Student medicine pojeo 720 jaja za 28 dana kao metabolički eksperiment, a onda ŠOK

Sensei

Master
Moderator
Poruka
79.427
Student medicine sa Harvarda nedavno je završio intrigantan „eksperiment sa jajima“ pojevši ukupno 720 kokošijih jaja tokom 28 dana kako bi testirao njihov efekat na njegov loš holesterol.

1727981159691.png
 
Poslednja izmena:
Jaja već dugo imaju lošu reputaciju zbog podizanja LDL (lipoproteina niske gustine) ili „lošeg“ holesterola, i iako se ta percepcija hrane bogate proteinima promenila poslednjih godina, mnogi zdravstveni stručnjaci i dalje upozoravaju da jaja treba konzumirati u umerenost.

Međutim, rezultati nedavnog eksperimenta sigurno će još jednom izazvati burnu debatu o efektima svakodnevnog konzumiranja jaja.

Nik Horovic, student medicine sa Harvarda sa doktoratom iz metaboličkog zdravlja, krenuo je u ekstremni eksperiment kako bi otkrio kakve bi efekte na njegovo zdravlje imalo jedenje jajeta svakog sata tokom 28 dana uzastopno.
 
Jesti poreko 25 jaja dnevno i tako ceo mesec nije šala, ali 25-godišnji student medicine bio je više nego srećan što je stavio svoje zdravlje na kocku kako bi pokrenuo razgovor o pravom efektu jaja u ishrani.

Pretpostavio je da ishrana bogata jajima neće imati negativan uticaj na nivo LDL-a, ali se ispostavilo da dodavanje ugljenih hidrata nakon ketogene dijete zapravo može smanjiti „loš“ holesterol.
 
Nikovi nivoi LDL-a bili su oko 90 mg po decimetru kada je bio na mešovitoj, standardnoj američkoj ishrani, pre nego što je prešao na keto, i pao je za dva procenta u prve dve nedelje eksperimenta sa jajima, pre nego što je opao za još 18 procenata u sledeće dve nedelje, nakon dodavanja ugljenih hidrata u dnevnu ishranu.

„Jaja su prilično raznovrsna hrana, pa je njihovo pravljenje na različite načine postalo prilično prijatan eksperiment – nije bilo tako teško“, rekao je student medicine, dodajući da ih je jeo kao kajganu, pržene, omlet i punjene.

Iako su rezultati Nika Horovica iznenađujući, s obzirom na to da je pojeo suludu količinu jaja, on kaže da eksperiment samo pokazuje da ne postoji takva stvar kao što je „najbolja dijeta. „Kada procenjujete šta je dobra ishrana za osobu, morate uzeti u obzir njeno osnovno metaboličko zdravlje, kao i koji su njihovi ciljevi“, rekao je 25-godišnjak.
 

Back
Top