Stomatoloski fakultet, Beogradski univerzitet

Da znas da nije bilo teme:)
Ja sam zavrsila ove godine,a uslovi upisa pa i polaganja ispita i plan nastave su se drasticno promenili od kada sam ja upisala...nadam se da ce ti se javiti neko mladji da ti pomogne :):)
Probaj da se informises na sajtu Stomatoloskog fakulteta.
http://www.stomf.bg.ac.yu/code/navigate.php?Id=1
Ono sto ja mogu da ti kazem,je da fax sam po sebi nije mnogo tezak ako volis prirodne nauke ali oduzima dosta vremena,moras da budes spreman da dosta stvari podredis fakultetu....al je i tamo super zezanje tako da je OK.
Pozz:D
 
Hvala ti puno, jer mi svaka informaija znaci srazmerno tome da jos nikog nisam upoznao da je relativno mlad (da ne racunam jednu staru zubarku iz dispanzera) a zna nesto o ovome...Ja pretezno zelim da upisem stomatologiju iz razloga sto smatram da je placenije od medicine a i malo lakse, mada sam ja odlican ucenik.... Kazi mi da li je Anatomija ista kao na Medicinskom faksu ili laksa posto sam procitao da ima 2 anatomije... I, da, da li nakon tih 6 godina moras na neku dodatnu specijalizaciju ili odmah mozes da radis? Hvala bogu da sam nasao nekog...:D:D:heart::D:D
 
Kada sam ja polagala anatomiju (2002) ucili smo iz knjiga
Glava i vrat (sto je za nas bilo najvaznije),CNS,Osteologija,Telo (koje smo ucili manje opsirno od medicinara)...polagao se prvo prakticni pa usmeni (svaki ispit ima prakticni deo a bili su i testovi pa su ih ukinuli nesto skoro...
Nadam se da ce ti se javiti neko mladji posto je sad sve dosta drugacije i oni stalno nesto menjaju.Nemoj sad da razmisljas o ispitima,razmisljaj da se sto bolje spremis za prijemni:)
Da,ja sam bila po planu i programu od 5 godina,sad su opet vratili na 6 godina?
Kad zavrsis,staziras godinu dana (bez ikakve novcane nadoknade a ne ide ti ni staz:confused:............to ja trenutno radim) pa polazes drzavni ispit kad odstaziras...al nemoj ti jos o tome da razmisljas:)
 
Ja sam ove godine upisao stomatologiju u Bg.
Fax pocinje 1.10 tako da josh ne znam kako je tamo....

Ako te zanima nesto za prijemni mozes da pitash mene. A probacu da se vratim sa informacijama kako je na fakultetu kad i sam vidim....na krstarici stvarno nema ljudi sa stomatologije, a stomatolozi nemaju svoj forum. Tako da je preko interneta vrlo tesko naci bilo kakve informacije :/
 
Ja sam iz Zubotehnicke i takodje me zanima stomatoloja. Trenutno me interesuju neke druge stvari, nikako ispiti :)..
tipa... jel sada fax traje 5 ili 6 god; koliko ih upada na budzet, a koliko na samofinansirajuci; ako si na budzetu sta treba dodatno da platis...?

Btw, na njihovom sajtu uopste ne mogu da se snadjem!!
 
Ja sam iz Zubotehnicke i takodje me zanima stomatoloja. Trenutno me interesuju neke druge stvari, nikako ispiti :)..
tipa... jel sada fax traje 5 ili 6 god; koliko ih upada na budzet, a koliko na samofinansirajuci; ako si na budzetu sta treba dodatno da platis...?

Btw, na njihovom sajtu uopste ne mogu da se snadjem!!

Sest godina traje faks: http://www.stomf.bg.ac.yu/upload/documents/education/INTEGRISANE nastavni plan 2008 FINAL.pdf

Primaju samo na budzet 160 studenata,mada su ove godine prosirili listu za nesto malo samofinansirajucih.Ako si na budzetu placas samo prijavu ispita,normalno,knjige........
 
Stomatolozi i te kako imaju svoj forum www.stom-forum.com. To je forum studenata stomatologije.

Ako ikako imas para, i mozes upisi stomatoloski fakultet u Pancevu. Nemoj da mislis da tamo idu samo deca bogatasa i multimiljonera , ima dosta sto bi se reklo obicnih studenata. Zaparavo vecinom su obicni. Prednosti u odnosu na Beograd su nebrojene. Prvo niko se na tebi nece izivljavati sa predmetima koji nisu toliko bitni za stomatologiju. A sa druge strane dobices sasvim dovoljno opstemedicinskog znanja koje se ocekuje od jednog doktora stomatologije. Pokusaji da se za godinu dana od studenta stomatologije napravi specijalista recimo internemedicine su veruj mi inbecilni i nisu za komentarisanje.

