Studiranje u Cirihu

Ne znam tacno kako je u Zürichu,ali mogu ti reci kako je ovde uopsteno studirati.ja sam uporedila PMF (geografija)u NS i ovde i mnogo se razlikuje.Dole je mnogo teze jer imas neke predmete koje ni netrebaju ti za taj smer,a ovde imas samo one koji su ti potrebni za odredjeni smer,i pola nema u ovom smeru ovde sto ima dole,Ali ovde je teze sto imas ocene od 1-6,i sa 4 prolazis.Sva ocene ispod padas.treba ti mnogo bodova i mnogo da ucis.Neznam na koji fax zelis,ali mogu da se raspitam.
 
Ovako prosle godine sam dobio boravnu vizu za svicarsku, zivim u zürichu, pa sad planiram upisati se na faks, gimnaziju sam zavrsio u bosni, pitanje je sta kako i do kad imam sanse da se upisem, imam diplomu na bos. jel trebam to prevesti, ovdje idem na kurs slabo mi zasad jezik ide pa ne uspjevam mnogo da saznam kad sam odem pitati, a ovdje sam sam tako da mi niko ne moze pomoci...ikakve informacije ce biti od koristi hvala lijepa
 
Uf, Tehnoloshki univerzitet Ciriha je jedan od najcenjenih u svetu... Ajnsajn je na njemu recimo studirao, + mnogo drugih poznatih imena iz sveta nauke. Ne znam shta je potrebno za upis, cenim da su im kriterijumi jako strogi, ali poshto inache studenti sa Balkana slabo upisuju bash taj faks, sumnjam da ce ti neko ovde konkretnije pomoci...
Predlog, odesh na veb sajt fakulteta, nadjesh sekciju kontakt, i napishesh im email...
Svi su obicno vrlo ljubazni, i brzo odgavaraju u vezi svega shto te zanima.

Aj, pa srecno!
 
Ovako prosle godine sam dobio boravnu vizu za svicarsku, zivim u zürichu, pa sad planiram upisati se na faks, gimnaziju sam zavrsio u bosni, pitanje je sta kako i do kad imam sanse da se upisem, imam diplomu na bos. jel trebam to prevesti, ovdje idem na kurs slabo mi zasad jezik ide pa ne uspjevam mnogo da saznam kad sam odem pitati, a ovdje sam sam tako da mi niko ne moze pomoci...ikakve informacije ce biti od koristi hvala lijepa

Cao, evo ja imam neke informacije posto sam se dosta raspitivala o fakultetima u svajcarskoj... Zavisi koji smer faxa zelis da upises, koliko si ambiciozan:) U sustini u Cirihu imas 2 opcije:

ETH - koji je stvarno najbolje sto mozes da upises u celoj Svajcarskoj, ali se dosta tesko ulazi. Uglavnom je poznat za studije iz inzenjeringa, i mislim da su ti u tom slucaju predavanja na engleskom...Ako imas super prosek iz gimnazije pokusaj, ali cula sam da se tamo jako jako puno radi.

Univerzitet u Cirihu - jako dobar univerzitet koji prima mnogo vise ucenika, jer je malo manje zahtevan, ali je problem sto je opet vecina predavanja na svajcarskom nemackom. Mozda tamo nadjes programe na engleskom u nekoj oblasti matematike ili opet inzenjeringa...za prirodne nauke ces lakse naci na eng.

Oba univerziteta su drzavna, zato cena uopste nije visoka a odlicni su. Imas sve informacije na njihovim sajtovima... Rokovi za inostrane studente da se prijave su svuda po evropi do kraja januara ili februara, a ako ti imas vec drzavljanstvo onda mislim da su do kraja aprila.
Puno je posla kada apliciras za inostrane fakultete trebaju ti prevodi diploma, ocene, motivaciono pismo i cv, stipendija eventualno (za koju opet treba da se prijavis mnogo ranije), sertifikati iz jezika (bilo da studiras na engleskom ili nemackom trazice ti minimum nivo B2, za koji ti treba diploma kao sto je IELTS ili TOEFL -a testiranja za takve diplome su samo par puta godisnje, treba to uskladiti sa prijavom za master)...Ako nisi vec aplicirao savetujem ti da odlozis za sl.godinu ili da krenes od prolecnog semestra jer ce ti trebati malo vise vremena da sakupis sva dokumenta!
Nadam se da sam pomogla, i sama gledam studije u sw od sledece godine pa se trudim da informisem jos nekoga:) poz
 

Back
Top