Quantcast

Subota je Bozji sedmi dan odmora

moca77

Aktivan član
Poruka
1.001
Jovan Prezviter à pošto oboje propagirate subotu onda ste verovatno u istoj crkvi a kolko znam vernici crkava kao što je vaša identično veruju. Pa uskladite se onda jeli je subota za ceo Univerzum i da li je Zemlja centar Univerzuma "jer ima takva zračenja" ili nije.

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.660
Jovan Prezviter à pošto oboje propagirate subotu onda ste verovatno u istoj crkvi a kolko znam vernici crkava kao što je vaša identično veruju. Pa uskladite se onda jeli je subota za ceo Univerzum i da li je Zemlja centar Univerzuma "jer ima takva zračenja" ili nije.
Ne znam na koga misliš...ja samo ukazujem na značaj subote u hrišćanstvu tj. u tradiciji pravoslavlja što je zapravo zajednička tradicija crkve.

Subota je za "čoveka" kaže Isus.

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.660
Pazi iz ovoga se može zaključiti da si pravoslavac, što je malkice nepošteno sa tvoje strane.
Zašto..zar misliš da je pravoslavlje protiv ovog izveštaja Pisma..zar Isus nije rekao ono što sam citirao..mislim da ne razumeš dobro istoriju hrišćanstva..no razumem te..jer nisi verujući...pa imaš neke ustaljene prestave..no dobro to nije tema..nego..ne znam zašto se ti kao neko ko se ne izjašnjava za hrišćanina bilo koje veroispovesti toliko hvataš pitanja subote :)? Mislim zašto ti ona kao nehrišćaninu smeta ili tako šta već...

Zoran Štros

Zainteresovan član
Poruka
259
Sabat ne postoji novim zavetom
I hriscanstvo podrazumevas da se sluzi Bogu stalno zvojim nacinom zivota.
kad se opet na kraju vremena pojave 10 BZ nepromijenjene
zajedno sa 4.BZ - subotom
to će biti mnogima na osudu
koji su ih mijenjali i izbacivali

nema u NZ subote?

svake subote se išlo u hram ili sinagogu
svake subote se naučavalo

počni čitati Bibliju a mani se dogme

4.BZ jasno kaže da je subota
POSVEĆENA BOGU OCU JHVH
a TI TO obešćašćuješ

Zoran Štros

Zainteresovan član
Poruka
259
DJELA APOSTOLSKA 13,14
Oni pak krenuše iz Perge i stigoše u Antiohiju pizidijsku. U dan SUBOTNI ušli su u sinagogu i sjeli.

DJELA APOSTOLSKA 13,7
Doista, žitelji Jeruzalema i glavari njihovi ne upoznaše njega ni riječi proročkih što se čitaju svake SUBOTE pa ih, osudivši ga, ispuniše.

DJELA APOSTOLSKA 13,42
Na izlasku su ih molili da im iduće SUBOTE o tome govore.

DJELA APOSTOLSKA 13,44
Iduće se SUBOTE gotovo sav grad zgrnu čuti riječ Gospodnju.

DJELA APOSTOLSKA 15,21
Ta Mojsije od pradavnih naraštaja ima po gradovima propovjednike koji ga u sinagogama svake SUBOTE čitaju.

DJELA APOSTOLSKA 16,13
U dan SUBOTNI iziđosmo izvan gradskih vrata k rijeci, gdje smo mislili da će biti bogomolja. Sjedosmo i stadosmo govoriti okupljenim ženama.

DJELA APOSTOLSKA 17,2
Po običaju uđe Pavao onamo. Tri je SUBOTE s njima raspravljao na temelju Pisama.

DJELA APOSTOLSKA 18,4
Svake je pak SUBOTE raspravljao u sinagogi i uvjeravao Židove i Grke.

moca77

Aktivan član
Poruka
1.001
Zašto..zar misliš da je pravoslavlje protiv ovog izveštaja Pisma..zar Isus nije rekao ono što sam citirao..mislim da ne razumeš dobro istoriju hrišćanstva..no razumem te..jer nisi verujući...pa imaš neke ustaljene prestave..no dobro to nije tema..nego..ne znam zašto se ti kao neko ko se ne izjašnjava za hrišćanina bilo koje veroispovesti toliko hvataš pitanja subote :)? Mislim zašto ti ona kao nehrišćaninu smeta ili tako šta već...
A što se ti kao "pravoslavac" vataš subote i ostalih doktrina druge crkve? Podmećeš pravoslavlju vaše doktrine. I tebi je to fer i pošteno.

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.660
A što se ti kao "pravoslavac" vataš subote i ostalih doktrina druge crkve? Podmećeš pravoslavlju vaše doktrine. I tebi je to fer i pošteno.
Mnogo ti kao agnsotik barataš teologijom..hm..mislim da si ti nekada pripadao viskom teološkom krugu pa si se nešto razočarao. Opet te moram pohvaliti jer imaš neku logiku. Vidi, već sam rekao subota nije proizvod Adventističe Crkve..znam na šta aludiraš..ili neke druge protestantkse zajednice poput Crkve Božije, Baprtista sedmog dana..ne..bojim se da nisi dobro proučio ovaj segment tradicije Crkve..a ja ipak jesam malo dalje od površnog znanja po ovom pitanju. Zato, ja nikome ne podmećem nego iznosim ono što sam razumeo i sa aspekta rane crkvene tradicije i sa aspekta Biblije. Ako hoćeš veruj ako ne opet veruj kako želiš...pitanje subote tj. sedmog dana jeste malo zamagljeno u kasnijim vekovima istorije crkve pa ti gledaš sa safašnjeg aspekta ali ovde treba malo više istražiti istorijat koji seže do ranog peridoda crkve.

