Studije u Madridu

Super ... Ja bih voleo da se prebacim na Universidad Autonoma de Madrid, studiram ovde prava, pa bih tamo to nastavio ...

da li imaš iskustva sa tim, odnosno, da li tamo dugo živiš, pošto su mi potrebne informacije oko toga šta je potrebno meni kao inostranom studentu od dokumentacije?
 
Moja drugarica upravo pokusava da dovede sestru u Spaniju na slican nacin, ali komplikovano je...

Na faxu su joj rekli da nema prebacivanja, jedino moze da krene od 1. godine, a za to se podrazumeva da polaze prijemni - tj. Selectividad. On se sastoji iz valjda 5 delova, znam da moras da polazes spanski, plus recimo jos 3 ili 4 predmeta (u zavisnosti od toga za koje fakultete konkurises, biras prijemni sa "prirodnim" ili "drustvenim" usmerenjem).

Jednom kad polozis prijemni imas pravo da konkurises na valjda 5 univerziteta (mozda i vise, evo sad ne mogu da se setim.) Selectividad se radi u junu. Pre toga moras da nostrifikujes diplomu srednje skole - znaci da je overis haskim pecatom i da je u Spaniji prevedes kod sudskog tumaca (kosta oko 50 evra, bezobrazni su, dobijes list papira ko da si ga sam pravio...).

Ja sam dosla na postdiplomske - to je mnogo lakse. Nema nikakvog prijemnog, samo nostrifikacija diplome. I kes, naravno...

Ne znam da li mozda vazi neko drugo pravilo konkretno za taj fax koji tebe zanima, da li je za prava drugacije, ali ovako je u mom selu :)
 
Uh, smestaj... vraca mi se film na muke zive oko te organizacije...

Vidi uslov da bi se dobila viza (ma, da bi se uopste apliciralo) je da imas unapred obezbedjen i dokumentovan smestaj. Znaci zvanicno iznajmljen stan. Za to postoji nekoliko resenja:

- da ti neki spanac posalje potvrdu da ce ti izdavati stan, overenu kod notara. To bi doticnog spanca kostalo oko 50 evra, pa svi beze od toga... mojoj drugarici su bukvalno spustali slusalice kad im pomene da joj treba taj papir...

- ako poznajes nekog u Spaniji, da taj neko da izjavu (opet kod notara, 50 evra) da te prima u svoj stan (sad, dal mu placas ili ne, to je stvar vaseg dogovora)

- da iznajmis stan preko fakulteta.

To sam ja uradila. E to je bio show. Moj Univerzitet ima sluzbu za alojamiento, i navodno sve to super funkcionise, u praxi naravno malo manje super. Morala sam da im posaljem pare unapred (oko 300 evra) za depozit i njihovu proviziju za posredovanje. Onda su oni meni trebali da posalju zvanicnu potvrdu da imam stan rezervisan. E prvo sam imala problema u banci, jer je prilicno komplikovano poslati pare iz Srbije u inostranstvo (inace, privatnim licima, strancima NE moze da se salje, samo ustanovama) al ajde nekako su pare otisle. E onda me je gospodja sa faxa coolirala nekih 20 dana, ja sam se ziva pojela jer mi se priblizio datum odlaska u ambasadu a od papira nista! Srecom stigao je na vreme. Sa pogresno napisan imenom. Onda sam ponovo zapenila toj teti pa ga je poslala opet...

I tako...

Jezik mi nije problem, diplomirala sam spanski :)
 
U jbt ... I sad živiš sa još nekim ili sama?

Ne znam, ja španski ne govorim dobro, ali razumem dosta ... mislim da nije problem da se nauči ... a, inače, kakvi su ljudi i tako to ...

Kakvim ti se čini školski sistem kod njih?
da li vredi d odlazim tamo ili ne?


inače, hvala na svim odgovorima...
 
Jezik je uslov br. 1. Spanci uglavnom ne znaju engleski (niti bilo koji drugi jezik sem svog), na drzavnim univerzitetima se studira samo na spanskom.

