Quantcast

Sto potpisa za jednog psa?!

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.412
Novi Sad je prvi u Srbiji usvojio odluku o držanju opasnih pasa po kojoj će saglasnost morati da daju svi stanari zgrade. Novi propisi uskoro i u Beogradu

Novi Sad je prvi u Srbiji usvojio odluku o držanju opasnih pasa, pa će Novosađani koji žele da imaju većeg psa u stanu ubuduće morati da dobiju saglasnost svih stanara zgrade u kojoj žive! Ova odluka odnosi se na nemačke i belgijske ovčare, šarplanince, rotvajlere, dobermane, nemačke boksere, mastife, bul i staford terijere...

U drugim gradovima sličnih propisa još nema, a vlasnici pasa uglavnom ne poštuju ni postojeće pravilnike Uprave za veterinu, koji takođe sadrže dosta odredbi čije bi poštovanje povećalo bezbednost na mestima gde se kućni ljubimci izvode u šetnju.
NOVA PRAVILA
1. Za držanje opasnih pasa u stanu potrebna je saglasnost svih stanara
2. Opasne pse mogu da izvode samo punoletni, uz brnjicu i na povocu koji ne sme biti duži od metra
3. Vlasnik opasnog psa ne sme biti krivično osuđivan zbog nasilja
4. Na ulazu u prostor u kome se drži opasan pas mora da bude istaknuto upozorenje
5. Vlasnik mora, zajedno sa psom, da prođe posebnu obuku
6. Obuci se podvrgava i pas koji se ne smatra opasnim, viši od 55 cm, ako vlasnik želi da ga izvodi bez povoca

U gradskoj vlasti Novog Sada objašnjavaju da je njihova odluka usvojena na osnovu republičkih propisa - Zakona o dobrobiti životinja i Pravilnika o načinu držanja pasa koji predstavljaju opasnost za okolinu, usvojenih u septembru prošle godine na predlog Uprave za veterinu. Nova pravila zabranjuju takođe da opasne pse gradom šetaju maloletnici i ljudi koji su osuđivani zbog krivičnih dela nasilja. Takođe, propisano je da se ovi psi mogu izvesti u šetnju samo sa korpom na njušci i na povocu koji ne sme da bude duži od jednog metra.

Opasni ljudi, a ne psi

Ovakav potez izazvao je u Novom Sadu oprečne reakcije - jedni ga podržavaju, a drugi osuđuju. Do 2007. za držanje psa u stanu Novosađanima je do 2007. godine bilo dovoljno da pribave pristanak skupštine stanara.

- Nema opasnih rasa, opasni su ljudi, a ne psi. S tim se slažu i kinolozi. Recimo, retriveri i pudlice mnogo češće ujedaju ljude nego većina nazoviopasnih rasa. Ova odluka tu neće ništa promeniti - kaže Novosađanin Miloš Grgurević, vlasnik psa.

Sličnog mišljenja je Petar Savić, koji svog nemačkog ovčara Miška svakodnevno izvodi u park u centru Novog Sada.

- Ne zanima me ta odluka! U mojoj zgradi ima 50 stanova, a znam dvoje stanara koji će sigurno biti protiv, pošto oni mrze ceo svet. Slažem se da se opasni psi ne smeju voditi bez brnjice i povoca, ali vlasnik je odgovoran i on plaća kaznu. Iz propisa EU preuzete su samo obaveze vlasnika pasa, ali ne i grada i države. Kod nas nigde ne postoje parkovi sa ograđenim prostorom za pse - ljut je Petar.

Branka Bežanov, predsednica gradskog Saveta za bezbednost, smatra da je ovakva odluka dobra.

- Ovo je jedini način da se napravi evidencija opasnih pasa na teritoriji grada. Za poslednjih pet godina dogodilo se desetak napada rasnih pasa na naše sugrađane, naročito decu. Izraz opasni psi korišćen je za one rase koje mogu ozbiljnije da povrede ili smrtno ugroze čoveka - kaže naša sagovornica.

