Vojvodina ugasila, poklaće se Srbi i Mađari oko toga ko će imati zvanje naroda, a ko nacionalne manjine.

Dok god ne postoje pretenzije da se Vojvodina ocepi, Srbija je na konju. :)
A mislim da ni neće postojati, jer će postojati veliki problem baš oko tih nacionalnih manjina. Onda je i Vojvodina ugasila, poklaće se Srbi i Mađari oko toga ko će imati zvanje naroda, a ko nacionalne manjine.
Neće ni postojati dok se srBski nacionalisti i šovinisti budu držali na uzdi.
A kad se Vojvodina odvoji, biće građanska država.

Mada je pretenzija Vojvodine da bude ili ekonomski nezavisna ili republika u okviru Srbije, a nikako odvajanje od Srbije. Naravno, to neće da prihvate nacionalisti i šovinisti Srbije, pa sebe lože lažima i šatro daju opravdanja za svoje majmunisanje.

Sunce moje, obaveštajna služba Srbije da je dobra treba da bude aktivna i na području Sirije, ako misli da će Sirija da gađa integritet države, a sigurno da ove strane obaveštajne službe imaju razloga da motre na Srbe. Samo čekaju da napravimo neko sranje.

Motivi za aktivnost obavestajnih sluzbi nisu isti. Srbija nema teritorijalnih pretenzija prema Madjarskoj, ali oni imaju pretenzija prema nama.
A sto se tice ''gradjana'' madjarske nacionalnosti, ono sto oni misle o nama bi ispoljili samo da im se ukaže prilika. Zasad ćute i trpe, ali ako se zarati...

Motivi za aktivnost obavestajnih sluzbi nisu isti. Srbija nema teritorijalnih pretenzija prema Madjarskoj, ali oni imaju pretenzija prema nama.
AHAHAHAHAHAHAHA... nisam znala da obaveštajna služba ima MOTIV, ja sam mislila da ona ima DUŽNOST.

A sto se tice ''gradjana'' madjarske nacionalnosti, ono sto oni misle o nama bi ispoljili samo da im se ukaže prilika. Zasad ćute i trpe, ali ako se zarati...

Pa da, nisu kao mi.

Neće ni postojati dok se srBski nacionalisti i šovinisti budu držali na uzdi.
A kad se Vojvodina odvoji, biće građanska država.

Mada je pretenzija Vojvodine da bude ili ekonomski nezavisna ili republika u okviru Srbije, a nikako odvajanje od Srbije. Naravno, to neće da prihvate nacionalisti i šovinisti Srbije, pa sebe lože lažima i šatro daju opravdanja za svoje majmunisanje.

Vojvodina + Beograd bi bila skroz druga priča, ali isto tako neostvariva. Mada imam neki stav da bi Vojvodina bila izuzetno privredno stabilna bez Srbije.

AHAHAHAHAHAHAHA... nisam znala da obaveštajna služba ima MOTIV, ja sam mislila da ona ima DUŽNOST.

Ima jos mnogo toga sto vi demonkrate ne znate...

Pa da, nisu kao mi.

Za vreme Prvog Svetskog rata Srbija je izgubila vise od milion stanovnika, ali ipak srpska vojska se 1918. nije svetila Madjarima kojih je tada bilo 420.000 u Vojvodini. Da smo hteli da se osvetimo sada u Vojvodini ne bio bio ni jedan Madjar. Eto vidis, potpuno u pravu, nismo mi kao oni.

Back