Ljudi su ok, opet kazem, ako znas jezik nece ti biti problem da se skapiras sa njima. Ali ako ne znas :S

Zivot je manje vise jeftiniji nego u Bg, bar sto se tice hrane, garderobe, higijena je cini mi se malo skuplja, i stanovi su uzasno skupi.

Zvanicno kao student imas pravo da radis do 20 sati nedeljno, ali to tek kad ti stigne licna karta, na koju se ceka oko 3 meseca i duze (ja cekam duze).

Ako imas para i mozes sebi da dozvolis da finansiras koju godinu ovde - sto da ne. Ne znam da li imas samo nas pasos ili i neki EU... Ako imas samo nas, sanse da nadjes pravi ozbiljan posao posle fakulteta su jako male. Uopste ne zelim da bedarim, nego gledam oko sebe, emigranata je mali milion, sto sa papirima sto bez. Trenutno ovde mladi kukaju da posla nema, da su plate male, (ja se bas i ne bih slozila, al ajde) ali u svakom slucaju bez EU pasosa skoro niko nece da te pogleda za nesto dalje od konobarisanja (a i tu su ti konkurencija Bugari i Rumuni kojih dolaze na hiljade svaki dan, plus latinosi kojima je jezik maternji...). Jedino ako se ozenis spanjolkom - onda za godinu dana dobijas spansko drzavljanstvo. ;)

Jedan od uslova za vizu je i da pokazes da imas dovoljno para da finansiras svoj boravak ovde - kad sam se ja prijavljivala cifra je bila 902 evra (ne znam otkud ova 2!) za svaki mesec planiranog boravka. Posle su izgleda podigli na 1700 za svaki mesec :S horor, ma to su i ovde uzasno velike pare, nemaju oni nesto silno visok standard.

Ja ne planiram da ostajem posle faxa.
 
Pitanje:
jel mogu u Srevantesu da dobijem diplomu spanskog jezika?

Da pojasnim,ja iako sam jos u gimnaziji(i bicu naredne 3 godine,ali nije prerano da znam na cemu sam,mada za to vreme sve moze da se promeni,jel da? ) imam PLAN(ha,ha) da manje-vise uradim isto sto i ti Larra,odem u Spaniju zavrsim neki dobar fakultet u Madridu,ali ja bih i ostala tamo,bar za neko vreme.
Sad,da li bih isla tamo preko neke stipendije ili da sam iskesiram celu stvar,to jos ne znam...
Mada,sve se nadam za ovo prvo.(ha.ha,ha...)
Stvar je u tome sto ja zaista voilm Spaniju...Jezik mi nije problem uopste:da se sporazumevam na spanskom,ja sam kao klinka savladala.Iako sam skoro samouka razumem,govorim i citam spanski bez nekih problema.Sa pisanjem i gramatikom mi je teze ali nije ni to problem.
Upisacu se na Servantes ovog leta.


E,dobro,udavi ja,a samo pitanje je jos na pocetku...

I ako jos neko moze da mi jos pojasni celu stvar sa studiranjem i vizama,do neba sam mu zahvalna,iako je Larra sve super objasnila(hvala!).
Pozz.
 
Pa,ne...
Nije letnja skola,vec kurs spanskog koji drze pravi spanski profesori i imaju upise stalno,ali ja cu se upisati na leto (iako je najbolje u septembru),jer je bolje kad nemam skolu.
Agencije za razmenu srednjoskolaca su mi malo lopovske,mada bi otisla 'napolje' da zavrsim 4. godinu.A sad,da li preko agencije ili kako,to.....pojma nemam!
 
