Sustina vrline

Konačni cilj svakog entuzijaste u planinarenju jesu Himalaji. Medjutim, na putu do Himalaja neophodno je osvojiti prvo najniže i još dosta usputnih vrhova. Ne može se prvi put obući planinarska odeća, kupiti najbolja oprema i otići na osvajanje Himalaja.
Slično je i u slučaju vrlina. Na ličnom putu do najviših nivoa duhovnog razvitka, pojedinac, kroz mnogo života ima potrebu da neke od njih osvaja, prisvaja i praktikuje.
U datom životu ili nizu života za jednu osobu će biti najprihvatljivija samo neka od vrlina ili grupa njih. Sa dozrevanjem svesti osobe on sve više i dublje razume život a samim tim sagledava i prisvaja nove ali uzvišenije vrline. U skladu sa tim nije uvek najbolje reći nekome da neizostavno prihvati neku od vrlina iako je dobro objasniti zašto je dobro da se potrudi da ih prisvaja.
Umerenost jeste vrlina ali ona nije ista za osobu koja je negde usput na putu do vrha duhovnog razvitka kao i za osobu koja je dosegla taj vrh. (Jer, neki znaju reći da treba biti umeren i u kradji iako kradja sama po sebi nije vrlina.)
Milosrdje jeste vrlina i za Sokrata ali i ova vrlina nije jednaka za sve. Milosrdje ima smisla ali kada iza toga stoji naše dublje razumevanje života, kada dobro spoznamo način funkcionisanja života i način našeg duhovnog uzrastanja. U svakom slučaju to jeste vrlina u svim delovima sveta i medju svim ljudima. Bez toga mi bismpo kao vrsta počeli polako da nestajemo - verovatno je da bismo odavna nestali.
Znanje, ako je intelektualno jeste samo orudje kojim možemo zaradjivati sebi za život. Kako ćemo ga iskoristiti zavisi od naših pravih vrlina.
Pravo znanje (kojeg u poslednjim godinama nazivaju znanstvom da bi naglasili da to nije intelektualno već da je duhovno znanje ili razumevanje života) jeste vrlina. Sa takvim znanjem (razumevanjem života) pojedinac zna, razume i preduzima prave akcije, korake, odluke. Tada osoba shvata kada je milosrdje neophodno, kakva umerenost je potrebna, kada je neophodno uključiti i intelektualno znanje a kada treba odstupiti i dati za pravo drugima čak i kada nisu u pravu...
Ako bih da priključim nešto kao vrlinu, potrebnu i neophodnu svakoj osobi, to je svesno nastojanje osobe da uzdigne svoju svest (koja je duhovna kategorija). Za tako nešto uvek treba ulaganja i zalaganja sa svoje strane u nadrastanju svojih dosadašnjih shvatanja i razumevanja sebe i života u celini. Ovo i jeste cilj života svakog bića pa bilo ono svesno toga ili ne.

Dodirnimo intelektualno znanje još jednom. Mnogi ga poseduju u izobilju u svim delovima sveta i u svim oblastima života. Pa ipak takvima manjka pravo razumevanje života. Takvi često pokazuju osionost, destruktivnost, netrpeljivost... Svedoci smo da su poslednjih godina u destrukcijama najviše prednjačili oni koji poseduju intelektualno znanje. (Manjkalo im je duhovno znanje ili razumevanje samog života, njegove svrhe, smisla i cilja...) Današnji čovek polako počinje shvatati da intelektualnom znanju pripada neka drugorazredna ili niže razredna pozicija. Ono duhovno znanje je potrebno i neophodno svakom ljudskom biću nezaviosno da li je intelektualac ili vrtlar.... Duhovno znanje sa pravom ima znak jednakosti sa najvišom ljubavi. Pri tome ne treba mešati emocije kao nižoj kategoriji sa najvišim oblikom ljubavi iz koje proističu i znanje i samilost i milosrdje i etičnost...
 
Poslednja izmena:
Svedoci smo da su poslednjih godina u destrukcijama najviše prednjačili oni koji poseduju intelektualno znanje.

.. bogami .. ja nisam svedok toga .. da su najviše prednjačili ti s intelektualnim znanjem ..
.. možeš mi dati neka konkretna imena ..? .. konkretne primere ..?


