Suština verovanja ukratko

Šaptač

Zainteresovan član
Poruka
314
Polako počinjem da sumnjam u to da postoji i najmanja trunka smisla u raspravi sa vernicima. Kada ih suprotstavite naučnim činjenicama, oni se brane citatima iz biblije, kada im ponudite logiku i zdrav razum, zauzvrat dobijete pseudologiku i tvrdoglavost. Da li je njihov strah od realne mogućnosti da ipak nisu u pravu toliki da se na taj način štite od otvorenog razgovora o njihovim ubeđenjima?

Prosto pitanje: da li je ipak moguće sa vernicima razumno polemisati?

Da pođemo od samog početka: verovati znači ne znati!

Ja mogu da verujem da će sutra biti lepo vreme, da se autobus neće pokvariti i da ću stići na vreme na posao. Mogu da verujem i u to da će Šumaher postati šampion i ove godine, da leto neće biti vrelo i da će Srbija izaći iz krize. Ja sve to ne znam, samo verujem. Zapazite ovde usku vezu između verovanja i nadanja. Možemo li, zapravo, vernike okarakterisati kao ljude koji se nadaju u sve to što tvrde da veruju?

Ovde se najčešće javlja prva logička greška vernika u vidu sledeće konstatacije: "ja sam spoznao ovo ili ono, kada jednom osetiš (upisati željenu emociju) onda ćeš znati...". Ne, prijatelju, nećeš ništa znati. Ako i osećaš nekakvu sigurnost u svoja uverenja, to nikada neće biti potpuna sigurnost. I dalje ćeš samo verovati ili se nadati. Ili tako, ili se preseli u neki drugi univerzum u kome pravila logike funkcionišu na neki drugi način.

Stiče se utisak da je Biblija i najveći prijatelj i najveći neprijatelj vernika. Neprijatelj zbog toga što su se vernici i crkva, koja im diktira uputstva, kroz istoriju "kalemili" na nauku i naučna dostignuća. Dok je nauka, tokom svog postojanja, neumitno napredovala, religija se praktično nije makla sa polazne tačke. Kad god je nauka napravila neki veći korak (i kada više niko taj korak nije mogao da ospori), crkva bi poslednja priznala to dostignuće i "sredila svoju priču", ne bi li ona bila u sladu sa novonastalom situacijom. Najdrastičniji primer za ovo je to da je Katolička crkva 1951. prihvatila model Velikog Praska i proglasila da je on (pazite sad ovo!) u skladu sa Biblijom. :D Mislim, ko je ovde lud? Ako, kao dogmatsku osnovu, imate dokument koji je moguće toliko široko tumačiti, onda nema bojazni da će se ispostaviti da niste u pravu. Uvek ćete izvrdati. Ili nećete? Mislim da će pokornici Biblije, mnogo skorije nego što misle, ipak doživeti bolno osvešćenje.

Inače, izgleda da ovo sa prihvatanjem Big Bang-a niko nije javio ovim našima, uključujući i forumaše. ;) Nagradno pitanje za sve vas: koliko je sada star univerzum, onako, po vama? ;)

Vraćamo se pitanju koliko ima smisla verovati u nekakvog boga i kome zapravo verovati? Vi možete verovati u postojanje tzv. "tvorca", ali zašto verovati crkvi koja vas laže kroz vekove? Ako i pretpostavimo da postoji nekakav entitet koji je pokrenuo rađanje univerzuma(*), potpuno je apsurdno poverovati u priče koje, kao njegovu definiciju, serviraju najpopularnije religije. Inače, poklonici različitih religija, dogovorite se već jednom ko je u pravu (samo, ako može, bez mnogo ratovanja). :(

(*) I ovakva pretpostavka nije u velikoj ljubavi sa zdravim razumom, pre svega zbog nečeg što se zove Okamova oštrica (pravilo o ekonomiji u filozofiji).
 