A najbolji deo je praksa. Prakse u Pancevu ima ko pleve. Pacijenata koliko ti dusa zeli. Za razliku od Beograda gde studenti na vezbama tavore. O stanju usta i zuba vecune pacijenata u Pancevu da ne govorim. Studentska usluga je besplatna, placa se samo mali deo protetike i to je to. Sto strasno privlacno utice na pacijente. Na sve to uzmemo da se fakultet nalazi u Vojlovici tj. fakticki u selu pa mozes zamisliti nasta lice zubi tih pacijenata. Znaci kad ti zine pacijent tu ne da ima da radis nego da se ubijes od posla. Iz nekog jos ne razumljivog razloga rukovodstva drzavnih fakulteta ne zele da svojim studentima obezbede vise prakse i bolju praksu ali sta je tu je.

To koliko ima posla mogu da ti docaram time da su nama nedelju ranije rekli da su gotove klinicke vezbe a onda su nam sledece nedelje uvalili pacijente zato sto prosle nedelje nije moglo da se postigne da se sve zavrsi.

Na sve to Pancevo je dobilo i akreditaciju.
 
Poslednja izmena:
Zavrsio sam stomatologiju ove godine u Bgd i ponosim se time!
Mozes upisati i kurs u Pancevu ako te zanima da budes zanatlija!
Da te zezaju na NE-stomatoloskim ispitima na fakultetu u Bgdu to je istina,traze dosta,ali ti nisi tu samo zanatlija kome ce pokazati mesto gde treba da se ubode anestezija nego ces uciti i zbog cega je to tako i kad je indikovano i kad je kontraindikovano!
Prakticno ces biti lekar stomatolog!
Sto se tice prakse u Bgdu,odlicna je! Ja sam imao pacijenata na pretek i uvek je imalo nekog ko ceka na hodniku tako da uvek ima pacijenata!
To sto je Pancevacki dobio akreditaciju samo je dokaz da je neko iz ministarstva dobio dobru kintu,da se otvori jos jedan stomatoloski fakultet pored 4 drzavna(BGD,NOVI SAD,NIS,MITROVICA),koja bi drzava to radila kad ne moze ni ove da zaposli koliko nas ima!
Sve u svemu ako hoces samo da se zoves zubarom i da dodjes linijom manjeg otpora do diplome - upisi u Pancevu!
Ako hoces zaista nesto da naucis > Beograd!
Jer,razmisli,koji to kriterijum moze da bude u Pancevu ako je ogromna skolarina i gde prakticno plate profesora zavise od studenata!!!!
Jos jedan dokaz o tome koji je fakultet mocniji je da svi oni koji su se zakucali na prvoj ili eventualno drugj godiniu Beogradu,presli su u Pancevo i tamo im "procvetalo cvece"!!!
A i naravno pare su u pitanju,skolarine su velike!!!!
Procitaj sve postove,razmisli,raspitaj se i odluci!!!!
Puno srece!!!
 
Zavrsio sam stomatologiju ove godine u Bgd i ponosim se time!
Mozes upisati i kurs u Pancevu ako te zanima da budes zanatlija!
Da te zezaju na NE-stomatoloskim ispitima na fakultetu u Bgdu to je istina,traze dosta,ali ti nisi tu samo zanatlija kome ce pokazati mesto gde treba da se ubode anestezija nego ces uciti i zbog cega je to tako i kad je indikovano i kad je kontraindikovano!
Prakticno ces biti lekar stomatolog!
Sto se tice prakse u Bgdu,odlicna je! Ja sam imao pacijenata na pretek i uvek je imalo nekog ko ceka na hodniku tako da uvek ima pacijenata!
To sto je Pancevacki dobio akreditaciju samo je dokaz da je neko iz ministarstva dobio dobru kintu,da se otvori jos jedan stomatoloski fakultet pored 4 drzavna(BGD,NOVI SAD,NIS,MITROVICA),koja bi drzava to radila kad ne moze ni ove da zaposli koliko nas ima!
Sve u svemu ako hoces samo da se zoves zubarom i da dodjes linijom manjeg otpora do diplome - upisi u Pancevu!
Ako hoces zaista nesto da naucis > Beograd!
Jer,razmisli,koji to kriterijum moze da bude u Pancevu ako je ogromna skolarina i gde prakticno plate profesora zavise od studenata!!!!
Jos jedan dokaz o tome koji je fakultet mocniji je da svi oni koji su se zakucali na prvoj ili eventualno drugj godiniu Beogradu,presli su u Pancevo i tamo im "procvetalo cvece"!!!
A i naravno pare su u pitanju,skolarine su velike!!!!
Procitaj sve postove,razmisli,raspitaj se i odluci!!!!
Puno srece!!!