Dodirnimo intelektualno znanje još jednom. Mnogi ga poseduju u izobilju u svim delovima sveta i u svim oblastima života. Pa ipak takvima manjka pravo razumevanje života.
.. dakle .. jednom tesli je falilo pravo razumevanje života .. jer je posedovao izuzetno intelektualno znanje ..?
.. dostojevskom je falilo pravo razumevanje života .. jer je posedovao intelektualno znanje u izobilju ..?
.. jednom hajzenbergu .. ili boru .. recimo .. falilo je pravo razumevanje života .. jer je posedovao izuzetno intelektualno znanje ..?


Duhovno znanje sa pravom ima znak jednakosti sa najvišom ljubavi. Pri tome ne treba mešati emocije kao nižoj kategoriji sa najvišim oblikom ljubavi iz koje proističu i znanje i samilost i milosrdje i etičnost...
.. daj još malo o tom najvišem obliku ljubavi ..
.. kakva je to ljubav ..
 
..Iskrenost nije tako jednostavna vrlina kao čestitost ....
..vrlina je osobina koja nije podlegla uticaju okoline; koja se ispolji kada mora; koja ne podleže uzročno posledičnim društvenim zakonima, nego prirodnim nužnostima ...kojoj se ne može utvrditi razlog jer nekog praktično ni teoretski korisnog u sistemu naizgled nema ..koja će zato mnogima zasmetati jer sa njom ne može nagoditi i koja će težiti da se ukloni jer sa sa njom ne može trgovati ...
Svim vrlinama se prije ili kasnije traži da se pokore ..i očekuje i iznenađuje kad se to ne desi..vrline su u istoriji uvijek bile osuđivane kada su bile 'prepoznate' kao vrline ...jer su opasne ..opasne za malog, rutinskog, lažno sigurnog, čovjeka ...
.. smrtonosna za nosioca, spasonosna za čovječanstvo...
 
Za Sokrata je vrlina umerenost,za filantrope milosrdje,za mnoge je znanje...
Mene interesuje sustina vrline i cime je moguce odrediti je.:bye:

sustina nije u vrlini,pa tako u vrlini ni nema neke sustine
mozda je sustina odrediti sebe bez vrline,al to je druga prica..


Nekada si imao strasti, i nazivao si ih zlima…ali, sad, imaš samo vrline – one su izrasle iz tvojih strasti.
Nekada si imao divlje pse u podrumu, ali si ih preobrazio u umilne psiće.
Od svojih otrova svario si svoj melem, pomuzao si kravu svoje tuge – sada piješ slatko mlijeko.
Ako imaš sreće, imaš jednu vrlinu i ništa više – tako ćeš lakše preći preko mosta.
Odlika je imati mnoge vrline, ali težak je to usud.
Gle, kako tvoja vrlina žudi za najvišim, ona želi cijeli tvoj duh, ona želi svu tvoju snagu gneva, mržnje i ljubavi.
Ljubomorna je svaka vrlina na drugu, a strahovita je stvar ljubomora.
Koga opkoli plamen ljubomore, taj na kraju, poput škorpije, protiv sebe samog okreće svoju bodlju.
Čovjek je nešto što mora biti prevaziđeno, i zato treba da voliš svoje vrline – jer od njih ćeš na kraju propasti.
Zar nikada dosad nisi vidio neku vrlinu kako sama sebe opanjkava, podbada, grize? Sigurno jesi…
Niče
 
Poslednja izmena:
sustina nije u vrlini,pa tako u vrlini ni nema neke sustine
mozda je sustina odrediti sebe bez vrline,al to je druga prica..


Nekada si imao strasti, i nazivao si ih zlima…ali, sad, imaš samo vrline – one su izrasle iz tvojih strasti.
Nekada si imao divlje pse u podrumu, ali si ih preobrazio u umilne psiće.
Od svojih otrova svario si svoj melem, pomuzao si kravu svoje tuge – sada piješ slatko mlijeko.
Ako imaš sreće, imaš jednu vrlinu i ništa više – tako ćeš lakše preći preko mosta.
Odlika je imati mnoge vrline, ali težak je to usud.
Gle, kako tvoja vrlina žudi za najvišim, ona želi cijeli tvoj duh, ona želi svu tvoju snagu gneva, mržnje i ljubavi.
Ljubomorna je svaka vrlina na drugu, a strahovita je stvar ljubomora.
Koga opkoli plamen ljubomore, taj na kraju, poput škorpije, protiv sebe samog okreće svoju bodlju.
Čovjek je nešto što mora biti prevaziđeno, i zato treba da voliš svoje vrline – jer od njih ćeš na kraju propasti.
Zar nikada dosad nisi vidio neku vrlinu kako sama sebe opanjkava, podbada, grize? Sigurno jesi…
Niče