Ovo sto si napisao je obicna podvala.
Upravo su predstavnici zvanicne nauke najveci vernici,doduse ne u Boga,nego u raznorazne pretpostavke.
Kad bi se drzali cinjenica,one bi ih uputile na postojanje Tvorca i validnost biblijskog izvestaja.Znam dobro sta pricam jer sam i ja nekad bio uniformista(evolucionista).Ali,dokazi su neumoljivi.Pregledaj sajt www.cps.org.yu

I nemoj molim te da se pozivas na katolicku crkvu,to je demonska tvorevina.Pozivaj se na Sveto pismo i cinjenice,pa cemo da razgovaramo.
 
Najbolja definicuja vjere zapisaa je u Bibliji Obrati pažnju!
"Vjera je zajemčeno očekivane onoga čemu se tko nada, jasno dokazivanje stzvarnosti iako je se ne vidi" ( Hebrejima 11:1)
To je doista najbolja moguća definicija, i nije slučajno što je u Bibliji. Ta definicija primjenjiva je za svaki jasan oblik vjere.
Zahvlajuući takvoj vjeri ti si spreman pružiti ruku i dozvoliti medicinskoj sestri da ti ubrizga lijek u venu. Vjeruješ u cijeli jedan lanac sistema na čijem je kraju medicinska sestra sa špricom.

Biblija poziva na takvu vjeru, Ne na lakovjernost.

Pitanje je što predstavlja veču vjeru. Da li vjerovanje da je svemir nastao sam od sebe iz ničega. Ili vjerovanje da ga je neki močni vječni um doveo postojanje.
Možemo gajiti intelektualne izazove i pitati se; kako je slučajno komešanje molekula kroz miljune godina na koncu formiralo takvu strukturu (naš mozak) u kojoj se desio tako neobičnan slijed misli da sama sebe pita što je smisao vlastitog postojanja.

Da, bog želi daimaš vjeru sa zajmčenim očekivanjem, i vjeru pomoču koje jasno možeš dokazati stvarnost koja se ne vidi.
 
Ako procitas prvu posalanicu koju je Pavle napisao Korincanima doci ces do 13 glave u kojoj on govori o ljubavi. Ta glava ima svoj kresendo u poslednjim stihovima koji glase ovako
1 Kor 13:12,13 Jer sad gledamo kao pomoću ogledala - u zagonetki, a onda ćemo licem u lice. Sada saznajem delimično, a onda ću saznati potpuno, kao što sam i sam potpuno poznat. Sada pak ostaje vera, nada, ljubav, ovo troje; a ljubav je među njima najveća.

Ono sto je Bog objavio ovde je jos jedno oslobodjenje koje oni koji veruju dozivljavaju svakodnevno. To je oslobodjenje od izmaglica nauke koje iz generacije u generaciju menja svoje postulate.
Bog jednostavno nije zeleo da obican narod zamara podacima koji mu ionako nicemu ne koriste. Obilje znanja jedino sluzi sarlatanima i neznalicama da se nadimaju do porsnuca. U svojoj nadutosti zele da dokazu ono sto je nedokazivo i nedokucivo. Oni koji stvarno znaju i imaju znanje ponizni su jer svaki grimen znanja otkriva planinu neznanja koju tek treba da predju.

Danasnja nauka ima mnogo vise odgovora nego sto ih je imala nauka pre 2000 godina, ali to je opet nedovoljno u odnosu na ono sta bi htela da dokaze.
Rec Bozija je ista - kakva je bila pre 2000 godina takva je i danas.
Oni koji su nedorasli u veri zele da znanjem i svetovnim nauka dokazu Boga pa se upustaju u beskorisne diskusije koje im ne donose korist.
Vera jeste cvrsto pouzdanje u stvari kojima se nadamo i osvedocenje o onome sto ne vidimo. Jer i oni koji veruju u nauku mogu da dokazu samo manjusni delic svog verovanja, a veci deo moraju slepo da veruju.

