Струја од Нове године скупља за осам, а гас за 11 одсто

677z381-677z381-Struja.jpg


Струја ће од 1. јануару 2023. годиен поскупети за осам а гас за 11 одсто. Сагласност за повећање цена дала је Агенција за енергетику, а према закону је дужна да месец дана унапред обавести грађане о повећању цена енергената.

Рачуница покзаује да ће домаћинства која просечно троше око 400 киловата месечни рачун плаћати више за око 300 динара док ће онима који се греју на ТА пећ и ноћу је укључују рачун бити већи до 1.000 динара.

Извор: https://www.politika.rs/scc/clanak/526783/struja-gas-poskupljenje
______________________

Идемооооо... чланови СНС у екстази...

- Нема везе, јешћемо хладне сендвиче!!!
Живео председник Александар Вучић 🇷🇸
Jeste da ću skuplje plaćati ali mi drago što će poskupeti i tebi pa da vidimo odakle ćeš?
 
Ko je glasao 2012 za Nikolića ispao je glup

Потцењујеш гласаче Николића, Вучића и Дачића.

Они су у стању бајат лебац умочен у воду да једу 30 дана у месецу, само да на власти остану најгори, са којима могу да се поистовете.
 
Колико је на немачком рачуну за струју фиксних ставки, тако да иако је потрошња 0 киловата, рачун буде 800-900 динара?

Imas dve stvari: potrosnju, i baznu cenu po KWh. Zavisi od tarife koju izaberes, i naravno, od provajdera.
Meni je taj fiksni deo godisnje 185 evra, bez obzira koliko potrosim.
Moze da bude manje, moze da bude vise, sve zavisi.
 
Slazem se, ja sam tamo sljakao najnize placene poslove, bez obzira na moju diplomu.
Poenta je gledati koliko energija kosta spram medijana plati (ne ni spram prosecnoj, jer prosecna plata nije plata koju ima vecina stanovnistva), i tako uporedjivati cene izmedju dve zemlje.
Jeste, struja je skuplja u Nemackoj, to stoji. Ali:
Medijana u Nemackoj (neto) je oko 2400 evra.
Medijana u Srbiji (neto) je oko 470 evra.
Medijana u Nemackoj je 5.1 puta veca.

Da bi mogli reci "struja je skuplja u Nemackoj" trebalo bi da struja u Nemackoj bude skuplja vise nego 5.1 puta.

Eto, matematika iz osnovne skole resava svaku dilemu :)
 
Poenta je gledati koliko energija kosta spram medijana plati (ne ni spram prosecnoj, jer prosecna plata nije plata koju ima vecina stanovnistva), i tako uporedjivati cene izmedju dve zemlje.
Jeste, struja je skuplja u Nemackoj, to stoji. Ali:
Medijana u Nemackoj (neto) je oko 2400 evra.
Medijana u Srbiji (neto) je oko 470 evra.
Medijana u Nemackoj je 5.1 puta veca.

Da bi mogli reci "struja je skuplja u Nemackoj" trebalo bi da struja u Nemackoj bude skuplja vise nego 5.1 puta.

Eto, matematika iz osnovne skole resava svaku dilemu :)
Poenta je da gorivo placamo približno.
Za platu ko te pita.
 
Naravno da sam zavrsio.
Medijana je naselje u Nishu, a
zarada je MedijaLna.... ;)
Obnovi gradivo maternjeg jezika

Ako si to negde procitao, to je novinarska greska, jer novinari su poznati da znaju sve a ne znaju nista.
Ako i neki novinar ili slican strucljak pise medijalna, onda se grdno zajhebao.

Medijana je statisticki pojam, i takav mora da se koristi, inace gubi smisao. Ne postoji medijalna zarada (zarada kao jednina), postoji medijana zarada (zarada je u ovom kontekstu mnozina, i u kontekstu medijane mora se govoriti o mnozini).

Okej, mozda nisi zavrsio gimnaziju, ne znam koliko se u drugim skolama uci statistika, tako da ne zameram ako si naseo na novinarsko neznanje materije.
 
Ako si to negde procitao, to je novinarska greska, jer novinari su poznati da znaju sve a ne znaju nista.
Ako i neki novinar ili slican strucljak pise medijalna, onda se grdno zajhebao.

Medijana je statisticki pojam, i takav mora da se koristi, inace gubi smisao. Ne postoji medijalna zarada (zarada kao jednina), postoji medijana zarada (zarada je u ovom kontekstu mnozina, i u kontekstu medijane mora se govoriti o mnozini).

Okej, mozda nisi zavrsio gimnaziju, ne znam koliko se u drugim skolama uci statistika, tako da ne zameram ako si naseo na novinarsko neznanje materije.
Ipak ti konsultuj nekog lektora.
Cisto da ne ispadash pokondiren medj ljudima.... ;)

https://www.stat.gov.rs/sr-Latn/oblasti/trziste-rada/zarade

Mada, ustvari nije ni bitno, razumeli smo i medijanu.
 
Poslednja izmena:

Back
Top