Strasno

dr.mr

Aktivan član
Poruka
1.935
Više od 1,3 miliona Srba bez završene osnovne škole
Autor: Tanjug | 07.09.2009. - 20:28
Više od 1,3 miliona Srba bez završene osnovne škole

Međunarodni dan pismenosti, 8. septembar, Srbija dočekuje sa više od 1,3 miliona nepismenih ili ljudi koji nemaju završenu osnovnu školu, dok se u svetu taj broj procenjuje na više od 862 miliona.

Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu - UNESKO, proglasila je 8. septembar za Međunarodni dan pismenosti još 1967. u cilju da se svake godine, bar na taj datum, istakne važnosti čitanja i pismenosti u životu pojedinca i društva u celini.
Generalna skupština UN je proglasila 10 godina pismenosti za period 2003-2012, a prema podacima UNESKO i drugih međunarodnih organizaacija, poput Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), od ukupnog broja nepismenih u svetu, dve trećine su žene, a 113 miliona deca - na kojima je budućnost sveta.
Podaci UNESKO iz 2006. godine govore da 75 odsto nepismenih stanovnika živi u podsaharskim zemljama, gde ženska deca uopšte ne idu u školu, a slede jugozapadna i istočna Azija i arapske zemlje. Prema podacima OECD-a, u razvijenim zemljama najveći broj stanovnika ima srednju školsku spremu (od 47 odsto u SAD, do 61 odsto u Austriji).
 
Poslednja izmena od moderatora:
Test iz funkcionalne pismenosti ne bi moglo da prodje oko 30% STANOVNOKA Srbije .

Jedini problem je u tome , sto se takvi testovi ne prave nigde sem u Srbiji . A da se rade , imali bi svuda iste rezultate .
Naravno sem u Americi , gde bi na ovakvom istom testu , sa istim pravilima palo oko 80 % ispitanika .
Inace ceo taj program je i smisljem za denunciranje Srbije i stvaranje sto veceg defetizma u narodu .
Medjutim, kako nase obrazovanje sad radi , nije iskkljuceno da ce nam naredne generacije koje dolaze biti glupe i neobrazovane do besvesti .
 
Poslednja izmena:
I od toliko nepismenih ispadose najveci lopovi ovi najobrazovaniji sto su bili najbolji studenti pa posle nosili neke kofere, te ovi dramaturzi sa dzipovima, a sta tek reci za sve te obrazovane i "poshtene" bankare i ekonomiste sto znaju i gitare da sviraju :mrgreen:
 
U zemlji Srbiji je sve normalno,kakvi strasno...evo npr. malo falilo da ovaj postane predsednik.....:per::D

Nastup Nikole Šećerovskog u terminu za predstavljanje predsedničkih kandidata na TV Beograd 1990 godine:

Voditelj: A o čemu je, oprostite, ta dokumentacija, tih 100 kilograma, nekoliko puta ste pomenuli, na šta se odnosi?

Šećeroski: Evo na šta, gospodine, evo, da, sam... samo da vam kažem o tome... kako, kako to ide... kad nešto se pokrene, onda... pogledaj. Sada, pre dve godine, evo: ja sam.. zapisao ovde... pre dve godine su doneli rešenje, Čuk.. Čuk.. Skupština Opštine Čukarica su doneli rešenje da ja izrađujem ćetke i metle. Molim Vas lepo, ćetke i metle!

Voditelj: A Vi ste fasader i plastičar?

Šećeroski: Ja sam plastičar! Će... Veze nemam sa ćetke i metle! Veze! Znaš šta je... bla... blage veze!

Voditelj: To je neka greška očito.

Šećeroski: Ma kak'a greška! To je... pa.. otkud znam šta je, al' niko ne kažnjava!
 
Poslednja izmena:
Inace malo sarkazma ne skodi..naravno da su pristrasni!;)
ps-ocu odgovor na pitanje.....oma:ljutko::mrgreen:

Пристрасност , субјкективност је дивна особина која краси читав људски род , част изузецима.

Само је питање лове, колико ће она бити видљива јавности.:)
 
Više od 1,3 miliona Srba bez završene osnovne škole
Autor: Tanjug | 07.09.2009. - 20:28
Više od 1,3 miliona Srba bez završene osnovne škole

Međunarodni dan pismenosti, 8. septembar, Srbija dočekuje sa više od 1,3 miliona nepismenih ili ljudi koji nemaju završenu osnovnu školu, dok se u svetu taj broj procenjuje na više od 862 miliona.

Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu - UNESKO, proglasila je 8. septembar za Međunarodni dan pismenosti još 1967. u cilju da se svake godine, bar na taj datum, istakne važnosti čitanja i pismenosti u životu pojedinca i društva u celini.
Generalna skupština UN je proglasila 10 godina pismenosti za period 2003-2012, a prema podacima UNESKO i drugih međunarodnih organizaacija, poput Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), od ukupnog broja nepismenih u svetu, dve trećine su žene, a 113 miliona deca - na kojima je budućnost sveta.
Podaci UNESKO iz 2006. godine govore da 75 odsto nepismenih stanovnika živi u podsaharskim zemljama, gde ženska deca uopšte ne idu u školu, a slede jugozapadna i istočna Azija i arapske zemlje. Prema podacima OECD-a, u razvijenim zemljama najveći broj stanovnika ima srednju školsku spremu (od 47 odsto u SAD, do 61 odsto u Austriji).


pa taman toliko je bilo :per:radikala
 
To su Romi (mozda i neki starci).

Nažalost draga moaj drugarice, sve je više Srba sa samo osnovnom školom.
Ako tata i mama ne rade nigde akko da finansiraju odlazak deteta u grad da završi srednju školu?
A vidiš da otkazi se dele kao novogodišnji pokloni.
za dvadeset godina, diploma srednje škole će značiti koliko nekad diploma fakulteta.
Za gimnaziju se niko i neće interesovati jer je sve više maturanata gimnazije koji ne mogu da nastave školovanje a sa gimnazijom ne mogu da se zaposle nigde, ne znaju ništa da rade.

dakle za 20 godina majka neće udavati ćerku za doktra ili pilota već će biti presrećna ako joj se ćerka uda za automehaničara ili zidara.

zahvaljujući uspesima demokratske vlasti i našeg evropskog puta koji nema alternativu....
 

Back
Top