Stomatologija

limunada

Buduća legenda
Poruka
26.072
Da li mi se cini ili nema ove oblasti?
Imam jedno pitanje.🙂
Naime,dodjoh sad od zubara.Otkrnjio mi se komad plombe i zubarka mi je rekla da snimim zub jer ne moze da sa sigurnoscu odredi da li mi je iz tog zuba izvadjen zivac.A dok mi je brusila,nije me nista boljelo.I ja sad laicki mislim da onda i nema zivca,dok ne boli.
Medjutim,ona je sumnjicava i kaze da bi bilo bolje da ga nema,ali na snimku ce vidjeti.
E sad mene plasi ovo...sta ce biti ako ga ipak ima? 🙂

jolemisa

Elita
Poruka
22.584
Imam jedno pitanje.🙂
Naime,dodjoh sad od zubara.Otkrnjio mi se komad plombe i zubarka mi je rekla da snimim zub jer ne moze da sa sigurnoscu odredi da li mi je iz tog zuba izvadjen zivac.A dok mi je brusila,nije me nista boljelo.I ja sad laicki mislim da onda i nema zivca,dok ne boli.
Medjutim,ona je sumnjicava i kaze da bi bilo bolje da ga nema,ali na snimku ce vidjeti.
Nekadaje se vadio zivac,ili umrtvljivao sa Arsenom,sto je kod menebio primer.Plomba nije smela da se uradi,ako zivac nije sredjen,jer se plomba radi na duze vreme.

jolemisa

Elita
Poruka
22.584
Aha...Nisam znala da moze biti samo umrtvljen.
Mislila sam da je to isto.
A kako nece vidjeti,valjda ima razlike ima li ga ili nema? 🙂
Umrtvljen nerv moze da se vidi na snimku,a ako je otklonjen,onda ce se videti da ga nema.Meni kada je ispala plomba,posle skoro 20 godina,pa mozda i vise,isto mi je stomatolog trazio da snimim.kada sam mu objasnio koji sistem je koriscen za umrtvljivanje nerva,samo mi je nekoliko puta stavio lek,pa onda plombirao,ali ta plomba nije trajala dugo.

limunada

Buduća legenda
Poruka
26.072
Sada stede na materijalu,kao da mogu da odnesu kuci,ili stvarno nose,pa rade privatno.To je sada poznato da ces pre naci dobrog specijalistu,ako ides privatno,ali to ne moze svako.
Ja i idem privatno.Imam svoju dugogodisnju zubarku i zadovoljna sam njome.
Ali prije sam isla kod kojekakvih i pitanje je kako je to sve radjeno.

Elle

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.832
Imam jedno pitanje.🙂
Ne mora da znači da nema živca, zavisi šta je brusila, možda je samo skidala plombu.

Iskapa

Aktivan član
Poruka
1.800
Sada stede na materijalu,kao da mogu da odnesu kuci,ili stvarno nose,pa rade privatno.To je sada poznato da ces pre naci dobrog specijalistu,ako ides privatno,ali to ne moze svako.
Kod nas u RS(ili bar u mom malom mjestu)toga nema,šta više kad naplaćuju obicno naplate manje nego sto bi trebalo,mada je ionako u pitanju sića

A

Alternativa_

Gost
Ako zivca nema, tj. izvadjen je, na snimku ce se videti tzv. punjenje u kanalima. Ne izvadi se zivac i ostavi prazno, vec se taj putić popuni da bakterije eventualno ne bi dosle do kosti vilice i izazvale upalu.

limunada

Buduća legenda
Poruka
26.072
Ako zivca nema, tj. izvadjen je, na snimku ce se videti tzv. punjenje u kanalima. Ne izvadi se zivac i ostavi prazno, vec se taj putić popuni da bakterije eventualno ne bi dosle do kosti vilice i izazvale upalu.
Na snimku se ne vidu nista,tj izgleda kao orazno.
Zubarka mi je rekla da je radheno nekom starom tehnikom i da nije bas dobro uradjeno.
Kaze moze te zub zaboliti za dva dana,a moze ta dvadeset godina,to se nikad ne zna.
A ako me zaboli,samo mogu da izvadim zub,nema nikakvog daljeg lijecenja.Sad mi je stavila lijek i rekla da ce mi za par dana staviti plombu,ako me ne bude boljelo,pa dok izdrzi,izdrzi.
I eto,nikad ne znas da li ti je zubar uradio sve kako treba,a kao ides redovno.

jolemisa

Elita
Poruka
22.584
Zubarka mi je rekla da je radheno nekom starom tehnikom i da nije bas dobro uradjeno.
Kaze moze te zub zaboliti za dva dana,a moze ta dvadeset godina,to se nikad ne zna.
A ako me zaboli,samo mogu da izvadim zub,nema nikakvog daljeg lijecenja.Sad mi je stavila lijek i rekla da ce mi za par dana staviti plombu,ako me ne bude boljelo,pa dok izdrzi,izdrzi.
Radilo se nekom uzarenom iglom,gde se nerv tako umrtvi,ali se tako vise desavala da nije dobro uradjeno i da ljude zaboli zub pod plombom,sto neki kazu da su uzasni bolovi,a kada se radi Arsenom,to je sigurnije,ali je rizicno,ako se Arsen ne izvadi u roku od 48 sati,jer su se ljudi igrali sa zivotom i ne jave se kada im je zakazano,vec sutradan.Arsen tada pocne da deluje sasvim drugaciji dejstvom,opasnim po zivot.Ja sam izabrao njega,ali sam strogo postovao dogovor sa stomatologom.I kao sto sam rekao.Plomba je trejala oko 20 godina.Dok mi se nije okrnjila jedna strana zuba,pa nije vise moglo da drzi plombu.Zato sam morao da izvadimdaj zub.6-ica sa leve donje strane.

limunada

Buduća legenda
Poruka
26.072
Radilo se nekom uzarenom iglom,gde se nerv tako umrtvi,ali se tako vise desavala da nije dobro uradjeno i da ljude zaboli zub pod plombom,sto neki kazu da su uzasni bolovi,a kada se radi Arsenom,to je sigurnije,ali je rizicno,ako se Arsen ne izvadi u roku od 48 sati,jer su se ljudi igrali sa zivotom i ne jave se kada im je zakazano,vec sutradan.Arsen tada pocne da deluje sasvim drugaciji dejstvom,opasnim po zivot.Ja sam izabrao njega,ali sam strogo postovao dogovor sa stomatologom.I kao sto sam rekao.Plomba je trejala oko 20 godina.Dok mi se nije okrnjila jedna strana zuba,pa nije vise moglo da drzi plombu.Zato sam morao da izvadimdaj zub.6-ica sa leve donje strane.
Nisam nikad cula za to sa arsenom,pa se nadam da mi nisu to ni radili.🙂

jolemisa

Elita
Poruka
22.584
Nisam nikad cula za to sa arsenom,pa se nadam da mi nisu to ni radili.🙂
Zasto? Pa to je sigurnije nego iglom.Iglom moze da se desi da se umrtvi pola zivca,pa posle problemi.Ovo unisti 100% nerv i nema vise nikada problema,sem ako se desi kao nekima da ispadne plomba,ili se okrnji deo zuba u zavisnosti koliko je ostalo od njega posle brusenja.Ljudi su to nekada radili naveliko i nisam cuo da je umro od toga bilo ko,mada jeste opasno,ako se drzi vise od 48 sati u ustima.

Elle

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.832

To se dešava. I ne dira se dok ne pravi problem, a može nikad da ni ne bude ništa, baš kao što ti je dr rekla.