Suština religije post u hrani?

Kada covek jede posnu hranu u verskom smislu onda telo postaje nekako cilije, vedrije pogotovo ako se praktikuje molitva ne samo u kucnoj varijanti, samostalno nego i saborno u hramu i ostalo sto ide uz to, ali ne treba preterivati ni sa posnom hranom jer i ona zna da bude jaka itekako na primer ako jedemo postan pasulj, sve umereno....

Kada covek jede posnu hranu u verskom smislu onda telo postaje nekako cilije, vedrije pogotovo ako se praktikuje molitva ne samo u kucnoj varijanti, samostalno nego i saborno u hramu i ostalo sto ide uz to, ali ne treba preterivati ni sa posnom hranom jer i ona zna da bude jaka itekako na primer ako jedemo postan pasulj, sve umereno....
Koja je razlika između posnog i običnog pasulja? Nema mesa, a ja ionako ne jedem meso iz pasulja (suve dimljene koske) već ih izbegavam.

Duhovni oci često naglašavaju potrebu za postom u hrani za vreme velikih praznika i sredom i petkom svake nedelje. Ajvar i pekmez na hleba su manje ukusni od paštete ili sirnog namaza na hlebu pa je to neko mučenje kojim se vernik približava Bogu? Posna hrana može biti mnogo ukusnija od masne, čak se čovek i lepše oseća jer je uneo manje masti u organizam. Oseća se nekako lakše u stomaku, znam po sebi.

Ali kada je vreme posta to ne znači da je zabranjeno opijanje alkoholom i ludovanje kao u paganska vremena. Kakav je to uopšte post kada čovek može da naliva alkoholom i opija do besvesti? Nikakav, ja bih rekao.
A s kojim su pravom odlucili da proglase neke verske praznike pa jos i da traze post u te dane ???
Jel su mozda nasli takvo nesto u NZ ili su ipak sve to skockali na svoju ruku,onako u novotarskom stilu van okvirima jevandjelja kojeg su apostoli propovedali !???

Svrha posta nije gladovanje ali se predstavlja kao da jeste.
Ако читаш пажљиво литературу као што је Добротољубље, видећеш да није.
Да си некад боравио у манастиру и видео људе који посте, било би ти јасно. Овако причамо уопштено али у конкретној ситуацији нема то везе са гладовањем већ са аскезом.
Inače post koji se spominje u Bibliji mislim da podrazumeva gladovanje, a ne odricanje od hrane životinjskog porekla.
Тачно, то постоји и данас три дана у години за време поста.
Koд монаха постоји три дана годишње, људи у свету најчешће не једу ништа и не пију ништа за велики петак, тако да се држи та стара традиција.
Но пишемо за све остале дане, не за оне дане када се не једе и не пије ништа. Нпр када се два дана не једе и не пије ништа, томе претходи седам дана поста без меса тј. може млеко, јаја сир итд. Дакле не иде се тек тако и како коме одговара да се један дан једе месо а други дан ништа. Постоје одређена правила.

Poslednja izmena:
Тачно, то постоји и данас три дана у години за време поста.
Koд монаха постоји три дана годишње, људи у свету најчешће не једу ништа и не пију ништа за велики петак, тако да се држи та стара традиција.
Но пишемо за све остале дане, не за оне дане када се не једе и не пије ништа. Нпр када се два дана не једе и не пије ништа, томе претходи седам дана поста без меса тј. може млеко, јаја сир итд. Дакле не иде се тек тако и како коме одговара да се један дан једе месо а други дан ништа. Постоје одређена правила.
Ja namažem domaći ajvar na hleba ili domaći pekmez i nemam uopšte potrebu za masnom hranom i uživam dok to jedem. Da li to znači da ja praktikujem neki podviznički život. Ne.

Ja namažem domaći ajvar na hleba ili domaći pekmez i nemam uopšte potrebu za masnom hranom i uživam dok to jedem. Da li to znači da ja praktikujem neki podviznički život. Ne.
Па то разликује дијету од поста. То што ти држиш је дијета, а пост је повезан са молитвом, богослужењима, светом тајном исповести и покајања, светим причешћем и сл.

Prema svetom Vasiliju Velikom, "uživanje u obilnoj i masnoj hrani stvara u duši dimove koji poput gustog oblaka dima smetaju umu da vidi bljeskove Duha Svetoga" on također kaže "ako želiš ojačati svoj um, trebaš ukrotiti svoje tijelo svakodnevnim postom"

Ne znate li? Hram ste Božji i Duh Božji prebiva u vama. Ako tko upropašćuje hram Božji, upropastit će njega Bog. Jer hram je Božji svet, a to ste vi.
1 Korinćanima 3,17

Dobro je ne jesti meso i ne piti vino i ništa ne činiti zbog čega posrće brat tvoj.” (Rimljanima 14,20.2)

Netko vjeruje da smije sve jesti, slabi opet jede samo povrće. Rimljanima 14,3

Kad sam slab, onda sam jak. Jer snaga se u slabosti usavršuje (usp. 2Kor 12, 9-10).

Prema svetom Vasiliju Velikom, "uživanje u obilnoj i masnoj hrani stvara u duši dimove koji poput gustog oblaka dima smetaju umu da vidi bljeskove Duha Svetoga" on također kaže "ako želiš ojačati svoj um, trebaš ukrotiti svoje tijelo svakodnevnim postom"

Ne znate li? Hram ste Božji i Duh Božji prebiva u vama. Ako tko upropašćuje hram Božji, upropastit će njega Bog. Jer hram je Božji svet, a to ste vi.
1 Korinćanima 3,17

Dobro je ne jesti meso i ne piti vino i ništa ne činiti zbog čega posrće brat tvoj.” (Rimljanima 14,20.2)

Netko vjeruje da smije sve jesti, slabi opet jede samo povrće. Rimljanima 14,3

Kad sam slab, onda sam jak. Jer snaga se u slabosti usavršuje (usp. 2Kor 12, 9-10).
Kako god, na slavama se ,,ozbiljno" jede i pije. Čak ponekad pomislim da se ljudi takmiče ko će više pojesti i popiti.

Back