Stavljanje tačke na pitanje četnika i partizana...

Odgovor je kratak: jedini antifasisticki pokret u ww2 u Jugoslaviji bila je NOVJ (partizani) i jedina je bila multitnicka (ovo podvuceno da se zapamti) vojska za razliku od nekih drugih nazovi ''vojski'' (Cetnici, Ustase...)

Cetnici - profasisti, odlicni saradnici okupatorskih snaga posebno Italijanskih, koljaci, borci protiv multinacionalne Jugoslavije.... + smrde na bijeli luk a ni kupanje im nije bila neka narocita potreba.
 
Cilj teme je da najzad prestanu te razmirice u srpskom narodu, konkretno oko Drugog svetskog rata. To je za nas Srbe važan problem, koji mi najzad treba da rešimo, i koji se ne dotiče drugih republika. Kakvu stabilnost i budućnost može imati neka zemlja koja je već sedamdeset godina ovako podeljena?

Svaka chast prijatelju na dobroj volji i dobroj nameri.
buzalud troshish vreme- vidish da je Srbe nemoguce pomiriti. mnogo je ta podela duboka i dok su na vlasti naslednici ********* od pomirenja nema nishta. toliko...
 
Ne, ne mislim na zvaničnu komunističku verziju istorije.
Vidiš, četnici su u proleće 1944. godine mobilisali pola Srbije. Znaš li ko ih je
snabdevao oružjem? Nemci.
I to nisam pročitao u komunjarskim knjigama, već mi je to ispričao neko ko je to
gledao svojim očima.
Inače, da nije toga ne bih verovao ni komunistima ni četnicima, jer su se
propagandom i lažima služili i jedni i drugi.
Ali pošto me je to oduvek zanimalo dosta sam saznao o tom preiodu i shvatio sam
da komunisti nisu baš sve lagali kao što sada pokušava da se predstavi, naprotiv,
mnoge stvari su tačne ali ima i izmišljotina, svakako, pa stoga treba biti oprezan.

Ali gledano u globalu, četnici nisu bili antifašisti već antikomunisti, dok su partizani
bili antifašisti i antimonarhisti.

Znaš kako, iskustvo me je naučilo da ne uzimam svedočanstva zdravo za gotovo (podrazumeva se da će uvek biti i svesnog karikiranja), nego da se koristim baš tom zvaničnom, komunističkom istoriografijom.

Čuo si za priču o Pinokijevom nosu – jednostavno, laž će vremenom biti sve vidljivija i vidljivija. Uvek će se naći neka poderotina kroz koju će da se otkrije...

Inače, mi ne znamo tačnu pozadinu tog "šurovanja" (pod uslovom da ga je zaista bilo) – vrlo je verovatno da je tu bilo i podmetanja, duplih agenata itd. Uostalom, ako su partizani i Sovjeti mogli da "taktiziraju" sa Nemcima, zašto to ne bi važilo i za Dražine četnike?
 
Лепо си започео тему, гласом разума и помирења и онда паф у задњем пасусу, крећеш у причу о новим најсвежијим српско-српским поделама. Штета.

Не можеш 5. октобар, који је створио нове поделе у српском народу и произвео дијаметрално супротне ставове, поставити као камен темељац српске слоге. Не бива. Иначе ја сам итекако свесна да постоје људи који другачије виде ствари, али друга страна, није свесна и нема толеранцију за другачије мишљење.

Hteo sam da ukažem na nedostatak principijelnosti nekih koji sebi daju za pravo da glume "čuvare antifašizma". Njima u suštini nije bitno kakva se politika sprovodi u zemlji – njima je prioritet broj jedan zadržavanje privilegija, koje su stekli na osnovu svojih ili zasluga svojih baba i deda (što je u neku ruku gotovo buržoasko – da ne kažem, srednjovekovno rezonovanje).

Epitet antifašiste se zaslužuje i shodno tome čuva – on ne može da se nasleđuje po nekoj porodičnoj liniji. U suprotnom, svaka šuša bi sad mogla da gradi političku karijeru na podvizima nekog svog slavnog pretka ili rođaka (narodnog heroja, monarha ili vojskovođe). Da li je to u skladu sa svetom za koji se zalaže antifašizam – svet jednakih šansi? I ko može da garantuje da će potomstvo obavezno slediti te ideale?

Ako neko iz te branše "profesionalnih antifašista" želi da se stavi na stranu nekog političara – koji, između ostalog, eksploatiše i ultra-nacionalizam – onda ne može istovremeno da se poziva i na svoje doprinose u borbi protiv fašizma. Tu kritikujem i Kapičića i SUBNOR – ovog prvog zbog aminovanja crnogorskog separatizma (što pobija priču o njegovom "jugoslovenstvu"), a ove druge zbog podržavanja vlasti koju je činila Srpska radikalna stranka. A ti isti radikali su bili zagovornici rehabilitacije četnika – protiv koje su se ovi navodno borili!
 