Tako se svakodnevno stvara sve veci jaz izmedju onih koji se pouzdaju u sebe i svoju pamet i onih koji se pouzdaju pamecu u onoga koji ima odgovore na sva pitanja.


 
"Ja mogu da verujem da će sutra biti lepo vreme, ( ako je leto što da ne)da se autobus neće pokvariti (ako je nov što da ne)i da ću stići na vreme na posao (ako si na vreme krenuo, što da ne). Mogu da verujem i u to da će Šumaher postati šampion i ove godine (više šanse nego da je oove bio poslednji), da leto neće biti vrelo i da će Srbija izaći iz krize (ako ima osnova što da ne). Ja sve to ne znam, samo verujem. Zapazite ovde usku vezu između verovanja i nadanja. Možemo li, zapravo, vernike okarakterisati kao ljude koji se nadaju u sve to što tvrde da veruju?"
Ako si propustio da te podsetim naša vera i jeste naša nada
 
kundalini astral:
Ovo sto si napisao je obicna podvala.
Upravo su predstavnici zvanicne nauke najveci vernici,doduse ne u Boga,nego u raznorazne pretpostavke.
Kad bi se drzali cinjenica,one bi ih uputile na postojanje Tvorca i validnost biblijskog izvestaja.Znam dobro sta pricam jer sam i ja nekad bio uniformista(evolucionista).Ali,dokazi su neumoljivi.Pregledaj sajt www.cps.org.yu

I nemoj molim te da se pozivas na katolicku crkvu,to je demonska tvorevina.Pozivaj se na Sveto pismo i cinjenice,pa cemo da razgovaramo.


kojih cinjenica?????
da je Zemlja stara 6000 godina? kako onda objasnjavas 5. vek (pre n.e.) u Staroj Grckoj - razdoblje helenizma???
hajde da pricamo o cinjenicama!
 
Šaptač:
Polako počinjem da sumnjam u to da postoji i najmanja trunka smisla u raspravi sa vernicima. Kada ih suprotstavite naučnim činjenicama, oni se brane citatima iz biblije, kada im ponudite logiku i zdrav razum, zauzvrat dobijete pseudologiku i tvrdoglavost. Da li je njihov strah od realne mogućnosti da ipak nisu u pravu toliki da se na taj način štite od otvorenog razgovora o njihovim ubeđenjima?

Prosto pitanje: da li je ipak moguće sa vernicima razumno polemisati?

Ovde se najčešće javlja prva logička greška vernika u vidu sledeće konstatacije: "ja sam spoznao ovo ili ono, kada jednom osetiš (upisati željenu emociju) onda ćeš znati...". Ne, prijatelju, nećeš ništa znati. Ako i osećaš nekakvu sigurnost u svoja uverenja, to nikada neće biti potpuna sigurnost. I dalje ćeš samo verovati ili se nadati. Ili tako, ili se preseli u neki drugi univerzum u kome pravila logike funkcionišu na neki drugi način.

Stiče se utisak da je Biblija i najveći prijatelj i najveći neprijatelj vernika. Inače, izgleda da ovo sa prihvatanjem Big Bang-a niko nije javio ovim našima, uključujući i forumaše. ;) Nagradno pitanje za sve vas: koliko je sada star univerzum, onako, po vama? ;)

Vraćamo se pitanju koliko ima smisla verovati u nekakvog boga i kome zapravo verovati? Vi možete verovati u postojanje tzv. "tvorca", ali zašto verovati crkvi koja vas laže kroz vekove?

