Супа

електрика

Zaslužan član
Poruka
122.454
Највише волим пилећу супу.

Пилећа леђа и крилца (суперјефтино) убацим у хладну воду са доста ситно исеченим коренастим поврћем, лук запечем на рерни па и њега убацим и кувам на тихој ватри. Со и бибер се подразумевају.

Када је готова, отребим месо са костију и вратим.
Не цедим је, не избацујем поврће и не стављам тестенину. Једе се таква каква је.
 
Ja tako spremam čorbu, s tim da ubacim kašiku brašna ili gustina razmućenog u vodi na kraju. U supu ubacim krupno sečeno povrće, celer, krompir, šargarepu, meso, kad se skuva izvadim sve to i ubacim testeninu. Od začina so, biber, začin C i prstohvat kurkume.
 
У скоро скувано пилеће месо додам целер, пашканат и шаргарепу, затим фиде (куповно, јер не умем нити желим да правим домаће резанце), кад склоним са ватре додам першун.

Ја волим да ми поврће остане чвршће, не волим кад је раскувано, зато га и стављам пред крај кувања меса.

И фиде ми је обавезно.

Ставим и мало бибера, а онда нас двоје великих додамо себи у тањир.
 
Ми кувамо од говеђе кости, она се баш дуго кува, и онда нема меса у њој, а додам обавезно и онако запечен црни лук, затим извадимо кост, смажемо срж (како који, додуше, неки су ми много гадљиви), направим кнедле, убацим, на крају опет першун.
 
šta je čorba a šta supa, zar nije čorba kad pliva meso

Е, то ти је сад озбиљно питање.

За мене је супа горепоменуто, кад има нешто више од тога, типа грашак, кромпир, ја то зовем чорбом.

Остали супом.

Ето, ти у супу не стављаш месо, а ја волим кад има ситних парчади пилетине у њој.

Ваљда ко је како научио.
 
ja ne kuvam :rumenko: baš, al mama kuva, kad kuva supe onda stavi meso, šargarepe, belu zelen u ekspres lonac i valda nalije vodom... i onda u tu vodu doda rezance a ono se jede kao meso
u menzi na poslu nekad budu čorbe a nekad supe al ne jedem redovno pa ne znam razliku
misim nebitno :P

- - - - - - - - - -

supe iz kesice valjda imaju nekad i meso koje pluta a zovu se supe
kulinarsko pitanje hmm
 
ja ne kuvam :rumenko: baš, al mama kuva, kad kuva supe onda stavi meso, šargarepe, belu zelen u ekspres lonac i valda nalije vodom... i onda u tu vodu doda rezance a ono se jede kao meso
u menzi na poslu nekad budu čorbe a nekad supe al ne jedem redovno pa ne znam razliku
misim nebitno :P

Па, добро, ја кад кувам пилетину, увек ставим више, део оставим у супи, а остатак сунем у ђувеч.

Али, у говеђој, на пример, нема меса, бар код мене, јер је не кувам од меса, него од кости.

И шта те брига, не замарај се док кува мама :heart:

Кад затреба, ми смо ту, да ти направимо још већу збрку у глави, јер ни око супе не можемо да се договоримо :lol:
 
Које делове да тражим у месари за добру говеђу супу?

Supu? Recimo da je ovo corba...za nekih 5L.

Rozbratnu + kosku.

I koska se veoma dugo kuva, srz se izvadi kasikom. Rozbratna se dobro skuva (neka ima i malo masnoce). To se dobro prokuva, zatim prstima (rukavice mogu one kuhinjcke za toliko ili preko kesice za zamrznuto) se isitni na otprilike duzinu rezanaca.

Ide ceo celer (listovi dobro oprani i usitnjeni) koji se nakon kuvanja izmelje pa vrati, ujedno i sargarepa po ukusu (ali ne preterivati s njom da ne bude slatko), ujedno i par krompira koji ce da pridodaju gustini. Paskanat i ne mora da ostane, ali nije lose da se i on izmelje (iako se duze kuva no ostalo).

Na kraju ne mora fida da se dodaje, ali moze umesto fide rezanci da se dodaju kao zvezdice ili tome slicno, nesto sitnija testenina. Moze da se umesto toga par "podravka" govedjih supa u to, a ostatak zamesa preko vegete.

Sve u svemu, dugo se kuva ovakva corba, ali nema zamenu. Biber i so se ne stavljaju tokom kuvanja, samo na kraju recimo na 5L pola kesice one male C. Biber u sustini po zelji bi trebalo da se izmelje u vrelu corbu koja je postavljena, pa se to ohladi nekih 3-4 minuta i onda gosti jedu.

- - - - - - - - - -

šta je čorba a šta supa, zar nije čorba kad pliva meso

Supa je uglavnom laganija od corbe.

Corbe imaju gustu kompozituru u odnosu na supe koje mogu da imaju daleko laganiju kompozituru.

Corba je, u sustini, skoro pa ceo obrok. Ima u sebi i mesa i povrca da moze da se odrastao covek najede nakon dva tanjira.

Supa je vise da pripremi stomak za sledeci obrok...
 
Чорба није супа са месом и поврћем. Чорба је супа која је згуснута или обогаћена нечиме што је чини непровидном, да се најпростије изразим.
 
Juneća rozbratna, koska ako ima ako ne mogu i bez nje ali definitivno je lepša sa njom , šargarepa, luk zapećen na plotni, koren peršuna, koren celera(deo), pašakanat. Nalijem hladnom vodom i to je to. Na laganoj vatri,dugo, uz skidanje pene. Dodam i biber u zrnu a pred kraj i so . Listove peršuna i listove celera ako imam i njih dodam pred kraj.. Kada je gotovo,procedim supu i zakuvam sa svežim domaćim rezancima koje kupujem u jednoj privatnoj radnji,ili ako nemam u onda iz rezerve dodam te iste koje sam prosušio ranije i dodam sveže listove peršuna.

Vojvođanska škola. Supa je bistra a meso i povrće idu uz. Nikada ne mešam u tanjiru. U supu dodam mleveni biber pred konzumaciju.
 
Мени је непрактично да вадим поврће и месо из супе. Овако је далеко занимљивије и шареније и ништа се не баца.
 
šta je čorba a šta supa, zar nije čorba kad pliva meso

po meni, supa je sa fidom ili knedlama, nezapržena - bez zaprške
čorba je sa krompirom i sa zaprškom

- - - - - - - - - -

Мени је непрактично да вадим поврће и месо из супе. Овако је далеко занимљивије и шареније и ништа се не баца.

ni ja ne vadim ni meso ni povrće
praktičnije i hranljivije
 
po meni, supa je sa fidom ili knedlama, nezapržena - bez zaprške
čorba je sa krompirom i sa zaprškom

Зашто кромпиром? Имаш масу чорби које везе са кромпирима немају - чорба од лука, парадајз чорба, чорба од карфиола, од бундеве, од сочива итд итд...

Пилећа крем чорба, телећа чорба... Ништа од тога нема кромпир у себи.
 
Pročitala sam dobar savet za crni luk, ugreje se prazna šerpa u kojoj će da se kuva supa,u njoj se propeče luk, i tek onda se uspoe voda i stavi ostalo. Tako se ne isprlja ringla.
 
Pročitala sam dobar savet za crni luk, ugreje se prazna šerpa u kojoj će da se kuva supa,u njoj se propeče luk, i tek onda se uspoe voda i stavi ostalo. Tako se ne isprlja ringla.

Није исто, кад се запече на шпорету или рингли има другачији шмек...али може и тако.
 

Back
Top