Vlasnici koji već imaju takvog psa moći će da ga zadrže, a ova odluka se odnosi samo na one koji planiraju da nabave opasnog ljubimca. Gradske vlasti u Novom Sadu još ranije su potpuno zabranile držanje pitbul terijera.

U Beogradu, držanje ljubimaca reguliše se Odlukom o držanju domaćih životinja iz 1995. U ovoj odluci, između ostalog, stoji da se pitbul terijer ne sme držati ni šetati prestonicom, da Beograđani mogu imati najviše dva psa i dve mačke, da kućni ljubimci ne smeju da se drže na terasama i u zajedničkim prostorijama... Nije dozvoljeno ni uvođenje pasa u gradski prevoz, restorane i javne ustanove.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/148504/Sto+potpisa+za+jednog+psa!.html

Ово је спрдња.У Србији први не поштују законе и прописе они који их доносе,тако да од овог нема ништа.

Poruka
24.516
Psi jesu dobrocudne zivotinje, ali ovakve bi zaista trebalo voditi na uzici i biti treniran za tako nesto.

I samo da dodam, niko ko zeli drzati takvog psa, od mene ne bi dobio potpis, ako ne pokaze uverenje da zna da "radi" sa njima.
Kakvi su cakani! :heart: Iznenadjujujce je koliko je ova ozivotinja mala, a jaka i opaka! Cuj nece dobiti dozvolu osobe koje imaju krimogeno ponasanje! Pa samo takvi ih i drze! z:D

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
Opasni ljudi, a ne psi

- Nema opasnih rasa, opasni su ljudi, a ne psi. S tim se slažu i kinolozi. Recimo, retriveri i pudlice mnogo češće ujedaju ljude nego većina nazoviopasnih rasa. Ova odluka tu neće ništa promeniti - kaže Novosađanin Miloš Grgurević, vlasnik psa.

Sličnog mišljenja je Petar Savić, koji svog nemačkog ovčara Miška svakodnevno izvodi u park u centru Novog Sada.

- Ne zanima me ta odluka! U mojoj zgradi ima 50 stanova, a znam dvoje stanara koji će sigurno biti protiv, pošto oni mrze ceo svet. Slažem se da se opasni psi ne smeju voditi bez brnjice i povoca, ali vlasnik je odgovoran i on plaća kaznu. Iz propisa EU
preuzete su samo obaveze vlasnika pasa, ali ne i grada i države. Kod nas nigde ne postoje parkovi sa ograđenim prostorom za pse - ljut je Petar.
.
Psi su opasni onoliko koliko su im opasne gazde..Ne kaze narod, dzaba, kakav gazda, takav pas...

I po dosadasnjem vazecem zakonu, vlasnik psa je odgovoran.
I to ne samo zbog placanja novcane kazne, nego postoji i zaprecena kazna do 10g. zatvora.

Psi jesu dobrocudne zivotinje, ali ovakve bi zaista trebalo voditi na uzici i biti treniran za tako nesto.

.
Ma, jok...cini ti se...:lol:

Ovakvog sam imala i ja, samo tigrastog......Toliko je bio opasan da je svakome trcao da sedne u krilo....msm, nije bezazleno da ti se doga od 70 -tak kila uvali u krilo....:lol:
Oni samo plase pojavom, inace su lenji da laju. Jos nisam cula da je doga nekoga ujela........
Nemacka doga je idealan pas za stanbenu zgradu iz prostog razloga sto se ne cuje...jednom dnevno lane, tek reda radi.... dok oni mali portvisi...pudle, terijeri...ne prestaju da kevcu, a, bogami, i drcni su, hoce na kvarno da ujedu.

Ali sam za to da se ovakav pas ulicom vodi sa brnjicom, jer ljudi, deca, jednostavno imaju prava na strah.Tu zbora nema.

R.Žiskar

Elita
Poruka
15.646
Један детаљ из уводног текста ми је привукао пажњу а то је изјава да ће на овај начин имати евиденцију...да су хтели и да има воље, један дан, патрола полиције, легитимисање свих који се појаве у близини парка са псом, плус казне по важећем закону и ето евиденције. Они који држе псе за борбу или крволочне псе су познати полицији одавно. Рођаци, пријатељи и познаници или бар неко ко им може затребати у послу, као доушници и цинкароши. Такође, полиција сигурно има податке о пријавама узнемиравања лајањем у стамбеним објектима, тако да је ово само шминка.