Zaista, izgleda kao da su gledanja vernika i onih koji to nisu takva, da se ne mogu složiti. Radi se o tome da su polazne tačke različite. Kada je neko jednom poverovao da Bog postoji i krenuo da živi u tom pravcu, onda je on sklon dedukciji u svojim razmišljanjima, dok je onima koji nisu vernici potreban neki induktivan način da bi došli do spoznaje o Bogu. Sasvim je razumljiva želja da se znanjem i putem nauke nekako dođe do spoznaje o Bogu, zato što smo mi dugo godina bili izrazito ateističko društvo, u takve smo škole išli, za taj svet znamo od malih nogu. I kada je neko uveren godinama, i odrastao je sa mišlju da je postojala evolucija organizama, onda je jako teško preći na neku drugu vrstu vere. Ja mislim da je i jedno i drugo vera, jer iako se bavim naukom, vidim oko sebe ljude koji ne proveravaju ono što je domen drugih prirodnih nauka, biolozi se pozivaju na fizičare, ovi na biologe, treći na geologe, itd. a vrlo malo ljudi uistinu zna teoriju evolucije, šta su dokazi za njene postavke. I ona je nastala na taj način što se pretpostavilo da je sve nastalo spontano, a onda je sve evoluiralo, naravno Darvin nije imao skoro nikakvih pravih dokaza, on je verovao da će se to u decenijama koje dolaze pokazati, i tako se neki dokazi "štimuju", neki se otkrivaju, mnogi nisu ubedljivi, neki možda jesu, ali se opet pošlo od jedne pretpostavke koju sad dokazujemo. Umesto obrnuto.

Pitanje je zaista veoma složeno. Zadire i u same osnove nauke. Da, nauka se razvija kao čovekov pogled na svet. Naravno. Religija nije baš da se ne menja, menja se, uglavnom nagore, ali ni jedna verska knjiga nije naučna knjiga, i ne mogu se porediti sa knjigama iz nauke. One imaju različitu svrhu. Naučni pogled na svet nije jedini ispravan, mada se u današnje vreme nauka zaista diže u nebesa ! Vidite samo koliko ima knjiga za decu i odrasle sa nekim majmunima, ljudima koji su naši "preci", a sve su to umetničke slike, jer za te fosile imamo tek po neku kost.

Ovde ima toliko zanimljivih pitanja... Jeste, verovati znači ne znati. Bog je izabrao da vera bude nešto važno. To je kompleksna tema.
Ima mnogo i crkava i pojedinaca koji se zaklanjaju iza nauke, ali to ide na veliku štetu istinskog hrišćanstva! Treba da ti bude drago što naši forumaši ne misle o velikom prasku kao Katolička crkva, jer jeste bedno da ona "prihvata model" iz nauke, koji se može začas promeniti, kao što se u nauci sve menja. A menja se zato što je čovek nesavršen. Zbog takvog stava crkava je i bio veliki otpor protiv religije u svetu krajem srednjeg veka. Tu Bog ništa nije kriv. Crkve sebi puno uzimaju za pravo! A to pravo nemaju. One bi Boga da ograniče na nešto što je čovek rekao! Imaš dosta ispravnih zapažanja. Ni jedna crkva nema prava da se zaklanja Bogom i da ga predstavlja svetu kako ne treba!

Pitanje odnosa znanja i verovanja je duboko, nije jednostavno, jer za mnogo šta što mislimo da znamo mi u stvari verujemo. To je tako i u nauci. Mi nismo ni svesni koliko je pozitivističko stanovište današnjeg sveta uticalo na pogled najvećeg broja ljudi na svet u kome živimo. Nismo ni svesni u šta sve verujemo!

ima tu puno interesantnih tema...

Pozdrav,
E.
 
Najdrastičniji primer za ovo je to da je Katolička crkva 1951. prihvatila model Velikog Praska i proglasila da je on (pazite sad ovo!) u skladu sa Biblijom.


Тачно је да "велики прасак" уопште није контрадикторан Библији. Оно на шта научници немају одговор је - како и ко је изазвао "велики прасак", јер је познато да је за експлозију потребна побуда, било унутрашња, било вањска. Креационисти на "велики прасак" гледају као на почетак Божјег стварања васељене, и тиме је све решено. Научна тврдња како пре праска није постојало ни време ни простор, само иде у склад са теологијом која тврди да је Бог изван простора и времена...