Nista jasnije i nisam mogao,dosad procitati na ovoj Krstarici! Bravo Wihore za uzbor citata!!!
Ali ima jos od Nicea...Pored vrlina, Coveka (srpski ono "nad" izgleda kao sekirom iscepano...)cini pre svega volja za moc i njegovo dionizijsko i apolonsko.Vrline su Coveku, zaista,nesto posebno koje lici na dionizijsko dok izrasta u njemu kao Fenix i na kraju svog izrastanja izdize ga u Coveka.Umetnost i ostvarenje(kreacija) su mu ispred racionalnog shvatanja...Dionizijsko ispred apolonskog...Vizije ispred pukih dedukcija...
Ima tema "Sta i ko je genije"...Pa eto,Niceov Covek je genije!!! S pravom merom vizija,a uz to racionalno inteligentan...naravno-i snaznom voljom!!!
 
sustina nije u vrlini,pa tako u vrlini ni nema neke sustine
mozda je sustina odrediti sebe bez vrline,al to je druga prica..


Nekada si imao strasti, i nazivao si ih zlima…ali, sad, imaš samo vrline – one su izrasle iz tvojih strasti.
Nekada si imao divlje pse u podrumu, ali si ih preobrazio u umilne psiće.
Od svojih otrova svario si svoj melem, pomuzao si kravu svoje tuge – sada piješ slatko mlijeko.
Ako imaš sreće, imaš jednu vrlinu i ništa više – tako ćeš lakše preći preko mosta.
Odlika je imati mnoge vrline, ali težak je to usud.
Gle, kako tvoja vrlina žudi za najvišim, ona želi cijeli tvoj duh, ona želi svu tvoju snagu gneva, mržnje i ljubavi.
Ljubomorna je svaka vrlina na drugu, a strahovita je stvar ljubomora.
Koga opkoli plamen ljubomore, taj na kraju, poput škorpije, protiv sebe samog okreće svoju bodlju.
Čovjek je nešto što mora biti prevaziđeno, i zato treba da voliš svoje vrline – jer od njih ćeš na kraju propasti.
Zar nikada dosad nisi vidio neku vrlinu kako sama sebe opanjkava, podbada, grize? Sigurno jesi…
Niče

Taman sam mislio da te pohvalim što,za razliku od nekih drugih ovde pišeš veoma dobro,kad ono vidim-Niče
 
Taman sam mislio da te pohvalim što,za razliku od nekih drugih ovde pišeš veoma dobro,kad ono vidim-Niče

Kako je onda moguce da ti znas,a drugi ne znaju...u stvari kad si vec to rekao-mogu zamisliti-ne moras mi reci...Ja se ne mogu ZNANJEM pohvaliti-ne bih da budem bolji od Sokrata,a ti bi bas i mogao,ne sumnjam jako...:hahaha:
Prihvati barem ono:"Sloteru NICHE Srbija ti klice":rotf:
 
Kako je onda moguce da ti znas,a drugi ne znaju...u stvari kad si vec to rekao-mogu zamisliti-ne moras mi reci...Ja se ne mogu ZNANJEM pohvaliti-ne bih da budem bolji od Sokrata,a ti bi bas i mogao,ne sumnjam jako...:hahaha:
Prihvati barem ono:"Sloteru NICHE Srbija ti klice":rotf:

Ja sam mislio da si ti neozbiljan,sudeci po tvojim postovima ,kad ono shvatio si ozbiljno moj potpis.
Taj moj potpis je više šala nego zbilja i ima za cilj da ismejava prepotentne budale koji misle da su uvek u pravu.
 
To sto se uglavnom zekim (ovo su uglavnom reci...)ne znaci da nemam pojma o filozofiji,posebno o logici.I o analitickoj filozofiji ,naravno koja i klasicnoj logici,pa i Niceu urucuje PEDALU! Mada,neke njegove metafore i dan danji super zvuce i zgodne za nekovrsne divane nepristojnog naziva...
Nemoj ljutis,bolje-evo ti melem-pogresio sam... Nisi mi ti za Sloteru Niche,a ni ja ...
 
