Sukob demonstranata i policije u Kairu

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
110125133.jpg

Foto: AP

Egipat
Sukob demonstranata i policije u Kairu

Antivladine demonstracije u Egiptu koje su u utorak počele mirno, pretvorile su se u sukob demonstranta i policije, uz bacanje kamenica i upotrebu suzavca i vodenih topova.



Demonstranti u Kairu vikali su "Dole Mubarak!", peli se na policijsko oklopno vozilo i bacali kamenice, tražeći iskorenjivanje siromaštva, korupcije i nezaposlenosti, kao i okončanje višedecenijske vladavine predsjednika Hosnija Mubaraka, prenose agencije.

Današnji protesti su najmasovniji posljednjih godina u Egiptu, vlast se plaši da protesti ne poprime razmjere onih koji su doveli do rušenja vlasti u Tunisu.

(FENA)
 
Mislim da je dobro sto je pocela da buja revolucija sirom Islamskih zemalja a narocito u Egiptu jer mislim da je Hosni Mubaraka suvioose dugo na vlasti i da treba da da ostavku.Mislim da se Egipat treba urediti po Islamskom principu drzave i da mora postati Islamskom drzavom.
 
pad mubaraka i gubitak najvece arapske zemlje za amere bi stvorilo domino efekat na bliskom istoku i dovelo ih u vrlo kriticnu situaciju ukoliko izgyube kontrolu arapskih naftnih rezervi. to bi bio zavrsan udarac za dolar, ukoliko pre toga kinezi ne dozvole svojoj valuti da ode gore

Zašto Saudijci, Jordanci. Katarćani da protestuju, žive ko bubrezi u loju, a pritom ništa ne rade ?
 
Zašto Saudijci, Jordanci. Katarćani da protestuju, žive ko bubrezi u loju, a pritom ništa ne rade ?

Mi smo ziveli kao bubrezi u loju za vreme ante markovica pa vidi sta je bilo od raspada sovjetskog saveza, kako je to doslo do nas.
problemi u arapskom svetu nisu samo ekonomske prirode, nemoj da zaboravis da je upravo saudijska arabija najveci sponzor terorizma i ima najvise americkih baza na svojoj teritoriji. antiamerikanizam kod arapa je vrlo jak i on ce lako da bude usmeren prema proamerickim lokalnim diktatorima.

Jordan je vrlo siromasna drzava bez nekih rezervi, za katar ne znam, ali sve u svemu, raspad SAD kao svetske sile ce sigurno znaciti pokusaj nacionalnog ujedinjenja arapa koji zive u 24 drzava
 
Saudijci ne trebaju da mijenjaju vlast jer oni imaju sredjenu drzavu a isto i Katar nema potrijebe da miujenja svoje uredjenje a Egipat mora nesto promijeniti jer Egipat ima potencijala da postane veoma bogata drzava a Hosni Mubaraka koci napretku Egipta i ne da da izadje narod iz krize.Mislim da to nije zabrinjavajuce za Ameriku jer i amerika vidi realnost da Arapi moraju sami izabrati svoju buducnost tako da ako jedna Serijatska zemlja kao sto je Saudijska Arabija moze biti Americki saveznik onda i Islamski Egipat moze biti isto tako Americki saveznik i biti Americka interesna zona.Mislim da su Amerikanci i CIA dosta ispitivali muslimane i dosli do zakljucka da sami muslimani ne zele Zapadnjacki sistem drzave nego zele nesto posebno od svih tako da je i Amerika digla ruke od Islamskih zemalja da im prosiri Americku demokraciju.Zato nije slucajno ovo sto se desilo u Tunisu i nije slucajno sto izbijaju demonstracije u Alziru i Egiptu jer Amerika zeli da ostavi muslimanima kako da urede svoju drzavu a po svojoj prilici muslimani ne zele da ih vodi jedan covjek koji ce vladati decenijama nego zele predsjednika koji ce se smjenjivati i zele pluralisticki sistem.
 