Уопштено узевши, Православље има само један проблем са науком - уколико она негира постојање Бога. Веровање у "еволуцију" је једно од тих проблематичних веровања науке. Кажем веровања, јер докази за еволуцију - не постоје. :wink:
 
Које кости ? Јел оне што су археолози плаћали домородцима да пронађу, па им ови подметали кости савремених мајмуна, свиња и осталих животиња под људске ? :wink:
 
MaranAta:
Које кости ? Јел оне што су археолози плаћали домородцима да пронађу, па им ови подметали кости савремених мајмуна, свиња и осталих животиња под људске ? :wink:


kolkko si ti tast i ubrazen u svojoj ubedjenosti da sve znas, pa to je strasno.
sve sto umes je da kenj*s po svemu o cemu nemas ni najblazu predstavu.

je l si ti tipican predstavnik pravoslavnog hriscanstva? ili si ti prosto kreten kome vera sluzi kao paravan?

a i jaka mi vera kad se za nju lepe ovakvi ljudi.
 
Ти синко очигледно ниси читао детаље о тим "налазима" костију и како су до њих археолози долазили. Моја сугестија је да се бациш мало на то, јер на крају, у школама се деци продаје гомила лажи из еволуције која једноставно - не постоји. Зашто то ? Јер наука нема бољу теорију, а Боже сачувај да деца схвате како је Бог стварао свет. :wink:

ПС: Хвала на комплиментима. :roll:
 
jok ti si citao...

vi poturate gomilu lazi! vi stvarate totalne psihoticare! vi terate ljude da se stide sto su ljudi! vi drzite ljude u ubedjenju da ne mogu bez spoljasnjeg autoriteta! vi terate ljude da ostanu na bednom spoznajnom nivou da bi ste mogli da vladate!

sta kazes na ovo "gresan sam od kad me je majka zanela". da li to treba pricati deci po skolama? a kako cemo, majke ti, drugacije dolaziti na svet???

znaci, od starta treba tuviti deci u glavu da su gresna i prljava jer su stvorena kako su vec stvorena.
i to je ok??

ili mozda koja slatka prica kako ce goreti u paklu AKO....?

ma slusaj bre ti... :twisted:
 
Који су то "ви" ?
А који су то који "би да владају" ?

Објасни молим... Сем тога, грешност људска је очигледана. Сме можда код папе који је наводно безгрешан... :lol: :lol: :lol:
 
kundalini astral:
Ovo sto si napisao je obicna podvala.
Upravo su predstavnici zvanicne nauke najveci vernici,doduse ne u Boga,nego u raznorazne pretpostavke.
Kad bi se drzali cinjenica,one bi ih uputile na postojanje Tvorca i validnost biblijskog izvestaja.Znam dobro sta pricam jer sam i ja nekad bio uniformista(evolucionista).Ali,dokazi su neumoljivi.Pregledaj sajt www.cps.org.yu

I nemoj molim te da se pozivas na katolicku crkvu,to je demonska tvorevina.Pozivaj se na Sveto pismo i cinjenice,pa cemo da razgovaramo.

Tu "običnu podvalu" danas prihvata sav razuman svet. Čak su i vaše kolege Katolici morali da progutaju ... i priznaju Big Bang. Stara priča se ponavlja, od ravne zemlje, preko geocentričnog i heliocentričnog univerzuma, pa sve do BB-a. I svaki put religija "sređuje" svoju priču, kao, "pa jeste sve to tako piše u Bibliji....". ;)

Mi, po običaju, kaskamo za ostatkom sveta i tu nam iskrivljavanje nauke, na koje se pozivaš, neće pomoći.

Dovoljno je videti koliko ljudi i dalje ne zna da se univerzum širi (ma šta ovi tvoji tvrdili). ;)

BTW, koliko je "hrišćanski" mrzeti ljude, koji bi trebalo da budu najbliži vašem verovanju, do te mere da se oni ili njihova crkva proglase demonskom tvorevinom? :?
 
