Stjepan Radić otrovan od pravaša u zagrebačkoj bolnici

Mrkalj

Buduća legenda
Poruka
32.468
stjepanradicsasuprugom1.jpg


Da li je još neko došao do ovakvog zaključka?

Jedini koji su mogli imati koristi od Radićeve smrti bili su pravaši.

Nakon atentata dr. Ante Pavelić, koji je također bio u beogradskoj skupštini kao zastupnik Hrvatskog bloka, izabranog na izborima 11. rujna 1927.godine u Zagrebu sa 9.795 glasova naspram Hrvatske seljačke stranke koja je dobila 3.507 glasova, napustio je Beograd, a uskoro i Hrvatsku, kako bi mogao pristupiti osnivanju USTAŠKOG POKRETA kao oružane revolucionarne organizacija koja će obnoviti suverenu i samostalnu hrvatsku državu.​

Jedino pravaši, a Radić u bolnici bio je laka meta.
 
stjepanradicsasuprugom1.jpg


Da li je još něko došao do ovakvog zaključka?

Jedini koji su mogli imati koristi od Radićeve smrti bili su pravaši.

Nakon atentata dr. Ante Pavelić, koji je također bio u beogradskoj skupštini kao zastupnik Hrvatskog bloka, izabranog na izborima 11. rujna 1927.godine u Zagrebu sa 9.795 glasova naspram Hrvatske seljačke stranke koja je dobila 3.507 glasova, napustio je Beograd, a uskoro i Hrvatsku, kako bi mogao pristupiti osnivanju USTAŠKOG POKRETA kao oružane revolucionarne organizacija koja će obnoviti suverenu i samostalnu hrvatsku državu.​

Jedino pravaši, a Radić u bolnici bio je laka meta.

Павелић је исте вечери по атентату отишао на сусрет са Ванчом Михајловим.

Можда је неко Стипици донео флашу "домаће"? Алкохоличар, шећераш, прва чашица отвара ране.

А тако је лепо писао песме:

Hrvatski sokol sad k Tebi leti.
Zvijezdo Karađorđeva doma
Iznad oblaka, munja i zvona
Pozdrav će Tebi donijeti...
 
Možda, kada bi bilo ikakvih naznaka o tome. Međutim, nema ih, čak ni nekih koji bi doveli do nekakvog naslućivanja...
Па зар ти није добра назнака да се смеје и да седи у столици ? То се не дешава неком ко се није опоравио од метка у стомак.
 
Па зар ти није добра назнака да се смеје и да седи у столици ? То се не дешава неком ко се није опоравио од метка у стомак.

My point exactly. :ok:

Fotografisano oko mesec dana (!!!) nakon ranjavanja i oko dve nedelje pred (teza je) od pravaša asistiranu smrt.

Ranjavanje:

Atentat_u_skupstini.JPG


Dana 20. juna 1928. godine revolverskim hicima "dvorski agent i zastupnik Radikalne stranke Puniša Račić" :per: ranjava Stjepana Radića. Stjepan Radić preminuo je 8. avgusta 1928. u Zagrebu. Sahranjen je 12. kolovoza u Zagrebu na Mirogoju.

Dakle od 20. 6. do 8.8. je tačno pedeset dana. Tek kad sam video Radićevu sliku pomislio sam da su mu "pomogli" da umre, oni, koji su mogli od njegove smrti da profitiraju. A to je samo Pavelićeva družina. (Mislim, do sada zamišljao sliku čoveka koji je tih 50 dana proveo u komi.)

O antagonizmima između HSS-a i pravaša drugom prilikom. Vrlo su upečatljivi. :zurka:
 
Poslednja izmena:
Ivan Granđa skače ispred svog lidera Radića u namjeri da ga zaštiti od mogućeg atentata, a Račić ispaljuje dva hica u njega u namjeri da ga onesposobi. Jedan metak ga je ranio, a drugi pogodio u klupu, od koje se odbio i ranio lidera HSS Stjepana Radića sa strane trbuha.