E pa super sto se tako rano pocinjes da spremas :)

Vidi, kako sada stvari stoje, spanci za upis na fax NE traze potvrdu o znanju jezika (kao sto recimo Ameri traze Toefl). Razlog je prost: za osnovne studije moras da polazes prijemni, koji ukljucuje i ispit iz spanskog, plus su i svi ostali ispiti na spanskom, pa im odmah bude jasno da li znas jezik ili ne :)

Prijemni je u junu, i za sad, i za to moras da vadis vizu... Medjutim, posto ti imas jos par godina fore, daj Boze do tada neces morati da se smaras sa ambasadom da bi dosla na prijemni. Bitno je da nostrifikujes diplomu srednje skole i sva 4 svedocanstva. To znaci da ih overis u sudu Apostilom (tzv. Haski pecat) i prevedes na spanski kod sudskog tumaca.

Za vadjenje stud. vize... uh... ja sam se time "zabavljala" skoro pola godine... komplikovano ali nije neresivo.. Opet, posto imas jos par godina fore, mozda do tad malo olabave. Nadam se.

I da, u Cervantesu mozes da polazes za diplome DELE.

Ako mogu jos nekako da pomognem, reci :)
 
Super,hvala Larra...:p

Sa Cervantes cu sigurno znati jezik solidno,da bi mogla da slusam predavanja,sto me je najvise brinulo.

Za vize se stvarno uzas to su mi svi rekli,ali mozda ce stvarno to i da olabave.
Plus,mozda dobijem bugarski pasos(mozda..) tako da pretpostavaljam da je lakse sa EU pasosem.:smile:

Svidela mi se sad mnogo ta ideja za studije,bilo bi super kad bi otisla...
Uf,ja jos ni ne znam sta bi upisala...Valjda ima vremena i to da resim.

Hvala jos jednom...;)
 
E to za bugarski pasos bi ti bilo odlicno, resila bi vecinu problema! Mogla bi i da radis dok studiras, konkurises za neke stipendije, i posle da normalno trazis posao.

Ali i bez toga, kazem, viza se dobije - iscimaju te, ali ti je daju :)

Q tengas suerte ;)
 
Larra, sta studiras? Ako sam dobro razumela, na postdiplomskim si? Ja sam trenutno prva godina spanskog na Filoloskom pa me zanima sta se posle diplomiranja moze, pogotovo u Spaniji? Mada ako moze i ranije nekako da se ode, bilo bi super...
E, da, da li postoji mogucnost da me neko stipendira? :lol:
 
E ako nekog jos zanima, par odgovora na pitanja gore:

trosak godine studija zavisi od fakulteta do fakulteta. Moje postdiplomske su bile izuzetno jeftine po ovdasnjem standardu - 700 evra. To je samo skolarina. Inace su iz oblasti kulture i muzeja.

Smestaj: soba je obicno oko 200, 250 evra mesecno (ukljucuje komunalije i internet recimo). Hrana... sve zavisi, recimo da je neki "zdrav" prosek oko 250 mesecno, ali stvarno zavisi, da li zelite zdravu hranu, ili mozete da zivite na spagetama svaki dan.

Prebacivanje na spanski fakultet u toku osnovnih studija je jaaaaako komplikovano, da ne kazem nemoguce. Upis na postdiplomske je mnogo laksi.

Koliko ja znam, nema agencije koja moze da vam sredi studentsku vizu. Sve morate sami, kao sto sam pisala u gornjem postu, cela procedura moze da traje od mesec dana do tri meseca.
 
E ako mogu i ja nesto da pitam, ako znas. :mrgreen:

Ja hocu da konkurisem za stipendiju, posto ne znam na koji cosak da stanem pa da se tamo izdrzavam o svom trosku :-P Salim se, ali stvarno... Enivej, traze mi da posedujem dokaz o dovoljnom znanju spanskog jezika, ali je DELE pozeljan, mada ne i obavezan. Da li to znaci da ako sam ucila spanski i imam dokaz o nivou znanja recimo B2, da je taj sertifikat doticne skole stranih jezika koji je na spanskom naravno, dovoljan uslov? Ako neko zna nesto o tome, molim vas da mi javi. I puno hvala, cenim vreme i trud! :-P
 

Back
Top