.. bogami .. ja nisam svedok toga .. da su najviše prednjačili ti s intelektualnim znanjem ..
.. možeš mi dati neka konkretna imena ..? .. konkretne primere ..?


.. dakle .. jednom tesli je falilo pravo razumevanje života .. jer je posedovao izuzetno intelektualno znanje ..?
.. dostojevskom je falilo pravo razumevanje života .. jer je posedovao intelektualno znanje u izobilju ..?
.. jednom hajzenbergu .. ili boru .. recimo .. falilo je pravo razumevanje života .. jer je posedovao izuzetno intelektualno znanje ..?


.. daj još malo o tom najvišem obliku ljubavi ..
.. kakva je to ljubav ..

Naravno da je Tesli mnogo toga falilo toliko je sujeveran bio...
Nemesaj Dostojevskog sa naucnicima :)
Hajzenberg i Bor su pokusavajuci da shvate mikro svet psovali kada su se i upleli u sve to.Ali nesto objasnise, niko danas to ne moze ni da shvati na pravi nacin jer ima previse rupa u svemu tome.Pa ubacismo tamnu materiju i energiju da bi objasnili ono sto ne vidimo,isto je i u mikro i makro svetu.
Najvisi oblik Ljubavi je Bog. Pricam iz licnog iskustva nisam niciji sledbenik.
Prava Ljubav je toplina , ona je sunca sjaj, u dusi raj ,mio pogled na svet, nezan dodir,lepa rec,bistra voda...
 
Poslednja izmena:
].. bogami .. ja nisam svedok toga .. da su najviše prednjačili ti s intelektualnim znanjem ..
.. možeš mi dati neka konkretna imena ..? .. konkretne primere ..?
Naša svest zna biti i te kako selektivna a da toga nismo "svesni." To se najbolje uočaa kada pojedinac sa godina počne selektivno čuti. Ne čuje ono što mu ne prija ili ne odgovara njegovom egu. Bukvaln to ne čuje budući da um automatski blokira ili maskira takve informacije pre nego dospu do njegovog budnog svesnog. Slično informacijama koje se dobijaju u toku snova. Snovi budu skramblovani i "besmisleni" samo dok je osoba nespremna za više stadijume istine....

.. dakle .. jednom tesli je falilo pravo razumevanje života .. jer je posedovao izuzetno intelektualno znanje ..?
.. dostojevskom je falilo pravo razumevanje života .. jer je posedovao intelektualno znanje u izobilju ..?
.. jednom hajzenbergu .. ili boru .. recimo .. falilo je pravo razumevanje života .. jer je posedovao izuzetno intelektualno znanje ..?
Pitao bih po kojem kriterijumu su birala ove intelektualce medju milijardu drugih od kojih je moguće da se dnevno sudaraš sa dosta njih?
Pa ipak; Tesla jeste bio intelektualac ali je bio izuzetno duhovno razvijen. Vizije izuma koje je realizovao nije kreirao on (njegov um) već ih je kao takve dobijao sa viših realnosti. Oni koji su bolje istraživali o njemu znaju da je imao iskustva sa belom Svetlošću u predelu čela. Ta svetlost je duhovna Svetlost koja ga je duhovno pročistila, podigla svest i učinila sposobnim da razume mnogo toga što običan intelektualac ne bi mogao. Uz sve to, njegova nesebičnost je nadrasla i tadašnje ali i buduća vremena tako da je pitan je zbog čega su ga smatrali čudakom više; da li zbog izuma ili zbog potpunog odsustva gramzivosti i nastojanja da od sebe da i podari celom životu veliku doborbit. Dobrobit koja je imala u zadatak da omogući čovečanstvu brži duhovni razvitak.

Dostojevski je slična priča slične sadržine gde je intelektualnost gotovo minorna kada se radi o njegovom razumevanju života.

Po takvim scenariju se da sagledati da su veliki pronalazači na jedan ili drugi način bili dodirnuti skrivenom "rukom Boga".


.. daj još malo o tom najvišem obliku ljubavi ..
.. kakva je to ljubav ..