Ne znam da li su za istoričare otvorene bolničke liste i nalazi ili su nedostupni. :think:


Stjepan Radić se osjećao bolje i istražnom sudiji u Zagrebu, u vrijeme istrage povodom zločina, 24. jula 1928. predao svoj vid situacije.
Objasnio je kako je sjednica tog dana izgledala strašno, ali kako je bio strahovito lošeg vida, kraktovid na granici sljepoće, rekao je da mu ništa nije bilo jasno šta se događalo[8]. Prema Radićevoj izjavi, samo je osjetio da ga je neko upucao u stomak. Kada je ustao, prema njegovim riječima, pokušao je da ode, ali neka osoba je bila na podu pred njim, koju nije mogao preskočiti. Brzo je gubio krv, pa se onesvijestio. Uhvatio ga je dr Krnjević, koji ga je odnio kroz dvoranu u dvorište do auta, pa do bolnice. Istom prilikom Stjepan Radić je podnio krivičnu prijavu za pokušaj umorstva protiv Račića, tvrdeći da nije imao nikakav lični sukob sa njim, tako da je to moralo biti samo proračunato i isplanirano ubistvo. Za razliku od svojih poslanika, Radić je tog dana bio miran i nije se micao iz klupe niti išta govorio.

Posljednja stvar koju je Stjepan Radić stigao učiniti je programska potvrda opozicione Seljačko-demokratske koalicije. Ubrzo potom, umro je od srčanog udara 8. avgusta 1928. godine.

Kalijum-hlorid?

PS. Još jednom ova genijalna rečenica:

Istom prilikom Stjepan Radić je podnio krivičnu prijavu za pokušaj umorstva protiv Račića, tvrdeći da nije imao nikakav lični sukob sa njim, tako da je to moralo biti samo proračunato i isplanirano ubistvo.

:hahaha:
 
Poslednja izmena:
Zipa ovo:

Momčilo Zečević je otkrio jedan dokument, koji svjedoči o široj, pa čak i pripremanoj zavjeri, u kojoj je učestvovao sam Anton Korošec, kao tadašnji ministar unutrašnjih poslova. Riječ je o dnevniku šefa Korošečevog kabineta, Stanka Majcene, u kom je zapisano da je Puniša Račić bio kod Korošeca noć pred pucnjavu u Skupštini, i da mu je nakon sastanka sa Račićem, Korošec povjerio da će „biti nesreće”. Kad je sutradan policijski komesar Skupštine, zvao Korošeca telefonom, da mu javi strašnu vijest o događajima u Skupštini, Korošec je odgovorio „Nesreća se dogodila”.

Ovo upućuje na misao da je Korošec želio da time ubrza proces konsolidacije države, a imao je i svoje račune sa Radićem i bio uvjeren da se sa njim ne može „praviti država”.

U stvorenoj atmosferi koja je svaki čas trebalo da prsne, kralj je pozvao Mačeka i Korošeca i otvoreno ih pitao da li žele da da nezavisnost Hrvatskoj i Sloveniji.​

:whistling:
 
Poslednja izmena:
Možda je bilo planiranja ubistva ali ja u to ne vjerujem.
Po meni, radilo se o uvredi, koju ovaj poslanik iz Crne Gore iz Berana, nije mogao da preboli.

Puniša je govorio koliko se krvi prolilo za ovu zemlju i nemože se dozvoliti Hrvatima to.. i to....
Hrvatski delegat Pernat mu je dobacio:
Reci, koliko si ti krvi prolio, pa da ti sve platimo u zlatu. Ti si samo opljačkao begove.

Posle ovoga, Puniša je okrenuo pištolj prema njemu i rekao:
Povući riječ a onaj Pernati se smeškao.
Puniša ga je onda ukokao i još nekolicinu ubio ili ranio iz hrvatskog bloka.

Kasnije je Puniša napisao pismo u kojem je rekao, da nije mogao da trpi, da neko vrijeđa njegov narod.
Sam s predao policiji i poslije nekoliko suđenja je osuđen na nekoliko godina robije ali je mislim vrlo brzo pušten i nastavio je da radi u vojsci.

Ovo njegovo brzo oslobađanje je u Hrvatskoj protumačeno, kao da je to ubistvo planirao sam Kralj i zato Pavelić organizira ubistvo kralja, što mu je uspjelo u Merselju.
 
vidim, jako vam je smiješno ovo sve...

naravno, kako bi bilo moguće da je umro od posljedica ranjavanja.... mora da je Puniša osobno dao krv da ga se spasi transfuzijom.....


smiješno ti ovo sve, Mrki??? ... vidim, sve smajli do smajlija....

edit: pa naravno, opće je poznata činjenica da su sve medicinske sestre u beogradskoj bolnici na tim zadnjim izborima glasale za pravaše.... tko bi drugi ubio Radića, osim Hrvata samih!?
 