Paganko

Elita
Poruka
16.644
Pa konačno nešto dobro od ove proliv-žute novosadske vlasti.

Šta će staford ili šarplaninac u stanu kog đavola? Čak, ma ne bi im ni dozvolio da drže bilo šta veće od po' metra u stanu.

Sa druge strane jadan je i ova floskula "opasni ljudi, a ne psi"... Smešno.Naravno da su psi opasni. I naravno da je odgovornost na gazdi da drži mirnim, a ne da ih huška i izaziva u njima temperamentno ponašanje. Ili, ako ćemo ovako: ože gazda da bude opasan koliko mu drago, ako mu ne dozvoliš da drži džukelu sposobnu da rastrgne čoveka. A "žestoki momci" nek šetaju pudle i pekinezere do mile volje.

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.042
Jedva čekam da dođe propis koji govori da svi stanari moraju dati saglasnost za mačku, jer možda imaju astmu, ili za papagaja, jer mogu biti alergični na perje.

No na stranu glup zakoj, za nenošenje brnjice ili puštanje sa povoca bilo kojeg od opasnih pasa bih pucao ogromne kazne.

Paganko

Elita
Poruka
16.644
Jedva čekam da dođe propis koji govori da svi stanari moraju dati saglasnost za mačku, jer možda imaju astmu, ili za papagaja, jer mogu biti alergični na perje.

No na stranu glup zakoj, za nenošenje brnjice ili puštanje sa povoca bilo kojeg od opasnih pasa bih pucao ogromne kazne.
Pa dobro, za ovaj propis svi znamo da je zapravo donesen kako bi sprečio ljude da drže pse u stanovima: ko će onoj babi iz prizemlja što mrzi ceo svet izmamiti potpis.....

_011_

Poznat
Banovan
Poruka
9.441
Pa konačno nešto dobro od ove proliv-žute novosadske vlasti.

Šta će staford ili šarplaninac u stanu kog đavola? Čak, ma ne bi im ni dozvolio da drže bilo šta veće od po' metra u stanu.

Sa druge strane jadan je i ova floskula "opasni ljudi, a ne psi"... Smešno.Naravno da su psi opasni. I naravno da je odgovornost na gazdi da drži mirnim, a ne da ih huška i izaziva u njima temperamentno ponašanje.
Ili, ako ćemo ovako: ože gazda da bude opasan koliko mu drago, ako mu ne dozvoliš da drži džukelu sposobnu da rastrgne čoveka. A "žestoki momci" nek šetaju pudle i pekinezere do mile volje.
Тачно. У стану нема шта да тражи пас већи од пола метра. На крају крајева живот у стану је малтретман за већег пса. И наравно да пси могу да буду итекако опасни, без обзира на власника.

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.042
Тачно. У стану нема шта да тражи пас већи од пола метра. На крају крајева живот у стану је малтретман за већег пса. И наравно да пси могу да буду итекако опасни, без обзира на власника.
A šta ako neko ima veći stan?
Šta ako ja želim da imam psa u stanu? Šta to bilo koga treba da zanima?

Moje je da se pobrinem da on ne smeta drugim građanima i da on ne ugrožava ničiju bezbednost, i to je sve na šta ja treba da se osvrćem u odnosu prema ostalim stanarima.

_011_

Poznat
Banovan
Poruka
9.441
Што се тиче извођења опасних раса паса и ту обалст треба јасно законски регулисати, да таквог пса са корпом и поводником, може да шета искључиво пунолетна особа, која је у стању да контролише таквог пса.

mar_comm

Elita
Poruka
24.450

Заборавио си акваријумске рибице ...

И оне обавезно да се уведу ...

Замисли човек чува пирану па је изведе у шетњу ...

