STIŽU PLAVE KOVERTE! POČINJE OBUKA ZA REZERVISTE!!!

Ремонтер

Iskusan
Banovan
Poruka
6.710
Građani stariji od 30 godina koji nisu služili vojsku ili su je pak služili civilno moraće u narednom periodu da prođu vojnu obuku za rezerviste Vojske Srbije.



Čuvene "plave koverte", pozivi za vojne vežbe, počele su da neočekivano stižu na adrese građana još prošle godine, poprilično preplašivši deo muške populacije. Međutim, u Ministarstvu odbrane tada su objasnili da ovo nije novina, već deo redovne procedure Vojske Srbije, koja se poštuje još od završetka Drugog svetskog rata. Trenutno se ovakva obuka održava u Vranju, a u vojnom odseku u ovom gradu pozivaju se na Zakon o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi, prema kome se sva lica koja su napunila 30 godina života prevode u rezervni sastav, bez obzira na to da li su služila vojni rok ili nisu.



Planovi za rezervni sastav vojske prave se unapred, vežba je značajna ne samo za odbranu zemlje već i u slučaju različitih elementarnih nepogoda i traje 15 dana. Vojna obaveza, načelno, važi za lica do 65 godina starosti, a zakonska odredba o novom načinu popunjavanja rezervnog sastava uvedena je nakon što je 2011. godine služenje vojnog roka postalo dobrovoljno, a ne obavezno.



Stručnjak za bezbednost Zoran Dragišić kaže da je zakonska obaveza svih građana da se obučavaju za odbranu zemlje.


- Pretpostavljam da je reč o obuci rezervnog sastava VS i to nije neuobičajeno. Vojne obuke se sprovode redovno po planovima koje određuje Generalštab. Mi zbog nedostatka novca godinama nismo imali obuku rezervnog sastava, ali je sada stanje malo bolje i možemo ponovo da počnemo s tim. Svaka vojska na svetu obučava svoje rezerviste, jer šta će vam rezervisti ako nisu obučeni ni za šta - kaže Dragišić.


Prema planu, vojnu obuku bi svaki rezervista trebalo da prođe bar jednom u pet godina, a Ministarstvo odbrane pokriva putne troškove. Nezaposlenima ide 70 odsto od prosečne plate, a poslodavcima zaposlenih refundira se pun iznos mesečne zarade. Poziv bi trebalo da dođe bar 30 dana pre vežbe, a rezervista je dužan da osam dana ranije opravda eventualno odsustvo. Za neopravdani sledi kazna do 50.000 dinara ili dva meseca zatvora.



Aleksandar Radić
Nema puške na silu


Vojni analitičar Aleksandar Radić objašnjava da je ovo pokušaj osposobljavanja i popunjavanja rezervnog sastava Vojske Srbije, ali da niko neće na silu ljude stavljati u stroj ili terati da služe pod oružjem.
- One koji su civilno služili vojsku bez oružja ili su se pozvali na prigovor savesti niko ne može da natera da nose pušku, zakoni se ne mogu menjati retroaktivno. To može biti jedna forma osposobljavanja za civilnu odbranu i zaštitu. Neće nositi pušku u ruci, ali će, pretpostavljam, proći neku vrstu obuke za postupanje u vanrednim situacijama, pružanje prve pomoći ili borbu sa elementarnim nepogodama - kaže Radić i dodaje da je potrebna duboka reorganizacija vojske.



https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...u-sluzili-vojsku-evo-koliko-novca-ce-dobijati
 
Jos jedan pokusaj drzave da ljudima upropasti vreme, pa kako god. Neka me pozovu, slobodno, zapamtice me sigurno, ako uopste prodjem te testove itd. Jos ne moram barem 3 godine da mislim o tome, ali bice mi zadovoljstvo da nadjem opravdanje, ili da platim 50000 din ako treba. A mozda se i u ove 3 godine odreknem drzavljanstva, pa i ne bude frke oko toga...
 
Jos jedan pokusaj drzave da ljudima upropasti vreme, pa kako god. Neka me pozovu, slobodno, zapamtice me sigurno, ako uopste prodjem te testove itd. Jos ne moram barem 3 godine da mislim o tome, ali bice mi zadovoljstvo da nadjem opravdanje, ili da platim 50000 din ako treba. A mozda se i u ove 3 godine odreknem drzavljanstva, pa i ne bude frke oko toga...

Баш тако.
 
Jos jedan pokusaj drzave da ljudima upropasti vreme, pa kako god. Neka me pozovu, slobodno, zapamtice me sigurno, ako uopste prodjem te testove itd. Jos ne moram barem 3 godine da mislim o tome, ali bice mi zadovoljstvo da nadjem opravdanje, ili da platim 50000 din ako treba. A mozda se i u ove 3 godine odreknem drzavljanstva, pa i ne bude frke oko toga...