Poslednja izmena:
vidim, jako vam je smiješno ovo sve...

naravno, kako bi bilo moguće da je umro od posljedica ranjavanja.... mora da je Puniša osobno dao krv da ga se spasi transfuzijom.....


smiješno ti ovo sve, Mrki??? ... vidim, sve smajli do smajlija....

edit: pa naravno, opće je poznata činjenica da su sve medicinske sestre u beogradskoj bolnici na tim zadnjim izborima glasale za pravaše.... tko bi drugi ubio Radića, osim Hrvata samih!?

Ко би га знао, само знам да је ова поред њега часна. Ватикан, бато.
 
smiješno ti ovo sve, Mrki??? ... vidim, sve smajli do smajlija....

Malo da vidiš kako je bilo Puniši kad je Radić pljuvao po svem svetom.

Ко би га знао, само знам да је ова поред њега часна.
Ih, to sam čuvao kao adut. Imao je, dakle, nadzor katoličkih časnih sestara. Odatle i smunja na "prirodan" ishod njegove osnovne "bolesti". :mrgreen:
 
Možda je bilo planiranja ubistva ali ja u to ne vjerujem.
Po meni, radilo se o uvredi, koju ovaj poslanik iz Crne Gore iz Berana, nije mogao da preboli.

Puniša je govorio koliko se krvi prolilo za ovu zemlju i nemože se dozvoliti Hrvatima to.. i to....
Hrvatski delegat Pernat mu je dobacio:
Reci, koliko si ti krvi prolio, pa da ti sve platimo u zlatu. Ti si samo opljačkao begove.

Posle ovoga, Puniša je okrenuo pištolj prema njemu i rekao:
Povući riječ a onaj Pernati se smeškao.
Puniša ga je onda ukokao i još nekolicinu ubio ili ranio iz hrvatskog bloka.

Kasnije je Puniša napisao pismo u kojem je rekao, da nije mogao da trpi, da neko vrijeđa njegov narod.
Sam s predao policiji i poslije nekoliko suđenja je osuđen na nekoliko godina robije ali je mislim vrlo brzo pušten i nastavio je da radi u vojsci.

Ovo njegovo brzo oslobađanje je u Hrvatskoj protumačeno, kao da je to ubistvo planirao sam Kralj i zato Pavelić organizira ubistvo kralja, što mu je uspjelo u Merselju.

Dobro, Moračanine, baška što promaši temu (tema nije atentat, nego smrt nakon 50 dana), no mi reci gde ti u svojem saopštenju pomenu Radića?

Radić je lakše ranjen u trbuh metkom koji se odbio od klupe.
 
Па зар ти није добра назнака да се смеје и да седи у столици ? То се не дешава неком ко се није опоравио од метка у стомак.

A ko kaže da se nije oporavio od metka u stomak???

P.S. Naslov teme je pogrešan. Stjepan Radić nije umro u Beogradu, već u Zagrebu, tako da ne vidim ni kako bi trovanje preživio i umro značajno nakon toga. :D
 
A ko kaže da se nije oporavio od metka u stomak???

P.S. Naslov teme je pogrešan. Stjepan Radić nije umro u Beogradu, već u Zagrebu, tako da ne vidim ni kako bi trovanje preživio i umro značajno nakon toga. :D
Uze mi riječ.
Njega su u Beogradu nekako zaliječili pa je posle 30 dana sa vozom otišao u Zagreb.U Zagrebu je dalje bio na oporavku i posle 20 dana umro. Dakle nema nikakve logike, da bi bio otrovan u Beogradu.

Radić je imao šećernu bolest i bio je inače kažu slaboga zdravlja, pa vjerovatno se mu je stanje pogoršalo i umro je.
Razlog je bio metak odbijen od klupe i ne otrov. Da je imao trbuh pola mršaviji i manji, imao bi 50% šanse da ga ne pogodi a možda bi ga i promašio!
Bar ja tako mislim.
 
Poslednja izmena:
A ko kaže da se nije oporavio od metka u stomak???

