- Poruka
- 6.741
Поштовани,
интересовало би ме ваше мишљење о тексту испод (нелогичности, хронолошке недоследности,итд.)
интересовало би ме ваше мишљење о тексту испод (нелогичности, хронолошке недоследности,итд.)
Donji video pokazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
Хвала на лепим речима. У потпуности се слажем с тобом да тема није наивна и добро је што има оних које и даље ово интересује јер постоји доста ствари на које треба дати одговоре, поготово за први део живота Стефана Немање и његове претке. Сви ови ликови који се спомињу су у неким родбинским везама, то је готово па извесно, али ту родбинску машину је раставио проток времена и заборав, а ми требамо те делиће склопити тако да поново функционишу (може бити интересантније него Судоку). Или то или само да чекамо да неко огребе неки натпис или ископа печат или прстен. Свака добронамерна идеја је добродошла и може помоћи у већој или мањој мери.Ова тема је за мене интересантна и захвалио бих прво члану форума АнаиванГорд што је поставио ову тему за коментарисање и што га је заинтересовао мој одговор. Такође захвалио бих му и на питањима за која тражи „решење“. Покушаћу да одговорим, односно да дам решење. Мислим да тема „није наивна“.
Мирослав је оставио натпис у коме ОЦА не зове по имену, већ по надимку. Овакво поступање не би било никакав преседан у нашој историји. Последња наша династија је добила презиме по надимку родоначелника Ђорћа Петровића.
Драгихна је присутан у Зети, по ЉПД, за време друге владавине краља Ђорђа, Бодиновог сина. Ова владавина је била по ЉПД после седмогодишње владавине краља Грубеше, сина Бранислава. Краљ Ђорђе је и позвао Драгихну и Драгила у Зету и ту им дао жупаније да би намамио њиховог трећег брата Градихну, који је тада живео у Рашкој. Ђорђе је Градихну намеравао да погуби. После одређеног времена Драгило је лоше прошао (дошао мечки на рупу), а Драгихна је успео да побегне у Драч са синовима Првошем, Грубешом, Срацимиром (Сираком) и Немањом.
Одмах после тога у византијској војсци војсковођа Пиригеоргија и Алексеја Котостефана, која је са власти збацила краља Ђорђа, били су Драгихна и Борош. (Овај Борош може бити Првош). У сваком случају након збацивања краља Ђорђа са власти и доласка на власт краља Градихне, Драгихна и његови синови су имали велики утицај у Краљевству. Логично је да је посебно место заузимао најстарији син Првош. У време Угарско-Византијског примирја, између 1151. године и битке код Сирмијума 1167. године логично је да су на власти у Рашкој били како представници властеле одане Угарској, тако и представници властеле одани Византији. То је морало да буде због поделе утицаја. Као представник проугарске странке појављује се Деса, Урошев син, а као представник византијске странке, вероватно је Дукљанинов Првош (Урош II Примислав).
У издању Љетописа Попа Дукљанина на страници http://www.vostlit.info/Texts/rus6/Dukljanin/frametext.htm као један од Драгихниних синова помиње се Срацимир. У коментарима се наводи да се до његовог имена дошло преводом са латинског имена S(i)racimir. Страцимир неодољиво подсећа на Срацимир.
Љетопис Попа Дукљанина, а ни данашња историјографија не помињу да је жупан Вукан имао сина. У ЉПД (поглавље XLIV) помиње се да је његова ћерка била удата за краља Владимира (сина Владимира унука краља Михаила). Урош I се помиње у ЉПД као Десин отац под именом Урош. Урош II као син Уроша се не помиње. Вукан и кнез Урош I по овој тези нису у родбинској вези са Немањом.
Најчешће, као година рођења Стефана Немање помиње се 1113. године. Ако се ова чињеница узме као тачна онда је Стефан Немања свога сина Вукана добио у 52 години живота, а сина Растка у 61 години живота. Да је ово тачно противи се логици. У времену којим се бавимо, обичај је био да племићи са седамнест година добијају прву жупу на управу. Тада су се и женили. Стефан Немања је прву жупу на управу добио најкасније 1159. године. Стефан Немања се по тези коју заступам родио 1138. године.
Поздрав саборче,Поштовани, осврнуо бих се прво на Дукљанинове „речи хвале“ о Градихни: „био је заштитник удовица и сирочади“. Сматрам да речи заштитник удовица и сирочади представља стилску фигуру. Ову стилску фигуру су користи писци из овог периода да би приказали побожност и доброту владара. Чини ми се да сам на ову стилску фигуру наилазио и у неким другим старим књигама.
