• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Što dalje od drugih Srba na odmoru ili čoporativno?

Da li se družite sa sunarodnicima na odmoru?

• Da

glasova: 7 41,2%
  • Ne

glasova: 10 58,8%

• Ukupno glasova
    17

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.079
Tekst me je nasmejao pre svega zato što ja često kažem da sam bio na odmoru "ako jedno 2 nedelje ne čujem reč srpskog". Recimo takav stav ovoj novinarki je problem.
Ali komentari su posle podeljeni što znači da se možemo grubo podeliti na 2 tipa ljudi kada odemo negde na odmor.

Kakav kompleks: Čula sam šta pričaju ljudi pored mene u hotelu u Grčkoj i bilo me sramota što sam iz Srbije!

"Lobi hotela je bio prepun turista. Ispod visokog krova prostirao se neobično veliki hol sa minimalističkim nameštajem naređanim po obodima. Bilo je vreme ručka i taman je prispelo nekoliko grupa koje su još uvek bele i iznurene čekale ključeve od soba. Glasni Britanci već su snajperisali mesto u baru na bazenu u kojem će, onako rumeni, nalakćeni ispijati koktel za koktelom i samo iz daljine gledati more. Neko dvoje Čeha mučilo je muku sa ogromnim koferom kojem je pukao točkić pa je gospodin suprug morao da potegne uz par stepenica do lifta.
Nemci su posadili dvoje dece na jednu od sofa i uredno dali svakom po tablet, a neki valjda Španci su sa nevericom gledali porodicu Italijana koja je istovetno obučena u žuto od glave do pete protutnjala ka svojim sobama.
Nas par domaćih smestilo se podalje od gungule na tabure u uglu čekajući vodiča da nas povede na fakultativni izlet. Sveže izgoreli posle par dana u Grčkoj osećali smo se kao prekaljeni veterani Krita u odnosu na ove unezverene pridošlice. Tada smo ih čuli.

Ništa ne zapara uši kao kada čuješ svoj jezik u stranoj zemlji. Bračni par u kasnim tridesetim stajao je na recepciji dok su ih ćerkica i sin iznureno čekali oklembešeni o kofere. Bili su deo poslednje grupe koja je zagazila u hol hotela.
Verovatno nisu očekivali da ih razumemo jer su se podbočeni na pult okretali oko sebe kada je muž sa gađenjem obuhvatio jednu porodicu pogledom i rekao: Brate, vidi ovo. Nisam očekivao da će biti ovoliko Srba.

Stomak mi se okrenuo. Nije prvi put da sam čula ovakvu izjavu na putovanjima ali ovog puta mi je pao mrak na oči. Čula su ga deca.
Koliko nabeđen i nesrećan treba da budeš da uz kupaći, kremu za sunčanje i japanke spakuješ sa sobom i koncentrat svojih kompleksa? Da bar tih deset dana nisi u stanju da pokušaš da budeš pristojno ljudsko biće. Šta je u glavi ljudi koji tako intenzivno mrze sopstveni narod? Zapravo, što više putujem shvatam koliko su naši ljudi, posebno oni obični prosečni Srbi pristojni i umereni u odnosu na često bahate i svim i svačim ošamućene strance.

Dotični bračni par nastavio je prezrivo da gleda u grupicu veselih sunarodnika i tako tipično se i narednih dana trudio da sedne što dalje od nas u restoranima i na hotelskoj plaži, sve govoreći ispod glasa, valjda da ne čujemo srpski i tako razorimo njihov privid instagramičnog noblesa.
Slične izjave ovima čula sam u Italiji, Španiji i u meksičkom restoranu na obali Filipina (jeste, sela sam u meksički restoran u Filipinima, ne osuđujte me imali su džabe načose). Čini se da što dalje otputuju naši ljudi više očekuju da budu jedini, drugačiji i apgrejdovani Srbi. Valjda misle da će tako pokazati da su stigli dalje i postigli više od nas prosečne boranije pa kada se tako nepristojno neko na "ić" obre u njihovoj auri prosto se osete prevareno i uskraćeno za svoje ekskluzino pravo na neku daleku destinaciju. Kao da će neko iz Mirijeva da im isprlja Majorku ili će porodica koja cele godine štedi za malo bolji hotel na Kritu umanjiti njihov umišljeni uspeh.

Mi smo na ovom moru igrom slučaja upoznali potpuno fenomenalne ljude iz susedne nam Hrvatske i uživali u maloj oazi normalnosti u sveopštem ludilu. I našli smo jednu od najlepših plaža u Grčkoj na kojoj su ležaljke jeftinije nego na Adi.