_011_

Poznat
Banovan
Poruka
9.441

Moje je da se pobrinem da on ne smeta drugim građanima i da on ne ugrožava ničiju bezbednost, i to je sve na šta ja treba da se osvrćem u odnosu prema ostalim stanarima.
Пас је велика обавеза, а велики пас посебно, јер му је потребан велики простор и константно кретање и трчкарање, осим кад једе и спава.
Можда тренутно имаш времена и згодно си лоциран, мислим имаш неко место, парк, шеталиште у близини стана за извођење пса, али ствари се у животу мењају. Да ли ти можеш да тврдиш, да ћеш у наредних петнаестак година, колико може да живи велики пас, имати времена да га шеташ сваки дан по 3-4 сата? Да ли можеш да тврдиш да ћеш у наредних 15 година остати у великом стану у чијој близини су шеталишта? Ко ће бринути о псу кад си одсутан, или болестан? Да ли си спреман на не мале издатке за ветеринаре и лечење пса у случају његове болести? Итд. много је ту питања и немој се залетати са узимањем великог пса, за његово и своје добро.

kruskica...ca

Iskusan
Banovan
Poruka
5.489
Пас је велика обавеза, а велики пас посебно, јер му је потребан велики простор и константно кретање и трчкарање, осим кад једе и спава.
Можда тренутно имаш времена и згодно си лоциран, мислим имаш неко место, парк, шеталиште у близини стана за извођење пса, али ствари се у животу мењају. Да ли ти можеш да тврдиш, да ћеш у наредних петнаестак година, колико може да живи велики пас, имати времена да га шеташ сваки дан по 3-4 сата? Да ли можеш да тврдиш да ћеш у наредних 15 година остати у великом стану у чијој близини су шеталишта? Ко ће бринути о псу кад си одсутан, или болестан? Да ли си спреман на не мале издатке за ветеринаре и лечење пса у случају његове болести? Итд. много је ту питања и немој се залетати са узимањем великог пса, за његово и своје добро.
Da se i ja jednom sasvim složim s tobom i svim tvojim komentarima na temi.
Velikom psu definitivno nije mesto u stanu i to iz pobrojanih razloga.

mar_comm

Elita
Poruka
24.450
Ма глупост,
чиста глупост ...

Неко од ових наших већих католика од РаРе нашао неки ЕУРОпски Закон,
преписао га, (наравно одрезао драконске казне које иду у Државни Буџет)
дигла се прашина, и никоме ништа ...

Пише ли у тој уредби шта ће се радити са псима
поменутима у Уредби и окарактерисаним као опасни
који су сада у становима власника ???

По свакој правној логици, ти пси морају бити изузети
приликом примене Уредбе
јер су набављени пре ступања на снагу Акта
који је рестриктивнијег карактера од раније важећег ....

И шта сад ???

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.042
Sve je to moja stvar i ne treba da bude predmet bilo kakvih propisa i regulativa. Moje je da planiram. Isto kao sa decom. I u tom slučaju sebi možeš postaviti pitanje da li sad imam posao, da li ću ga imati sutra, da li će se zaratiti pa ćemo poumirati od gladi, da li ću se razboleti i umreti. Sve to je deo moje privatne sfere u koju država ne treba da se meša.

Osim toga sve što ti govoriš je tačno. Nemam psa i ne verujem da ću ga ni imati osim ako ne budem imao kuću sa dvorištem. Za stan preporučujem gmizavce. Moj drug ima malog pitona koji je tih, jede jednom sedmično, ne zahteva šetnju, a zanimljivo se igrati s njim. Osim ako se i tu ne uvede regulativa da u stanu ne smeš držati pitona jer se komšije boje da će proći kroz zidove i sve ih pojesti :lol:

Torrente Bgd

Buduća legenda
Poruka
32.736

Pa normalno da treba da zanima nekoga to.
Samo trebalo je uvesti dozvole za drzanje psa.....pa kada neko zeli da ga kupi prvo dodju iz opstine nadlezni organi da vide gde doticni zivi i kakve uslove ima.....pa ako ima garsonjeru normalno da ne moze sarplaninca da ima. Pa mu se odredi koju rasu moze da ima.....i to je to.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.