У време смрти краља Владимира, а по мојој тези је било 1127. године, Вуканова ћерка је имала 31 годину. Будући краљ Градихна је могао имати између 35 и 50 година. Брак је био вероватно могућ. Вукан се помиње на почетку Владимирове владавине када је вероватно као таст краља био један од најмоћнијих људи у Краљевству. Владимир је почео да влада највероватније 1116. године. Тада је Вукан био жив. Како сматрам да се Стефан Немања родио 1138. године а не 1113. и о томе сам дао образложење, закључујем да Стефан Немања није могао бити син жупана Вукана, јер Вукан није дочекао у животу 1127. годину.
Помињући текст Тибора Живковића Два питања из времена владања краља Бодина http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0584-9888/2005/0584-98880542045Z.pdf желео сам да истакнем да се признати историчари не слажу око датума од када треба рачунати владавину краља Бодина. Читајући ЉПД сматрам да је по логичком тумачењу за рачунање почетка владања потомака Стефана Војислава Доброслава година када се Бојислав повукао са престола и предао власт својим синовима. По мојим прорачунима то је била 1054. година. Краљ Михаило је владао 35 година, а Бодин, после Михаилове смрти, самостално 26 година и 5 месеци. Дакле по мојим прорачунима Бодин је живео до 1115. или 1116. године.
(Напомена. Када сам пре 7-8 година проучавао ову област, направио сам грешку у рачунању па сам мислио да је Бодин преминуо 1113. или 1114. године. Када сте ми Ви поставили ово питање поново сам прерчунао године и установио грешку. Ово потврђује да Ви никад не постављате наивна питања.)
Дакле моја теза је да је Бодин владао до 1115. или 1116. године, а краљ Доброслав син краља Михаила веома кратко. Са власти је протеран од стране Византије. Читајући сад чланак Тибора Живковића Два питања из времена владања краља Бодина http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0584-9888/2005/0584-98880542045Z.pdf долазим до закључка да можемо да одредимо и задњи месец владавине краља Доброслава, логичким тумачењем датума када је уклоњена „Бодинова“ кула код Дубровника.
Сматрам да је за проучавање историје много битно да се установи прецизна хронологија владања наших владара. Византијци су намерно, када пишу о овом времену, у својим историјама, избегавали да помињу наше краљеве. Они када пишу о овом времену помињу само жупане, велике жупане. Да није ЉПД знали би само за мали број владара из овог периода. Очигледно је да је Византијцима много сметало што су ови великаши о којима су писали имали свог краља и своју Краљевину, а нису били директно потчињени цару. Вероватно су се и надали да ће кроз 100 година Краљевство нестати, а да ће њихов цар владати старим римским провинцијама Дарданија, Виша Мезија, Далмација (Превалитана). Уместо наших кнезова ту су вероватно требали да владају византијски племићи из других делова Царства. Народ би по њиховим жељама вероватно требао да заборави свој језик, своју прошлост и своје владаре. ЉПД нам даје податке о заборављеним владарима, а и даје нам податке о времену у коме су живели ти владари. То време везује за познате личности. На овај начин онемогућио је лако проналажење времена у коме су се дешавали догађаји. Сматрам да је много значајно то што нам је ЉПД оставио податак да је краља Ђорђа победио Алексеј Контостефан. Велика је вероватноћа да је овај војсковођа био активан 1150. године.
Слажем се са Вама да су у оквиру Рашке сигурно постојати превирања струја и промена власти (проугарска против провизантијске и обрнуто) и пре него што избије отворен сукоб између Угарске и Византије. Међутим власт у Рашкој је углавном постављана од краља. Видимо у ЉПД интервенцију краља Ђорђа да се Урош избави из тамнице. Ти сукоби су свакако постојали јер су Византијци и Угари између ратова, које су између себе водили, спроводили активности у Рашкој, као и у целом Краљевству, да би направили стратешке положаје за ратове који су предстојали. Видимо да је краљ Ђорђе на власт по други пут дошао из Рашке 1138. године, девет година након рата од 1127.-1129. године. Краљ Грубеша Браниславић је умро током боја. Међутим видимо да је он морао да постави и властелу одану Византији. Обрачуни наше властеле у то време су били само привремени. Властла је чекала коначан сукоб Византије, Угарске и Нормана како би се и коначно обрачунали међу собом. Сматрам да су прва и друга владавина краља Ђорђа окончане Византијско угарским ратовима.
Драгихна (Завида) је у оквиру своје породице по ЉПД био у време од 1138. до 1151. трећи по утицају у својој породици. Први је био Градихна, други Драгило, а трећи Драгихна. После рата из 1151. године он постаје други по утицају у оквиру своје породице. ЉПД ничим не ограничава могућност да се Драгихна (Завида) после ослобађања Уроша вратио да живи у Рашку. После рата из 1151. када је у Рашкој била патакарта између Византије и Угарске Завида и његови синови су морали имати високе положаје у Краљевству. И тад је Завида могао доћи у Рашку. Немања се могао крстити у Рашкој и 1138. године па надаље. Столовање значи управљање. Столовати може било који племић (кнез, жупан, велики жупан).
