Sudbine: Bekim Fehmiu...stavio je čaršav da krv ne isprska zidove...

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.732
Bekim Fehmiu je bio jedini internacionalni glumac iz istočnih komunistričkih zemalja koji je na Zapadu

snimao gotovo 20 godina, probijajući gvozdenu zavesu I pre pojave Gorbačova I pada berlinskog zida…

Bio je prvi internacionalni glumac, Albanac, a Jugosloven…

Krajem osamdesetih godina Bekim se sve vise povlačio iz javnog života… sve češći konflikti na Kosovu, raspad Jugoslavije I ratovi su ga naveli da se zatvori u četiri zida I da se ne pojavljuje u javnosti…

U svojim memoarima otvoreno je pokazivao prezir prema nacionalizmu I gorčinu zbog raspada Jugoslavije. Pisao je kako je plakao na vest o Titovojsmrti I kako je davao počasnu stražu na njegovom odru…

Screenshot_220.png

Branka Petrić, šarmantna dama, neprevaziđena glumica, otkrila je detalje svoje ljubavi sa najvećim jugoslovenskim zavodnikom, Bekimom Fehmiuom…

“Blagoslovena sam što imam dvoje dece sa njim… On je hteo dvanaest…”

Screenshot_221.png

Bol je bila nemerljiva za porodicu I prijatelje tog užasnog 15. Juna 2010. Godine…

Na pitanje da li je po bilo čemu mogla naslutiti da će Bekim sebi oduzeti život, ovako je odgovorila Branka:

Screenshot_219.png

Poslednja izmena:

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.732
Po svojoj želji, Bekim je ispraćen iz zvuke Betovenove “Ode radosti”, a njegova žena I sinovi posuli su njegov pepeo po Bistrici, zagazivši zajedno u hladnu vodu…

Screenshot_226.png

Ovde počiva naš voljeni Bekim...

Tako je niz brzake reke uz koju je odrastao, otišao Bekim Fehmiu, Prizrenac I Beograđanin, Albanac I Jugosloven, pre svega veliki umetnik I sjajan, plemenit čovek, humanista I stanovnik sveta…

Živeo je I umro kao samuraj, ponosno, hrabro I časno, sa voljom I željom da ode kad bude nespreman za ovaj I ovakav život…

Nekad i sad...

Screenshot_223.png

Screenshot_224.png

Poruka je automatski spojena:

Divnom Bekimu u čast i za pomen predlažem film "Skupljači perja", koji ga je vinuo među zvezde na nebu svetskog filma...

:heart2:
:heart2: :heart2:

Poslednja izmena:

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.732
Jedan od najboljih domacih glumaca. Pamticu ga zauvek po ulozi Zarka Munizabe.
Da... i ja... i ono što skoro niko ne zna je istina da je tu ulogu odigrao besplatno...
Nije tražio ni dinara za tu ulogu, a režiser Goran Marković i danas priča o tome...

Bio je čovek gospodskog držanja i plemenitih manira...

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.732
Stvarno je bio faca, baš onako markantan, bog.
Svetske zvezde su jurcale za njim... Ava Gardner ga je odabrala za partnera, Brižita mu se obesila o vrat, Širli Mek Lejn ga jurila...
Opisivao je glumice svetskog glasa sa kojima je imao "neke" veze u svojim memoarima...
Ipak, treba da se zna da je Bekim bio i ostao porodičan čovek, dobar suprug i dobar otac...

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.732
Bekim je bio odlican glumac,a kako covek,malo je bilo,a tek manje ce biti kako sto je on.Veoma mi je zao sto je to uradio sebi,ali sam siguran da je imao veliki razlog za to.Ostace u srcima nas koji ce ga se secati dok smo zivi,jer takva licnost ne moze da se zaboravo.Slava mu.
Lično mi je žao što je toliko patio, a patio je toliko da je u znak protesta prestao da izlazi u javnost... U znak protesta zbog rata, zbog raspada Jugoslavije, zbog nesreće na Kosovu koji još uvek traje... Nije želeo i nije mogao da bude deo sveta kome su i bogovi okrenuli leđa... Slava mu...

Обилић

Iskusan
Poruka
6.060
Кад се мени осамдесетих судило на овој планети,
кад сам бауљао полужив овим градом,
једини који ме је разумео био је један случајно упознати Шиптар.

Бекима нисам познавао
али мислим да могу да осетим количину изневерености
која је њему пресудила.

Нека му је лака земља,
и нека су му синови поносни.

Lada

Legenda
Poruka
52.238
Zao mi je veoma, i da mogu stavila bih uz srce koje je moja zahvalnost tebi,sto si nam ispricala opet nesvakidasnju pricu o velikom coveku Bekim Fehmiju a tuzni smajli sta i kako se unisti jedan uspesan zivot. Preneo je svojom ulogom u Skupljacima perja ,celu zemlju , a otisao je jer nije mogao da se pomiri sa cinjenicom da postaje apatrid..:heart:
:heart::rida:

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.732
Кад се мени осамдесетих судило на овој планети,
кад сам бауљао полужив овим градом,
једини који ме је разумео био је један случајно упознати Шиптар.

Бекима нисам познавао
али мислим да могу да осетим количину изневерености
која је њему пресудила.

Нека му је лака земља,
и нека су му синови поносни.
Celog života je držao čas iz etike, zračio je poštenjem i karakterom...
Najvažniji čas je ova legenda, ova moralna vertikala održala 15. juna 2010.
Zaista sam ganuta zbog svih vas, forumaša dragih, koji ga tako dobro razumete
i poštujete...

:vzagrljaj:

Poslednja izmena:

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.732
U svojim memoarima,Bekim je opisao tradicionalni način života i porodicu
tonom izuzetnog poštovanja...
Na pitanje novinara da li tradicija opterećuje, Bekim je odgovorio:

Bekim Fehmiu : Ne, ako se ona poštuje, kultiviše i ne nameće silom drugom. Naprotiv, vidite, kćerka reditelja Berta Kenedija, u čijem sam filmu Dezerter igrao, bila je član nekog društva u Los Anđelesu gde su se igrale srpske narodne igre. Gospodin Bert me je zamolio ako mogu da mu nabavim našu narodnu nošnju. Dao mi je mere svoje kćerke. U Narodnoj radinosti u Knez Mihailovoj ulici kupio sam kompletnu šumadijsku narodnu nošnju od opanaka do jeleka. Gospodin i gospođa Kenedi nisu mogli da nađu prave reči zahvalnosti, a radost kćerke je bila neopisiva. Ono što je najlepše, upravo je različitost tradicije koja čoveka obogaćuje i raduje.

:heart2:
:heart2: :heart2:

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.732
Zao mi je veoma, i da mogu stavila bih uz srce koje je moja zahvalnost tebi,sto si nam ispricala opet nesvakidasnju pricu o velikom coveku Bekim Fehmiju a tuzni smajli sta i kako se unisti jedan uspesan zivot. Preneo je svojom ulogom u Skupljacima perja ,celu zemlju , a otisao je jer nije mogao da se pomiri sa cinjenicom da postaje apatrid..:heart:
:heart::rida:

Evo nešto lepo za tebe, ali i za sve nas:

"Govor ptica" Atar Nišapuri

"Mnogi poznaju površinu mora,
ali mu ne poznaju dubine...
Ovaj svet je samo amajlija
prekrivena Njime.

Blago ćete pronaći
kad amajlija nestane,
duša će se otkriti
kad se telo smiri i prevaziđe."
Attar

:vzagrljaj:

:vzagrljaj: :vzagrljaj:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.