Poštovanje subote

Ko zna celu Bibliju vidi da se stari zavet i novi razlikuju.
Vidi koji zakoni iz starog su preuzeti novim.
Vidi razliku.
Na primer od 10 zapovesti svih 9 su preuzete.
Samo je sabat vazio do Hrista.
Bog je preko Hrista uspostavio sa ucenicima novi savez
To je novi zakon.

Davno pre nego što je savez Zakona bio poništen Jehova je preko proroka Jeremije pretkazao da će s izraelskim narodom sklopiti “novi savez”.
(Pročitaj Jeremiju 31:31-33.)
Za razliku od saveza Zakona, taj je savez trebao omogućiti oproštenje greha bez potrebe za prinošenjem životinjskih žrtava. Na koji način?

Mnogo stoljeća kasnije, tačnije 14. nisana 33. godine, Isus je uspostavio Gospodovu večeru.
Držeći u ruci čašu vina, rekao je jedanaestorici svojih vernih apostola:
“Ova čaša predstavlja novi savez na temelju moje krvi, koja će se proliti za vas” (Luka 22:20).
Prema Matejevom jevanđelju, Isus je o vinu kazao: “Ovo predstavlja moju ‘krv saveza’, koja će se proliti za mnoge radi oproštenja greha!” (Mat. 26:27, 28).

Isusova je prolivena krv novi savez učinila važećim.

Ona ujedno pruža ljudima mogućnost da im gresi jednom zauvek budu oprošteni.
Isus nije sudionik novog saveza.
On je bezgrešan, pa mu nije potrebno oproštenje greha.
Ali Bog na temelju njegove prolivene krvi može pružiti brojne blagoslove Adamovim potomcima.
Osim toga, on neke svoje zemaljske sluge usvaja kao sinove tako što ih pomazuje svetim duhom. ( Rimljanima 8:14-17.)

Bog na njih gleda kao da nemaju greha, pa oni u neku ruku postaju poput Isusa, bezgrešnog Sina Božjeg.
Ti će pomazanici postati “sunasljednici Hristovi” te će dobiti priliku da postanu “kraljevstvo svestenika”, koju Izraelci nisu iskoristili.

Govoreći o “sunasljednicima Hristovim”, apostol Petar rekao je: “Vi ste ‘izabrani rod, kraljevsko svestenstvo, sveti narod, narod koji je vlasništvo Božje, da biste objavljivali vrline’ onoga koji vas je pozvao iz tame u svoje divno svetlo” (1. Petr. 2:9).
Novi je savez uistinu važan.On omogućava Isusovim učenicima da postanu Abrahamovo potomstvo u širem smislu.

Tj novi zavet je Isus uspostavio sa svojim ucenicima.
i na temelju isusove zrtve svi imaju temelj spasenja.

Jevrejima 8:

7 Jer da je onaj prvi savez bio bez mane, ne bi trebao drugi.
8 Jer koreći narod, Bog kaže: “‘Evo, dolaze dani’, kaže Jehova,
‘kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti novi savez,


9 ne nalik onom savezu koji sam sklopio s ocima njihovim u dan kad sam ih uzeo za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske, jer oni nisu ostali u savezu mojemu, pa više nisam mario za njih’, kaže Jehova.
10 ‘Jer ovo je savez koji ću sklopiti s domom Izraelovim nakon tih dana’, kaže Jehova.
‘Stavit ću zakone svoje u um njihov i upisat ću ih u srca njihova.
I bit ću Bog njihov, a oni će biti narod moj.
11 I nitko više neće učiti sugrađanina svojega ni brata svojega, govoreći: “Upoznaj Jehovu!” Jer svi će me oni poznavati, od najmanjega do najvećega.
12 Jer bit ću milostiv nepravednim djelima njihovim i grijeha se njihovih više neću prisjećati.’”

13 Kad kaže “novi savez”, onaj prijašnji čini zastarjelim.
A ono što je zastarjelo i što stari, blizu je nestanka.

Jevrejima 7: 12 A budući da se mijenja svestenička služba, mora se promeniti i zakon.