Свети Сава по мом мишљењу помиње 37 година владања Немање из разлога да би ми могли да имамо представу кад је био пунолетан, односно на основу тога кад се родио.
Из цитата Првовенчаног који помињете произилази да су и Немањин отац и Немањин деда рођени у Диоклитији коју је насиљем држао грчки народ.
Сматрам да текстови Светог Саве и Првовенчаног нису противуречни тези да је Дукљанинов Немања сакупилац пропалих земаља отачаства својега, пастир и учитељ, па штавиш и обновилац онога што је било пропало.
Ја лично нисам превише анализирао и размишљао о ранијим поглављима ЛПД-а али је веома могуће да се Дукља и Рашка позивају на то архаично краљевство и присвајају као своју традицију. То може бити због територије на којој се налазило то краљевство (како би искористили у политичком смислу), али не знам колико би то било позивање у народном смислу (Готи = Словени или Готи и Словени, свеједно). Негде сам давно прочитао да су у почетку људи са ових простора мешали Готе и Словене јер нису могле да направе разлику (физички као и по начину одевања су вероватно изгледали слично, језичке разлике су сигурно постојале али колико су им језици били удаљени не бих знао). Негде сам исто прочитао, али не знам колико је то истина уопште, да је једина заједничка реч за део одеће код Словена гаће.Предобро , заслужује књигу. Међутим интересује ме ваше мишљење о остатку родослова који досеже у далеку прошлост до Острогота.
Колико би се ту могло веровати?
Наме укључујући онај препис из 12. века и некаквом архаичном краљевству из приморја и Далмације , доста ствари на то упућује укључујући и овај документ.
Поставља се питање које изучава и Готоманија да ли је спајање са Остроготима насумично као оживљавање традиције Теодориха , или пак директан позив Тотиле Словенима да прешу Дунав и населе Далмацију током готских ратова које бележи Прокопије?
Да ли смо под Остроготима где се данас све више тврди да су били микс Словена и Гота при самом доласку где су Остроготи били само владајући слој да су можда и говорили словенски?
Хтео сам рећи такође иако ме Коматина готово убедио да је рат за превласт између Диоклије и Рашке случајан као борба за превласт а да је Вукан се само послужио старијим наративима али да је мит из Салоне који је старији преселио у Диоклију као и столно место и родно место Диоклецијана које због политичке потребе преместио у Диоклију а да изворно мит говори о Далмацији и Салони одакле се у нека старија влемена владало у неко време словенског јединства на Балкану?
Заправо последњи велики пројекат тог типа јесте настао у Диоклији али да ли је Вукан на основу тих успеха и епохе могао фабриковати и преместити читав мит из Далмације у Диоклију?
Тотилин отац Свевлад није био Гот.
Ја лично нисам превише анализирао и размишљао о ранијим поглављима ЛПД-а али је веома могуће да се Дукља и Рашка позивају на то архаично краљевство и присвајају као своју традицију. То може бити због територије на којој се налазило то краљевство (како би искористили у политичком смислу), али не знам колико би то било позивање у народном смислу (Готи = Словени или Готи и Словени, свеједно). Негде сам давно прочитао да су у почетку људи са ових простора мешали Готе и Словене јер нису могле да направе разлику (физички као и по начину одевања су вероватно изгледали слично, језичке разлике су сигурно постојале али колико су им језици били удаљени не бих знао). Негде сам исто прочитао, али не знам колико је то истина уопште, да је једина заједничка реч за део одеће код Словена гаће.
Поштовање,Захвалио бих члану форума Slavenu 777 на похвалама за претходне дискусије. Почаствован сам тиме што члан форума NickFreak од мене тражи мишљење по питањима у вези ЉПД, те ћу на крају овог чланка покушати на њих да одговорим.
