Suština religije post u hrani?

Meliot

Elita
Poruka
15.368
Duhovni oci često naglašavaju potrebu za postom u hrani za vreme velikih praznika i sredom i petkom svake nedelje. Ajvar i pekmez na hleba su manje ukusni od paštete ili sirnog namaza na hlebu pa je to neko mučenje kojim se vernik približava Bogu? Posna hrana može biti mnogo ukusnija od masne, čak se čovek i lepše oseća jer je uneo manje masti u organizam. Oseća se nekako lakše u stomaku, znam po sebi.

Ali kada je vreme posta to ne znači da je zabranjeno opijanje alkoholom i ludovanje kao u paganska vremena. Kakav je to uopšte post kada čovek može da naliva alkoholom i opija do besvesti? Nikakav, ja bih rekao.

Duhovni oci često naglašavaju potrebu za postom u hrani za vreme velikih praznika i sredom i petkom svake nedelje. Ajvar i pekmez na hleba su manje ukusni od paštete ili sirnog namaza na hlebu pa je to neko mučenje kojim se vernik približava Bogu? Posna hrana može biti mnogo ukusnija od masne, čak se čovek i lepše oseća jer je uneo manje masti u organizam. Oseća se nekako lakše u stomaku, znam po sebi.

Ali kada je vreme posta to ne znači da je zabranjeno opijanje alkoholom i ludovanje kao u paganska vremena. Kakav je to uopšte post kada čovek može da naliva alkoholom i opija do besvesti? Nikakav, ja bih rekao.
Pravi post podrazumeva odricanje od svega telesnog

imaš i ispovest kao deo tog paketa zapravo
u islamu ima isto post samo malo drugačiji? možda je i ovaj naš post nešto kao da imamo i mi nekakvu zanimaciju, pošto smo blizu braće muslimana, kao oni se zabavljaju pa evo i vama nešto? pošto ima i kod rusa, ne znam dalje kao
tj ne znam istorijate svega toga, pošto nemaju svi pravoslavci post na istaknutom mestu kao u srbiji, a u srbiji mi volimo da jedemo :) ? da li je to iz vizantije ili šta, mislim da je kod nas sveti sava to ustanovio ali ne znam tačno proverite, baš ne znam
a kod katolika mislim da nema koliko znam, možda nešto malo, da ne pričamo o protestantima, mada se post pominje u bibliji ali često i da ti nije ništa zagarantovano ako postiš nego je to za tebe ako hoćeš

Ljudi se uzdržavaju od konzumacije jake i masne hrane, tj. hrane životinjskog porekla i mimo posta jer im npr. lekar tako savetuje. Preteruju, pa se razbole, pa moraju na neki način to da regulišu, svedu na meru koja nije opasna po život.
Post u sklopu vere je nešto sasvim drugo, mada neretko ljudi spajaju post radi fizičkog ozdravljenja sa postom verske prirode. Iako sam dolazila u dodir sa ljudima koji poste da bi smršali, te da bi regulisali krvni pritisak, nivo holesterola i sl., nijednom ga nisam započela sa sličnim idejama jer ni ovako nisam nikakav mesojed.
Svaki post je posvećen određenom važnom događaju za Hrišćane, a sad... koliko je post na naš način raširen po svetu, ne bih znala. Računam, to su uglavnom Srbi, Rusi i Grci, a onda sporadično narodi gde je Pravslavlje imalo nekog uticaja.
Kad započnem post, svakodnevno se podsećam na određen istorijsko-verski momenat i razmišljam o svrsi tog posta više nego što razmišljam o tome šta ću da jedem. Da se lepo najedem pečenja i napijem vina, gledala bih samo da legnem i da se naspavam. Slabo bih bila motivisana da razmišljam o važnosti, recimo, rođenja Isusa Hrista.
Tokom posta nikad nisam osetila glad, ali jesam po duže i češće tokom dana razmišljala o instancama iz Biblije, želela da se i prema ljudima oko sebe ponašam što više kao što je Isus Hrist-da nisam zamerljiva, da otpisujem uvrede i napade lagano... a to prelazi i u naviku; Konačno se ne vezuje samo za post, već postaje lična karakteristika u skladu sa verom.

Taj ko pije i zdere pecene mlade zivotinjke, sigurno ne poseze za duhovnoscu.
Kad mu dodje do duhovnosti ili mu laboratorija kaze da ima cirozu ili holesterol, mozda pocne barem da posti :)

Svrha posta se odavno izgubila, a to je dostizanje vise svesti kroz gladovanje....

Прочитај још једном шта си написао. Јел икада дозвољено напијање ? И ван поста и у посту ? Није. Шта се то теби помешало, ваљда ти знаш.
Svrha posta se odavno izgubila, a to je dostizanje vise svesti kroz gladovanje....
Сврха поста и није гладовање. То теби што не постиш тако изгледа.

Daj malo više dimenzija nije sve kroz jednu.
Postaje dosadno.

Ne zbog gladovanja nego zbog toga da se smanji prejedanje.
Gladovanje je poenta. Pravi post je da uopste ne jedes i ne pijes, pa kolko mozes da izdrzis.
Onda je to kasnije olabavljeno, na uzdrzavanje od odredjene vrste hrane.
Svrha svih tih metoda je postizanje vise svesti. Da ponovim, anoreksicne manekenke
cesto upadaju u takvo stanje, upravo zbog gladovanja. Materijalisti izmisljaju
da kad si gladan, mozak pusta otrove, pa zbog toga imas vizije...

Gladovanje je poenta. Pravi post je da uopste ne jedes i ne pijes, pa kolko mozes da izdrzis.
Onda je to kasnije olabavljeno, na uzdrzavanje od odredjene vrste hrane.
Svrha svih tih metoda je postizanje vise svesti. Da ponovim, anoreksicne manekenke
cesto upadaju u takvo stanje, upravo zbog gladovanja. Materijalisti izmisljaju
da kad si gladan, mozak pusta otrove, pa zbog toga imas vizije...
To nije hriscanski post sto ti opisujes da ljudi gladuju i padaju u nesvest.

Back