Rimljanima 10:4 Jer Hrist je svršetak Zakona, da bi svako ko veruje stekao pravednost.

zatim
Isus je rekao: “Ne mislite da sam došao obezvrediti Zakon ili Proroke. Nisam došao obezvrediti, nego ispuniti!” (Matej 5:17)

dakle stari zavet je i postojao da bi vodio do Hrista
a Hrist je ispunio zakon.
Kad je Zakon bio ispunjen, Božji ga se narod više nije morao držati.

18 Jer zaista, kažem vam, prije će se dogoditi da nestane nebo i zemlja nego da i najmanje slovo ili djelić slova nestane iz Zakona i da se sve ne ispuni.
lepo pise DOK se sve ne ispuni.

dakle sve se ispunilo dolaskom Hrista i prinosenjem njegove zrtve
Isus je uspostavio novi savez pre svoje smrti.
 
Jevrejima poslanica 8 govori o Izraelu i Judi. Znamo da se jedinstveno kraljevstvo Izrael pocepalo na dve drzave: Izrael i Judu. Stanovnici Izraela su rasejani po svetu a Judini stanovnici su odvedeni u Vavilon, ali su se posle 70 godina vratili. Konkretno tu se misli da ce se Bog sklopiti savez sa te dve drzave odnosno svih 12 plemena kad ih vrati u Izrael. Sta znaci dok se sve ne ispuni? U prorockim knjigama imamo opise i poslednjih dogadjaja. Sta cemo sa tim? Oni se nisu ispunili pa bi se moglo zakljuciti da Zakon nije ukinut. A nije ni logicno da je ukinuto, jer bi to znacilo da mozemo da se pnasamo kao hananci.
 
Ne, lepo stoji da znači i stvoriti..ni iz čega..stvoriti.



:think: :)..ovde je suvišan komentar..proveri svoje znanje 10 Zapovesti:sad2:




Značenje...značenje a ne kako se piše..a značenje je "stvoriti" za asah a za "bara", oblikovati ili stvoriti.

Uzgred da te pitam..šta hoćeš reći zapravo sa tim potenciranjem da je Bog oblikovao zemlju a ne stvorio? Baš me zanima..hoćeš li nam reći:)? Što je to toliko važno za tvoju teologiju? Pozdrav.
A zasto moja teologija :?:
Poenta jeste, da nije sve tako kako pise, jer su greske u prevodima, i da bibl. tekst dobija sasvim drugo znacenje.I ako imamo hebr. rec Elohim, koja doslovno znaci : Bogovi, onda sve vise nam, je jasno da je neko pravio namerno greske u bibl. tekstu, tj. da bi manipulisao masama narodnim.
Ako si citao tanach ili St. zavet video si da ima puno ratovanja, etnickog ciscenja, odvodjenje devica,a najvaznije je da se starozavetni Bog naziva jos i : Ish Milchamash,a znaci doslovce Covek ratnik.
Ko je onda Bog, s obzirom da vernici pokusavaju da dokazu da se Bog pojavio pred Avramom, licem licu :?:
 
A zasto moja teologija :?:
Poenta jeste, da nije sve tako kako pise, jer su greske u prevodima, i da bibl. tekst dobija sasvim drugo znacenje.I ako imamo hebr. rec Elohim, koja doslovno znaci : Bogovi, onda sve vise nam, je jasno da je neko pravio namerno greske u bibl. tekstu, tj. da bi manipulisao masama narodnim.
Ako si citao tanach ili St. zavet video si da ima puno ratovanja, etnickog ciscenja, odvodjenje devica,a najvaznije je da se starozavetni Bog naziva jos i : Ish Milchamash,a znaci doslovce Covek ratnik.
Ko je onda Bog, s obzirom da vernici pokusavaju da dokazu da se Bog pojavio pred Avramom, licem licu :?:


Onda moraš sam da istražiš i ispitaš i sebi razjasniš. Da li misliš da su greške u prevodima, da li misliš da je napisano nešto št nije...to su ozbiljne sumnje jednostavno moraš sam sebi da razjasniš šta veruješ, šta nevereuješ jer su to osnovne stvari. Što znači da miraš preipitati i svoje sumnje jesu li opravdane.
 