У време када је поп Поп Дукљанин писао љетопис књиге су биле ретке, а папир је био скуп. Због тога са мало речи требало је доста да се каже. Уз све то књига је морала, што би ми данас рекли, да „буде политички коректна“. ЉПД је као нека врста споменика владарима. Како их је Дукљанин описао тако их ми данас доживљавамо. Краљеви Михаило, Бодин, Ђорђе, краљица Јаквинта су негативци, а са друге стране краљ Радослав и његово потомство су позитивци. Наравно и заједнички преци сви до Оштривоја су позитивни. Мислим да у стилу којим су писана дела из овог периода није било места „да се кроз асоцијације покушавају да пренесу податак који није баш похвално отворено написати.“
У старим списима које сам читао нигде нисам наишао на реч Дукља. Наилазио сам на реч Диоклитија и Диоклија. У коментарима које овде пишем за део старе римске провинције Прелавитана и то њен део који обухвата јадрански слив користим име Диоклитија, јер сам то име нашао у старим списима до којих сам дошао. Обзиром да у глагољици и старој ћирилици не постоји слово љ, интересује ме како се реч Дукља писала овим писмима. Диоклитија је уз Хум, Травунију, Босну, Рашку, Захумље, Поморје до Сплита, острва Брач,Хвар, Корчулу, Мљет, старе римске провинције Дарданија и Виша Мезија била једна од провинција које су биле у саставу краљевине Стефана Војислава Доброслава. Крајње је дискутабилно и по мени неоправдано ову краљевину називати Дукља. ЉПД ни на који начин не издваја народ који је живео у Јужном Поморју ( Croatia Rubea) од народа који је живео у Северном Поморју, Босни и Рашкој. ЉПД нам преноси да су потомци Стефана Војислава Доброслава добијали на управу поседе. Потомци Стефана Војислава Доброслава као властелини, кнезови, жупани, краљеви у земљама и областима којима су владали нису били ни освајачи ни туђинци већ су били своји на своме. Они су били домаћи владари и у Босни и у Рашкој. Наравно они нису били једина властела. У Рашкој се помињу Вукан, Урош, Деса и њихови рођаци. Нигде не видимо код ових владара никакву тежњу ка сепаратизму и издвајању Рашке из састава Краљевства. Ови властелини учествују у политичким играма и појављују се као битни чиниоци у Краљевству. Они заједно са потомцима Стефана Војислава Доброслава управљају провинцијама које су у сливу реке Дунав. Кад је Византија довољно ојачала после смрти краља Градихне, његовом потомку и наследнику није дала титулу краља. Кнез Радослав је по мојој тези владао од 1162. године, а његов син кнез Михаило је владао до 1180. године. По мојој тези Рашка и Диоклија су могле само у периоду од осамнаест година и то од 1162. до 1180. године да међусобно ратују, јер је једна била кнежевина, а друга велика жупанија. Оне су тада биле „државе“ истог ранга. Сваки директни мушки потомак краља Радослава сина Стефана Војислава Доброслава је имао право да се нада да ће обновити „очеву дедовину“ и још је више учврстити. Право да се нада да ће да се обнови краљевство и да ће да постане краљ, ништа више није имао кнез Радослав који је владао у Диоклитији од Немање који је владао у Рашкој. Немања је од свих потомака краља Радослава био најспособнији па је обновио државу.
„Друга Немањина дедовина“ „очева дедовина“ је по мом мишљењу, Немањина прадедовина, односно Далмација. У ЉПД описано је које је поседе краљ Радослав имао у Далмацији. Синови краља Радослава су изгубили те поседе највероватније под притиском Угарске и Нормана. Из тог разлога они су били велики непријатељи Угарске и Нормана. Да подсетим Радослав je убио Норманина Дон Амика ди Транија (Don Amico di Trani). Њихово непријатељство према Норманима и Угарској користила је Византија да би остварила утицај у Краљевству.
На крају бих се дотакао две теме које је начео NickFreak. Мислим да се ЉПД у потпуности веродостојан историјски извор. Сматрам да до сада није протумачен на прави начин.
Структура родослова се састоји из три дела. Прва целина су владари Свевлад који је рођен око 450 године –Остраило-Селимир -Каранимир који је владао до 640. године. Каранимир је имао сина Тврдослава који није имао наследника, па је краљевство наследио Оштривој зет краља Каранимира. Од краља Оштривоја почиње друга целина. Стефан Немања је по мојој тези деветнаести директни мушки потомак Оштривоја. Мислим да је ЉПД писан управо да истакне да је Стефан Немања владар чији преци владају од 6 века.
Што се тиче Готског порекла владара који су владали пре Оштривоја, а чији низ се прекида са Толимиром сматрам да се они могу назвати готски у контексту 6 века наше ере. Под термином Гот Римљани и Византијци су сматрали сва племена са којима су ратовали у Готском рату на страни Гота. Могло би се рећи и сва племена која су се нашла у саставу краљевине Италије која су признавала власт краља Италије. Уз сва ова племена Византијци су под Готима у овом периоду подразумевали њихове савезнике ван краљевине Италије. Појам Гот у шестом веку нема никакав племенски и национални карактер. Неспорно је да су Теодорикови потомци из рода Амала прави Готи. Тотилин отац Свевлад није био Гот. Међу племенима која су била војска краљевине Италије било је више племена која су касније ушла у састав народа које ми данас зовемо словенски народи. Готи у ужем смислу (Визиготи Остроготи ) су били мањина у оквиру групације коју Римљани и Византијци у Готском рату називају Готима.
Virus-free. www.avast.com
Virus-free. www.avast.com |
Virus-free. www.avast.com |