Znači država ti upropašćava vreme, a ti pljuješ na istu tu državu koju bi da zajebeš i napustiš? Kontradiktoran si samom sebi
 
Jos jedan pokusaj drzave da ljudima upropasti vreme, pa kako god. Neka me pozovu, slobodno, zapamtice me sigurno, ako uopste prodjem te testove itd. Jos ne moram barem 3 godine da mislim o tome, ali bice mi zadovoljstvo da nadjem opravdanje, ili da platim 50000 din ako treba. A mozda se i u ove 3 godine odreknem drzavljanstva, pa i ne bude frke oko toga...

E, to. Zajebi nas uzmi kosovsko drzavljanstvo.....
 
Znači država ti upropašćava vreme, a ti pljuješ na istu tu državu koju bi da zajebeš i napustiš? Kontradiktoran si samom sebi

Nista mi nisi jasan? Procitaj sta si napisao.

Drzava pokusava da nam upropasti vreme,tako sto nas salje u blato, i zbog toga ja ne osecam da treba da sluzim takvoj drzavi, a na putu sam vec da je se odreknem. Do duse, odavno bih, nego ne dozvoljava nijedan zakon tek tako lako. Dok mi je predsednik ovakav kakav je, i ministar vojni zajedno sa njim, uopste nemam zelju da se identifikujem sa tom drzavom. (Nemoj da pomesas drzavu i narod, u Srbiji je to velika razlika)

- - - - - - - - - -

E, to. Zajebi nas uzmi kosovsko drzavljanstvo.....


Ne moz to tako lako. A ako me pitas, drazi mi je Haradinaj od Vucica i Vulina. Bar znam sta je i ko je. A i zasto bih tebe ili bilo koga ''zaj.bao'' na bilo koji nacin mojim odsustvom? Imas vas koji bi u vodu i u vatru za ministra Vulina. Jedan manje ili vise, nikad se nije brojalo.
 
Nista mi nisi jasan? Procitaj sta si napisao.

Drzava pokusava da nam upropasti vreme,tako sto nas salje u blato, i zbog toga ja ne osecam da treba da sluzim takvoj drzavi, a na putu sam vec da je se odreknem. Do duse, odavno bih, nego ne dozvoljava nijedan zakon tek tako lako. Dok mi je predsednik ovakav kakav je, i ministar vojni zajedno sa njim, uopste nemam zelju da se identifikujem sa tom drzavom. (Nemoj da pomesas drzavu i narod, u Srbiji je to velika razlika)

- - - - - - - - - -




Ne moz to tako lako. A ako me pitas, drazi mi je Haradinaj od Vucica i Vulina. Bar znam sta je i ko je. A i zasto bih tebe ili bilo koga ''zaj.bao'' na bilo koji nacin mojim odsustvom? Imas vas koji bi u vodu i u vatru za ministra Vulina. Jedan manje ili vise, nikad se nije brojalo.

Ispravno ili skoro ispravno. Da ne brines za srbiju po forumu ne bih ti ni saavetovao nista, nego si primer onih koji
su patriote, a sluzee ili su sluzili vojsku u drugim drzavama.
Posle ovog komentara trebalo bi da te kolege "patriote" tretiraju kao musliju u bosni, pa nemoj ti da se brines ko je nama predsednik. Brini o svojim poslovima.
 
I Brankovic je mislio da je pametniji od Lazara preko ledja naroda....

Za razliku od tada i od turaka, vekovima vas ovi sa zapada tretiraju glupavim srbima recima kako ste "napredni"

dok pljujete srbe i njihove predstavnike.

Kao zena kada pljuje svog muza javno, a od njega ocekuje sve, sto zenama nije zameriti, jer se tako stite od drugih zena ili su glupe,
a vi se pravite pametni, a realno ste ovce za sisanje.

Da ne trazim po forumu, ajde priznaj da si komentarisao kako si za obavezni vojni rok. :)
 
I Brankovic je mislio da je pametniji od Lazara preko ledja naroda....

Za razliku od tada i od turaka, vekovima vas ovi sa zapada tretiraju glupavim srbima recima kako ste "napredni"

dok pljujete srbe i njihove predstavnike.

Kao zena kada pljuje svog muza javno, a od njega ocekuje sve, sto zenama nije zameriti, jer se tako stite od drugih zena ili su glupe,
a vi se pravite pametni, a realno ste ovce za sisanje.

Da ne trazim po forumu, ajde priznaj da si komentarisao kako si za obavezni vojni rok. :)

Ne znam zasto ubacujes Brankovica u nekom losem kontekstu, kada je po svim relevantnim istorijskim izvorima bio korisniji za ovaj narod, nego mnogi drugi. Istorija ti nije jaca strana. Naprednost u obliku sluzenja Vucicu nema nikakve veze sa Srbijom. Niti prosecan obrazovani Srbin ima veze sa drzavom ovakvom kakva je To kako ovaj dolazi do vlasti je knjiga za sebe. Predstavnici koji ovako predstavljaju drzavu su samo za pljuvanje a i gore, nema tu ni zapada, ni istoka, ni naprednosti. Ima samo mrzi me, ali glasaj za mene, i radi sta hoces posle. I posto je stanje takvo, ja ne osecam povezanost sa drzavom i pripadnost drzavi. Osecam pripadnost narodu, jeziku, delu kulture koja nema veze sa drzavom. Jer ova drzava je neprijatelj ovog naroda. Clan naroda ces biti uvek, ma gde da odes, i ma koje papire da imas. Dok clan drzave moze biti svako.