Najmanje je verovatno da je baš onako kako piše sa obzirom da su neke stvari naučno nemoguće a druge kontradiktorne i dvosmislene. A šta stvarno jeste ne znamo i toga se ne stidimo da kažemo. Onaj ko kaže da zna ne vara samo sebe nego vara i druge pa treba biti oprezan. Ako se ti zadovoljavaš očigledno nemogućim stvarima tipa vratili sunčevu senku unazad ili Bog stvorio Zvezde između dva Zemljina vodena omotača i ako su ti ostale dvosmislice kristalno "jasne" onda imaš neki problem.
 
ili Bog stvorio Zvezde između dva Zemljina vodena omotača

Sve ovo ostalo..ostavljam za razmatranje samo ovo sam napomenuo da su zvezde iznad a ne između dva zemljina omotača.."na svodu nebeskom" ne znači između nekih omotača nego "na" smislu da se vide i privid da su na tom svodu ali sa aspekta posmatranja čoveka sa zemlje...znači vodeni omotač je na atmosferskm delu a zvezde, mesec i sunce su iznad..tj. vidljiva na spektru omotača ali ne i između Zemlje i vodenog omotača.
 
Sve ovo ostalo..ostavljam za razmatranje samo ovo sam napomenuo da su zvezde iznad a ne između dva zemljina omotača.."na svodu nebeskom" ne znači između nekih omotača nego "na" smislu da se vide i privid da su na tom svodu ali sa aspekta posmatranja čoveka sa zemlje...znači vodeni omotač je na atmosferskm delu a zvezde, mesec i sunce su iznad..tj. vidljiva na spektru omotača ali ne i između Zemlje i vodenog omotača.
Znači ipak nisam bio prestrog prema tebi. Svako drugi koristeći slične metode tvojih tumačenja može dokazati bilo koje i bilo kakvo crkveno učenje. A kako tumačite senku, bukvalno ili nije baš tako mislio, šta kaže vaša religijska zajednica?
 
Znači ipak nisam bio prestrog prema tebi. Svako drugi koristeći slične metode tvojih tumačenja može dokazati bilo koje i bilo kakvo crkveno učenje.

Pa dobro...da li može ili ne može treba videti.

A kako tumačite senku, bukvalno ili nije baš tako mislio, šta kaže vaša religijska zajednica?


Nema nikakvih nedoumca....došlo je do trenutinih promena u rotaciji(osnovnom postulatu svemirskog kretanja..rotacija a ne pravolinsko udaljavanje) sunca u odnosu na Zemlju. Nema nedoumica..kako za koga.
 
I ako hoćeš nad svodom je bila voda. Čitaj stihove ne može se drugačije shvatiti. Predpostavljam da senku bukvalno shvatate jer ne možemo pogledati u istoriju i proveriti a ovo sa Zvezdama ne shvatate bukvalno jel možemo odmah proveriti. To je licemerno, po vašoj metodi tumačenja i to Nebo i Zvezde bi ste trebali bukvalno shvatiti, jer bi vas u tom slučaju više poštovao, bili bi strje dosledniji.
 
I ako hoćeš nad svodom je bila voda. Čitaj stihove ne može se drugačije shvatiti. Predpostavljam da senku bukvalno shvatate jer ne možemo pogledati u istoriju i proveriti a ovo sa Zvezdama ne shvatate bukvalno jel možemo odmah proveriti. To je licemerno, po vašoj metodi tumačenja i to Nebo i Zvezde bi ste trebali bukvalno shvatiti, jer bi vas u tom slučaju više poštovao jer bi ste bili dosledniji.


Vidi, imaš ravnozemljaše...oni bi te razumeli u onome što želiš reći.

No, što je voda nad svodm ne znači da su zvezde i sunce pod vodom...nema potrebe zastupati ono što Biblija ne podrazumeva jer bi se to isticalo na drugim mestima i detaljnije pojasnilo. Sunce, mesec i zvezde na svodu..to vidljivom spektru našeg viđenja a "voda nad svodom" ukazuje da je voda obuhvatala deo tog vidljivog spetra pa se navodi "nad svodom" tj. nad onim što mi možemo videti na samom početku tog spektra svoda.

Inače možemo se pitati gde postoji stih u Pismu koji navodi konkretno da su Sunce, Mesec i zvezde pod vodenim omotačem :)?
 
Vidi, imaš ravnozemljaše...oni bi te razumeli u onome što želiš reći.