Mi smo ziveli kao bubrezi u loju za vreme ante markovica pa vidi sta je bilo od raspada sovjetskog saveza, kako je to doslo do nas.
problemi u arapskom svetu nisu samo ekonomske prirode, nemoj da zaboravis da je upravo saudijska arabija najveci sponzor terorizma i ima najvise americkih baza na svojoj teritoriji. antiamerikanizam kod arapa je vrlo jak i on ce lako da bude usmeren prema proamerickim lokalnim diktatorima.

Jordan je vrlo siromasna drzava bez nekih rezervi, za katar ne znam, ali sve u svemu, raspad SAD kao svetske sile ce sigurno znaciti pokusaj nacionalnog ujedinjenja arapa koji zive u 24 drzava

Mozda... i ja se to nadam da ce se smanjiti utjecaj Amerike ali sve zxavisi od Saudijske Arabije i Turske koje mozda zele da budu americki partneri ali ne i podanici.
 
Mozda... i ja se to nadam da ce se smanjiti utjecaj Amerike ali sve zxavisi od Saudijske Arabije i Turske koje mozda zele da budu americki partneri ali ne i podanici.

sacekaj jos jedno par "intervencija feda" u vidu masovnog stampanja dolara pa ces da vidis dal ce saudijci zeleti da prodaju svoju naftu za bezvredne papire i izigravaju partnere
 
Mislim da je dobro sto je pocela da buja revolucija sirom Islamskih zemalja a narocito u Egiptu jer mislim da je Hosni Mubaraka suvioose dugo na vlasti i da treba da da ostavku.Mislim da se Egipat treba urediti po Islamskom principu drzave i da mora postati Islamskom drzavom.
Opametiše se i oni... Nestaće muslimanskog fanatizma. Samo još jedan dokaz da će u ovom veku sve religije nestati.
 
Opametiše se i oni... Nestaće muslimanskog fanatizma. Samo još jedan dokaz da će u ovom veku sve religije nestati.

Ne vjerujem da ce religija ikad nestati jer ova revolucija sto buja u islamskim zemljama je upravo zbog toga sto se zeli ukinuti sekularizam prve vrste.Znaci u nekim Islamskim zemljama je Islam bio marginaliziran a sada u Tunisu na TVu pustaju svih pet puta na dan Ezan i ucenje Kur'ana i to je jedna sloboda koju su Tunizani dobili jer bilo im je cak zabranjeno da se oblace zene po islamskim propsima a sada je to slobodno i gradjani Tunisa su slobodni ispovjedati islam na javan nacin.Kako je nastao sekularizam u Islamskim zemljama.Sekularizam je nastao poslije rusenja Kalifata i uspostavljanja sekularnog sistema a to blazeg sistema od komunistickog tako da su Arapi prvo pokusavali da se povezuju na sonovu nacije u kojoj drzavi zive a zatim kao Arapi i to nije uspjelo i na kraju svi muslimani su shvatili da se treba povezivati na osnovu Islama.Sada u danasnjem vremenu su zaostali sekularisticki vladari koji jos vladaju i koji misle da se moze odrzati sistem sekularizacije tako da gradjani uslijed Islamskog razvoja ustaju i protestuju protiv vladavine krutog sekularizma i vladabnja jedne licnosti dugo godina.na primjer evo jedna Turska koja je bila poznata po tom sekularistickom modelu je izvela revoluciju Islam time sto su na izborima pobijedili takozvani Islamisti i na kraju religija Islam je u Turskoj izisla u prvi plan.Isto tako se ocekuje da se i u drugim Islamskim zemljama izvede Islamska revolucija koja ce liberalizovati ispovjedanje vjere Islama.To je jedan pomak vise jer muslimani se nisu mogli oporaviti od ukidanja Kalifata tako da teorija o nekom Arapskom jedinstvu pada u vodu a Islam isplivava na povrsinu.
 
Nesto ne vjerujem u tu teoriju.Mislim da si ti Mr Green jedan utopista koji vjeruje u evoluciju covjecanstva a fakat je da su svi ateisticki pokreti propali i da se na kraju ljudi uvijek vrate onom fundamentalnom.Mozes li zamisliti da jedna ekstra pop zvijezda Madona prijesla u Judaizam i da se poslije svih vrckanja na estradi opet vratila nekoj vjeri.Isto tako ces i ti se vratiti vjeri kad ti dodje dusa do grkljana.
 