Stjepan Radić nije umro u Beogradu, već u Zagrebu, tako da ne vidim ni kako bi trovanje preživio i umro značajno nakon toga. :D
Njega su u Beogradu nekako zaliječili pa je posle 30 dana sa vozom otišao u Zagreb.U Zagrebu je dalje bio na oporavku i posle 20 dana umro.
Hvala na obaveštenju. Radna hipoteza je modifikovana, mesto trovanja nije Beograd nego Zagreb. Zahvaljujem na ovim obaveštenjima.

Sad imamo ove činjenice:

1) Radić se u Beogradu oporavio od metka primljenog u stomak.
2) 30 dana po pucnjavi Radić putuje u Zagreb
3) Radić u Zagrebu podiže tužbu protiv Račića
4) Radić umire od srčanog udara 20 dana po dolasku u Zagreb


Slika koja je iz filma "Pavelić bez maske" najverovatnije je još jedan falsifikat u odnosu na natpis ispod nje, pod pretpostavkom da u Beogradu u bolnici nisu bile časne sestre, što nije isključeno.
 
Nije mu rod, al je zemljak, rođen u kranjskom selu u blizini Siska (TrebarJevo Desno).

Puniša je onu Radićevu izjavu razumio, kao da se Crnogorci nisu borili i krv prolijevali za ovu zemlju, već su samo krali begove.

I ja bih ga zato na mjestu ubio.

Kako rekoh, Radiću nije ništa bilo sveto, a Radić je danas Hrvatima svetac. Neka oproste ako je Srbima i dalje... neki đavo. :)
 
Poslednja izmena:
Možda je bilo planiranja ubistva ali ja u to ne vjerujem.
Po meni, radilo se o uvredi, koju ovaj poslanik iz Crne Gore iz Berana, nije mogao da preboli.

Puniša je govorio koliko se krvi prolilo za ovu zemlju i nemože se dozvoliti Hrvatima to.. i to....
Hrvatski delegat Pernat mu je dobacio:
Reci, koliko si ti krvi prolio, pa da ti sve platimo u zlatu. Ti si samo opljačkao begove.

Posle ovoga, Puniša je okrenuo pištolj prema njemu i rekao:
Povući riječ a onaj Pernati se smeškao.
Puniša ga je onda ukokao i još nekolicinu ubio ili ranio iz hrvatskog bloka.

Kasnije je Puniša napisao pismo u kojem je rekao, da nije mogao da trpi, da neko vrijeđa njegov narod.
Sam s predao policiji i poslije nekoliko suđenja je osuđen na nekoliko godina robije ali je mislim vrlo brzo pušten i nastavio je da radi u vojsci.

Ovo njegovo brzo oslobađanje je u Hrvatskoj protumačeno, kao da je to ubistvo planirao sam Kralj i zato Pavelić organizira ubistvo kralja, što mu je uspjelo u Merselju.


Uz izvinjenje postavljaču teme koji priču o samom atentatu smatra oftopikom, ali mislim da nije bez svake veze.

Verzija o tome šta je neposredno prethodilo atentatu ima očigledno više i uglavnom su apokrifne. Onu koja je došla do mene ima velike sličnosti ("Koliko košta ta srpska krv da je jednom platimo!"). Bitna je razlika što to, međutim, nije rekao Radić, nego Svetozar Pribićević (Srbin, by the way) i Račić je pucao na njega, ali se ovaj sakrio ispod klupe pa ga je Račić promašio, a stradao je, kolateralno, Đuro Basariček koji sa celom zavrzlamom nije imao mnogo veze. To bi značilo da Stjepan Radić nije bio planirana žrtva atentata.

U stenografskim beleškama sa sednice nema tog dijaloga. Ako je Pribićević ili Radić ili ko god tako nešto i rekao, to je moglo biti u okviru dobacivanja između poslanika i nije bilo za zapisnik. Ali ne bih hteo da odbacim ni to da je čitava ta priča jednostavno izmišljena kao traženje nekakvog "ljudskog razumevanja" za Punišu Račića, čiji otac je, opet prema onome što sam ja čuo, poginuo na Solunskom frontu.

I da, Stjepan Radić je bio šećeraš, i tako se objašnjava njegova smrt kao posledica ranjavanja. Nigde nisam naišao da se pominje neki drugi uzrok.
 

Back
Top