MaranAta:
Тачно је да "велики прасак" уопште није контрадикторан Библији. Оно на шта научници немају одговор је - како и ко је изазвао "велики прасак", јер је познато да је за експлозију потребна побуда, било унутрашња, било вањска. Креационисти на "велики прасак" гледају као на почетак Божјег стварања васељене, и тиме је све решено. Научна тврдња како пре праска није постојало ни време ни простор, само иде у склад са теологијом која тврди да је Бог изван простора и времена...

Kao što rekoh, vama ništa nije kontradiktorno Bibliji iz prostog razloga što ste u mogućnosti da je tumačite onako kako vam odgovara. ;)
Ni razlika u starosti zemlje, pardon, univerzuma ;) nije kontradiktorna. Pa da, 6000 godina je isto što i 10 milijardi godina, srediće se to. :lol: Tuga...

MaranAta:
Уопштено узевши, Православље има само један проблем са науком - уколико она негира постојање Бога. Веровање у "еволуцију" је једно од тих проблематичних веровања науке. Кажем веровања, јер докази за еволуцију - не постоје. :wink:

Ponoviću još jednom vaš način rezonovanja: to što nešto nije moguće ovog trenukta "predstavlja dokaz" ;) da to nije moguće uopšte. Genetika danas grabi ogromnim koracima. Jako me zanima kako ćete se vaditi kada evolucija bude potpuno dokazana!
 
Šaptač:
Ponoviću još jednom vaš način rezonovanja: to što nešto nije moguće ovog trenukta "predstavlja dokaz" ;) da to nije moguće uopšte. Genetika danas grabi ogromnim koracima. Jako me zanima kako ćete se vaditi kada evolucija bude potpuno dokazana!

Pa prosto... reci ce 'naravno da je bilo tako, pa u samoj Bibliji ces naci da je bog stvorio Evu od Adamovog rebra... dakle jos tad je postojao genetski inzenjering i kloniranje, pa je 'on' (opet ponavljam, kako neko moze da tvrdi o polu 'tvorca') tako stvarao i prelazne oblike dok se nije izvestio u tome i blah blah...'. Da stavimo na stranu da nauka vrlo lako moze dokazati da je prvo nastala zena, oni ce uvek interpretirati Bibliju, ili neku drugu 'svetu knjigu' kako im je volja... Stari sistem: sto je babi milo, to se babi snilo...

Zamislite da se vi sad vratite recimo 1700 godina unazad, kad je hriscanstvo pocelo da uzima maha (tj. kad je Rim odlucio da da blagoslov tako necemu, jer je to bila idealna religija za osiromaseno stanovnistvo), sa svime sto danas imate (ukljucujuci i naucna saznanja) zahvaljujuci nauci... Vas bi ili smatrali bogom, ili bi vas razapeli zato sto imate dokaza da je tadasnje verovanje bilo sarena laza... Jednostavno, sve crkve se sluze metodom negacije svega sto im moze stetiti, narusiti ugled i sl.

Nije da nekome ovo zelim, ali bih zaista voleo da vidim neku od tih religijskih osoba, koji se protive svemu sto nauka kaze i pokusavaju da ukoce razvitak iste koliko god mogu, da im zatreba neki organ za transplataciju, a organa nema... Pa da ih onda neko pita sto su se protivili kloniranju...

Nauka mozda ne priznaje (s' pravom) dogmatska ubedjenja, ali ih bar postuje... A 'vernici' pljuju po nauci i ako ne bi mogli da zamisle svoj zivot bez iste...

I kao sto vec negde navedoh, ateisti, skeptici, pobornici nauke i ostali ne-vernici (u smislu ne verovanja u te religijske price za malu decu) ispadose ovde najblizi Bogu, jer nikoga ne pljuju na rasnoj, nacionalnoj, verskoj i bilo kojoj drugoj osnovi, sto sve te religije zabranjuju... A vernici ispadose najveci gresnici... I onda oni trebaju da mi prodaju tu pricu o cistoti i lepoti vere...