Mnogi odnos medju polovima vide kao golu trgovinu. Drugi ga vide kao golo fizičko popsedovanje ili čulni užitak. Treći ga vide kao rani stadijum učenja prave Božanstvene ljubavi. Četvrti u njemu mogu prepoznati i najvišu ljubav kao i u svakoj pori života.
Na žalost ili sreću: Ljubav se nikome ne može ispričati; Ona se mora razvijati u sebi da bi se donekle stiglo i ida bi se išlo dalje...
To je pitanje na koje mora svako sdam odgovoriti.
 
Poslednja izmena:
To sto se uglavnom zekim (ovo su uglavnom reci...)ne znaci da nemam pojma o filozofiji,posebno o logici.I o analitickoj filozofiji ,naravno koja i klasicnoj logici,pa i Niceu urucuje PEDALU! Mada,neke njegove metafore i dan danji super zvuce i zgodne za nekovrsne divane nepristojnog naziva...
Nemoj ljutis,bolje-evo ti melem-pogresio sam... Nisi mi ti za Sloteru Niche,a ni ja ...

Kakve veze ima ovaj post sa mojom pohvalom ničeovog stila pisanja?
 
..Iskrenost nije tako jednostavna vrlina kao čestitost ....
..vrlina je osobina koja nije podlegla uticaju okoline; koja se ispolji kada mora; koja ne podleže uzročno posledičnim društvenim zakonima, nego prirodnim nužnostima ...kojoj se ne može utvrditi razlog jer nekog praktično ni teoretski korisnog u sistemu naizgled nema ..koja će zato mnogima zasmetati jer sa njom ne može nagoditi i koja će težiti da se ukloni jer sa sa njom ne može trgovati ...
Svim vrlinama se prije ili kasnije traži da se pokore ..i očekuje i iznenađuje kad se to ne desi..vrline su u istoriji uvijek bile osuđivane kada su bile 'prepoznate' kao vrline ...jer su opasne ..opasne za malog, rutinskog, lažno sigurnog, čovjeka ...
.. smrtonosna za nosioca, spasonosna za čovječanstvo...

Na ovaj nacin gledano ponistavaju se koristi koje je covecanstvo imalo usvajanjem vrline kao vodilje, ne uzimajuci u obzir zrtve koje nisu posledica postojanja vrline nego otpora sile i strasti. Uostalom i te zrtve su uticajem iste vrline smanjene u oblasti smrtonosnog. Vrednosti stvorene vrlinom odredjuju sustinu vrline u uzrocno posledicnom odnosu.
 
Nisam siguran da je lako odupreti se psihologiji u ovoj temi...Obrasci ponasanja gradjeni od plemenskog do savremenog drustva (copora) i idoli ambicioznih prodoru u vrh hijerarhije prilicno navode na korene vrlina,na put njihovog nastajanja.Od kanibala i lovca koji luta savanom do stanovnika megapolisa...
Ili kreacionistickog Avrama koji zamalo ubija sina i koji zivi na ravnoj ploci planete Zemlja i naseg savremenika koji se sprema (vezba)na put prema Marsu...Amin...
Menjaju se i obrasci i ono sta je nekad bila vrlina-nama je i smesno i odvratno ponekad...Pojas nevinosti i nevinost kao vrlina na pr....
 
S drustvom zapocinje potreba za istinoljubivoscu. Inace, covek zivi u vecnim prerusavanjima.
Sve vrline radjaju se iz nuzdi.
Dakle, nuzda je ono sto je odredjuje.

Kada sve maske skinemo,tada cemo znati istinu.
Kada Upoznamo vrline upoznamo i mane svoje, borba tek tada pocinje da se one eliminisu.
I sve je moguce ako stvarno zelimo.I moramo se potruditi,samo nista ne pada s neba.
Obrati paznju na svaki detalj spota.
 
Bang,neke istine nemaju veze s verovanjem ili neverovanjem-eto tvoji iskazi su OK,bar iz mog pozitivistickog rakursa...Cak i preterana (i?)Djindjiceva misao (koju ja snizim za 1 intenciju)da je sve moguce,ako stvarno zelimo i potrudimo se...Ili si bio njegov student,ili bio na njegovom nekom predavanju ili ti se jednostavno "zalepilo"za vijuge.Nesto slicno je tvrdio i Ozijev Shopi,a i pisac Kueljo...A mozda si i sam dosao do toga,a sto ne...
Sintagman mi "duguje"nastavak...Konacno nesto pozitivisticki...:ok:
 

Back
Top