Odgovor je kratak: jedini antifasisticki pokret u ww2 u Jugoslaviji bila je NOVJ (partizani) i jedina je bila multitnicka (ovo podvuceno da se zapamti) vojska za razliku od nekih drugih nazovi ''vojski'' (Cetnici, Ustase...)

Cetnici - profasisti, odlicni saradnici okupatorskih snaga posebno Italijanskih, koljaci, borci protiv multinacionalne Jugoslavije.... + smrde na bijeli luk a ni kupanje im nije bila neka narocita potreba.

Ne možemo na taj način da sagledavamo istoriju. I SS je bio multietnička vojska (primer muslimanske Handžar-divizije), pa joj to "šarenilo" danas ne predstavlja neki veliki adut.

Dražini četnici su bili monarhisti i borci za koncept integralnog jugoslovenstva (što mnogim nacionalistima i dan-danas bode oči), za razliku od partizana koji su se zalagali za federalističko uređenje zemlje (koje je na kraju odvelo Jugu u propast). Ne želim da idealizujem monarhiju, ali partizani i posleratna vlast su dobili priliku da sve urade ispočetka, i uz to povukli brdo pogrešnih (i štetnih) poteza. A kako su ponovili greške svojih prethodnika, stvaranjem jednonacionalnih i višenacionalnih celina (ne može i jedno i drugo), tako ništa ne može da ih amnestira.
 
stavi ti tacku u tvoju glavu.
nema stavljanje tacki dok se ne zadovolji pravda, nema pomirenja dok se ne vrati imovina, rehabilituju ljudi, kazne zlocinci.

prvo da se sazna istina, da se zadovolji pravda pa onda pomirenje.


eno ti ga kapichich, nmenadzer konc logora koji se chak i shepuri po srbiji pa sa njim pravi tacke, ja ako budem u mogucnosti cu da stavim tacku na obojicu.


Z

Ljubavi moja, prvi put da se s tobom ne slazem:eek::cmok: nije da nisi u pravu, ali stara generacija ********* izumire a sa njima i sve njihove nepravde nanesene srpskom narodu, ..............pod uslovom da se ta ideologija i mrznja ne prenosi na nove generacije. Zbog dva tri prezivela primerka nema puno svrhe vise
pozivati na lincovanje, ni Dacic, a ni neke druge mladje komunjare teoretski ne mogu biti krivi ni odgovorni za nesto sto su nekad napravili neki vec krepali.
Upravo je sad pravi momenat rascistiti sa tim svadjama sa novim generacijama koje sa tom prosloscu nista nemaju. A kad dodje prava garnitura politicara, onda ce se ispraviti i stara nepravda, doneti novi zakoni i otkriti istina:cmok2:
 
…Pošto su neki forumaši sa Krste još uvek opterećeni predrasudama u vezi Drugog svetskog rata, odlučio sam da probam da razbijem takve štetne zablude. Za početak, evo par nekih bitnih istorijskih činjenica, čisto radi obnavljanja elementarnog gradiva:

1) Četnici (monarhisti) su prvi podigli ustanak u zemlji, partizani (komunisti) malo kasnije, odmah po Hitlerovom napadu na Sovjetski Savez;

2) Partizani (komunisti) su na kraju pobedili (uz malu pomoć prijatelja) u oslobodilačkom i građanskom ratu.
...
...Ljudi, zbog koga i čega se mi uopšte svađamo? :think: I u čiju korist?

degutantno je uspoređivat bandu gibaničara sa partizanima
 
Ne možemo na taj način da sagledavamo istoriju. I SS je bio multietnička vojska (primer muslimanske Handžar-divizije), pa joj to "šarenilo" danas ne predstavlja neki veliki adut.

Dražini četnici su bili monarhisti i borci za koncept integralnog jugoslovenstva (što mnogim nacionalistima i dan-danas bode oči), za razliku od partizana koji su se zalagali za federalističko uređenje zemlje (koje je na kraju odvelo Jugu u propast). Ne želim da idealizujem monarhiju, ali partizani i posleratna vlast su dobili priliku da sve urade ispočetka, i uz to povukli brdo pogrešnih (i štetnih) poteza. A kako su ponovili greške svojih prethodnika, stvaranjem jednonacionalnih i višenacionalnih celina (ne može i jedno i drugo), tako ništa ne može da ih amnestira.
a narod je reka šta misli


beograd1945.jpg

Beograd 1945. Godine
 
A ko ti kaze da je to tako, crveni udbaski republikanski '' vojvoda '' iz udbaske sekte krezavih.......Momcilo Djujic pravi cetnik iz II svestkog rata nije rekao niti jednu losu rec o SPO vec o SRS i crvenom DB ''vojvodi'', koji sa Ravnogrcima Draze name nista zajednicko. Drzaa je bio FRANCUSKI djak i pro-zapadno orjentisan vojnik Kraljevine, a ne KGB Staljinov placenik Kominterne.



На којој ти планети живиш мајке ти? Па и највећи ретард би досад схватио да је Вук Удбаш.
 

Back
Top