Sad but true...
 
Библија је протумачена још пре цца. 2000 година, што се тиче Православне Цркве. И промена у тумачењу нема још од тада. Тако да ја не знам о чему ти то причаш... :roll:

А да се наука приближила Божјем стварању света, недавно је објављено у новинама, а и ја сам на овом форуму то пренео у облику једног топика... погледај на другој страни овог форума, и прочитај. 8)

И на крају, иместо да се надаш да ће "еволуција" да буде доказана, зашто се не запиташ: "а шта ја да радим јер тренутно је то само претпоставка". ? Мисли мало на сопствено спасење... :wink:
 
Maranata,zar je moguce da podrzavas ideju "velikog praska".Dzaba ti onda svo znanje o hriscanstvu,jer Biblija je konzistentna knjiga i tu nema ovo mi se svidja,a ovo ne.I Stari i Novi zavet su jednako vazni jer pruzaju odgovore na sustinska covekova pitanja,pa i pitanja starosti Zemlje sto se vrlo lako moze proveriti.To je privilegija danasnjih generacija.
Negiras evoluciju(sasvim korektno),a sa druge strane prihvatas njen kamen temeljac,navodnu ogromnu starost Zemlje.Razmisli malo o ovoj kontradiktornosti.

A Saptacu zelim da navedem razloge zasto sam katolicku crkvu okarakterisao kao demonsku.
Istina da ona nije tako agresivna kao islam,ali ako se podsetimo dogadjaja koji su obelezili njeno delovanje,mislim da je stvar jasna.To su:

1.Grubo krsenje druge Bozje zapovesti izdizanjem pape nad ostalim ljudima i priznavanje nekakve nepogresivosti
2.Inkvizicija,veoma hriscanski
3.Podrska zna se kojoj strani u drugom sv.ratu
4.Otkup greha i enormno bogacenje
5.Proglasenje homoseksualca za biskupa(slucaj iz Amerike)
6.Ignorisanje biblijskog izvestaja prihvatanjem ideje o navodnom,nikad dokazanom "velikom prasku".

Mozda sam nesto i izostavio,ali i ovo je previse.
Ne treba biti mnogo pametan,pa zakljuciti kakvo zlo upravlja katolickom crkvom.Sve mi se cini da ce na kraju zavrsiti u jezeru goruceg sumpora,detalj iz Otkrivenja.
 
Кундалини... мало си полупао лончиће, јер се изгледа не сећаш ко је покретао теме управо о "великом праску" и осталим небулозама науке. Где си тада био да појасниш неке ствари онима који верују да су настали од мајмуна ? :roll:
 
Elizabeta Petrovic:
I kada je neko uveren godinama, i odrastao je sa mišlju da je postojala evolucija organizama, onda je jako teško preći na neku drugu vrstu vere. Ja mislim da je i jedno i drugo vera, jer iako se bavim naukom, vidim oko sebe ljude koji ne proveravaju ono što je domen drugih prirodnih nauka, biolozi se pozivaju na fizičare, ovi na biologe, treći na geologe, itd.

Koristim samo tvoj citat, ali ću pokušati da odgovorim svima.

Prvo, potpuno je pogrešna sugestija da su i religija i nauka vere različite vrste ("verujem u nauku"). Kao nekome ko se bavi nakukom, moralo bi da ti bude jasno u čemu je razlika.