Nisam komentarisao da sam za obavezni vojni rok, vec suprotno. Da nisi stavio smajli, svasta bih pomislio.

- - - - - - - - - -

Ispravno ili skoro ispravno. Da ne brines za srbiju po forumu ne bih ti ni saavetovao nista, nego si primer onih koji
su patriote, a sluzee ili su sluzili vojsku u drugim drzavama.
Posle ovog komentara trebalo bi da te kolege "patriote" tretiraju kao musliju u bosni, pa nemoj ti da se brines ko je nama predsednik. Brini o svojim poslovima.

Nisam sluzio vojsku ni u jednoj drzavi, niti planiram da je sluzim. Svaka drzava koja to od mene bude zahtevala, isto ce proci kao i ova. A imam ja svoje zakonske metode kako da od svake drzave izvucem ono najbolje za sebe, a da drzava ne ispasta.

Apropo, moje brige ko je predsednik. Isto pitanje se i tebi moze postaviti. Zasto ti brines, sto ja brinem, ko je predsednik? Onog momenta kada me taj predsednik ne bude jurio nekim obavezama, necu ni brinuti ko je on. Do tada, brinem.
 
Ne znam zasto ubacujes Brankovica u nekom losem kontekstu, kada je po svim relevantnim istorijskim izvorima bio korisniji za ovaj narod, nego mnogi drugi. Istorija ti nije jaca strana. Naprednost u obliku sluzenja Vucicu nema nikakve veze sa Srbijom. Niti prosecan obrazovani Srbin ima veze sa drzavom ovakvom kakva je To kako ovaj dolazi do vlasti je knjiga za sebe. Predstavnici koji ovako predstavljaju drzavu su samo za pljuvanje a i gore, nema tu ni zapada, ni istoka, ni naprednosti. Ima samo mrzi me, ali glasaj za mene, i radi sta hoces posle. I posto je stanje takvo, ja ne osecam povezanost sa drzavom i pripadnost drzavi. Osecam pripadnost narodu, jeziku, delu kulture koja nema veze sa drzavom. Jer ova drzava je neprijatelj ovog naroda. Clan naroda ces biti uvek, ma gde da odes, i ma koje papire da imas. Dok clan drzave moze biti svako.

Nisam komentarisao da sam za obavezni vojni rok, vec suprotno. Da nisi stavio smajli, svasta bih pomislio.

- - - - - - - - - -



Nisam sluzio vojsku ni u jednoj drzavi, niti planiram da je sluzim. Svaka drzava koja to od mene bude zahtevala, isto ce proci kao i ova. A imam ja svoje zakonske metode kako da od svake drzave izvucem ono najbolje za sebe, a da drzava ne ispasta.

Apropo, moje brige ko je predsednik. Isto pitanje se i tebi moze postaviti. Zasto ti brines, sto ja brinem, ko je predsednik? Onog momenta kada me taj predsednik ne bude jurio nekim obavezama, necu ni brinuti ko je on. Do tada, brinem.

Ti si prosecno neobrazovan srbin, koji voli sargarepu i zbog nje ide u vatru i vodu i protiv svog naroda.
Ovo oko predsednika ti je bolji komentar " ja bih komunisticku drzavu, gde predsednik sve resava, ali da ja budem mezimce koje moze kako hoce."

To se zove kriminal, ako nisi znao.:) A pored toga je dvolicno i nemoralno i kao takav jesi za neke druge narode, bar dok srbija ne postane deo novog svetskog poretka.
 
Nije po ustavu, ne zbog pravnih tumacenja, nego po samom pravu....

Prvo mora da postoji drzava i da vojska srbije raskine sa onom vojskom u kojoj niko nije odgovarao za zloupotrebe i kriminal.

- - - - - - - - - -

Niko ne moze da te osudi za dezerterstvo, a ako to uradi imas prava da se zalis medjunarodnom sudu isticuci presedane koji su odbranjeni "politickom voljom", a protiv zakona su.
 
Najčešće postavljana pitanja na sajtu Ministarstva odbrane:

Да ли постоји обавеза служења војног рока?

Одговор:
Не. Након ступања на снагу Одлуке Народне Скупштине Републике Србије о обустави обавезе служења војног рока („Сл. гласник РС“ број 95/2010) од 01. јануара 2011. године, служење војног рока врши се по принципу добровољности.
 
Cak i da skupstina promeni tu odluku prema rezervistima za slucaj rata vojska ne moze da podigne optuznicu protiv onih koji izostanu.
Uostalom, dobrovoljaca ima dovoljno, pa nije kriticno da se menjaju odluke.
A nasilno privodjenje je kidnapovanje i krivicno delo.

То је тачно.


Ја да сам здрав као дрен ишао би.
 

Back
Top