Quantcast

Studiram u USA, pa ako nekoga zanima nesto...

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
Hello!
Par piranja imam!
Da li je moguce dobiti uopste stipendiju na nekom fakultetu?
I ako je moguce - na kom,npr? Sve me interesuje,bilo koje zanimanje.
I kada pocinju ta polaganja?
Procitaj ovu temu... tu ces naci informacije za stipendije.
Nema toga: ides tu i to uradis pa ces dobiti stipendju. Moras sam(a) da se raspitas na Univerzitetu koji te zanima.

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
Je li se moze dobiti J viza ako imam zavrsenu visu u Srbiji ?
Pogledaj na njihovom sajtu uslove za dobijanje J vize: http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_1267.html.
Po informacijama tu, nema veze sta imas zavrseno. Potrebno je da si primljen na odgovarajuci kurs/program: "...before you can apply at a U.S. Embassy or Consulate for a J visa, you must first apply, meet the requirements, and be accepted for one of the Exchange Visitor Program categories through a designated sponsoring organization..."

Poslednja izmena:

DITRIH

Zainteresovan član
Poruka
235
Redsonia, imam još po neko pitanje za tebe i bio bih ti veoma zahvalan ako bi mi odgovorila (što preciznije). :) Puno sam čitao o onim sezonskim poslovima u US. Kažu dobija se neka J1 viza sa kojom može legalno da se radi bilo koji posao, 4 meseca sa mogućnošću da se ostane još 30 dana od isteka vize. Zagarantovan poso za koji se plaća određena cena ovde je rad u glavnom na bazenima kao lifeguard a uz njega može da se radi još nešto. Ovi su programi dostupni samo za studente (koji nisu apsolventi). E sad, može li se kako boravak na US teritoriji produžiti i za koliko? Da li je ikako moguće legalno ostati tamo i kroz neko vreme steći US državljanstvo? I na koje sve načine?

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
Procitaj ovde o vrstama viza: http://travel.state.gov/visa/visa_1750.html
Tu ces naci i informacije o tome da li se i koliko koja moze produziti/obnoviti.

Takodje procitaj i info na ovom sajtu: http://www.uscis.gov/portal/site/uscis
Tu ces naci informacije o drzavljanstvu.
Posto ti je cilj drzavljanstvo, radi "unazad". Da bi mogao postati drzavljanin, moras biti 5 godina pod "trajnim statusom", tj. green card. Green card se dobija na osnovu lutrije, porodicnih veza ili posla. Znaci da ako nemas srece na lutriji ili porodicu u US, koji mogu da te sponzorisu za green card, treba da imas posao (radnu vizu) i poslodavca koji ce da odradi GC proces za tebe... procitaj informacije na ovim sajtovima, pa onda pitaj ako jos nesto nije jasno.

DITRIH

Zainteresovan član
Poruka
235
Ok, hvala. Nešto mi je ili promaklo ili ne postoji na ovim sajtovima. Da li naturalizaciju mogu zatražiti i oni koji su 5 godina permanentno ilegalno stanovali na teritoriji US i jel još uvek stoji ono da državljanstvo možeš uzeti ako si u bračnoj zajednici sa državljaninom ili državljankom US? Pošto ovamo piše da može da se traži samo na osnovu roditelja? Pitam čisto informacije radi, nikad se ne zna :)))

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
Ok, hvala. Nešto mi je ili promaklo ili ne postoji na ovim sajtovima. Da li naturalizaciju mogu zatražiti i oni koji su 5 godina permanentno ilegalno stanovali na teritoriji US i jel još uvek stoji ono da državljanstvo možeš uzeti ako si u bračnoj zajednici sa državljaninom ili državljankom US? Pošto ovamo piše da može da se traži samo na osnovu roditelja? Pitam čisto informacije radi, nikad se ne zna :)))
Treba da dokazes da zivis 5 godina na teritoriji US. Ako si ilegalno, kako ces to dokazati? Ne znam kako to ide i da li uopste moze tako, jer sta ces da im kazes, da si tu i hoces papire, a zivis 5 godina ilegalno krseci zakon?
Moze se dobiti GC ako se ozenis drzavljankom/drzavljaninom. Jedan kolega se bas pre nekih mesec dana ozenio drzavljankom i sada je dobio GC. To je privremeno, valda nakon 2 godine braka ce da mu daju trajni GC.

