Quantcast

Stomatologija

Manitu

Početnik
Poruka
12
Imam pitanje u vezi stomatologije,ako neko moze da mi pomogne.Ja sam trenutno u Italiji,a devojka mi je u Srbiji.Zavrsila je stomatologiju u Novom Sadu.Jel postoji mogucnost da se zaposli u Italiji u struci?Da li moze uopste da nostrifikuje diplomu,i kakva je procedura ako moze,ili u Italiji treba da polaze jos neke ispite?Kome mogu da se obratim za detaljne informacije?Hvala vam unapred!

M

maki76

Gost
Ja sam stomatolog sa diplomom iz Beograda i 2 godine prakse.Udala sam se prosle godine za svajcarskog drzavljana i sada zivim u Svajcarskoj.Ovde je jako tesko posto mi iz Srbije ne spadamo u EU ,sto je potrebno (za Svajcarsku ) da bi mogli ovde bez problema da radimo. Kako je u Italiji nisam sigurna.Ono sto znam je da se radna dozvola u principu moze dobiti ( za rad kod nekoga u ordinaciji ili u nekoj od zubnih klinika ) a da se nostrifikacija diplome vrsi kasnije(sto je potrebno za otvaranje svoje licne prakse).Neke zemlje zahtevaju da se polozi jos neka razlika ispita (5 recimo ili 10 ) sto moze da traje od 1 do 3 god. Kod nekih mozda ni to nije potrebno vec nas smatraju istim (mozda Rusija ne znam :-)).To se mozes raspitati na nekom od brojeva direkcije za zdravlje ili ministarstva zdravlja.Mozes ih naci na internetu.Mi smo sada u toj frci i znam da vam nece biti lako ali istrajacemo :-))))

nessef

Početnik
Poruka
1
Postovanje koleginice,

ja se nalazim u istoj situaciji kao sto si i ti bila u vezi nostrifikacije diplome i trazenja posla u Svajcarskoj u nasoj struci...pa voljela da stupim u kontakt sa tobom da razmjenimo iskustva i nadam se korisne informacije....zahvaljujem

Pozdrav

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
Postovanje koleginice,

ja se nalazim u istoj situaciji kao sto si i ti bila u vezi nostrifikacije diplome i trazenja posla u Svajcarskoj u nasoj struci...pa voljela da stupim u kontakt sa tobom da razmjenimo iskustva i nadam se korisne informacije....zahvaljujem

Pozdrav
Prethodni post je star 5 godina... :think:

Milosh1991

Početnik
Poruka
10
Pozdrav svima....
Ja znam da se ovdje radi o stomatologiji, ali eto zubni tehničari su usko vezani za stomatologe pa možda važe i ista pravila za nas....

Ja sam zubni tehničar sa srednjom zubotehničkom školom... Potrebna mi je praxa, ali bih volio da je odradim u inostranstvo, zbog novih načina rada i novih ''alata'' za nas zubne tehničare.

Interesovao me je najviše Beč. Da li mi je potrebna radna dozvola za samo odradjivanje praxe kod nekog zubnog tehničara iz Beča?