No, što je voda nad svodm ne znači da su zvezde i sunce pod vodom...nema potrebe zastupati ono što Biblija ne podrazumeva jer bi se to isticalo na drugim mestima i detaljnije pojasnilo. Sunce, mesec i zvezde na svodu..to vidljivom spektru našeg viđenja a "voda nad svodom" ukazuje da je voda obuhvatala deo tog vidljivog spetra pa se navodi "nad svodom" tj. nad onim što mi možemo videti na samom početku tog spektra svoda.

Inače možemo se pitati gde postoji stih u Pismu koji navodi konkretno da su Sunce, Mesec i zvezde pod vodenim omotačem :)?
Znači po tebi nema tog stiha. To je krajnje licemerstvo. A za promenu rotiranja Zemlje veliko neznanje. Raspitaj se sam šta bi izazvalo promena u rotiraju pa onda se vrati i kaži ma ništa se ne bi desilo baš kao što i piše u mojoj biblijkoj mitologiji. :hahaha:
 
Znači po tebi nema tog stiha. To je krajnje licemerstvo.

Nema..ako ga ima verujem da ćeš ga ažurno navesti...sve transaparentno.

A za promenu rotiranja Zemlje veliko neznanje. Raspitaj se sam šta bi izazvalo promena u rotiraju pa onda se vrati i kaži ma ništa se ne bi desilo baš kao što i piše u mojoj biblijkoj mitologiji. :hahaha:

Imaj na umu ko je uspostavio "zakone" po kojima se i ovo rotiranje vrši..pa Taj isti tim zakonima ne robuje...inače kako postoji retrogradna rotacija Venere od istoka prema zapadu? :). Dakle, zakone nije uspostavila priroda jer bi "prirodnim" putem i s obzirom na iste uslove nastanka sve išlo u istom smeru a vidmo da to nije tako. Elem, to sve govori o samostalnom određivanju Zakonodvca..tako da on može izmeniti i vratiti isti tok dešavanja.
 
Pa zašto onda ne bi mogao stvoriti Zvezde na nebeskom svodu, njemu je sve moguće, ne. Stihove sam već rekao 6,7,8 govore o tom svodu a posle govori da je na tom svodu stvorio Zvezde, Sunce i Mesec 14 i 15, sve u 1 Mojsijevoj, prva glava.

Promena smera rotacije bi izazvala katastrofalne klimatske promene, zemljotrese i ostalo, možda bi postali ko Venera, međutim po Bibliji se ništa nije desilo, sve normalno samo kazaljka na sunčanom satu počela da se vraća unazad ;)
 
Pa zašto onda ne bi mogao stvoriti Zvezde na nebeskom svodu, njemu je sve moguće, ne


Pa tako i stoji.."na svodu nebeskom"...:"I neka svetle na svodu nebeskom, da obasjavaju zemlju", 1. Mojsijeva 1,15. Dakle, na svodu tj. na onome što mi vidimo kao svod.

No, kao što rekoh nigde ne stoji da su oni pod "vodom nad svodom" jer se na pravi paralela između nebeskh tela i vode već između svoda i ovih drugih kompomennata tj. ovo u odnosu na svod ili spektar svoda nama vidljiv (ali to ne znači da sve vidimo). Nije opisan odnos između vode nad Zemljom i nebeskih tela. Tu mnogi greše, pa tako napraviše razne teorije..međutim ne poznaju biblijske reference

Promena smera rotacije bi izazvala katastrofalne klimatske promene, zemljotrese i ostalo, možda bi postali ko Venera, međutim po Bibliji se ništa nije desilo, sve normalno samo kazaljka na sunčanom satu počela da se vraća unazad ;)


Ja opet kažem, postoje "zakoni" ali postoje i u fizičkom svetu "zakoni nad zakonima" pa tako Venera ne bi mogla nikako da vrši surportnu rotaciju da je prema "zakonima"..tako da i ta špekulacija da bi se ovo desilo ne stoji jer mi gledamo prema "zakonima" ali zaboravljamo da postoje "zakoni" suprotni "zakonu" nama najučestalijem..tako da to ne znači doista da bi se to desilo. Jasno je da Bog uportrebljava "zakone" nasuprot "zakonu" kada je to potrebno :). Da je to tako vidimo njihovo vidljivo postojanje.
 