Postoji nešto što se zove naučni metod uz pomoć koga nauka dolazi do svojih saznanja, zaključaka i teorija. Radi se o jasnom, strogo definisanom i vrlo rigoroznom načinu usvajanja znanja. Teorije koje prođu takvu strogu proveru smatraju se ispravnim i njihovi rezultati se mogu videti svuda oko nas (tehnika, medicina, itd.). Nauka vrlo precizno razgraničava stvarki koje zna od stvari koje pretpostavlja ili uopšte ne zna. Protivnici nauke se često lepe za ovu kategoriju u sredini "dokazujući" time da nauka ne funkcioniše. ;) Dakle, ja, kada mi medicinska sestra ubrizgava špric u venu ili kada ulazim u avion, ne živim u veri da će sve biti ok, nego znam da iza vakcine i aviona stoji naučni metod i da eventualni problemi mogu da nastupe na drugom mestu (kamen uvek pada odozgo nadole i voda uvek ključa na cca. 100C, ali mehaničari zaduženi za tehnički pregled mog aviona su možda prošle noći proveli suviše vremena majući se po forumu i danas svoj posao obavili rđavo). Razlika između vere i znanja je vrlo jasna.

Naravno da je u svetu u kojem živimo (složen kakav je) moguće da neke naučne pretpostavke budu pogrešne, ili da neke hipoteze dugo "ostanu da vise u vazduhu". Protivnici nauke i ovde galame kako je "to najbolji dokaz da su te hipoteze netačne". Ali tu dolazimo do same suštine razlike između naučnika i vernika.

Naučnik traga za istinom. On se ne zadovoljava polovičnim saznanjima, prepričanim događajima, verovanjima, i tsl. Pravi naučnik (dakle, onaj koji nije opterećen npr. sujetom) će biti srećan čak i onda kada on ili neko drugi obori neku njegovu hipotezu, jer ga time dovodi korak bliže istini kojoj teži. Nauka priznaje greške, koriguje sebe i, na taj način, konstantno napreduje.

Religija, sa druge strane, stoji ukopana u svojim anahronim ubeđenjima. Vernik se, kao da je uplašen od nauke i napretka, ko pijan plota drži svoje priče. Kada ga napadnete razumnim argumentima, završite ili sa logikom predškolskog deteta, ili sa kompletnim odbijanjem daljeg razgovora. Da li je religija ikada direktno priznala neku svoju grešku?

U čemu je, zapravo, bit religije?
Većina ljudi, nažalost ni dan danas, nije u stanju da sama sebi da odgovore na neka suštinska pitanja: kako smo nastali, koji je smisao našeg postojanja, da li se nešto dešava posle smrti, kojim moralnim normama se treba povinovati, itd. Religije su stvorene u tu svrhu. U stara vremena, kad god čovek nije bio u stanju da objasni neku pojavu, on bi izmišljao objašnjenja koja često nisu imala nikakve veze sa realnošću. Tako su nastali slonovi i kornjača koji nose Zemljinu ploču (kako je iko tada mogao da dođe do tog saznanja?), "lek" protiv kuge u vidu ispuštanja krvi iz tela bolesnika, itd.

Kada se tome doda čovekova prirodna želja da bude žaštićen i voljen, težnja ka pravdi i moralnim vrednostima, i očajnički strah od smrti, jasno je zbog čega religija i danas nalazi "plodno tle" za svoje delovanje. :?
 
MaranAta:
А да се наука приближила Божјем стварању света, недавно је објављено у новинама, а и ја сам на овом форуму то пренео у облику једног топика... погледај на другој страни овог форума, и прочитај. 8)

:lol:
Ti, dakle, novine uzimaš kao izvor apsolutnih istina? :)
Šta kažeš na "Zonu sumraka".

Nego, hajde odogovori na par pitanja:

1. Da li ti, kao kreacionista, veruješ u Veliki Prasak?
2. Koliko je, po tebi, zemlja stara?
 
MaranAta,samo sam reagovao na tvoju izjavu da "veliki prasak" uopste nije kontradiktoran Bibliji.Ja se pitam kako nije kad propagira starost Zemlje od nekih 4,5 milijarde god.S druge strane sve,ama bas sve cinjenice upucuju na to da Zemlja ne moze biti starija od 10.000 hiljada godina.


Anakin,da li si svesna koliko se blamiras?Pa ti brkas vekove i milenijume?Sta vise da ti kazem.
 

Back
Top