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
Kakav je zivot uopste u Americi u odnosu na nas? Jel skupo ziveti? Ljudi? I koliko te kostaju godisnje studije?
:rtfm: Procitaj ovu temu, pa ces naci odgovore...
Ukratko:
Kakav je zivot? - Ne razumem pitanje.
Je l' skupo ziveti? - Zavisi kakav ti je stil zivota. Da li hoces auto, ili ces putovati javnim saobracajem? Da li ces jesti u restoranima ili ces kuvati kod kuce? ...
Ljudi? - Ljudi kao ljudi... svuda svega ima. Da li mislis da su u USA ljudi drugaciji?
Koliko kostaju studije? - Zavisi od skole/smera koji upisujes. Nema pravila.

Kao sto rekoh, za vise detalja: procitaj ovu temu. Ako postavis pitanje koje vec nije odgovoreno, rado cu odgovoriti.

dijanadiki

Početnik
Poruka
1
GMAT nije obavezan... ovo govorim iz iskustva (meni nije trebao)... zavisi od Univerziteta.
MUM je privatan Univerzitet, akreditovan, poznat, priznat i nije obavezan GMAT (bar za moj smer).
Kazem da je poznat jer kad sam konkurisala za posao u Microsoftu, oni su znali za moj Univerzitet i rekli mi da znaju dobre radnike koji su dosli za tog Univerziteta u Microsoft - meni je to dovoljno.
koliko te je kostala ta tvoja skola,koliko dugo traje? kako si se izdrzavala ?

Poslednja izmena od moderatora:

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
koliko te je kostala ta tvoja skola,koliko dugo traje? kako si se izdrzavala ?
Cene skolarine i ostalih troskova ces naci na sajtu: http://mscs.mum.edu/. Tamo ces takodje naci i ostale informacije, ali hajde da odgovorim (opet)...
Trajala mi je 7 meseci na kampusu + 2 godine distance education. Ovo zavisi od toga koliko predmeta uzmes na kampusu, a koliko ostavis za DE. Na kampusu jedan predmet je 4 nedelje, sa DE traje 3-4 meseca - bar je tako bilo kad sam ja studirala.
Sto se izdrzavanja tice, dok si na kampusu smestaj i hrana su obezbedjeni (studentski dom i menza). Kad pocnes DE i napustis kampus, sam moras da platis smestaj/hranu + ostale troskove... koliko to kosta zavisi od toga gde si, kako se snadjes, koje su ti potrebe i sl. Verujem da sam par puta odgovorila na pitanja slicnim ovim u temi.

Alex3854

Početnik
Poruka
5
Sonja, prvo da ti se zahvalim na svim ovim informacijama, dugo sam citala postove i ima mnogo korisnih informacija. Posto vidim da imas puno iskustva, a bavimo se istom strukom, zanima me tvoje licno misljenje. Student sam Fakulteta organizacionih nauka, smer informacioni sistemi i tehnologije, zavrsavam fakultet uskoro, i privatno se bavim web programiranjem i zaista zelim da se profesionalno usavrsim u toj oblasti, prvenstveno .NET-u i ASP-u. Pa me zanima tvoje licno misljenje da li bi preporucila svoj fakultet za to ili mozda neki drugi? Trenutno jurim neke opcije za master u inostranstvu, gledam Univerzitete po Kanadi i USA. Ovo godine nisam u mogucnusti da upisem master van iz privatnih razloga, ali planiram sledece godine da pokusam na nekoliko Univerziteta, pa cu valjda negde proci. :) Hvala unapred i sve najlepse. Pozdrav

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
@Alex3854: Pozdrav, koleginice! :) Smatram da bas I nema veze koji fakultet upises... svi ce oni manje-vise da ti pruze osnovu. Sta ces sa tim osnovnim znanjem da uradis zavisi od tebe. E, sad sto se usavrsavanja I pravog/prakticnog znanja tice, to ces steci kroz praksu. MUM koji sam ja pohadjala nije neki poznat Univerzitet, sta vise, to je mali privatan Univerzitet, ali je priznat I ta diploma mi je otvorila vrata da dobijem intervju za posao u firmi kao Microsoft. Tokom intervjua sam pokazala potencijal koji posedujem, a sve ostalo sto se ucenja I dokazivanja tice sam odradila nakon sto sam pocela da radim. Svaka firma (ili tim u MS) ima svoj nacin rada I svoje potrebe, tako da nema skole koja ce te 100% spremiti za neki posao ... Mislim da je najbolje je da se prvo upitas: zasto zelis da nastavis skolovanje, sta zelis da postignes? Da li smatras da ce to da ti otvori neka nova vrata? Najvise znanja sto se programiranja tice sam dobila sa net-a, imas gomilu besplatnih sajtova sa tutorialima ... Inace, koliko znam, dosta je tesko za inostrane studente da dobiju bilo kakvu stipendiju u Kanadi. Ako nadjes nesto, postavi ovde, pa da I drugi saznaju za to. :)

