Stvaranje čoveka po obličju Boga

Коцка је и округла и коцкаста ? Тако ти стављаш, да је Бог и бестелесан и телесан. Земља не може бити равна плоча и округла истовремено. Једно искључује друго.
Po ljudskoj logici da, ali svemoćan bog je po definiciji van ljudske logike. Tako da je malo neispravno reći "bog nema". Šta bi sam bog rekao na tvoju tvrdnju?

Ako moze da se otelotvori onda ima telo. I to mi već i liči na svemogućeg boga. Postoji i telesno i beztelesno. Ali ok. Pitam iz vašeg hrišćanskog ugla, da li ste svi saglasni sa time da nije telesan. Osim manjih grupa uglavnom jeste.
Ako je neko svemoguć, znači da može sve.. Ali zato što može sve, ne znači da mora sve. Ako je odluka da ostane uvek duhovan, onda će tako biti.
Naravno da može da se otelotvori, ali to ne znači da on ima telo.

Ma u redu. To je vaš stav. Po mom, svemoćan bog je i telesan i beztelesan.
Бог не може бити тјелесан јер би онда био ограничен.

Св. Јован Дамаскин пише:
"Бог, дакле, будући да је невештаствен и неописив, није у простору, јер је Он сам свој простор, који све испуњава, над свиме пребива и сам све одржава."

А овако св. Григорије Богослов:
"Хоћеш ли Божанство назвати телом? Но, како ћеш онда назвати безконачно које нема ни граница, ни обриса, које се не може опипати и видети? Зар су таква тела? Колико је то велика произвољност! Није таква природа тела. Ако је Божанство – тело, онда није бесконачно, нити је неограничено и томе слично, јер у том случају Оно ни у чему не премашује нас! Како је ово грубо схватање! Како можемо поштовати Божанство, уколико Оно има свој облик? Или како ће Бог избећи слагање из стихија и поновно разлагање на њих док се потпуно не разруши? Јер, сложеност јесте почетак борбе; борба – цепања; цепање – разрушавања, а разрушавање је сасвим несвојствено Богу и Првој Природи. Дакле, нема сумње да у Њему нема деобе, иначе би било и разрушавања тј. пропадања; нема борбе, иначе би било и цепања; нема сложености, иначе би било и борбе. Због свега тога Божанство није тело, иначе би у њему било сложености"

Св. Јустин Ћелијски:
"Само се облагодаћени ум људски, ослобођен потпуно чулних, грубих, вештаствених претстава о Богу, може у већој мери уздићи до схватања чисте бестелесности Божје. А помрачени, огрубели, искварени грехом ум, није у стању да се много уздигне изнад чулних претстава и схвати Бога као чисто духовно биће, већ Му најчешће приписује свакојаку вештаственост, па чак и најгрубљу."

Бог не може бити тјелесан јер би онда био ограничен.

Св. Јован Дамаскин пише:
"Бог, дакле, будући да је невештаствен и неописив, није у простору, јер је Он сам свој простор, који све испуњава, над свиме пребива и сам све одржава."

А овако св. Григорије Богослов:
"Хоћеш ли Божанство назвати телом? Но, како ћеш онда назвати безконачно које нема ни граница, ни обриса, које се не може опипати и видети? Зар су таква тела? Колико је то велика произвољност! Није таква природа тела. Ако је Божанство – тело, онда није бесконачно, нити је неограничено и томе слично, јер у том случају Оно ни у чему не премашује нас! Како је ово грубо схватање! Како можемо поштовати Божанство, уколико Оно има свој облик? Или како ће Бог избећи слагање из стихија и поновно разлагање на њих док се потпуно не разруши? Јер, сложеност јесте почетак борбе; борба – цепања; цепање – разрушавања, а разрушавање је сасвим несвојствено Богу и Првој Природи. Дакле, нема сумње да у Њему нема деобе, иначе би било и разрушавања тј. пропадања; нема борбе, иначе би било и цепања; нема сложености, иначе би било и борбе. Због свега тога Божанство није тело, иначе би у њему било сложености"

Св. Јустин Ћелијски:
"Само се облагодаћени ум људски, ослобођен потпуно чулних, грубих, вештаствених претстава о Богу, може у већој мери уздићи до схватања чисте бестелесности Божје. А помрачени, огрубели, искварени грехом ум, није у стању да се много уздигне изнад чулних претстава и схвати Бога као чисто духовно биће, већ Му најчешће приписује свакојаку вештаственост, па чак и најгрубљу."
Da li bi smeo bogu da kažeš :" Ti ne možeš to i to"?

Da li bi smeo bogu da kažeš :" Ti ne možeš to i to"?
Није ствар у томе да Бог не може Себи узети тијело. То је Бог Син и учинио оваплотивши се и родивши се од Духа Светог и Марије Дјеве али Бог Сам по Себи је бестјелесан.

Чуј, знам ја тако неке који нису веровали у демонизоване људе па кад су видели својим очима, одмах су променили мишљење.
Натприродан свет постоји, хтели ми то да признамо или не, много људи је оздравило молитвама у манастирима и црквама, о чему поједини манастири воде евиденцију, тако да то није ни необично ни ретко. Штавише сама чуда оздрављења се јако често дешавају, тј. они које је медицина одбацила оздрављају путем молитве.
I da postoji to ne bi bio nikakav dokaz za bilo koju religiju , samo da ne razumemo potpuno prirodni ili natprirodni svet.

Možda drugima. Ali tebi lično? Mislim, zašto onda pišeš po forumu? 🤔 Iznosis mišljenje crkve ili svoje?
Некада ту има и мог мишљења и спекулација о темама које Црква није расправљала или за које ја можда нисам нашао одговор у светоотачкој литератури али углавном се трудим да оно што пишем буде у складу са учењем Цркве.

Некада ту има и мог мишљења и спекулација о темама које Црква није расправљала или за које ја можда нисам нашао одговор у светоотачкој литератури али углавном се трудим да оно што пишем буде у складу са учењем Цркве.
Hmmm...zeznut posao. Imaš mišljenje i moraš da pogledas u spise da li je dobro? Ok.

Back