Suština muslimanskih sukoba u Sandžaku...

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
Вахабизам је као први предмодернистички покрет утицао на све остале покрете у исламу, а да ли је позитиван или негативан, о томе се не може дати коначан суд, јер су и међу муслиманским теолозима и теоретичарима мишљења подељена, каже Оливер Потежица, аутор књиге „Вехабије између истине и предрасуде”

Талас исламског верског екстремизма у Санџаку, који је започео 2006. прекидом концерта групе „Балканика” и пуцњима у новопазарској Арап џамији, кулминирао је у пролеће ове године. Оружани сукоб полиције и вехабија после откривања њиховог кампа за обуку препуног оружја на планини Нинаја скренуо је пажњу шире јавности на припаднике овог верског покрета. Младиће који изгледом подсећају на талибане пристигле из Бин Ладеновог кампа у Авганистану за једне су исламска секта, а за друге опасни фундаменталисти који угрожавају постојеће институције исламске верске заједнице. Вехабија данас има по целом Балкану, а врло су утицајни и међу муслиманима у Западној Европи и Америци.

Оливер Потежица, дипломата и наш некадашњи амбасадор у Јордану и Палестини, у књизи „Вехабије између истине и предрасуде”, у издању „Филипа Вишњића”, без предрасуда анализира настанак и развој најутицајнијег покрета у исламу. Потежица као стручњак за Блиски исток и ислам у овој првој студији објављеној код нас о вахабитском покрету избегава замке појединих западних теоретичара и глобалних масовних медија који све што долази из исламског света разапињу на „крст идеологије и дневне политике”.

„Вахабизам као први предмодернистички покрет утицао је на све остале покрете у исламу, а да ли је позитиван или негативан, о томе се не може дати коначан суд, јер су и међу муслиманским теолозима и теоретичарима мишљења подељена. За Арапе је је био ослободилачки, еманципаторски покрет, а у неким другим срединама је показао конзервативне и регресивне карактеристике. Вахабизам је једна од кључних тачака у којој се преламају духовна, верска и политичка кретања у савременом исламу“
Ceo tekst...http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=45766
Toliko o muslimanima.8-)
 
И као што сам написао без обзира на састав становништва озбиљне државе не дозвољавају себи тај луксуз да за своју територију у било ком делу користе окупаторске називе.
А велика је заблуда да се коришћењем правих термина ништа не мења у свести људи и у фактичком стању на терену.
 

Back
Top