Alex3854

Početnik
Poruka
5
@Redsonja: Hvala na odgovoru. :) Iskreno, ono sto najvise zalim da postignem masterom u inostranstvu je da posle zavrsenog mastera ostanem u toj zemlji, npr SAD-u, jer ce mi se svakako vise vrata otvoriti dok sam tamo i pre ce me tamo neko pogledati i ponuditi mi posao ako sam zavrsila master na njihovom fakultetu nego recimo na mom trenutnom, a cak je pitanje da li ce mi uopste tamo i priznati master sa mog fakulteta. Ja trenutno ovo vidim kao najbolji nacin da odem odavde, upisem tamo neki master posle jurim za posao i radnu vizu...i tako da ostanem tamo, ili mozda postoji jednostavniji nacin? Posto je generalno viza najveci problem i kako dobiti papire... :( Ne treba meni sad neko ne znam kakvo usavrsavanje, jer sve sto me zanima, upravno ono sto si ti rekla, nadjem na internetu, tako i ja ucim, i bas sam mnogo stvari naucila tako, mnogo vise nego za cetiri godine fakulteta, ali eto trazim sad najbolji nacin da odem... ;)

gaga1234

Početnik
Poruka
1
Draga redsonia,
Poslednjih 4 sata citam tvoje komentare,pocevsi od 2007 ( nisam sve procitala,nastavljam ujutru) i stvarno je divno sto izdvajas ovoliko truda i vremana za ovo. Nadam se da na moja pitanja nisi vec odgovarala,ako i jesi ,ja cu to vec da nadjem sutra.
Ja zivim u USA i imam GC. Iz Srbije donosim diplomu Visokih strukovnih studija (2010,hotelijerstvo,Bg). Sada sam zainteresovana za master,ali kako zakljucujem ne mogu straight, jer nemam fakultet. Prolazilo mi je kroz glavu da odem u Srbiju i zavrsim cetvrtu godinu na Singidunumu ,jer je jeftinije. Da li ti to zvuci ok?
Da li znas nesto o besplatnom skolovanju za nas koji imamo GC? Verovatno godisnji doprinosi treba da budu ispod odredjene cifre???
Da li sam uopste kvalifikovana za master sa losim prosekom ( sve i da imam fakultet)? Na zalost ,ocene su mi ocajne:(
Number of Graduate credits: 90
grade point averaged : 2.81
To su podaci koji stoje u mom transcriptu.
Ili da ja krenem lepo sve od nule,mozda cak i neki skroz drugi faks?
Jedan od razloga, zasto se za sve ne raspitam u nekoj od skola je ,sto nemam toefl i sto sam jos daleko od njega,a kako sam zakljucila ne mogu ni da znam da li bi mi prihvatili nesto sa moje vise skole dok ne prilozim i test eng. A i kontam da je znatna razlika od skole do skole. Negde bi mi mozda priznali vise,negde manje,a ja to mogu da znam tek kad apliciram, a to kosta. Hocu reci kako da znam koja skola je prava za mene? Iskreno , ja bih da ustedim i na vremenu i novcu, jer( po srpskom) zasto ne bih iskoristila ako vec mogu? Jos sam cula da je razlika u cenama u zavisnosti da li si stanovnik tog state-a..Mozda je bas faks u mom state nepovoljan za nas internacinalce, a opet jeftiniji za mene sa GC jer imam tu Driver`s Licence.
Kao sto zakljucujes,jako sam neupoucena. Zapravo u sve ovo sam krenula pre 2 dana, kad mi je prijatelj rekao da je zavrsio master ,straight sa beogradskog faksa. Pa se i meni upalila lampica da iskoristim moju diplomicu.
Molim te da mi otklonis bar neku nedoumicu kad uhvatis vremena i hvalaaaaaa ti na svemu sto si ucinila do sada.:D:D:D:D:D:D:D:D
P.S. Vidim da ti nisi polagala ove TOEFL itd. Da li "moj" fakultet trazi , mogu naci na svakom skolinom sajtu?