Takodje je neko u mom gradu primio pare,pa se pored 5 navedenih fakulteta ove godine otvara jos jedan-Stomatoloski fakultet u Kragujevcu......Strasno.....Bespotrebno,beskorisno,isforsirano.....Ali kao sto rekoh,neko je primio lepe parice.......
 
Mene jako interesuje stomatologija,inace sam zubni tehnicar iz Kragujevca.....mi imamo fakultet od skorije ali on nije na nekom glasu,pa bih faks upisao u Bg-u....inace interesuje me kakav je fakultet,cuo sam da je dosta neorganizovan,da su profesori losi,i da je skup,i da na fakultetu vremena jedino ima za knjigu i nizasta drugo :confused: ,pa sad nzm da li je to tacno??
 
Mene jako interesuje stomatologija,inace sam zubni tehnicar iz Kragujevca.....mi imamo fakultet od skorije ali on nije na nekom glasu,pa bih faks upisao u Bg-u....inace interesuje me kakav je fakultet,cuo sam da je dosta neorganizovan,da su profesori losi,i da je skup,i da na fakultetu vremena jedino ima za knjigu i nizasta drugo :confused: ,pa sad nzm da li je to tacno??

Izaberi fakultet gde ce ti kroz ruke proci najvise pacijenata to je stvar broj jedan i najvaznija stvar sto se tice stomatologije. Jedino mesto gde ce ti neko dozvoliti da se vezbas na zivim ljudima je fakultet, na stazu ako vide da ne znas da radis tj. da nisi naucio tokom studija niko ti nece dati da se vezbas jer niko nece da preuzima odgovornost za tvoj rad. Sto se teorije tice nju ces da naucis na svakom fakultetu ako si savestan bez da te na to teraju profesori i ispiti.

Naravno za samostalno popunjavanje teorijskih rupa preporucujem iskljucimo stranu literatutu.
 
Ja planiram najverovatnije da uposujem stomatologiju sledece godine,ali sam citala po netu i raznim forumima da se jako tesko dolazi do posla i da je cak manje trazena od medicine...jel zna mozda neko nesto o lakoci nalazenja posla sa posle ovog fakulteta???

Mnogo je tesko doci do posla,ali bas mnogo,u drzavnim ustanovama su i jako malo trazeni,jer ih i malo radi...I sa medicinom je situacija kriticna,ali je mnogo veca verovatnoca,pa i preko veze,naci negde posao,jer postoji pregrst bolnica,dz,klinika,privatnih,drzavnih...A,stomatolozi kod privatnika rade za 20,25 000...A,solidan broj ljudi koji otvori sopstvenu ordinaciju i uloi dobre pare,posle god dana je vec zatvara i za sitne pare rasprodaje sve...Tesko je probiti se,ako nemas zaledjinu neku.....
 
Kvarnih zuba u Srbiji ima u izobilju, ako znate da radite posao kako treba posla ce za vas biti i to ne samo za vas nego za svakog ko zna da radi. Najbolja reklama vam je preporuka svaki pacijent komo prizite dobru uslugu dovesce vam 10 novih, svaki koji izadje od vas nezadovoljan toliko ce vas pljuvati da ce vas kostati 100 pacijenata a mozda i mnogo vise.

Ja sam gotovo siguran da necu uspeti da vas ubedim ali ajde da pokusam. Stomatologija je zanat pa je tek posle nauka. Stomatologija trazi odredjenu manuelnu spretnost i vestinu i nikako se ne moze svesti samo na puko ucenje nekakvih knjiga. Glavni problem je sto ne postoji selekcija po pitanju tog zanatsko manuelnog dela. Pa tako imamo stomatologe i hirurge koji imaju dve leve ruke ali su ubedjeni da je sve to do neke teorije. Razmislite dobro o svojoj manuelnoj spretnosti pre nego sto se upustite u studije stomatologije. Manuelna spretnost se naravno godinama usavrsava kroz rad ali u pocetku morate barem da imate talenat.

Na zalost ovo je zemlja u kojoj je moguce da postanete cak i hirurg a da niste uradili ni jednu samostalnu operaciju a o stomatologiji da ne pricamo.
 
Pozdrav!
Zanima me koliko, za sta se koriste kompovi i da li su uopste potrebni za studiranje? Da li se nekada pisu neki radovi ili slicne stvarcice?
Planiram da kupim tablet sa tastaturom umesto klasicnog laptopa.. najveca razlika je sto je na android platformi gde se ne mogu koristiti bilo kakvi .exe fajlovi i ostale instalacije napravljene za windows.

nadam se da ima jos ljudi koji citaju ovaj deo foruma i voljni su da odgovore sa kojom recenicom :)
 

Back
Top