Evo jedne sveže osunčane mudrosti ovog barem privremeno odmornog autora: Ljudi koji "ne žele da vide Srbe" ili Balkance kada idu na more ne beže ni od Srba ni od Srbije." Oni beže od sebe. A za takvu destinaciju je mnogo skupa karta.

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.079
Ja se recimo apsolutno ne slažem sa autorkom.
Meni je osnovni smisao odmora da se odmorim od obaveza, isključim od briga bilo da su poslovne,lične ili brige koje nas kao društvo more i uživam u datom trenutku na datoj lokaciji. To se lakše postiže nekom vrstom samoizolacije od takvih vesti, neke lične gvozdene kupole pod koju se puštaju samo dobre vibracije, ako to znači da su mi jedini kontakt prodavci ulične hrane...onda će biti tako :lol: I to nema generalno veze sa nacionalnošću okoline. Ali to je malo teže ako razumeš sve oko sebe a da ne pominjem naš dobri stari običaj da ne gledamo svoja posla i da kao da postoji nepisana obaveza da se grupišemo,naročito ako nas ima malo. Jbg ne odgovara mi to. Iskren sam po tom pitanju 100%

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
281.903
Na nekim putovanjima upoznala sam naše ljude...svi su bili fini, druželjubivi, zabavni
Ovaj tekst mi je pokvario popodne citajuci ga..jedna lasta ne cini prolece..ima puno našeg finog sveta koji putuje po Svetu
Plaža na linku ..pored puta , bez zelenila .brisan prostor nacickan suncobranima po meni i nije neka plaža

Antihejter

Domaćin
Poruka
3.522
Na nekim putovanjima upoznala sam naše ljude...svi su bili fini, druželjubivi, zabavni
Ovaj tekst mi je pokvario popodne citajuci ga..jedna lasta ne cini prolece..ima puno našeg finog sveta koji putuje po Svetu
Plaža na linku ..pored puta , bez zelenila .brisan prostor nacickan suncobranima po meni i nije neka plaža
Slažem se 100%
A naročito kad se setim "starih, dobrih vremena" dok je bila država neraspadnuta, pa se tako obradujemo jedni drugima, u kampu uveče pored vatre, pečemo nanizane ražnjiće, paprike, deca jure okolo...
To ne može ništa da zameni. To ko nije doživeo ne verujem da može da se objasni.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
58.062
Ja se slazem i ne slazem sa svima...

Ne volim grupisanja bilo kakve vrste sa bilo kim, bilo kakve nacionalnosti...

Srela sam i ja na putovanjima nase ljude (obuhvatam ex YU podrucje) sa kojima sam posle godinama ostala u kontaktu...
ali...sada vise ne zelim nikakve bliskosti...ni sa nasima ni sa drugima sem ukoliko unapred nisu definisana i odredjena da traju koliko i ispijanje jedne kafe, maksimalno...
Hocu da odmorim mozak od svakoga...cak i od tih navalentnih ulicnih prodavaca uglavnom :)

Valjda je lakse sa stranicima u okolini posto ih ne razumes...drugo je kada hoces neces slusas i cujes sta pricaju, a ne zanima te...

Trust no one

U prolazu
Poruka
23.681
Ja volim da se izdvojim, odmor je za mene odmor, i takva mesta ili vreme biram..
Kao neko ko je zadnjih godina vise preko nego u Srbiji, imam vrlo podeljena i uglavnom losa iskustva sa nasim ljudima koji isto tako rade van Srbije, tako da sam u jednom momentu uvek izbegavao mesta gde mogu da sretnem nase ljude, zbog njihovog ponasanja uglavnom.
Doduse, na odmorima nisam imao takvih iskustava, uvek mora da ima bar jedan ko je zaduzen da pravi dzumbus, ali u vecini situacija sam imao prijatna poznanstva.

Manastirka

Elita
Poruka
24.504
Za njih i Ruse pride se tvrdi da su najgori turisti, bahati, uglavnom pijani, bucni a Rusi i skloni da se pobiju ( za ove druge ne znam).
Pijani, drogirani,...Nemci iznalaze mane i zagomiljaju, Englezi su odvratni sami po sebi!
Sa Rusima sam letovala na Krfu. Nisam stekla takav utisak, osim što Ruskinje nafrakane idu na plažu. To je stvarno "hit"!😁