Poslednja izmena:

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
Draga redsonia,
Poslednjih 4 sata citam tvoje komentare,pocevsi od 2007 ( nisam sve procitala,nastavljam ujutru) i stvarno je divno sto izdvajas ovoliko truda i vremana za ovo. Nadam se da na moja pitanja nisi vec odgovarala,ako i jesi ,ja cu to vec da nadjem sutra.
Ja zivim u USA i imam GC. Iz Srbije donosim diplomu Visokih strukovnih studija (2010,hotelijerstvo,Bg). Sada sam zainteresovana za master,ali kako zakljucujem ne mogu straight, jer nemam fakultet. Prolazilo mi je kroz glavu da odem u Srbiju i zavrsim cetvrtu godinu na Singidunumu ,jer je jeftinije. Da li ti to zvuci ok?
Da li znas nesto o besplatnom skolovanju za nas koji imamo GC? Verovatno godisnji doprinosi treba da budu ispod odredjene cifre???
Da li sam uopste kvalifikovana za master sa losim prosekom ( sve i da imam fakultet)? Na zalost ,ocene su mi ocajne:(
Number of Graduate credits: 90
grade point averaged : 2.81
To su podaci koji stoje u mom transcriptu.
Ili da ja krenem lepo sve od nule,mozda cak i neki skroz drugi faks?
Jedan od razloga, zasto se za sve ne raspitam u nekoj od skola je ,sto nemam toefl i sto sam jos daleko od njega,a kako sam zakljucila ne mogu ni da znam da li bi mi prihvatili nesto sa moje vise skole dok ne prilozim i test eng. A i kontam da je znatna razlika od skole do skole. Negde bi mi mozda priznali vise,negde manje,a ja to mogu da znam tek kad apliciram, a to kosta. Hocu reci kako da znam koja skola je prava za mene? Iskreno , ja bih da ustedim i na vremenu i novcu, jer( po srpskom) zasto ne bih iskoristila ako vec mogu? Jos sam cula da je razlika u cenama u zavisnosti da li si stanovnik tog state-a..Mozda je bas faks u mom state nepovoljan za nas internacinalce, a opet jeftiniji za mene sa GC jer imam tu Driver`s Licence.
Kao sto zakljucujes,jako sam neupoucena. Zapravo u sve ovo sam krenula pre 2 dana, kad mi je prijatelj rekao da je zavrsio master ,straight sa beogradskog faksa. Pa se i meni upalila lampica da iskoristim moju diplomicu.
Molim te da mi otklonis bar neku nedoumicu kad uhvatis vremena i hvalaaaaaa ti na svemu sto si ucinila do sada.:D:D:D:D:D:D:D:D
P.S. Vidim da ti nisi polagala ove TOEFL itd. Da li "moj" fakultet trazi , mogu naci na svakom skolinom sajtu?
Pozdrav, Gaga.
Sorry for late reply, life was busy.

Da upises Masters treba da imas odredjen broj of Graduate credits. Kazes da trenutno imas 90. Koliko znam, prosek se koristi za rangiranje studenata, nije za diskvalifikaciju - ali mozda je na nekim univerzitetima drugacije.
Ja ne preporucujem da zavrsavas cetvrtu godinu u Srbiji, jer nemas garancije koliko ce ti priznati od polozenih ispita.
Moj savet: potrazi skole/smerove sta bi htela da upises, pa tamo vidi sta ti sve treba da bi se upisala. Kao sto vec vidis, zavisi od skole do skole; I to se odnosi I na sta ce ti priznati, I sta traze da bi se upisala, I koliko ce sve to da kosta.

Nema veze u kojoj drzavi zivis - cena ce ti biti smanjena jedino ako uletis na neki scholarship ili financial aid. Ako upises nesto blizu trenutnog mesta boravka, ustedeces na kiriji/putovanju. I to je to. Takodje, dosta se Univerziteta otvara sa online smerovima gde pratis nastavu I polazes ispite putem interneta, pa ti nije potrebno da budes licno prisutna; a dosta njih nudi I casove tokom veceri/vikenda, tako da mozes da radis I studiras istovremeno. Ja sam ovo iskoristila I zadnjih 5 predmeta sam slusala/polagala dok sam radila.
Najvecu ustedu u vremenu I novcu ces imati ako se odlucis za skolu/smer I onda radis na tome da ispunis uslove za to obrazovanje.
Sta dobijes zavrsavanjem 4. godine studija u Srbiji? Definitivno ce trajati godinu dana + vreme da se ispiti ispolazu. Takodje ces potrositi novac za avionsku kartu I sta vec ne, a ako nisi redovan student, budzet je nedostizan, tako da ces morati platiti skolarinu... I uz sve to nije garantovano da ce ti priznati polozene ispite;
Ako krenes ovde da se "doskolujes" da bi imala dovoljan broj credits za masters, ides na sigurno, trud/vreme nece biti uzalud potroseni. Koliko ce to da traje I kosta zavisi od skole, ali ovde ima mnogo mogucnosti I sigurno ces naci nesto sta ti odgovara.
Svaki univerzitet ima contact info, pa tu mozes da ih kontaktiras I pitas konkretno za tvoj slucaj.

Nadam se da sam odgovorila na tvoja pitanja.