Nesto ne vjerujem u tu teoriju.Mislim da si ti Mr Green jedan utopista koji vjeruje u evoluciju covjecanstva a fakat je da su svi ateisticki pokreti propali i da se na kraju ljudi uvijek vrate onom fundamentalnom.Mozes li zamisliti da jedna ekstra pop zvijezda Madona prijesla u Judaizam i da se poslije svih vrckanja na estradi opet vratila nekoj vjeri.Isto tako ces i ti se vratiti vjeri kad ti dodje dusa do grkljana.
Fakat - nekad bilo.

Madona - pomodarstvo. Mnogi sportisti, glumci, pevači se frljaju sa prelascima iz jedne religije u drugu. Obični transferi, kao u fudbalu recimo. Marketing... Muhamed Alija su platili sponzori da pređe u Islam npr.

Ja - ne mogu da se vratim jer nikad nisam ni bio vernik. A da ću postati - nema šanse. Mogu samo da žalim tad za nekim stvarima, a dalje od toga, ne.
 
Kako mozes reci da ce biti sve manje vjernika kad se Americki predsjednik zaklinje nad Biblijom i kad je prva rijec Americkog predsjednika God bless America.Sto se tice muslimana mislim da medju nama ima puno vjernika jer se taj procenat povecao a ne smanjio i ljudi koji zive na Zapadu zele da idu u dzamiju da bi se klanjali Allahu.Znaci njih ne zavodi Zapadnjacki zivot da budu ateisti.
 
.kad sve religije nestanu nestace i sveta.....................
Neće nestati, neće izumreti, nemoj me pogrešno shvatiti. Ali broj vernika u svetu se rapidno smanjuje, ako ne računaš samo stanje na papiru. Ebi ga, i ja imam krštenicu i venčao sam se u crkvi, te se verovatno vodim kao jedan od.
Čak i ovi naši forumski koji se kunu u Hrista i ostale poglavice, se ne mogu ubrajati u vernike, jer osim slava, svadbi i sahrana, veza sa Crkvom im je koliko i moja.
 
Kako mozes reci da ce biti sve manje vjernika kad se Americki predsjednik zaklinje nad Biblijom i kad je prva rijec Americkog predsjednika God bless America.Sto se tice muslimana mislim da medju nama ima puno vjernika jer se taj procenat povecao a ne smanjio i ljudi koji zive na Zapadu zele da idu u dzamiju da bi se klanjali Allahu.Znaci njih ne zavodi Zapadnjacki zivot da budu ateisti.
Mani Amerikance, oni su dobar primer vladanja religijom. Zamajavanje.

Čik da vidim koliko bi bilo zaluđenika Islamom da ljudi imaju pravo sami da odaberu svoj put... Nego im se usadi još kao deci, dok žive po vukoyebinama bez ikakvog saznanja o spoljnom svetu... Ko ja još religija može da ubedi čoveka da se sam odvali k'o ova budaletina u Moskvi?
 
Neće nestati, neće izumreti, nemoj me pogrešno shvatiti. Ali broj vernika u svetu se rapidno smanjuje, ako ne računaš samo stanje na papiru. Ebi ga, i ja imam krštenicu i venčao sam se u crkvi, te se verovatno vodim kao jedan od.
Čak i ovi naši forumski koji se kunu u Hrista i ostale poglavice, se ne mogu ubrajati u vernike, jer osim slava, svadbi i sahrana, veza sa Crkvom im je koliko i moja.

....da ali teshko je drzati pod kontrolom uchene ljude shta mislish kako je tek drzati pod kontrolom ljude sa niskim koeficijentom inteligencije i one bez obrazovanja ...............tu je religija uchinila mnogo ..................a i chovek koji veruje samo novac i ostale resurse postaje nevidjeno zlo ................
 

Back
Top