Subota najvjerovatnije nije Sabat, jer da bi to bila mora da se dokaze kontinuitet sedmoga dana. Za vrijeme Mojsije, nije postojao pisani kalendar, vec su se dani odredjivali prema punom mjesecu i njegovim mjenama, onako kako nam je BOG dao da nam dva sijetla (Mjesec i Sunce) na nebu odredjuju dane i vrijeme.Dakle, originalni bozji kalendar bi trebao biti Lunarno -Solarni, dok je danasnji Grigorijanski iskljucivo solarni kalendar. Po Bozjem kalendaru, Sabati tj Subote bi padale u razlicite dane po sadasnjem kalendaru.

Evo ovdje je dobar prilog:
 
Subota najvjerovatnije nije Sabat, jer da bi to bila mora da se dokaze kontinuitet sedmoga dana.


Na vama je da dokažete "diskontinuitet" jer ovo je:

Za vrijeme Mojsije, nije postojao pisani kalendar, vec su se dani odredjivali prema punom mjesecu i njegovim mjenama, onako kako nam je BOG dao da nam dva sijetla (Mjesec i Sunce) na nebu odredjuju dane i vrijeme

samo njeno veličanstvo "Pretpostavka". Na njom se ne gradi dokazivanje :)
 
Poslednja izmena:
Za vrijeme Mojsije, nije postojao pisani kalendar,

Da je ovo samo pretpostavka ali čak i više od toga jeste recimo detaljan zapis vremena Potopa:"A kada je bilo Noju šest stotina godina, te godine drugog meseca, sedamnaesti dan toga meseca, taj dan razvališe se svi izvori velikog bezdana, i otvoriše se ustave nebeske", 1. Mojsijeva 7,11

Dakle, ovde je jasno da je postojao kalendar jer se nije čekala mladina ili pun mesec da se odredi približno već tačan datum:). Mojsije navodi datum a ne sedmični cilkus ili mesečni :)
 
Jevreji racunaju vreme od Adama i Eve navodno od stvaranja ali Zemlja je mnogo starija od njihovog racunanja. Njihov kalendar nije najstariji , vec su ih imali Mesopotamci, Vavilonjani, Asirci i sl.
 
Jevreji racunaju vreme od Adama i Eve navodno od stvaranja ali Zemlja je mnogo starija od njihovog racunanja. Njihov kalendar nije najstariji , vec su ih imali Mesopotamci, Vavilonjani, Asirci i sl.

Mesopotamci, Vavilonjani, Asirci nisu postojali pre Potopa a Mojsije navodi datum Potopa tj. korisiti kalendarski datum Potopa zasnovan na datumima njemu poznatim...

Mojsije koristi kalendar koji ima kontinuitet sa njegovim vremenom.
 
Pa dobro to znaci da je datum izmisljen u religijske svrhe posto ni Mojsije nije postojao pre potopa.

Ne, to ukazuje na kontinuitet merenja vremena u Mojsijevo doba od vremena o kome govori..tog datuma Potopa. Zašto bi izmišljao datum..recimo Mojsije baš navodi precizno godinu, mesec i dan..vrlo zanimljivo. Znači da je znao za određeni kalendar i u svoje vreme..što je pak važno u kontekstu onog videa koji govori kako su stari hebreji znali samo za lunarno-solarni kalendar a ovde pak vidimo i datume što opovrgava ono u videu.

A da ne govorim o pogrešnom kontekstiranju stihova iz Plača Jeremije itd..o tobožnjem Božijem "zaboravu" ili predaji u zaborav "datuma praznika"..kako je to na pogrešan način predstavljaeno kao opravadanje iz same Biblije da je to moguće...ali dobro.

Pogledaj video..i vidi kako smešno objašnjenje" iz Biblije...o navodnom "zaboravu"
 
Zašto se na ruskom nedelja zove vaskrsenje? :think:

Зато што је у недељу, када су жене дошле на Исусов гроб, гроб био празан. Дакле према учењу хрипћанске цркве Исус је васкрсао у први дан седмице - у недељу због чега Руси тај дан зову воскресеније.

На овом сајту http://www.hriscanisedmogdana.org.rs/literatura/traktati имаш трактат "Дан када је васкрсао Господ" који представља и мало другачији приступ овој тематици.
 

Back
Top