Trust no one

U prolazu
Poruka
23.681
Nisam stekla takav utisak, osim što Ruskinje nafrakane idu na plažu. To je stvarno "hit"!😁
Imala si srece, moguce da ih je bilo malo ili su bili civilizovani 'primerci' :D Ima njih i jako korektnih, ne mogu da gresim dusu, ali je skoro kod njih bila vest da je jedna Moskovska turisticka agencija prestala da prodaje aranzmane Rusima.
pa ti vidi. A to za oblacenje je potpuno uobicajena slika, krenu na posao kao na bal na Becki dvor...
Ovi koji ne podnose svoje sugrađane,...neka letuju na Marsu, tamo ih sigurno nema! :hehe:
Pa ako su divljaci, sta da se radi, necu ga trpeti zato sto mi je zemljak. Ili necu nekog izbegavati ako mi prija njegovo drustvo nebitno koje je nacionalnosti.
Ali valjda nama vise smeta kad su nasi zemljaci divlji, transfer blama

Manastirka

Elita
Poruka
24.504
Imala si srece, moguce da ih je bilo malo ili su bili civilizovani 'primerci' :D Ima njih i jako korektnih, ne mogu da gresim dusu, ali je skoro kod njih bila vest da je jedna Moskovska turisticka agencija prestala da prodaje aranzmane Rusima.
pa ti vidi. A to za oblacenje je potpuno uobicajena slika, krenu na posao kao na bal na Becki dvor...
Dolaze u štiklama na plažu, sa kompletnom šminkom i frizurom.Stave kapu za plivanje da ne poremete friz. 😁
Nzm,...ja nisam do sada nailazila na naše turiste da se neprimereno ponašaju.
Što se Turske tiče napr.,stekla sam utisak da su tamo rado viđeni turisti.

Trust no one

U prolazu
Poruka
23.681
Što se Turske tiče napr.,stekla sam utisak da su tamo rado viđeni.
Turska i Egipat su za njih kao za nas neka letovalista u Grckoj, Paralija naprimer.
Mada vole Tajland, Vijetnam i neka Kineska letovalista.
Turci trenutno imaju 15ak letova iz Moskve :) Napravili su dve kompanije samo da lete za Rusiju, da ne padnu pod sankcije :D

limunada

Buduća legenda
Poruka
25.456
Ne smetaju mi normalni ljudi Zasto bi mi neko smetao ako je "nas"?
Uvijek me obraduje ako nekog naseg sretnem ili upoznam negdje.Valjda se podrazumijeva da su ljudi koji govore isti jezik blizi nego drugi stranci.
Zasti bi mi neko smetao samo zato sto ga razumijem?
Smeta mi nekulturno ponasanje,a ljudi kao ljudi...i stranaca i nasih ima svakakvih.

Pa o tome i pričamo, neki vole da se grupišu i druže u grupi sa svojima ,drugima je odmor upravo suprotno.
Inače nije sad reč o nekim excesima i ko je sklon pijanstvu i ko se dere po plaži, nego generalno potrebi da se ljudi grupišu kao da su kod kuće.
Grupisu se,ako se vec grupisu,ljudi po slicnim interesovanjima ili karakteru...Ne vjerujem da je samo zbog istog jezika koji govore.

Mačka_Zagrebačka

Legenda
Moderator
Poruka
73.938
Slažem se 100%
A naročito kad se setim "starih, dobrih vremena" dok je bila država neraspadnuta, pa se tako obradujemo jedni drugima, u kampu uveče pored vatre, pečemo nanizane ražnjiće, paprike, deca jure okolo...
To ne može ništa da zameni. To ko nije doživeo ne verujem da može da se objasni.

ah da, i ja se sjecam tih starih dobrih dana :zaljubljena:

limunada

Buduća legenda
Poruka
25.456
Ja se recimo apsolutno ne slažem sa autorkom.
Meni je osnovni smisao odmora da se odmorim od obaveza, isključim od briga bilo da su poslovne,lične ili brige koje nas kao društvo more i uživam u datom trenutku na datoj lokaciji. To se lakše postiže nekom vrstom samoizolacije od takvih vesti, neke lične gvozdene kupole pod koju se puštaju samo dobre vibracije, ako to znači da su mi jedini kontakt prodavci ulične hrane...onda će biti tako :lol: I to nema generalno veze sa nacionalnošću okoline. Ali to je malo teže ako razumeš sve oko sebe a da ne pominjem naš dobri stari običaj da ne gledamo svoja posla i da kao da postoji nepisana obaveza da se grupišemo,naročito ako nas ima malo. Jbg ne odgovara mi to. Iskren sam po tom pitanju 100%
Ali kakve veze ima to ko je oko tebe,da li nasi ili stranci?
Ne stupas ni s kim u kontakt ako ne zelis i gotovo.Ne vjerujem da bi te bas neko vukao za rukav da se druzite,ako ti ne zelis.🙂
A dobar dan mozes reci svakome.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.