Dobro, sada bih voleo čuti zašto ti imaš neku averziju prema suboti kao sedmom danu? Šta si ti video toliko "loše" u tom danu..zar nisi čitao četvrtu zapovest recimo? Je li to fer i pošteno :)

moca77

Aktivan član
Poruka
1.001
Ja jos nisam poceo da pricam o svojoj veri, ona je uglavnom intravertne prirode i nije javna. Totalno je licna i ne moze se primeniti na drugu osobu jer smo svi razliciti i nismo svi osvestili iste stvare kod sebe. Trenutno me interesuje naucna pozadina energija polja i porodicnih konstalacija i slicne stvari...

Poslednja izmena:

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.660
Ja jos nisam poceo da pricam o svojoj veri, ona je uglavnom intravertne prirode i nije javna. Totalno je licna i ne moze se primeniti na drugu osobu jer smo svi razliciti i nismo svi osvestili iste stvare kod sebe. Trenutno me interesuje naucna pozadina energija polja i porodicnih konstalacija i slicne stvari..
Ok...nego šta misliš o suboti kada si već to podstaknuo...

A kažeš nije javna tvoja vera..pa dobro..onda kada budeš imao potrebu piši slobodno...valda sme nešto da se zna.

svesnaglista

Legenda
Poruka
53.807
Ja jos nisam poceo da pricam o svojoj veri, ona je uglavnom intravertne prirode i nije javna. Totalno je licna i ne moze se primeniti na drugu osobu jer smo svi razliciti i nismo svi osvestili iste stvare kod sebe. Trenutno me interesuje naucna pozadina energija polja i porodicnih konstalacija i slicne stvari...
Nedavno sam upoznala psihološkinju koja se bavi porodičnim konstalacijama.
Ima ideju da se sa ruskim institutima poveže. Vrlo intresantna žena...

Arianna

Buduća legenda
Poruka
43.542
DJELA APOSTOLSKA 13,14
Oni pak krenuše iz Perge i stigoše u Antiohiju pizidijsku. U dan SUBOTNI ušli su u sinagogu i sjeli.

DJELA APOSTOLSKA 13,7

Doista, žitelji Jeruzalema i glavari njihovi ne upoznaše njega ni riječi proročkih što se čitaju svake SUBOTE pa ih, osudivši ga, ispuniše.

DJELA APOSTOLSKA 13,42

Na izlasku su ih molili da im iduće SUBOTE o tome govore.

DJELA APOSTOLSKA 13,44

Iduće se SUBOTE gotovo sav grad zgrnu čuti riječ Gospodnju.

DJELA APOSTOLSKA 15,21

Ta Mojsije od pradavnih naraštaja ima po gradovima propovjednike koji ga u sinagogama svake SUBOTE čitaju.

DJELA APOSTOLSKA 16,13

U dan SUBOTNI iziđosmo izvan gradskih vrata k rijeci, gdje smo mislili da će biti bogomolja. Sjedosmo i stadosmo govoriti okupljenim ženama.

DJELA APOSTOLSKA 17,2

Po običaju uđe Pavao onamo. Tri je SUBOTE s njima raspravljao na temelju Pisama.

DJELA APOSTOLSKA 18,4

Svake je pak SUBOTE raspravljao u sinagogi i uvjeravao Židove i Grke.
Da do Hrista Hrist je uspostavio Novi savez zakona. 33 ne
Koji nema sabat.

AvramIsakIzrael

Početnik
Poruka
32
Matej 5
17 Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nisam došao da pokvarim, nego da ispunim.
18 Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanje slovce ili jedna titla iz zakona dok se sve ne izvrši.
19 Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih zapovesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskom; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskom.

Arianna

Buduća legenda
Poruka
43.542
Hebrejska riječ “sabat” znači “počinak, odmor, mirovanje”.

Iako u biblijskom izveštaju zapisanom u Prvoj knjizi Mojsijevoj stoji da je Jehova Bog sedmi dan “stao počivati” od stvaranja, Božji je narod tek u Mojsijevo vrijeme dobio zapoved da drži dan počinka, odnosno sabat, koji je trajao 24 sata (1. Mojsijeva 2:2)

. Taj je zakon omogućio Izraelcima da počinu od uobičajenih poslova i u većoj se meri posvete svojoj duhovnosti.
Dakle prema Mojsijevom zakonu vazio je za Jevreje.

Hristov zakon glasi:

Matej 22

36 “Učitelju, koja je najveća zapovest u Zakonu?”

37 On mu je odgovorio: “‘Voli Jehovu, Boga svojega, svim srcem svojim i svom dušom svojom i svim umom svojim!’

38 To je najveća i prva zapovest

39 Druga, slična toj, jest ova: ‘Voli bližnjeg svojeg kao samoga sebe!’

40 Na tim se dvjema zapovijestima temelji sav Zakon i Proroci.”

To znaci svaki dan sprovoditi u delo Hristov zakon... a ne jednom nedeljno kako je propisivao Mojsijev zakon.